MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Pomoc przy miksie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Pomoc przy miksie (/temat-pomoc-przy-miksie)



Pomoc przy miksie - weedplay - 21.02.2014

Cześć, ostatnio próbuje zrozumieć cały ten światu miksu i masteringu. Prosiłbym o porady na niżej pokazanym przykładzie na co powinienem jeszcze bardziej zwrócić uwagę. Mam wrażenie,że kawałek ciągle jest za pusty ; / ale jak dodam nowy dzwięk, melodie, to zaczyna kłuć w uszy i nie da się w ogóle już tego słuchać...




RE: Pomoc przy miksie - Wappa - 21.02.2014

1.Ten werbel zabiera ci sporo miejsca w mixie, stopy nie słychać praktycznie tylko jakieś pukanie ledwo, ledwo, jak się wsłuchać...
2. Muzyka to pudełko, w którym są poukładane dźwięki, jeśli zapełnisz pudełko to nie będzie pusto. Jeśli nie chcesz więcej dźwięków na poszczególnych Hz'ach to zapełnij to miejsce np.: reverbem. Z tego co widzę to machasz HH, więc pamiętaj, aby zostawić miejsce dla wokalu w środku.
3. Kompresja, kompresja i... jeszcze raz kompresja.
4. Eq, eq i eq :)
5. Player do sc... (nie link).


RE: Pomoc przy miksie - weedplay - 21.02.2014

Czyli przede wszystkim przyciszyc troche werbel i dodać sidechain na bass?

EQ uzywam na każdym śladzie ale jak slychac do konca chyba nie opanowałem tej techniki

Jesli chodzi o komrpesor to wlasnie nie moge rozkminic do konca. Podobno raczej nie powinno się go na siłe wrzucac na wszystko


RE: Pomoc przy miksie - Wappa - 21.02.2014

sidechain? no jeśli chcesz z tego zrobić 'pompę' to ta, ale wydaje mi się, że nie chcesz... ;) Bas w mono i kompresja. Bas wytrzyma bardzo dużo kompresji zanim się zniekształci tak aby zepsuć efekt.
EQ odcinaj to co nie potrzebne, tj to co sie nakłada z innymi partiami dźwięków. Niestety nie wszystko można tak zrobić i trzeba czasami nałożyć coś na siebie, a i lub nie można odciąć niektórych partii Hz bo stracimy dźwięk w takiej formie jaką chcieliśmy w tracku i tu właśnie potrzebujesz kompresji. Bez niej nie ujedziesz. Strać sporo czasu na naukę kompresora, a zwróci ci się w jakości twoich tracków. Fakt za duża kompresja psuje, za mała zaś nie da efektu ;)
Co do werbla to może on być taki głośny skoro go takiego chcesz, ale to tez musi być skompresowane.


RE: Pomoc przy miksie - weedplay - 21.02.2014

Teoretycznie dużo czytałem o kompresorze i wiem jak działa, do czego jakie pokrętła i cała jego ideę. Widocznie za mało praktyki, dzięki, pozdrawiam.


RE: Pomoc przy miksie - weedplay - 22.02.2014

Jeśli kogoś to interesuje to tutaj "udoskonalona" wersja. Co jeszcze nie tak? :D




RE: Pomoc przy miksie - F.P.P - 22.02.2014

Mało z tym werblem zrobiłeś zmniejsz trochę tego reverba albo przykręć size na nim odetnij wszystko poniżej 200 hz i wiecej góry . stopa jeszcze więcej mięsa powinna mieć. Bass gra za wysoko w podobnym paśmie jak stopa przez co nie ma dla niej miejsca. Ja bym ten bass spróbował o oktawę niżej zagrać, albo będzie w sam raz albo będzie za nisko, ale spróbuj co z tego wyjdzie. Pozdro...


RE: Pomoc przy miksie - weedplay - 23.02.2014

Faktycznie bass o oktawę niżej gra lepiej, werbel też poprawiłem. Dzięki wielkie, sporo się nauczyłem tym projektem.


RE: Pomoc przy miksie - skibot - 24.02.2014

hmm a ja wręcz przeciwnie z basem zrobiłbym inaczej wydaje mi się że ta pustka jest pomiędzy subbasem a środkiem. Sugeruję spróbować bas wyciągnąć wyżej na częstotliwościach około 100 hz a zmniejszyć za to to co się z nim dzieje przy 60-50hz. Zapnij sobie na sumę jakiś analizator widma i zobacz co się dzieje. Zrobiłbym też ciszej pianino ale za to narzuciłbym na nie reverb bo brzmi trochę plastikowo. Można też pobawić się jakimś delayem na nim.


RE: Pomoc przy miksie - Audionysos - 24.02.2014

No i wcześniej bas ładnie pulsował, a teraz zniszczyłeś go kompresorem - brawo Wappa <thumbup>
Zrezygnuj z werbla na początku albo dopasuj go do poziomu grających instrumentów.
Ogólnie to tło mogłoby być się jakoś zmieniać. Spróbuj dać w jednym miejscu ciszej w drugim głośniej coś pokombinuj. Słyszałem już kawałki w których jest znacznie mniej instrumentów, a jednak fajnie się ich słucha bo nie są takie sztywne. Samym kompresorem tylko pogłębisz ten efekt i będzie już słychać sam plastik... Możesz spróbować dodać jeszcze niższą warstwę pianina.
Z poprzednikiem raczej bym się nie zgodził bo przynajmniej jak dla mnie to ok 100Hz jest najmniej przyjemny, wyjący bas, a najbardziej lubię coś w okolicach 60-80Hz, ale co kto lubi :)
Jeśli chcesz, żeby ta pulsacja była bardziej odczuwalna to na pewno nie wrzucaj na bas kompresora, a postaraj się o więcej harmonicznych. Jeśli już musisz dawać na niego jakiś przester to skoryguj później wzgórza odpowiednio do sygnału wejściowego. Więcej dzisiaj nie napiszę bo jestem trochę zajęty...
Pozdrawiam :)


RE: Pomoc przy miksie - weedplay - 24.02.2014

Brak pulsacji bassu to skutek tego, że w drugim projekcie wyłączyłem fruity love philter na którym użyłem modulacji ;P. Mimo wszystko od tej ostatniej wersji zmienilem kilka szczegółów i postanowiłem porzucić projekt z którego i tak wyniosłem kilka rozkmin i praktycznej wiedzy. Niedługo w którymś temacie (jeszcze nie wiem jaki gatunek) wrzucę coś nowego do oceny. Dzięki za przydatne rady.