MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Oceń profesjonalistów! - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Oceń profesjonalistów! (/temat-oce%C5%84-profesjonalistow)



Oceń profesjonalistów! - Łukasz - 16.03.2014

Cześć!

Słuchałem sobie dzisiaj pewnego utworu muzyki trance i wpadłem na taki ot głupi pomysł - " a przesłucham jeszcze raz i ocenie jego i wady i zalety, ocenie go całego ... ", pomyślałem. Nie zajęło mi długo wyszukanie odpowiedniego kandydata. Gdy go oceniłem starałem się dobrać i wyszukać odpowiednie zalety, by wiedzieć w przyszłości czego aranżacyjnie i technicznie mogę potrzebować. I takim to sposobem stałem się posiadaczem notatnika z oceną swoją profesjonalnych producentów muzyki która najbardziej mnie ujmuje. Jednak teraz zapytacie się pewnie "no dobra ziomuś ale po co to wszystko ? " Otóż moi drodzy forumowicze. Oceniamy sami siebie ale tylko nieliczni z nas mogą się pochwalić tym że są profesjonalistami. Ocena profesjonalisty przynajmniej w moim mniemaniu pozwoliła mi spojrzeć na to ile mi jeszcze brakuje do poziomu, który być może chciałbym kiedyś posiadać. Ocena profesjonalisty pozwoliła mi pozyskać nowe pomysły do utworów. Pamiętam że kiedyś byłem na streamie w którym Armin Van Buuren został zapytany " Skąd bierzesz pomysły na swoje utwory , kto jest twoim mentorem albo doradcą? " . Armin śmiechnął trochę i powiedział " To możesz być ty..". Szczęka opadła ale tak jest. Każdy z nas może zostać mentorem innej osoby może zostać doradcą nawet nic nie mówiąc tylko pokazując to swoją muzyką.
Jednak dlaczego nie możemy tego "podpieprzać" od profesjonalistów ? :)

DO RZECZY :
Chcę , by każdy producent ocenił profesjonalną nutę tak, aby mógł z niej wykorzystać wszystko co najlepsze do produkcji + podzielił się tym na forum.

ZALETY:
Wymieniłem w długim tekście powyżej jednak zrobię to jeszcze raz :
- nowe pomysły na utwory
- szersze spojrzenie na świat muzyki (dlatego że możesz przeczytać ocene innej osoby)
- udoskonalenia aranżacyjne i techniczne

Wady :

- być może strata czasu
- strata prądu


Zastanówcie się przez chwilę i pomyślcie czy któreś z was poświęciło na przesłuchanie jednego utworu i przeanalizowanie go przynajmniej 15 - 20 minut kiedykolwiek ? Może warto zacząć a może temat wyląduje do kosza to wasza sprawa ;)


RE: Oceń profesjonalistów ! - Zirds - 16.03.2014

W sumie nie do końca zrozumiałem ten temat. Wpadłeś na jakiś pomysł, ale nie czaję o co w nim chodzi bo sam nie dałeś żadnego przykładu jak to zrobić. Zostań mentorem osób oceniających profesjonalistów i pokaż najpierw swoją pierwotną ocenę. Tak żebyśmy mogli się na czymś oprzeć.


RE: Oceń profesjonalistów ! - DeltaWave - 16.03.2014

I powiedz jeszcze do tego jak interpretować słowa Burenna ? Bo kurde zawsze mnie to ciekawiło... Skąd, jak i w ogóle gdzie szukać inspiracji :) . I jak można ją uzyskać np z drugiej osoby ?


RE: Oceń profesjonalistów ! - Łukasz - 16.03.2014

(16.03.2014, 18:51)ZetZet napisał(a): W sumie nie do końca zrozumiałem ten temat. Wpadłeś na jakiś pomysł, ale nie czaję o co w nim chodzi bo sam nie dałeś żadnego przykładu jak to zrobić. Zostań mentorem osób oceniających profesjonalistów i pokaż najpierw swoją pierwotną ocenę. Tak żebyśmy mogli się na czymś oprzeć.

Ok może nie wyraziłem się super uber jasno. Powiem to najprościej jak potrafię podając przykład.

Le ja oceniam sobie utwór np . Above & Beyond - Hello i pisze sobie posta w dziale dajmy na to oceń prosów.
Z mojej oceny mają pochodzić proste ale znaczące wnioski czyli wady i zalety którę mogą mi posłużyć do bycia lepszym aranżacyjnie i technicznie.
Czy le ja mówie że główną zaletą tego utworu (moim zdaniem) jest np builda up przed main partem który sprawia że wejście main parta jest na prawdę miażdżące.

Osoba która to czyta i słucha będzie miała pewnie inne wrażenie jednak końcowym etapem oceny jest pomysł lub przestroga.
Np. Build-Up użyty w tym utworze jest niedokładny i powinien moim zdaniem być krótszy aczkolwiek intensywniejszy np lead nie powinien być pitchowany a jedynie filtrowany górnoprzepustowym filtrem.

O takie coś mi mniej więcej chodzi.
Forma może być taka że robimy JEDEN TEMAT i w tym temacie umieszczamy utwór który słuchamy i dajemy jego rzeczową ocenę. A po co ? po to by być lepszym i żeby nie być typowym polakiem cebulakiem i żeby pomagać sobie nawzajem chociażby pisząc co w danym utworze jest zaletą i wadą. Dla innych wada jest wadą a dla drugich wielką zaletą i na odwrót.

Koniec orędzia. Mam nadzieje że wyjaśniłem.
Ajj napiszę się dzisiaj tych postów ... :P

(16.03.2014, 19:04)DeltaWave napisał(a): I powiedz jeszcze do tego jak interpretować słowa Burenna ? Bo kurde zawsze mnie to ciekawiło... Skąd, jak i w ogóle gdzie szukać inspiracji :) . I jak można ją uzyskać np z drugiej osoby ?

Otóż słowa jak to słowa można interpretować na wiele sposobów ale moim zdaniem gdy mówił te proste słowa " To możesz być ty.." mówił to co próbuje wam uświadomić. Że każdy z nas ma potencjał i że swoją muzyką swoim działaniem w muzyce, możemy też innych nauczyć i pomóc im w ich twórczości. Prościej to ujmując, Armin powiedział że twoja muzyka DeltaWave może być inspiracją nawet dla Armina.. Nie wierzysz co ? A jednak tak jest. Armin sam mówił w tym streamie że słucha tysięcy demek i czasami to one sprawiają że wpada na kolejny pomysł i wtedy BAM!


RE: Oceń profesjonalistów ! - sowa - 16.03.2014

Znając życie nie byłoby chętnych. Sam jakoś nie widzę sensu żeby analizować utwory. No chyba, że utwór ma zastosowanie referencyjne.


RE: Oceń profesjonalistów ! - Zirds - 16.03.2014

W sumie pomysł jest dobry, ale nie przyciąga ludu bo budowa zadania jest zbyt trudna dla prostego umysłu.


RE: Oceń profesjonalistów ! - Łukasz - 16.03.2014

Muzyka też do prostych rzeczy nie należy a co dopiero jej tworzenie a jednak robisz to z większym lub mniejszym skutkiem i co można ?
Pomysł dałem także po to by ten kto przeczytał niech sam spróbuje teraz albo kiedy ma czas posłuchać jakiegoś utworu i niech wyciągnie z niego to co najlepsze i to co najgorsze jego zdaniem. Jeśli z którymś już utworem będzie mógł powiedzieć że zmieniłby to to i tamto to znaczy że powoli znajduję to co chciał szukać czyli zamysł na swój utwór. To głębokie co powiedziałem ale mam nadzieje że przynajmniej część z was rozumie moją idee.


RE: Oceń profesjonalistów ! - Cris - 16.03.2014

spoko a gdzie mam to umieścić?


RE: Oceń profesjonalistów ! - Łukasz - 16.03.2014

Właśnie chciałbym prosić by administracja zadecydowała czy by mógł powstać kącik Ocena Profesjonalisty z regułami naszej "zabawy" w dziale Pomoc. Jest to pomoc , którą możemy się podzielić i byłoby to dosyć dobrze widoczne.
Można także zrobić ankiete o ile jest taka opcja tutaj by się producenci wypowiedzieli czy chcą takiego działu i takiej zabawy :)


RE: Oceń profesjonalistów ! - Cris - 16.03.2014

ja moge robić recenzje kompozytorów spoko


RE: Oceń profesjonalistów ! - Mat.Mor.Raw - 17.03.2014

Wg mnie to ciekawa inicjatywa. Chętnie się włączę.

Jest szansa pokazać, że profesjonalne produkcje też są niedoskonałe. Wręcz jest szansa pokazać, że undergroundowe produkcje mogą być lepsze ;P. Może pozwoli to niezależnym twórcom bardziej uwierzyć w swoje umiejętności.

Ja nie ukrywam, że jestem wdzięczny zespołowi Metallica za wydanie albumu "Death Magnetic" w 2008 roku. Dla niewtajemniczonych w temat dodam, że ten album przegrał "wojnę głośności". Skoro tak duża machina producencka jest w stanie wydać album, który zawiera poważne błędy na poziomie kompresji, limitera, korekcji i masteringu, a mimo to od strony muzycznej zbiera bardzo pozytywne recenzje, to nie ma się co stresować w swoich produkcjach.

Uwierzyłem, że w home recordingu można wyprodukować muzykę z lepszą jakością niż w profesjonalnym studiu. To było jak katharsis. Od tamtego momentu tworzy mi się zdecydowanie łatwiej. :)


RE: Oceń profesjonalistów ! - OProject - 17.03.2014

Mnie zaciekawił temat :)
I zrobię to, jednak jest kilka ale... :D
Ciężko doszukać się w utworach profesjonalnych jakiś błędów... jak są to albo nie zwracamy na nie uwagi albo brakuje nam umiejętności :P
Z drugiej strony też chciałem to zawsze zrobić, dogłębnie przeanalizować jakiś utwór jednak musiał bym dobrać odpowiedni, bo boje sie ze jak go przeanalizuje to potem może już mi się tak nie podobać xd
(17.03.2014, 7:56)Mateusz Morawski napisał(a): (...) Skoro tak duża machina producencka jest w stanie wydać album, który zawiera poważne błędy na poziomie kompresji, limitera, korekcji i masteringu, a mimo to od strony muzycznej zbiera bardzo pozytywne recenzje, to nie ma się co stresować w swoich produkcjach.
Uwierzyłem, że w home recordingu można wyprodukować muzykę z lepszą jakością niż w profesjonalnym studiu. To było jak katharsis. Od tamtego momentu tworzy mi się zdecydowanie łatwiej. :)
To powinni zrozumieć wszyscy, sam miałem z tym problem... na pierwszym miejscu zawsze powinna stać aranżacja! :D
Miks nie jest najważniejszy, z tego co zauważyłem to ludzie nawet nie zwracają na niego uwagi (mowa oczywiście o zwykłych śmiertelnikach)
Owszem nie może być dobrego utworu z najgorszym miksem, ale wystarczy przeciętny by wszystkich zadowolić :D


RE: Oceń profesjonalistów ! - Łukasz - 19.03.2014

Widzę że jest sporo chętnych. Proszę administrację o rozpatrzenie następującego wniosku:

Zgłaszam ,że jest pewna ilość osób która chciałaby oceniać utwory profesjonalistów ,które służyłyby tylko i wyłącznie w celach edukacyjnych i nie mających nikogo obrażać. Do tego celu proszę by Administracja utworzyła przyklejony post w dziale POMOC>INNE. Post będzie nadpisywany przez osoby, które chcą się podzielić swoją oceną danego profesjonalisty z danego gatunku muzycznego przy czym uwzględnia się pewne kanony posta wzorcowego:

_________________________________________________________________________________
WZORZEC POSTU OCENY PROFESJONALISTY

Przykłady na różowo

Artysta i tytuł : Boys - Jesteś Szalona
Label : Poland Records
Rok produkcji : XX wiek chyba
Gatunek : Disco Polo

Link do piosenki (soundcloud,youtube, inne serwisy)

Ocena producenta:

Wady:

Zalety :

________________________________________________________________________________

Proszę o pozytywne rozpatrzenie wyżej wymienionego wzorca oraz pomysłu :)
W razie jakichkolwiek problemów lub sugestii ze zmianą nieco całości pomysłu jestem otwarty na propozycje :)


Pozdrawiam
Łukasz


RE: Oceń profesjonalistów ! - NeoTag - 20.03.2014

Mi się pomysł podoba :) Sam nieraz gdy słucham jakiegoś kawałka, to wyłapuję jakieś interesujące momenty, staram się szukać zalet i wad.

@Łukasz A dlaczego sam nie założysz tematu? Niezależna działalność, hehe ;)


RE: Oceń profesjonalistów ! - NeoTag - 20.03.2014

No oczywiście, że nie działu. To by było niemożliwe. Poza tym, ile by było w tym dziale tematów? Zaledwie kilka, a jak więcej, to pewnie napisanych przez tych samych użytkowników.
Temat 1 - autor: ktoś1
Temat 2 - autor: ktoś2
Temat 3 - autor: ktoś1
Temat 4 - autor: ktoś1

i tak dalej.


RE: Oceń profesjonalistów ! - Łukasz - 22.03.2014

Temat został stworzony w dziale pomoc>inne :)


RE: Oceń profesjonalistów ! - Wizzardius - 23.03.2014

Ja dopiero teraz jak temat ruszył, zauważyłem jego sens (po tym jak sam napisałem 1 post, ktoś odpisał, po czym Łukasz zapodał drugą recenzje). To serio może poszerzać horyzonty. KAŻDY z nas ma inne spojrzenie na muzyke, każdy z nas zwraca uwagę na coś innego. Gdy przeczyta sie kogoś post na temat danego kawałka można na prawde złapać rozkmine nad innym punktem widzenia. Daje nam to IMO duże możliwości.