MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Oceń profesjonalistów! - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Oceń profesjonalistów! (/temat-oce%C5%84-profesjonalistow--11430)



Oceń profesjonalistów! - Łukasz - 22.03.2014

Drodzy forumowicze ogłaszam ROZPOCZĘCIE NASZEJ ZABAWY EDUKACYJNEJ!

ZASADY GRY :
Każdy uczestnik wybiera pewnego profesjonalistę którego chciałby ocenić pod względem aranżacyjnym i technicznym i wymienia zalety i wady piosenki jaką stworzył dany profesjonalista.
Zabawa ma na celu ulepszenie własnych umiejętności i poszerzenie swoich muzycznych horyzontów.


_________________________________________________________________________________
WZORZEC POSTU OCENY PROFESJONALISTY

Przykłady na różowo

Artysta i tytuł : Boys - Jesteś Szalona
Label : Poland Records
Rok produkcji : XX wiek chyba
Gatunek : Disco Polo

Link do piosenki (soundcloud,youtube, inne serwisy)

Ocena producenta:

Wady:

Zalety :

_________________________________________________________________________________
Proszę moderatorów o przyklejenie posta w tym dziale :)

Pozdrawiam was i bawcie się dobrze :)

Łukasz


RE: Oceń profesjonalistów ! - Wizzardius - 22.03.2014

Artysta i tytuł : Afrojack, Dimitri Vegas, Like Mike, NERVO - The Way We See The World
Label : Wall Recordings / Spinnin
Rok produkcji : 2011
Gatunek : Electro House



Ocena producenta: To pomine, bo za dużo ich, a w sumie znam tylko Afrojacka i NERVO :)

Wady: Od 2:00 do wokalu i całego tego brejka dochodzi stopa. Która może i aranżacyjnie fajnie pasuje, ale na niektórych odsłuchach wgl nie słychać jej uderzenia, a tylko jakiś tam łomot.
Teraz drugi drop. Fajnie, że autorzy chcieli urozmaicić drugi drop, by różnił się od pierwszego, ale zmniejszenie odcięcia na filtrze** głównego syntha całkowicie odebrało moc dropa. Za bardzo to szumi, tak na na moje ucho, to nie słychać co się dzieje ;d
Nie podoba mi się też, że przez pierwsze 30 sekund mamy ciągle to samo.
Zalety :
Właśnie synth w dropie (ale pierwszym, gdy jest bardziej docięty filtrem**). Po prostu kozak. Mega oryginalny dźwięk. Próbowałem go odtworzyć, ale nigdy nie udało mi się uzyskać takiego fajnego szarpnięcia (najbliższy oryginałowi byłem w Divie). Do tego wokal fajny (ale dopiero gdy Afrojack domixował wokal, w oryginalnym oryginale (jak to brzmi xd), kawałek był bez wokalu). Fajny głos ma te babka, nie jest taki "gładki". Build up fajny (jest bez perkusji, i NIE jest sucho, wręcz przeciwnie). No wgl całość. Jak po buildzie wchodzi ten synth i stopa to jest masakra, zawsze mam ciary. Ten kawałek robi pogrom na parkiecie, ja sam zawsze do niego skacze jak pojebany. Fajne "ciepłe" PEŁNE brzmienie. Tyle ode mnie.

** Być moze to nie jest filtr, a po prostu automatyzacja ADSR, a konkretnie Decay'u :)


RE: Oceń profesjonalistów ! - Mat.Mor.Raw - 22.03.2014

(22.03.2014, 19:25)Wizzardius napisał(a): Artysta i tytuł : Afrojack, Dimitri Vegas, Like Mike, NERVO - The Way We See The World

Cieszę się, że temat recenzji profesjonalistów ruszył. :)
Wizzardius, Bardzo interesująca recenzja. Z jednej strony rzeczowa, z drugiej strony emocjonalna, zachęcająca do posłuchania i zweryfikowania Twojego punktu widzenia / słyszenia. Widać, że nie raz miałeś do czynienia z Tym kawałkiem w swoim odtwarzaczu :) Zdecydowanie zgadzam się co do stopy w 2 minucie. Chyba ktoś tu przesadził z side chain. Natomiast co do intra, to kwestia dyskusyjna, może po prostu intencją było wprowadzenie do utworu w stylu bardziej minimal...
Ogólnie bardzo przyjemny kawałek, ale musiałbym posłuchać więcej razy, żeby sobie wyrobić szczegółową opinię :)


RE: Oceń profesjonalistów ! - Łukasz - 23.03.2014

Sam też sobie pozwolę na co nieco :P

Artysta i tytuł : Artificial - Stuck In Sa Caleta (Original Mix)
Label : Anjunabeats
Rok produkcji : 2014
Gatunek : Trance



ZALETY:
+haty w loopie są strasznie szeroko rozstawione co daje poczucie dużej przestrzeni
+synth a właściwie jego cutoff wzrasta co daje wrażenie że jednocześnie jest jeszcze nałożona automatyzacja na reverb i przestrzeń wokół tak jakby był zamknięty a potem się otwierał na świat
+pusty aranż na rozwijanie sie builda kolejnego co postintra 1:48
+Harmoniczne syntha do basu sprawiają że to wszystko jest jakby szersze i obszerniejsze
+Akordy to już ogień Heart bajeczka
+wokal jako cześć main parta dopełnia melodie
+2 "main" party.
WADY:
- 1:48 klapy się nie podobają to takie zmieszanie strasznie
- 5:48 to samo się tyczy także klapy w tym przejściu nie pasują psują trochę tą całą harmonie. Nie wiem te Bayery sobie pomyślały "dajmy jakiegoś fillsa bo inaczej nie będzie elementu zaskoku.." Niestety tym małym zabiegiem moim zdaniem bardzo obniżają utwór

WERDYKT :
Z utworu można się nauczyć sporo chociażby te automatyzacje synthów i reverbów czy wpasowanie vocalu w część melodii.


RE: Oceń profesjonalistów ! - Cris - 23.03.2014

Artysta i tytuł : Globus (Immediate Music) - Europa
Label : Imperativa Records
Rok produkcji : 2006
Gatunek : Epic Music



Ocena producenta : Globus to ciekawy zespół złożony z producentów filmowych, i ludzi działających około Immediate Music, przewodzi nimi Yoav Goren - założyciel Immediate. Z ciekawostek, utwór Orchard of Mines został użyty w spocie reklamowym spidermana 2 z Tobym Maguire'm.

Zalety : - Połączenie muzyki rockowej z muzyką orkiestrową jest niewątpliwym plusem, ponieważ groove rockowy nadaje fajnego feelingu i zwieksza znacznie dynamikę kawałka
- Bardzo przyjemny wokal dla ucha to zasługa Lisbett'a Scotta
- Niewątpliwie bardzo dużą zaletą tego kawałka że zagrany na żywo brzmi identycznie jak na płycie, co świadczy o kunszcie muzyków
- Sam zamysł utworu mówi o prześladowaniach, wojnach i cierpieniach które dotknęły Europę.
Wady:
- Yoav Goren ma takie dziwne coś w albumach Globusa, że zaczyna prawie każdy kawałek dziwacznym wstępem na jakimś filtrze który imituje jakieś radiowe odgłosy jakieś izraelskie coś.
- Przerwa w dynamice w połowie utworu przejście w spokojne skrzypcowe motywy. Niby rozumiem założenie, ale no dla zwykłego słuchacza może być to bardzo dziwny zabieg

WERDYKT:
Globus w moich oczach broni się sam nie trzeba zbytnio ludzi do niego przekonywać, ma dziwne utwory i ma też niezłe kosy jak Orchard of Mines albo Wyatt Earth. POLECAM!


RE: Oceń profesjonalistów! - OProject - 27.03.2014

Artysta i tytuł : Dj Scot Project - O (Overdrive) [ original mix ]
Label : Overdose
Rok produkcji : 2001
Gatunek : (Stara szkoła) Hard Trance'u

Link do utworu:


Ocena producenta: Znany Niemiecki producent obecny na scenie już od 20 lat.
Śmiało można go określić najwybitniejszym producentem mocniejszej odmiany Trance'u.
Na koncie ma wiele własnych produkcji jak i również remixów które stały się klasykami i grane są do dziś od kilkunastu lat.
Jeżeli ktoś miał styczność z tym stylem nie może nieznać tego artysty.

Komentarz: Klasyk... utwór niemal perfekcyjny.

Zalety :
Pomimo że utwór trwa 9 minut 40 sekund, nie jest monotonny i nudny, cały czas trzyma w napięciu od pierwszego uderzenia ciężkiej stopy.
Napięcie budowane jest stopniowo na początku w 1 minucie wchodzi dość "ospały" motyw, dopiero w 2 minucie "Scot" zaczął budować napięcie ostrzejszym dźwiękiem i tak w 3 minucie, jest coraz mocniej po krótkim przejściu wzbogaconym wokalem wchodzi szybki, dynamiczny motyw, dalej jest już tylko lepiej... wchodzi mocna trzysta trójka.
Kolejno mamy break down przy którym można "odpłynąć" buduje świetną atmosferę... Pad i lead ze wspaniałą barwą, prowadzi nas do punktu kulminacyjnego, krótkie wprowadzenie werblem i stopą.
Główna część utworu wypada najlepiej z całości, masywna i epicka, dynamiczna, wpadająca w ucho melodia ze świetną barwą syntezatora stanowi największy atut tego utworu.
Warto czekać 7 minut by ją usłyszeć...
Napięcie w utworze budowane jest długo i stopniowo, całość jest przemyślana i spójna, wszystko do siebie pasuje.
Utwór w moim odczuciu zasługuje na miano najlepszego utworu w tym stylu, jest niesamowity i już dawno stał się klasykiem gatunku.
Ciężko opisać to słowami.... Pan Frank Zenker to wybitny artysta, który stworzył wybitne dzieło i to nie jedno...
Wady:
"Dubstepowy? Woobel?"Motyw na początku to jedyne co mi nie pasuje w tym utworze.
Ciężko ocenić miks bo posiadam tylko ripy z winyli... ale kwas trochę gra za ostro, przykrywa wszytko i lekko kuje w uszy.
-----------------------
Miała być ocena a wyszła chyba bardziej recenzja <hehe>
No nic zachęcam do posłuchania 'O' bo na prawdę warto :)
Pozdrawiam.


RE: Oceń profesjonalistów! - NeoTag - 28.03.2014

Artysta i tytuł : Shingo Nakamura - Hakodate
Label : Silk Digital Records
Rok produkcji : 2012
Gatunek : Melodic Progressive House

Link do piosenki:

Ocena producenta: Shingo Nakamura to moim zdaniem mistrz melodyjnej odmiany progressive house. Wszystkie elementy w jego utworach są idealnie wyważone, wszędzie panuje harmonia, nie ma tu miejsca na przypadek. Całość wykonana jest z japońską precyzją. Cechą charakterystyczną dzieł Nakamura - sensei są wspaniałe głębokie fortepianowe melodie. Cóż, jak już mówiłem - Japończyk to jeden z mistrzów swojego gatunku.

Zalety: Utwór zaczyna się od ciekawego intra, w którym kolejne elementy pojawiają się stosunkowo szybko. W tle przez cały czas słychać między innymi pady oraz pluck, które z czasem stają się coraz głośniejsze. Następnie wchodzą ,,bassowe" chordy, a chwilę później zjawiają się ich delikatniejsze odpowiedniki. Już niedługo potem pojawia się najlepszy element utworów pana Nakamury - piano. Melodia jest stosunkowo prosta, lecz ma w sobie niepowtarzalną magię. Każdy dźwięk klawiszy perfekcyjnie brzmi. Potem jeszcze chwilę grają chordy i zaczyna się najlepsza część utworu - breakdown. Kick delikatnie zanika, pluck nadal gra. I wtedy następuje te parę sekund totalnego odlotu... wchodzi piano. Nie da się opisać tego słowami. Później znowu wchodzi beat i gra już do końca kawałka. Wszystko wymienione powyżej to zalety.

Wady: Hmm, ciężko jakąkolwiek wadę tutaj znaleźć... Może stopa na początku? Jest trochę agresywna i nie ,,zapowiada" zbytnio dalszej części utworu.
---------------------------------------
Też chyba reckę zrobiłem, hehe ;D


RE: Oceń profesjonalistów! - Łukasz - 13.07.2014

Artysta i tytuł : Cosmic Gate & Cary Brothers - Start To Feel
Label : Armada Music
Rok produkcji : 2014
Gatunek : Deep Trance
Link do piosenki :

Ocena producenta : Moim zdaniem z każdym nowym albumem wprowadzają pewnego rodzaju sieczkę w głowię bo każda piosenka zostaję ze mną na troszeczkę dłuższy czas...

Zalety :
-Uwielbiam te clapy Cosmitów. Poddane są pewnej obróbce i przez to są takie wyjątkowe.
-Tekst jest tak głęboki, że musisz serio spaść żeby go zrozumieć.
-Rzadko kiedy słyszę taki rozwój sytuacji by vocal był już tak szybko wyeksponowany. Jest to zaletą gdyż nie spotyka się tego rodzaju zastosowanie zbyt często.
-Po przepięknym wstępie rozpoczyna się magia. Czemu magia bo to trzeba czuć ta perkusja w oddali która gra dodaje tajemniczości i jest po prostu zjawiskowa. Pomimo tego że wydawać się mogło , że jest to wszystko monotonne to jednak piosenka ewoluuje cały czas.
-Przyjemny bass, który pogłębia jeszcze bardziej.
-Ich melodie piana są tak głębokie i krótkie że nadają koloru temu wszystkiemu.
Wady :
-Nie przypadł mi do gustu ten zwielokrotniony vocal na początku. Trochę przeszkadza w odbiorze.
-2:34 kiedy wchodzi cała sekwencja z vocalem to już bym wywalił ten dosyć irytujący vocal albo przynajmniej nałożyłbym filtr dolnoprzepustowy z pomniejszaniem Hz. Wtedy wydawałoby sie to mniej monotonne i płynniejsze.

Ocena końcowa:
Każdemu polecam przesłuchać ten utwór. Ocena jaką tutaj przedstawiłem to oczywiście tylko i wyłącznie moja ocena subiektywna. Być może wam się też spodoba ten utwór.