MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL Studio 12 - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: FL Studio 12 (/temat-fl-studio-12)

Strony: 1 2 3 4 5 6


FL Studio 12 - K - 2.04.2014

Dyskusja o tym, co chcielibyśmy zobaczyć w FL Studio 12 - wersji, która powinna ukazać się w ciągu maksymalnie dwóch najbliższych lat i która zostanie (miejmy nadzieję) godnym następcą FL Studio 11.

W 100% czeka nas zmiana wyglądu i bardzo prawdopodobne, że nastąpi to jeszcze w wersjach wcześniejszych. Oby tylko zmiany nie były zbyt gwałtowne, abyśmy nie pogubili się w interfejsie, który już tak dobrze znamy.

Co do oczekiwań. Na pierwszym miejscu chciałbym mieć możliwość zapisania szerokości siatki, szczególnie w piano rollu. Nie, nie chodzi mi o snap, ale o szerokość widocznej siatki, która jak pamiętam zmieniła się w FL Studio 9 lub 10. Oczywiście możemy manipulować jej wielkością w każdym dowolnym momencie za pomocą kółka myszy, ale nie można tych ustawień zapisać i podczas ponownego uruchomienia programu siatka wróci do swojego domyślnego wyglądu.

Na pewno oczekuję też poprawi opcji pitch każdego dźwięku. Nie zawsze działa ona na wszystkich 48 tonach i często powoduje efekt tzw. schodków.

Automatyzacja również powinna doczekać się poprawek. Jeżeli ustawimy zbyt strome krawędzie to dźwięk podczas odtwarzania w każdym takcie będzie zniekształcany. Niestety jedyna opcja poprawki to ręczne wygładzenie szczytów o setne sekundy. Nie pogardziłbym też rozbudowanymi opcjami automatyzacji w piano rollu - dzięki temu można byłoby zaoszczędzić dużo miejsca na playliście.

Nie wiem jak wygląda sprawa optymalizacji innych DAWów, ale miło by było, gdyby FL potrafił w tym względzie nieco więcej.

I na koniec: mikser.
Osobiście widziałbym go w formie pionowej, bo obecnie wszystkie okna są w FL Studio pionowe...
I przeglądarka, i lista dźwięków, i playlista. Z przeglądarki nie korzystam, więc w jej miejsce chętnie wstawiłbym sobie mikser.

Ano i przydałaby się opcja automiksu xD


RE: FL Studio 12 - OProject - 2.04.2014

Niech lepiej zrobią coś żeby tak nie zużywał CPU i dodali opcje ściszenia wszystkich kanałów miksera na raz.
W sumie 11 już mi się zacina więc 12 na tym kompie... mogę pomarzyć... nie wiem czy nie znajdę sobie innego dawa xd


RE: FL Studio 12 - weedplay - 2.04.2014

Może nie na raz bo trzeba 2 razy kliknac myszka, ale przeciez mozna sciszyc wszystkie kanaly w mikserze jak nacisniesz PPM na zielonej kropce nad VOLUME.

Zgadzam się ze wszystkim co napisał Kay, idealnie to podsumował. Szczególnie jeśli chodzi o tą opcję automiks xD


RE: FL Studio 12 - sowa - 2.04.2014

Hah :D Widać kto ma kompa sprzed epoki :D Jak się pracuje w środowisku 64 bitowym z minimum 8 giga ram najlepiej ddr3 1600mhz to nie trzeba się martwić zbytnio o CPU nawet w FL Studio więc to raczej po prostu wina waszego starego PC :) Tak jak DAWy sie rozwijają Wasze PC też powinny ;)


RE: FL Studio 12 - Herman - 2.04.2014

czyli wyglada na to ze chcemy się cofnąć do FL Studio 5 żeby nie kupować lepszego sprzetu xD

Tak poważnie to tak jak sowa napisał, ja mam rocznego lapka z i3 na pokładzie i FL nie ma prawa się przyciąć.


RE: FL Studio 12 - OProject - 2.04.2014

Zleży jak bardzo rozbudowane projekty ile vst użyjesz :]
(2.04.2014, 9:59)weedplay napisał(a): Może nie na raz bo trzeba 2 razy kliknac myszka, ale przeciez mozna sciszyc wszystkie kanaly w mikserze jak nacisniesz PPM na zielonej kropce nad VOLUME.
Nie wiem może ja nie napisałem dokładnie albo ty nie zrozumiałeś... mniejsza o to xd
Chodzi mi o opcje dzięki której można przyciszyć wszystkie suwaki itp. (pojechać nimi w dół na raz xd) a nie włączyć tryb solo, albo wyłączyć wszystkie xd
Tak jak to jest w analogach.


RE: FL Studio 12 - weedplay - 2.04.2014

Prawdopodobnie to moja wina, bo zrozumiałem sciszyc jako kompletne wyciszenie co polaczylem z trybem solo.


RE: FL Studio 12 - Revnotes - 2.04.2014

Marzy mi się funkcja czyszczenia mixera. Bardzo często zdarza mi się zabrnąć z miksem w ślepą uliczkę i właściwie pomaga jedynie wykonanie tego miksu od samego początku. Trzeba mozolnie kopiować pusty insert do tych już zagospodarowanych, jeden po drugim, co jest moim zdaniem niewygodne. Chciałbym usunąć wszystkie wtyczki efektowe, zresetować wszystkie suwaki itp. przy pomocy jednego kliknięcia. Generalnie jestem też zwolennikiem mixera w stylu Pro Tools, gdzie użytkownicy sami decydują ile insertów i wysyłek potrzebują, fajnie byłoby gdybyśmy w FL Studio również mogli sami o tym decydować.


RE: FL Studio 12 - The Timbrer - 2.04.2014

Elnanter tak jest w większości DAWach. Gdyby w FLu 12 poprawili pitch shifting i time stretching, dopracowali wtyki wewnętrzne (reverb, EQ (żeby było przede wszystkim z analizatorem widma a nie ze spektometrem który jest tam tak potrzebny jak dziura w moście i jego ogólna jakość), chciałbym też aby praca na playliście nie była tak uciążliwa, a także poprawił wspomniane wcześniej automatyzacje


RE: FL Studio 12 - ProCkers - 2.04.2014

Może to nie mój podstawowy DAW, ale używałem go bardzo długo i gdybym go jeszcze używał to chciałbym mieć możliwość kopiowania w mixerze wtyk z jednego kanału na drugi z tymi samymi ustawieniami by nie musieć ustawiać od nowa. Po prostu Ctrl+C, Ctrl+V i tyle. Niby jest taka możliwość, ale trzeba zapisać ustawienie do presetu i dopiero w kolejnym kanale odpalić od nowa wtykę i znaleźć ten preset ;) Bardzo mozolne.


RE: FL Studio 12 - OProject - 2.04.2014

(2.04.2014, 13:31)ProCkers napisał(a): Może to nie mój podstawowy DAW, ale używałem go bardzo długo i gdybym go jeszcze używał to chciałbym mieć możliwość kopiowania w mixerze wtyk z jednego kanału na drugi z tymi samymi ustawieniami by nie musieć ustawiać od nowa. Po prostu Ctrl+C, Ctrl+V i tyle. Niby jest taka możliwość, ale trzeba zapisać ustawienie do presetu i dopiero w kolejnym kanale odpalić od nowa wtykę i znaleźć ten preset ;) Bardzo mozolne.

Możesz przeciągnąć myszką na inny kanał.
Save mixer track... -> przeciągasz na inny kanał :)


RE: FL Studio 12 - ProCkers - 2.04.2014

A to nie przenosi czasem wszystkich wtyk z danego kanału? Chodziło mi o możliwość skopiowania pojedynczej lub kilku wybranych wtyk na inny kanał ;) Sorki ale nie mam w tej chwili FL i nie jestem w stanie tego sprawdzić, ale jeśli rzeczywiście istnieje taka możliwość, to nie było tematu :D


RE: FL Studio 12 - OProject - 2.04.2014

(2.04.2014, 17:36)ProCkers napisał(a): A to nie przenosi czasem wszystkich wtyk z danego kanału? Chodziło mi o możliwość skopiowania pojedynczej lub kilku wybranych wtyk na inny kanał ;) Sorki ale nie mam w tej chwili FL i nie jestem w stanie tego sprawdzić, ale jeśli rzeczywiście istnieje taka możliwość, to nie było tematu :D

Pojedynczo też to działa, ale już żeby wybrać sobie kilka... to tak dobrze niema <hehe>


RE: FL Studio 12 - Cris - 2.04.2014

żeby obsługa 64 bitów w koncu działała tak jak powinna i żeby w koncu FL obsługiwał pokrętłow Mod wheel w klawiszach tak jak powinien


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 2.04.2014

A do czego ta opcja ściszania wszystkich ścieżek na raz Ci jest potrzebna? Nie możesz po prostu ściszyć na masterze?

Co do wybierania ilości instertów i sendów to nie rozumiem problemu. Wykorzystałeś wszystkie 99 ścieżek i ci brakuje czy co?
Sendy też w ogóle nie wiem po co tam są jak możesz wysłać sygnał z dowolnej ścieżki na dowolną inną.

Ja bym mógł napisać całą książkę co bym chciał zmienić. :P

Przede wszystkim i najważniejsze to zapis presetów. Teraz niby wszystko da się zapisać, ale niestety wszystko z osobna.
A super by było gdybym mógł zapisać i otworzyć cały pipeline jednego syntka - czyli ustawiania wtyczki, kanału, i wszystkich kolejnych ścieżek na które jest wysyłane. Mam wiele projektów, gdzie wyszedł mi ciekawy dźwięk, ale melodia jest słaba i na odwrót - projekty gdzie mam już jakiś ciekawy aranż, ale brakuje mi jeszcze jakiegoś oryginalnego brzmienia. Jeśli powiedzmy dźwięk idzie przez 4 ścieżki i nie daj boże są to jeszcze dwie zlayerowane wtyki to muszę zapisać i załadować jedynie 8 preserów - no po prostu bajka.
Już nie wspominając jak mam podlinkowane jakieś parametry. Tym samym cała moja wcześniejsza praca idzie na marne.
W ogóle to mogli by zrobić import całego projektu lub wybranej jego części do innego projektu.

Druga podstawowa sprawa to Playlista - to jest jakaś porażka. Z 6 Dawów, które mniej więcej testowałem FLS ma chyba najgorszy ten element.
Np. chciałbym móc rozszerzyć pattern clip- w innych DAWach jak rozciągam klipa to pętla się powtarza, a w tutaj ma głuszę i muszę robić to pędzelkiem. Dodatkowo kiedy mam dość krótkie te klipy to nie widać ich nazw do końca więc czasami nie wiedzę w którym miejscu jest zmienione (alternatywny klip) bo przy dużym oddaleniu wszystkie wyglądają tak samo (chyba że sam sobie ogarnę jakieś krótkie nazwy sensowne). No i można by było wtedy zaznaczyć kilka klipów na raz i przedłużyć je w jednym czasie.
Kolejna rzecz to możliwość grupowania ścieżek playlisty i chowania niepotrzebnych rzeczy. Np. jak do jedengo mam 3 automaty i mam już je ładnie ustowanie po klipem, ale chciałbym, żebym mógł je przypisać pod tą ścieżkę z klipem, i chować jeśli ich nie używam. Często robię tak, że rozszerzam ścieszkę z automatem, żeby bardziej precyzyjnie go edytować i potem się okazuje, że w niektórych miejscach 5 ścieżek mi zawala cały widok :/
Klipy audio czasem tną się nierówno i trzeba kombinować. Poza tym nie rozumiem czemu zoom jest taki mały - powinni dać możliwość obejrzenia pojedynczych ramek audio.
Skróty klawiszowe też są z dupy np. Często używam Shift+Click na pustej przestrzeni i przeciągam na klipa, żeby go przeciąć, ale już na klipie Shift+Click to jest kopiowanie więc nie mogę tego zrobić jeśli nie mam z którejś strony wolnej przestrzeni i muszę zmieniać narzędzie ;( W ogóle to mogli by walnąć jakiś menażer skrótów, żeby można było sobie samemu ustawiać pod własne upodobania tj. np. w blenderze.

Kay pisze, o pionowym mikserze, a mi się marzy poziomy pianoroll i palylista... :D

Jest tego dużo więcej, ale nie ma co się produkować tyle... Gdyby zrobili pierwszą rzecz, o której pisałem, to i tak byłoby super, ale nie, oni robią nową grafikę, jakąś bezużyteczną wtyczkę z tańczącą lalką, albo syntka na mobilki (już widzę jak wszyscy topowi producenci będą kręcić na ty brzmienia do swoich wałków) :P


RE: FL Studio 12 - K - 3.04.2014

(2.04.2014, 22:24)Audionysos napisał(a): Kay pisze, o pionowym mikserze, a mi się marzy poziomy pianoroll i palylista... :D

No właśnie według mnie najlepiej, jakby dali dużo opcji ustawień. Pionowe/poziome okna, standardowe wielkości wszystkich atrybutów w DAWie. Przy pierwszym uruchomieniu ustawiamy sobie wszystko jak nam najwygodniej, zapisujemy i plik ten działa w każdej następnej wersji FL Studio.

Jeszcze mi się przypomniało: miło by było, gdyby można było pomniejszyć panele dźwięków w step sequencerze. Zajmują teraz zdecydowanie za dużo miejsca. Widziałbym je niższe, aby zmieściło się ich więcej na ekranie, ale dłuższe, aby pokazywała się cała nazwa. Najlepiej, gdyby była możliwość manipulacji tak, jak ze skalą na playliście.


RE: FL Studio 12 - OProject - 3.04.2014

(2.04.2014, 22:24)Audionysos napisał(a): A do czego ta opcja ściszania wszystkich ścieżek na raz Ci jest potrzebna? Nie możesz po prostu ściszyć na masterze?
Nie mogę, tzn. mogę ale to nie daje takiego efektu bo ścisza się wyjście miksera.
Jeżeli przesterujesz wszystkie ścieżki (każdy będzie wychodził ponad 0dB) obniżenie poziomu głośności kanału master nic nie da...
Przykład:
[Obrazek: file.html]
Taka opcja dała by możliwość zmniejszenia poziomu głośności całego miksu bez konieczności mozolnego ustawiania każdego suwaka dajmy na to 40 kanałów!... a już obniżanie o konkretną wartość to już jakiś absurd w fl'owskim mikserze.... xd
Poza tym to ułatwiło by miksowanie od nowa itp. :)
Nie wiem czy jest taka opcja w innych DAW'ach ale to już pytanie do Sowy :]


RE: FL Studio 12 - ProCkers - 3.04.2014

(2.04.2014, 18:01)OldscoolProject napisał(a):
(2.04.2014, 17:36)ProCkers napisał(a): A to nie przenosi czasem wszystkich wtyk z danego kanału? Chodziło mi o możliwość skopiowania pojedynczej lub kilku wybranych wtyk na inny kanał ;) Sorki ale nie mam w tej chwili FL i nie jestem w stanie tego sprawdzić, ale jeśli rzeczywiście istnieje taka możliwość, to nie było tematu :D

Pojedynczo też to działa, ale już żeby wybrać sobie kilka... to tak dobrze niema <hehe>

No w FL tak dobrze nie ma, niestety :D

A ściszanie wszystkich, lub kilku wybranych dowolnych kanałów jest możliwe w każdym innych czołowym DAW'ie(Cubase, Pro Tools, Ableton, S1, Reason). Na prawdę przydatna rzecz i dziwne że nie ma tego w FL już od wcześniejszych wersji ;)


RE: FL Studio 12 - Herman - 3.04.2014

zrób autoclipa i podlinkuj wszystkie suwaki xd


RE: FL Studio 12 - Loco - 3.04.2014

Aby było szybciej wciskasz taki [Obrazek: WGNnS3G.png] przycisk na górze, następnie zaznaczasz wszystkie suwaki które chcesz na raz ściszyć potem prawym klikiem na tą ikonkę i create automation clip i robisz co czeba.
Jakbyś nie wiedział jak to się robi.