MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL Studio 12 - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: FL Studio 12 (/temat-fl-studio-12)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: FL Studio 12 - Orbiteus - 19.04.2015

(19.04.2015, 12:11)piral napisał(a): Orbiteus:
1. Możesz powiększyć okno piano rolla nawet na maksa, tak samo jak playlistę.
2. Zaznaczasz te nuty i przeciągasz ich długość do następnej.

Takie możliwości były dostępne już od początków tego DAWa.
To ze mozna powiekszyc to wiem, ale nie o to mi chodzi ;P. Beakuje mi piano rolla w wersji poziomej [mialem wczesniej napisac poziomy, q napisalem pionowy xD] , czyli dokladnie takiego widoku jakbys "siedzial" nad klawiatura ;P. Co do przeciagania nut, to dziala, ale pod warunkiem ze wszystkie nuty maja taka sama dlugosc ;P. Pojedyncze dociaganie kazdej nuty jest mozolne czasami przy bardziej skonplikowanych melodiach, dlatego brakuje mi tej funkcji ;/. Takie rozwiazanie jest naprwno na abletonie i chyba w logic'u ale nie jestem pewien ;)


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 19.04.2015

I znowu źle napisałeś. Jak masz problem z zapamiętaniem to skojarz sobie:
poziomy - jak coś jest rozłożone PO ZIemi.
pionowy - jak coś stoi do góry jak PIONek na planszy.
;)


RE: FL Studio 12 - Orbiteus - 19.04.2015

(19.04.2015, 16:05)Audionysos napisał(a): I znowu źle napisałeś. Jak masz problem z zapamiętaniem to skojarz sobie:
poziomy - jak coś jest rozłożone PO ZIemi.
pionowy - jak coś stoi do góry jak PIONek na planszy.
;)
Dobrze napisalem teraz ;P


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 19.04.2015

(19.04.2015, 13:29)Orbiteus napisał(a): Beakuje mi piano rolla w wersji POZIOMEJ [mialem wczesniej napisac poziomy, q napisalem pionowy xD]

Chyba się nie rozumiemy :P


RE: FL Studio 12 - Zirds - 19.04.2015

Widok pionowy pianorolla

[Obrazek: PianoRoll-Horizontal.png]



Widok poziomy pianorolla

[Obrazek: 05.png]


RE: FL Studio 12 - Orbiteus - 19.04.2015

W takim wypadku zwracam honor ;P chodzilo mi o to jak klawiatura jest polozona ;P


RE: FL Studio 12 - Zirds - 22.04.2015

Dzisiaj była oficjalna premiera FL 12


RE: FL Studio 12 - future villain - 22.04.2015

Wygląda nieźle, "kupiłbym" na domowego laptopa z dotykowym ekranem, ale pewnie wydajność pewnie tylko spadła. :(

Zresztą, nie jestem ich klientem, nigdy nie zapłaciłem im złamanego eurocenta, nic mi się nie należy, nie mam prawa narzekać. <haha>


RE: FL Studio 12 - Beatzer - 23.04.2015

Właśnie jestem szczęśliwym posiadaczem Efela 12 ;) Cóż, jest parę zmian, ale największa to i tak interfejs graficzny <haha>


RE: FL Studio 12 - Zirds - 23.04.2015

(23.04.2015, 18:23)Beatzer napisał(a): Właśnie jestem szczęśliwym posiadaczem Efela 12 ;) Cóż, jest parę zmian, ale największa to i tak interfejs graficzny <haha>

Oryginał ?<hmm>


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 23.04.2015

Ktoś ogarnia gdzie się podział "graph editor" i przycisk "repeate step sequencer" ???
Siedzę już ponad godzinę i jedyną nową przydatną opcją jak widzę to możliwość zaznaczenia kilku ścieżek na raz i przesunięcia ich albo wysłania na inną za jednym zamachem oraz "shortcut panel 3" gdzie można zaznaczyć sobie przycisk alt i nie wciskać go na klawiaturze. W wersji 10 jest tak, że żeby przesunąć ścieżkę trzeba przytrzymać prawy alt(lewy nie działa) i kliknąć strzałką - akurat niestety u siebie mam zepsuty prawy alt. W rejestrze systemu zmieniłem sobie go na inny przycisk, ale nie we wszystkich programach to działa między innymi w fls :/ Co za tym idzie, żeby przesunąć ścieżkę w mikserze o jedną pozycję muszę kliknąć prawym i wybrać z listy tę opcję. Jeśli chcę przesunąć ją o 10 pozycji muszę zrobić to 10 razy, jak chcę przesunąć 5 ścieżek to muszę wykonać to 50 razy! Także dla mnie to jest mega pomocne.
Z drugiej strony dalej nie rozumiem dlaczego nie można zwyczajnie wcisnąć przycisku myszy i przeciągnąć ścieżkę na żądaną pozycję, bez sensu...
Poza tym ten mikser mi się w ogóle nie podoba i jest jakiś zbugowany. Te kabelki tam są nie wiem po co, to jest raz, a dwa, że widać tylko ich kawałek, a reszta jest zasłonięta. Poza tym w ogóle te ikony pod ścieżkami są za duże i marnuje się masa miejsca. No i szczerze mówiąc miałem nadzieję, że będzie można sobie to jakoś ustawić bardziej swobodnie, ale niestety, można tylko ustawić wielkość samego okna, a to co jest w środku można jedynie zmienić na podstawie kilku presetów i ta zmiana opiera się praktycznie tylko na zmianie rozmiaru więc jeśli zależy Ci na oszczędzaniu miejsca to masz tylko jedyne słuszne ustawienie... :/
Aha no i gdzie podziała się sekcja panoramy w ścieżkach miksera?! (to obok eq)

Fajną sprawą jest dodanie zakładek w browserze. Oczywiście nie można definiować własnych, ale zawsze coś.. :)
Poza tym nie widzę nic sensownego. Ze ścieżkami w playliście dalej nie można nic zrobić. Fajnie byłoby gdyby można było zgrupować poszczególne partie i ukrywać je w miarę potrzeby. Pasek narzędzi dalej ciągnie się na całą szerokość okna i jak sobie rozciągnę je to mam masę niewykorzystanej przestrzeni. Dorze, że można teraz wyciągnąć z niego te narzędzia, ale ciężko się je ustawia, a jak coś pójdzie nie tak to znów penie będę musiał je ustawiać, jeśli chodzi o niespełnione życzenia to dalej mógłbym sobie powymieniać...
Gorzej, że zepsuli to co już było... Gdzie są te opcje o których pisałem na początku? Mam nadzieję, że gdzieś to ukryli bo bez tego step sequencer w ogóle traci jakikolwiek sens....


RE: FL Studio 12 - kociol21 - 24.04.2015

Audionysos, dlugo się nie rozpisze bo z telefonu piszę i szlag mnie trafia na klawiaturę dotykową ale...
Step sequencera już nie ma i tyle, tak po prostu, teraz możesz sobie poustawiać kroki ale żeby cokolwiek zmienić, musisz iść do piano rolla. Mi to nie przeszkadza ale jak ktoś tego używał to ma teraz problem, nie wiem po co to zamieniali.

Mikser mi sie podoba chociaż wizualna separacja kanałów dalej kuleje i często linkuje cos niechcący do sąsiedniego kanału.

Swoje kategorie w browserze mozesz jak najbardziej ustawić, mozesz w ogóle usunąć te co są i zrobić swoje, tylko tego nie robi się w gui programu, a normalnie z poziomu widoku folderu.

Ogólnie to dla mnie spoko ale tez liczyłem na wiecej usprawnień funkcjonalnych, a tu głównie wygląd się zmienił.


RE: FL Studio 12 - Beatzer - 24.04.2015

@Zirds Emmmm......


Powiedzmy, że z zaufanego źródła ;) Z fejsbukowej strony grupy We make music in FL.


RE: FL Studio 12 - Zirds - 24.04.2015

Na chomikuj i podobnych serwisach też są takie wersje... Szkoda, że nie z Image- Line;)


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 24.04.2015

Ok, zrezygnowali z step sequencera, spoko, jak korzystałem, ale nie będę strasznie płakał nad tym bo on też miał swoje wady i ostatnio sam byłem skłonny robić perkę w piano rollu. Tylko jeśli już z tego zrezygnowali to po co w ogóle można tam coś układać?! No i po co ten "piano roll overvierw" - też kompletnie nie potrafię skumać do czego to ma służyć...
Wyobraź sobie teraz, że jesteś kompletnym noobem, odpalasz FLS (teraz to powinno się nazywać FS :P) i widzisz te kroki. Klikasz puszczasz i myślisz ok. fajnie tutaj sobie mogę układać perkusję. No i układasz tak perkusję z kawałka na kawałek, aż w końcu wbijasz na musicproducers.pl i zakładasz temat "Dlaczego moja perkusja brzmi ch***?" Ciekawe w ogóle, że zostawili opcję swing...
Z perkusją w piano rollu jest ten problem, że jeśli używasz wbudowanych samplerów to raz, że musisz się przełączać do każdego dźwięku za każdym razem jak chcesz coś zmienić, a dwa że domyślnie oryginalna tonacja jest przypisana do tego samego klawisza dla każdego sampla i nie widzisz w ogóle jak wygląda całość nawet kiedy masz włączonego ghosta.
Oczywiście możesz ustawić klawisz wyjściowy dla każdego sampla z osobna. Oczywiście możesz zlejerować wszystkie sample tak, żeby móc układać wszystko w jednym piano rollu. Tyle tylko, że to wszystko wymaga masę ekstra roboty, a wciąż nie ma możliwości swobodnego importowania wybranych elementów z innego projektu. Pozostaje przy tym stworzenie szablonu, ale to też ma swoje ograniczenia...
Ostatnio tworzyłem sobie kity w DirectWave, ale i to rozwiązanie nie jest bez wad. Co prawda mam przy tym dużo możliwości, można łatwo zapisywać, wczytywać i łączyć szablony tyle tylko, że jest jedna wielka wada - wtyczka ma tylko jedno wyjście i co za tym idzie nie można osobno nałożyć sobie dowolnego efektu na pojedynczy dźwięk. W większości przypadków idzie się obejść bez tego, ale czasem naprawdę jest to przydatne.
Jak popatrzeć na wtyczki jakie FLS oferuje do tworzenia perkusji:
BassDrugm, Drumaxx, Drumpad, FPC, Fruit Kick, Fruity DrumSynth Live, Ogun, Fruity Slicer, Slicex
To można odnieść wrażenie, że mamy na tym polu nie wiadomo jakie możliwości, a tymczasem, tak naprawdę, mimo że każda z nich ma jakąś zaletę to żadna się do niczego nie nadaje... :/
Są jeszcze zewnętrzne wtyczki z wieloma wyjściami - osobiście testowałem chyba tylko Battery, ale też coś mi nie podpasiło tam - jednak trzeba ich szukać, testować, kupić itd. a ja na przykład wolę tworzyć muzykę niż rozkminiać wszystkie dostępne wtyczki...

Teraz tak myślę, że byłem trochę naiwny mając nadzieję, że w nowej wersji wprowadzą coś więcej poza nowym wyglądem. FL znam od wersji 3 więc to było do przewidzenia dla mnie, że nie będzie wodotrysków. Wersji 11 nawet nie instalowałem, bo stwierdziłem, że szkoda czasu... :P
Żeby nie było, że tylko narzekam. Podoba mi się nowy wygląd. Wszystko wydaje się bardzo płynne i świeże. Tyle tylko, że zrobienie nowej skórki do programu - bo nowym interfejsem ciężko to nazwać - to trochę mało jak na nową wersję.
Aha i podoba mi się opcja schowania paska narzędzi, łącznie z opcjami - dobrze, że zapamiętałem skrót xD
Czasami też się zastanawiam czy twórcy FLS tworzą sami w ogóle jakąś muzykę :P

Tak sobie myślę, że IL w ogóle idzie nie w tym kierunku co powinien. Na przykład te dożywotnie aktualizacje - już chyba o tym pisałem, ale nawet nie pamiętam gdzie. Nie wiem co oni sobie myślą. Liczba potencjalnych nabywców jest oczywiście ograniczona. Ile z waszych znajomych kiedykolwiek bawiła się przy DAWie ? 1/100? 1/200?(znajomych z forum oczywiści nie liczymy w tym wypadku) Ile z nich kiedykolwiek kupi jakiś program tego typu? kolejne 1/100? Ile z tych, którzy kupią DAWa kupi FLS? 1/4? 1/3? Nawet szacując w tej optymistycznej wizji, na całym świecie, program kupi w sumie ok. 120k osób. Ostatecznie prędzej czy później skończy się tym, że przestaną w ogóle rozwijać ten program, albo będą prosić o dodatkowe dotacje tych co już go zakupili.


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 24.04.2015

(23.04.2015, 23:17)Audionysos napisał(a): Dorze, że można teraz wyciągnąć z niego te narzędzia, ale ciężko się je ustawia, a jak coś pójdzie nie tak to znów pewnie będę musiał je ustawiać

Aha, chciałem tylko dodać, że wykrakałem... <sciana>


RE: FL Studio 12 - Beatzer - 24.04.2015

Ja tam mam z IL ;)


RE: FL Studio 12 - Cris - 24.04.2015

(24.04.2015, 20:11)Audionysos napisał(a): Ostatecznie prędzej czy później skończy się tym, że przestaną w ogóle rozwijać ten program, albo będą prosić o dodatkowe dotacje tych co już go zakupili.

Zauważ, że IL to nie tylko FL Studio, nie sądzę, że IL przestanie wspierać swój flagowy produkt. Owszem może kiedyś przy okazji przyszłych wersji zrezygnować z dożywotniego update'u, ale nie uważam, żeby jakoś kazała dopłacać obecnym użytkownikom.


RE: FL Studio 12 - Audionysos - 24.04.2015

No nie tylko FLS i dlatego tym bardziej nie będzie im się opłacało rozwijać program, z którego nie będą mieli zysków.
Jeśli dalej będą rozwijać go w takim tempie to niedługo zostaną daleko w tyle za innymi dawami. Ci co już korzystają z FL nie kupują ich wtyczek bo kupują sobie cały pakiet, a Ci co np. kupują ich wtyczki do innych programów raczej nie są zainteresowani jak wygląda FLS. Z drugiej strony np. taki Reason też strasznie powoli się rozwija, ale za to powstają zupełnie nowe programy. Nie wiem... Ja na przykład w ogóle bym nie zwracał uwagi przy zakupie DAWa czy mają te darmowe aktualizacje, wiedząc, że tak naprawdę jakieś poważne zmiany wprowadzają raz na 10lat ;)


RE: FL Studio 12 - Zirds - 24.04.2015

Gdzieś dzisiaj czytałem, że FLS nie jest uważany za prawdziwy DAW, a tylko bardziej jako początkowa zabawka do nauki produkcji i przesiadki na większe maszyny typu Ableton, Cubase, ProTools etc...