MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Wycięte wysokie częstotliwości (?) (/temat-wyciete-wysokie-czestotliwosci)



Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Adamzzz - 31.07.2014

Gdy oglądam profesjonalne wyprodukowane utwory przepuszczone przez zwykłe EQ w FL Studio, zauważam pewną zależność, która jest dla mnie trochę nie zrozumiała. Mianowicie zawsze widzę, że skrajnie najwyższe częstotliwości są równo ucięte. Obrazek to lepiej pokazuje.

[Obrazek: file.html]

Moja prośba: czy ktoś mógłby mi podać dokładną liczbę po której następuje to ucięcie i ewentualnie jakieś wyjaśnienie takiego postępowania.

Pozdrawiammmm i mam nadzieję że dobry dział lol


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - RaNi/Works - 31.07.2014

17, 18 lub 19 kHz pr0 przycinają także najniższe Hz wtedy to 40, 30 lub 20 Hz


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Wizzardius - 31.07.2014

No, ale po co tak?


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - RaNi/Works - 31.07.2014

Pewnie po to żeby nie zameczyć uszu słuchacza. W dodatku pozbycie się dodatkowego szumu i jeszcze wyższego "ssssss" uprzyjemna odsłuch Czyniąc utworem łatwiejszym i milszym do słuchania. Te cięcia wykonuje się także dla samego formatu cyfrowego. Np na YouTube przy konwersji do AAC "transjenty" będą nieporównywalnie cichsze nawet przy użyciu 360p.
Także nie wykonuje się takiego masteru tylko ze względów technicznych ale też robi się to dla samego brzmienia nutki...


PS: no tak... Jeszcze jeden ważny powód: większość głośników wysokotonowych przy tak wysokich częstotliwościach zwyczajnie skwierczy. Lub to "sssss" jest mega głośne i nieznośne zwłaszcza że wysokotonowce są dużo efektywniejsze i mocniejsze niż głośnik niskotonowy. Czasem wykonują ten zabieg przycięcia już fazie miksu... Sam bym tak robił XD


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Adamzzz - 1.08.2014

(31.07.2014, 23:02)Ravel Nightstar napisał(a): Pewnie po to żeby nie zameczyć uszu słuchacza. W dodatku pozbycie się dodatkowego szumu i jeszcze wyższego "ssssss" uprzyjemna odsłuch Czyniąc utworem łatwiejszym i milszym do słuchania. Te cięcia wykonuje się także dla samego formatu cyfrowego. Np na YouTube przy konwersji do AAC "transjenty" będą nieporównywalnie cichsze nawet przy użyciu 360p.
Także nie wykonuje się takiego masteru tylko ze względów technicznych ale też robi się to dla samego brzmienia nutki...


PS: no tak... Jeszcze jeden ważny powód: większość głośników wysokotonowych przy tak wysokich częstotliwościach zwyczajnie skwierczy. Lub to "sssss" jest mega głośne i nieznośne zwłaszcza że wysokotonowce są dużo efektywniejsze i mocniejsze niż głośnik niskotonowy. Czasem wykonują ten zabieg przycięcia już fazie miksu... Sam bym tak robił XD

To wyjaśnia wiele. Dzięki piękne Ravel.


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Revnotes - 1.08.2014

Niewielkie uzupełnienie ode mnie. Na pewno nie zaszkodzi ;).

W muzyce klubowej (po prostu w takiej się obracam) filtry ustawione są zazwyczaj na 30 oraz 16 000 Hz. Jednak nie przesadzałbym z nachyleniem zbocza tych filtrów, ponieważ nagłośnienie w klubach pozwala poczuć najniższy bass już od 25 Hz. Na górze pasma "zaokrąglenie" odcięcia filtru również przyjemnie ociepli dźwięk, bo ucinanie Hz z tej strony spektrum w pewnym stopniu "przyciemnia" miks, czasem lepiej przesunąć to cięcie do 18kHz, po prostu częstotliwości dobierać wg smaku.



RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - OProject - 1.08.2014

Ja zawsze wycinam te częstotliwości czasem 16kHz czasem, 18kHz, bo są nie potrzebne i za dużo szumią, syczą po prostu a jak jest za dużo góry i słucha się bardzo głośno to staję się bardzo nie przyjemne :P
A większości sprzętu nawet nie wytwarza dobrze tych częstotliwości, oczywiście ten słabszej jakości.
Poza tym np. realne instrumenty czy głos ludzki nie wytwarza dźwięku w tych pasmach.
[Obrazek: 267-freq-chart.jpg]
Tylko syntezator bodajże od 20Hz do 20kHz :D
Warto wspomnieć że niektóre analogowe korektory (te które mają masteringowcy xd) mają stałe wartości które można odciąć (hi pass i low pass filter)


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Adamzzz - 1.08.2014

(1.08.2014, 8:41)OldscoolProject napisał(a): [Obrazek: 267-freq-chart.jpg]

Dzięki jeszcze raz za wyjaśnienia. Syczenie jest uciążliwe, prawda, ale nie wiem jak wy... ale ja powyżej 17khz już niczego nie słyszę xD Nawet na tym obrazku powyżej 16kHz już nic sie niedzieje. Stąd moje zdziwienie, no bo po co wycinać coś czego i tak nikt nie słyszy... Co prawda może to być wina mojego sprzętu, bo tak jak napisał Old nie wszystko może generować tak wysokie dźwięki, ale skoro ten zabieg w jakimś stopniu ""przyciemnia" miks" jak pisze Elnanter to chyba warto to robić..

Pzdrwm


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - RaNi/Works - 1.08.2014

Bez trudu usłyszysz różnicę między utworem z wyciętym np. 17kHz a utworem bez wyciętego Hz...
Gdyby wytwórnie czegoś takiego nie robili to nawet przez radio gdzie stosuje się stos limiterów nie będziesz mógł spokojnie posłuchać.
Odsłuch na sprzęcie różnego typu (Nagłośnienie samochodowe, Kino domowe, zwykłe stereo czy sprzęt Hi - End) będzie nie miły w odbiorze i najzwyczajniej po 2 godzinach odechce się nam słuchać takiej muzyki... jeżeli jednak posłuchasz z przyciętymi Hz dostrzeżesz różnicę... i to bardzo wielką różnicę... normalnie inną jakość nagrania.


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - OProject - 1.08.2014

Ostatnio właśnie pokręciłem trochę w Harmlessie... dobra wtyczka, dobre supersawy...ale coś nie teges pacze i widze że ma ucięte pow. 16kHz... dzwine... lubie trochę tego szumu ;(
[Obrazek: file.html]
Pamiętam też ze raz jak ściągnąłem mp3 z youtube to też to pasmo było ucięte.


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - RaNi/Works - 1.08.2014

Harmless, Harmor, są dość nowymi wtyczkami. Żeby oszczędzić pracy na jaknaostrzejszym zcięciu najwyższych Hz montują w niektórych presetach już takie cięcie.
w 3xOsc, Massivie czegoś takiego nie zaobserwujesz oczywiście na podstawowych presetach...


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - 7Days - 18.08.2014

Przypominam również, że w mp3 "z marszu" ucinane jest wszystko powyżej 16 kHz, jako sygnał nie niosący żadnej wartości muzycznej. Pliki mp3 są tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej miejsca, więc i zmniejsza się w nich częstotliwość próbkowania. Jeśli pozostawilibyśmy coś powyżej 16 kHz, to usłyszelibyśmy wiele niechcianych artefaktów kompresji (przy słabej jakości algorytmach konwersji do mp3 można je jeszcze usłszeć). Tak więc przy konwersji do mp3 zawsze góra pasma jest filtrowana.


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - MonoMike - 1.09.2014

Otóż to, mp3 to algorytm kompresji stratnej, model psychoakustyczny usuwający z pliku źródłowego zakresy które nie wpływają drastycznie na odbiór przez słuchacza.
Dodatkowo cięcie poniżej 40Hz i powyżej 16kHz.

Nie słucham mp3.


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Phil Wardeski - 1.09.2014

A wie ktoś jak to jest z niskimi częstotliwościami? Słyszałem, że ucina się od 30Hz z niskich a z wysokich wspomniane 16kHz. Co więc z tymi niższymi dźwiękami?


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Thomas - 1.09.2014

Tak, częstotliwości poniżej 30 Hz są również ucinane, ponieważ tak niskie częstotliwości nie wnoszą niczego.


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Drumaholic - 2.09.2014

(1.09.2014, 1:32)wardance napisał(a): A wie ktoś jak to jest z niskimi częstotliwościami? Słyszałem, że ucina się od 30Hz z niskich a z wysokich wspomniane 16kHz. Co więc z tymi niższymi dźwiękami?

Wystarczyło przeczytać post wyżej...


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - Phil Wardeski - 2.09.2014

Wolałem się upewnić i dowiedzieć czemu tak jest, więc spokojnie :D @Drumaholic


RE: Wycięte wysokie częstotliwości (?) - mumu - 2.09.2014

[Obrazek: atkmxu.jpg]