MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory - proszę o pomoc - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory - proszę o pomoc (/temat-monitory-prosze-o-pomoc)



Monitory - proszę o pomoc - Mich - 7.08.2014

Więc uznałem niedawno, iż czas na powiększenie mojego sprzętu do produkcji, konkretniej o głośniki, bo dotychczas posługiwałem się słuchawkami. Na razie jestem w tym ciemny <niewiem>
Przyjmijmy, że zainteresowałem się tymi myślę że znanymi modelami.
http://www.krksys.com/krk-studio-monitor-speakers/rokit/rokit-5.html
Mają bardzo dobre opinie.
Mam kilka pytań.
-Myślicie że są warte swojej ceny?
-Myślicie że zakup monitorów to dobry ruch w mojej "karierze", czy lepiej skupić się na czymś innym? - tworzeniem muzyki zajmuje się prawie dwa lata, jeśli chodzi o mój poziom miksu to już to w miare ogarniam, choć wiadomo że bardzo wiele mi brakuje do wysokiego poziomu, zresztą możecie ocenić przesłuchując ostatni utwór/y
-Powinienem je przetestować przed zakupem?
-Jakie inne modele powinienem wziąść pod uwagę? zakres cenowy tak max do 1500 pln za parę mogą być tańsze, byle nie przepłacić.
-Jeśli to są monitory aktywne to znaczy że nie potrzebuje żadnego interfejsu audio, wystarczy podłaczyć do komputera i będą działać?
-Czytałem trochę o akustyce studia... czy jest sens posiadania w ogóle takich monitorów jeśli moje pomieszczenie nie jest zbytnio przystosowane akustycznie?
-Po co używa się subwoofery, czy do ww modeli by się nadawały, bo myśle że bez sensu?
-z ciekawości to jak są subwoofery to jak się je podłącza do komputera, żeby działały razem z monitorami, wtedy potrzeba jakiegoś interfejsu audio?
Będę bardzo wdzięczny


RE: Monitory - proszę o pomoc - Revnotes - 7.08.2014

Monitory w odróżnieniu od słuchawek nie izolują Cię od otoczenia, a więc nie przekłamują tak mocno sygnału, jak to robią słuchawki, co jest sporym plusem, ale na ten temat nie będę się rozwodził tym razem. Ogólnie rzecz biorąc powszechnie uważa się, że na głośnikach miksuje się łatwiej niż słuchawkach, odsłuch jest wierniejszy temu, co usłyszy ostateczny odbiorca.

KRK to uznana marka i na pewno żałować nie będziesz, pod warunkiem że wiesz czego się spodziewać. W tym przedziale cenowym możesz również rozważyć Tannoy, a nawet stać Cię na 601, które będą „miały” nieco więcej dołu. Ano właśnie, w tej sytuacji odsłuch testowy jest świetnym wyjściem, bo jeżeli do tej pory w ogóle nie miałeś do czynienia z monitorami odsłuchowymi, może być to dla Ciebie małym szokiem. Dla jednych pozytywnym, dla innych negatywnych. Wbrew temu co można by pomyśleć, łatwiej jest porównać dwa zestawy wstecz, tzn. po przeniesieniu się na monitory ocenić na jak bardzo tragicznym sprzęcie pracowaliśmy poprzednio. Takie porównanie jest dużo bardziej wyczuwalne, więc i głuchy usłyszy ;).

Praca z subwoofrem ma ten minus, że najniższe częstotliwości są odfiltrowane przez monitory i reprodukowane przez subwoofer, a to siłą rzeczy wpływa na panoramę. Kwestia własnych preferencji, czy będzie Ci to odpowiadać, czy też nie. W profesjonalnych studiach, a zwłaszcza tych masteringowych z tego co zdążyłem się zorientować korzystają z odsłuchów dalekiego pola, subwoofer nie jest im do niczego potrzebny.



RE: Monitory - proszę o pomoc - RaNi/Works - 7.08.2014

Zresztą... na co komu subwoofer przy monitorach kiedy już taki niewielki głośniczek ogarnia zakres 30Hz (Dobry bass :) ) do nawet 6kHz???
i resztę dopełnia wysokotonowy?

Subwoofer przy monitorach jest zbędny. Nie ma potrzeby marnowania pieniędzy na to.


RE: Monitory - proszę o pomoc - Revnotes - 7.08.2014

Jaki głośniczek ogarnia do 30 Hz? Żeby zejść do około 40 Hz potrzeba coś między 8 a 10 cali.


RE: Monitory - proszę o pomoc - DaveMilla - 7.08.2014

Wybór monitorów jest sprawą indywidualną.Tyle ile osób,tyle również opinii na ten temat. Najlepiej wybrać się do sklepu,wziąć ze sobą kawałki, które znasz na wylot i zobaczyć jak brzmią na różnych odsłuchach.Kiedyś w sklepie miałem okazje porównać dwa zestawy monitorów tj.Yamaha HS80M,które brzmiały dla mnie bardzo matowo ,oraz Adamy AX5 które miały bardzo jasną górę i były zupełnie inne w odbiorze niż yamahy.Dążę do tego że to TY musisz sam podjąć decyzję,które będą Ci bardziej odpowiadać.

W tej cenie co napisałeś skłaniałbym się do propozycji Elnanter-a czyli Tannoy Reveal 601A.
Dobre opinie też słyszałem o JBL LSR 305.
Jakby nie było dupa w troki i do sklepu :D