MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? (/temat-czy-taki-utwor-zostal-napisany-w-jakims-programie)



czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FilipMat - 18.10.2014

Mógłby mi ktoś rozjaśnić, czy ktoś może wie, co zostało użyte do stworzenia tego utworu?



Błagam :P Ten utwór to dla mnie kwintesencja elektroniki, uwielbiam jak wszystko narasta w tym utworze, te dźwięki i w ogóle, dla mnie poezja ten utwór, najlepiej sobie jechać w autobusie i patrzeć na jakieś widoki i się wczuć w ten kawałek...

albo takie organy jak tutaj w 3:44. Co mi da podobne brzmienie?



Playerek
LocoMatt <lejca>



RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - Lukas1 - 18.10.2014

Napisz do niego. To nie jest jakis gwiazdeczka czy jakis tiesto, moze odpisze :-)


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FilipMat - 18.10.2014

Napisałem na facebooku jak on robi muzyke ale watpie zeby odpisal :D

na jednej stronce widzialem sprzet jaki uzywal do stworzenia albumu Everything is Wrong, dwa utwory mi sie tam podobaja First Cool Hive oraz god moving over the face of the waters




a lista prezentuje sie tak
OBY GEAR
Apple Mac running Steinberg Cubase sequencer.
Soundcraft Spirit 24:8:2 desk.
Alesis ADAT digital multitracks.

SAMPLERS
Akai S950.
Akai S1000.
Akai S3000.
Akai S3200.

SYNTHS/KEYBOARDS
Casio CZ101.
Emu Proformance piano module.
Oberheim Matrix 1000.
Roland Juno 106.
Roland Jupiter 6.
Serge Modular Synth.
Waldorf Pulse Plus.
Yamaha SY22.
Yamaha SY35.
Yamaha SY85.

PROCESSORS
Dbx 160XT Compressor.
Eventide DSP4000.
Soundlab Vocoder.
Yamaha SPX900.

SEQUENCERS & DRUM MACHINES
Roland TB303.
Roland TR606.
Roland TR909.
Roland TR808.

OTHER EQUIPMENT
Hafler Pro 5000 Power Amp.
Technics 1200 turntables.
Ibanez Electric Guitar.
Fender Precision Bass.

A teraz pytanie. Jak wybierać sprzęt i dobierać sobie to co się faktycznie przyda, i jak wiedzieć jak to użyć :D.


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FL FAN - 18.10.2014

Wybierasz sobie sprzęt lub wtyczki w trakcie aranżacji we wczesnych fazach kompozycji i rozpisywania pomysłu. Nikt też nie broni w trakcie dalszych etapów sprawdzić czy coś może okazać się pomocne, jakiś efekt lub brzmienie. Był ostatnio taki temat podobny już
Aranżacja/miks
- polecam poczytać, zawsze można się czegoś dowiedzieć.


Natomiast jak tego wszystkiego używać, to już można dowiedzieć się z instrukcji fabrycznych i wielu tutoriali od ludzi na youtube itp.


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FilipMat - 18.10.2014

Ja planuję najpierw zacząć od samych klawiszy, gitary i perkusji :D. Wiem, że to co stworze to będzie gówno, ale od czegoś chcę zacząć, i uważam, że te 3 instrumenty będą strzałem w dziesiątke. Podejrzewam, że gdzieś to opublikuje, ale będzie to do bani. U siebie na próbie widziałem gościa, który wszystko nagrywał na Audacity, ale nic nie obrabiał. Ja będę miał do dyspozycji jakąś normalną elektroniczną perkusje, zwykly keyboard i gitare klasyczna.

FL Studio sie chyba nie ucze, bo to za duzo zachodu. Mnie najbardziej podobają się utwory, gdzie jest prawdziwa perkusja połączona z różnymi efektami jak klawisze itp.

tzn probowalem cos ulozyc w fl studio, ale nic ciekawego nie potrafie w tym stworzyc... Są jakieś efekty gdzie są jakieś pokrętła, coś się ustawia i w ogóle, ale jak to działa to nie mam pojęcia, a tutoriali nie chce oglądać, bo chyba lepiej się samemu uczyć :P


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FL FAN - 18.10.2014

Minimalizm jak najbardziej wskazany ;) Czemu tam zaraz g....o ? Może zrobisz kawałek który będzie emocjonalnie i klimatycznie bardzo ujmujący, a to że technicznie nie będzie perfekcyjny to się tym nie przejmuj zwłaszcza dlatego że zaczynasz.
Rozumiem, że nie chcesz oglądać tutoriali. Pozostaje Ci czytać instrukcje do FL, tu na forum jest ich sporo.
Zazwyczaj nic nie narzucają, eksperymentujesz i uczysz się sam - własne doświadczenie jest najlepsze.


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FilipMat - 18.10.2014

Po prostu nie jestem pewien co do tego, czy w FL studio uda mi się stworzyć coś, co uznam za dobre. Wydaje mi się, że dla mnie lepiej polegać na instrumentach niż na DAWie, tzn lepiej zebym gral na paru instrumentach niz uczyl sie obslugiwac danego programu. Czytałem listę ludzi, którzy używają FL studio, i np basshunter ma fajny utwór DOTA. :D


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FL FAN - 18.10.2014

Wiesz... FL Studio używa legenda Mike Oldfield ale w fazie komponowania a nie w trakcie realnej produkcji żeby była jasność więc Ci się nie dziwię, że wolisz żywe instrumenty bo ich brzmienia nic nie zastąpi i nie podrobi. Poza tym nie każdy lubi "rysować" nuty w sekwencerze. FL wydaje się trudny jak każdy program ale wszystko kręci się wokół Step Sequencera (F6), Playlisty (F5) i Mixera(F9) na który wysyłasz kanały ze Step Sequencera i nakładasz wtyczki efektowe - żadna filozofia, musisz tylko poznać podstawy działania tych elementów i innych narzędzi takich jak automatyka, by praca była skupiona na aranżacji, a nie walce z DAW'em.


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - Audionectic - 18.10.2014

Spokojnie podobna muze stworzysz na fl studio.Szczególnie bedziesz potrzebował romplera typu np Kontakt i jego biblioteki smyków,fortepianu i innych naturalnych barw.W empiku widziałem fajny tutorial chyba 5 godzin na płycie jak go obsługiwać.
Massive Attack w 3.44 to ni organy :) a fortepian i elegancko zaaranzowana sekcja smyków


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - Impakt - 19.10.2014

lukas1, zartujesz chyba, moby i massive attack to klasyki, na pewno maja po 50 emaili dziennie ;p


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - OProject - 19.10.2014

To czy ci się uda stworzyć coś dobrego zależy od ciebie i twoich umiejętności... a nie od sprzętu :P
Sporo z tych instrumentów ma swoje wirtualne odpowiedniki (Bo wątpie żę będzie cie stać na 303 za 9 tysięcy xd) np:
TB303 -> Audiorealism bassline, Phoscyon
TR909 -> Drumpad
TR808 -> Nepheton
Juno -> Tal uno 63
Jupitera, Jamahe czy casio też powinieneś znaleźć :P
Sporo nauki przed tobą, życzę powodzenia :P


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - Zirds - 19.10.2014

Nie będzie go stać na 303 za 9 tysięcy, ale może go będzie stać na tb-3 za 1,200. I nie neguj tego Oldscool bo TB-3 od Rolanda jest bardzo wierną kopią i brzmieniowo nie odbiega od oryginału, tak samo jest z TR-8, gdzie tylko clap jest lekko wydłużony niż w 909.

Co do Mobiego, też jestem jego fanem i to wielkim, na oryginalnym krążku mam EiW, AR, mam jeszcze kasetę z oryginalnym Play, płyty 18 i Hotel.
Co do sprzętu Richarda to jest nawet jego strona gdzie ma pokazany swój sprzęt - czyli to co opisałeś w pierwszym poście - http://studio.moby.com/tagged/Studio

plus był kiedyś dokument z cyklu MTV Cribs lub podobny, w którym odwiedzili Mobiego mieszkanie w UK:



/////


Massive Attack obchodzi w tym roku 20 lecie utworu Karmacoma i całego albumu Protection (jeden z moich ulubionych).

Co do instrumentów wykorzystanych przez ekipę z Bristolu to praktycznie w większości elektronika, chociaż można jeszcze natrafić w sieci na takie perełki jak Karmacoma nagrana podczas sesji studyjnej:


jakość bardzo słaba, ale można dopatrzeć się różnych instrumentów klawiszowych jak i gitarki i bębenki.


/////

(18.10.2014, 21:14)FilipMat napisał(a): Po prostu nie jestem pewien co do tego, czy w FL studio uda mi się stworzyć coś, co uznam za dobre. Wydaje mi się, że dla mnie lepiej polegać na instrumentach niż na DAWie, tzn lepiej zebym gral na paru instrumentach niz uczyl sie obslugiwac danego programu. Czytałem listę ludzi, którzy używają FL studio, i np basshunter ma fajny utwór DOTA. :D

Najważniejsze jest instrumentarium - jeżeli masz dostęp do instrumentów to ucz się ich bo najważniejsze brzmienie to jest to oryginalne (które możesz potem już sobie przerobić w komputerze). To że jacyś artyści światowej skali tworzą na komputerze to nie znaczy, że nie potrafią grać na gitarze, trąbce czy perkusji. DAWa w takim przypadku używa się jako konsoli z wielościeżkowym rekorderem i z efektami In/Out, czyli do poprawek rytmicznych, brzmieniowych, dynamicznych oraz do porządnego miksowania całości.

FL Studio jest jednym z najprostszych w tej dziedzinie DAWów, ale są też inne bardziej wydajne, warte spróbowania, przetestowania ze sprzętem zewnętrznym, bardziej rozbudowane, a niekoniecznie trudniejsze.
Do takich programów, które są bardziej przygotowane na zewnętrzne źródła dźwięku to polecam:
Studio One (pisz do usera Sowa, który powie Ci dużo i to bardzo dużo pozytywnych cech tego programu bo sam go używa [ja też się go powoli uczę, b o jak ktoś się przyzwyczai do FL Studio to potem ciężko się jest przerzucuć]),
Cubase,
Reaper,
Pro Tools (bardzo rozbudowane studyjne narzędzie, którego używają profesjonalni realizatorzy w studiach muzycznych).

Jeżeli szukałbyś jakiejś większej informacji na temat powyższych programów lub ewentualnie chciałbyś zobaczyć inne to zapraszam do działu Spis DAWów.

Najważniejsze są instrumenty tak jak napisałem powyżej, reszta to tylko dodatki lub odpowiedniki instrumentów (jeśli nie masz do "żywych" dostępu).


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - FilipMat - 22.10.2014

Moby to jest gosc :P ciekawe czy ja bede mogl kiedys zostawic prace i zyc z muzyki :D

Up^ a jak sprawuje sie program macowski logic?


RE: czy taki utwor zostal napisany w jakims programie? - Lukas1 - 23.10.2014

(19.10.2014, 7:26)Impakt napisał(a): lukas1, zartujesz chyba, moby i massive attack to klasyki, na pewno maja po 50 emaili dziennie ;P

oczywiscie ze klasyki ale przy tym to normalni ludzie (do moby mozesz normalnie podejsc i zagadac - mialem ku temu okazje rok temu w berlinie w jakims klubie w ktorym gral, nie wiem jak jest z 3D ale podejrzewam ze podobnie.) Warto napisac, przedstawic co sie chce wiedziec i nie traktowac ich jak 'gwiazdy'. Nie jest powiedziane odrazu ze rzuca wszystko w pizdu bo ktos tam z polski chce wiedziec co masz w studiu nie mniej jednak warto sprobowac :)