MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Saturacja na wokalu i perkusji za pomocą RubyTube - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: Saturacja na wokalu i perkusji za pomocą RubyTube (/temat-saturacja-na-wokalu-i-perkusji-za-pomoca-rubytube)



Saturacja na wokalu i perkusji za pomocą RubyTube - FL FAN - 18.10.2014

Nie jestem ekspertem w tej sprawie więc mogę tylko powiedzieć to, co powszechnie wiadomo. Saturacja - było to zjawisko zwane naturalną kompresją, na urządzeniach lampowych (analogowych) które polegało na dodaniu ledwo słyszalnych harmonicznych (nieznaczne zaokrąglanie szczytów sygnału) gdy sygnał był troszkę za mocny. Powstawał efekt lekkiego przesterowania sygnału. Przyjemny dla naszego ucha efekt, czyli ciepło sygnału analogowego, za którym to tak niektórzy dziś tęsknią. Oczywiście nie można tego efektu wiernie odwzorować cyfrowo, bo cyfrowe przestery kojarzą się jednoznacznie źle z charczeniem. Stąd powstały wtyczki emulujące saturację. Jak wiadomo wszystko co sztuczne nigdy nie dorówna oryginalnemu efektowi ale można skutecznie imitować pewne zachowania brzmienia.

Posłuży do tego wybrana przeze mnie z kilku powodów wtyczka RubyTube


RubyTube symuluje przedwzmacniacz lampowy dla tych, którzy wciąż tęsknią za ciepłem analogowego brzmienia. Jeśli brakuje Ci tego subtelnego brzmienia, które można uzyskać przy użyciu starszego sprzętu audio, RubyTube jest dla Ciebie. I jak wiele innych dobrych rzeczy w życiu, RubyTube jest bezpłatny i prosty w obsłudze - 3 gałki "shape", "drive" oraz "output" i 2 przełączniki (shaper/limiter).

RubyTube symuluje efekt nasycenia, (saturacji) które można uzyskać w sprzętach audio z lampami próżniowymi. Efekt ten jest zazwyczaj trudno zauważalny ale jest odpowiedzialny za klasyczny wydźwięk brzmienia opisywany jako „ciepło”. Czasem to tylko iskierka na głos/wokal i lekkie dociśnięcie perkusji ale efekt jest warty swojej legendy i pozwala uzyskać wyraźną różnicę pomiędzy neutralnym nagraniem, a pełno brzmiącym, ciepłym nagraniem.


[Obrazek: 6302770rubytube.jpg]


Wtyczka do pobrania ze strony producenta

Poniżej pozwoliłem sobie przedstawić kilka efektów uzyskanych za pomocą tej wtyczki, oczywiście miał tutaj także swój udział lekki reverb, ale to minimalny, jednak szeroko zbierany, tak aby nie przekombinować nie dawałem go zbyt głośno po prostu. Troszkę tam Pre Delay też może przekręciłem ale to nieznacznie. Wszystko skłaniało się ku uzyskaniu największego realizmu, bo o to tutaj chodzi.

Tak więc przejdźmy do naszych przykładów.

Pierwszy to wokal wyjęty fragmentarycznie z nagrania "Dance with Me" (nagranie demonstracyjne w FL Studio)



WOKAL



Czysty wokal bez efektów


Wokal z saturacją i reverbem - zauważcie, że na wysokich tonach słychać to znacznie bardziej. Typowe zachowanie brzmienia dla taśm magnetofonowych.


PERKUSJA



Perkusja bez efektów


Perkusja z saturacją i reverbem, słychać, że nabrała "kopa" i będzie cieplej brzmieć poprzez takie lekkie "przybrudzenie" sygnału.



Na koniec krótki miks


Miks bez efektów



Miks z efektami na każdym z instrumentów i na wokalu. Do perkusji nie dodawałem żadnych innych wzmacniaczy aby uwypuklić działanie naszej wtyczki. Przyjemne brzmienie!


Jak słychać różnica jest mocna, oczywiście przesadziłem lekko z ustawieniami celowo, abyście mogli usłyszeć różnicę, bo aż tak mocno nie ma potrzeby tego ustawiać. Dla początkujących z efektem saturacji we wtyczce RubyTube znajdują się gotowe presety czyli ustawienia, fabryczne. Życzę miłego powrotu do przeszłości oraz udanych eksperymentów i efektów!