MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. (/temat-monitory-studyjne-do-2-tysiecy-zlotych)

Strony: 1 2


Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Matthew Vertino - 5.11.2014

Witam. Chciałbym, abyście podzielili się ze mną spostrzeżeniami na temat monitorów. Szukam ich już jakiś czas i nadal nie wiem jakie wybrać. Z pośród wielu modeli najbardziej podobają mi się 3 zestawy:

1. M-Audio Studiophile BX8 Carbon,

http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i14404,maudio,m-audio-bx8-carbon-sztuka-.html

2. KRK ROKIT RP8 G3,

http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i13399,krk,krk-rp8-g3-sztuka-.html

3. Tannoy REVEAL 802.

http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i13942,tannoy,tannoy-reveal-802-sztuka-.html


Zależy mi na wyrazistym basie dlatego też chcę ośmiocalowy woofer.

Monitorki będą podpięte pod focusrite scarlet 2i2.

Jeśli polecacie jakieś inne lub mieliście do czynienia z wyżej wymienionymi to zapraszam do wypowiadania się w tym temacie.

Pozdrawiam.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - LAAD - 5.11.2014

Będą to Twoje pierwsze monitory?
Masz warunki na 8"? bo to nie jest wyznacznik "wyrazistego bassu".
Jakaś adaptacja akustyczna będzie wykonywana?
Alternatywny odsłuch w postaci słuchawek posiadasz?

Nie sztuką jest wydać 2000pln - sztuką jest wydać je mądrze, stąd moje pytania.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Revnotes - 5.11.2014

Niestety z nowszymi generacjami modeli (2 i 3) nie miałem styczności, (1) w ogóle nie słyszałem, więc nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd. Natomiast posiadam Tannoy Reveal 601A i moim zdaniem dolne pasmo jest całkiem w porządku. Poza tym najniższe częstotliwości mimo wszystko sugeruję sprawdzać na jakiś porządnych słuchawkach, a na monitorach tylko skontrolować czy faktycznie nie popełniłeś błędu i brzmi to jak w profesjonalnych kawałkach. Słuchawki możesz sobie śmiało odpuścić, gdy wytłumisz odpowiednio pomieszczenie, bez porządnej aranżacji pokoju warto mieć alternatywny odsłuch.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Matthew Vertino - 5.11.2014

(5.11.2014, 15:46)LAAD napisał(a): Będą to Twoje pierwsze monitory?
Masz warunki na 8"? bo to nie jest wyznacznik "wyrazistego bassu".
Jakaś adaptacja akustyczna będzie wykonywana?
Alternatywny odsłuch w postaci słuchawek posiadasz?

Nie sztuką jest wydać 2000pln - sztuką jest wydać je mądrze, stąd moje pytania.

Tak będą to moje pierwsze monitory.
Moje "studio" to sypialnia około 6 metrów kwadratowych.
Adaptacja akustyczna. Jeżeli to to jakiś efekt to mogę zainwestować w maty akustyczne, ale wolałbym kupić sprzęt i produkować ;)
Posiadam słuchawki Creative Aurvana Live z modowanym przewodem.
"Nie sztuką jest wydać 2000pln - sztuką jest wydać je mądrze, stąd moje pytania." Wiem, że to nie sztuka, dlatego wolę zebrać jak najwięcej rad i opinii.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - chris85 - 5.11.2014

Sorka, że się wciskam w temat ale jak radzą sobie KRK RP6 G3 z muzyką techno i House? trzeba inwestować w SUBa, żeby posłuchać elektronicznej muzyki? ( w przerwie od produkcji :P)


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - LAAD - 6.11.2014

@chris85
RP6 g3 spokojnie bez suba sobie poradzą.
O ile masz odpowiednio dużo miejsca aby je rozpędzić (żeby to nisko zagrało to trzeba jednak "rozkręcić").
Bardzo ciepłe i przyjemne w odbiorze brzmienie. Do słuchania muzyki mogę śmiało polecić.

@Above The Moon
Skoro masz już zaplanowany zakup 2i2 to jej nie wliczam w budżet 2000pln.
Skoro "studiem" będzie sypialnia, a dodatkowo będą to Twoje pierwsze monitory - to masz kilka rozwiązań do wyboru. Jeśli będziesz pracował w bliskim polu (siedząc przy biurku gdzie będą monitory) to rozważ dwie opcje Maudio BX 5 d2 lub KRK rp 5 g3 (o Tannoy Reveal czytałem tylko - nigdy nie odsłuchiwałem). Jedne i drugie dadzą sobie radę. Spokojnie będziesz kontrolował "cały mix" a dodatkowo w Maudio jest świetna pokazana panorama / scena. KRK to jednak "klubowe" granie. W takim budżecie spokojnie jeszcze możesz sobie pozwolić dodatkowo na słuchawki typu Beyerdynamic DT 770 / 990 czy AKG K240 studio. Którego modelu nie wybierzesz - to będziesz zadowolony. Są to sprawdzone i porządne słuchawki. Za pozostałą kasę możesz sobie kupić "podstawowy" kontroler. Jeśli nie jesteś "klawiszowcem" to spokojnie możesz inwestować w launchkey mini czy mpk mini.

Nie wiem jak wygląda u Ciebie stanowisko pracy - warto pomyśleć o dużym monitorze 22/24" 1080p.
Komfort pracy jest ważny.

Moim zdaniem dużo lepsze rozwiązanie niż inwestycja całej kwoty w monitory.
Powodzenia ;)


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - sowa - 6.11.2014

(6.11.2014, 8:24)LAAD napisał(a): @Above The Moon
...to rozważ dwie opcje Maudio BX 5 d2...

Jesteś pewien, że monitory z bass-reflexami z tyłu to dobry wybór do sypialni gdzie pewnie monitory będą ustawione blisko ściany? Ja śmiem twierdzić, że to wręcz bardzo zły wybór :]


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - LAAD - 6.11.2014

(6.11.2014, 11:03)sowa napisał(a):
(6.11.2014, 8:24)LAAD napisał(a): @Above The Moon
...to rozważ dwie opcje Maudio BX 5 d2...

Jesteś pewien, że monitory z bass-reflexami z tyłu to dobry wybór do sypialni gdzie pewnie monitory będą ustawione blisko ściany? Ja śmiem twierdzić, że to wręcz bardzo zły wybór :]
Posiadałem ten model, był ustawiony przy ścianie. W pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej dolne pasmo i tak robi na co ma ochotę - także kontrola na dobrych słuchawkach jest niezbędna. Przedni / tylni BassReflex w "amatorskich" warunkach nie robi zbyt dużej różnicy. Dolne pasmo i tak jest przekłamane. Monitory w takim środowisku są raczej do "zobaczenia" jak to "hula w stereo" ;) do przeglądu całego mixu i usłyszenia "mocy". Piszę to na podstawie własnych doświadczeń. Mile widziane będą wypowiedzi innych osób które miały możliwość pracy na przednim i tylnym BassReflex (najlepiej w tym samym pomieszczeniu). Dodatkowo podbicie "od ściany" da lepszą "pełnię / moc" przy małej średnicy - oszukane, bo oszukane... ale zawsze ;) (biorąc poprawkę, że i tak pomieszczenie przekłamuje).


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Matthew Vertino - 6.11.2014

@LAAD
2000 zł to budżet na same monitory, tak będę pracował w bliskim polu przy biurku. Chyba jednak zdecyduję się na KRK z tym, że wolałbym rp6 zamiast rp5, co wo na to, nie będą za duże? Co do kontrolera midi to kupuje nectar impact 61 klawiszy. A monitor, który posiadam wystarczy do konfortowej pracy.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - formal - 6.11.2014

ja mam 2i2 + krk rp6 g3 + dt770. jednak mi tego bassu troche brakuje w monitorach, musze sobie pomagac sluchawkami, rp5 w ogole bym odrzucil, bo te pewnie w ogole go nie maja. niby pokoj odpowiedni, a rp8 "za duze" do mojego pokoju byly wiec mysle albo o matach albo o subie dodatkowym. no i tez zalezy co robisz ja w dabstepach musze miec tego basu troche a jednak slabo go ogarnac gdy go nie ma


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Matthew Vertino - 6.11.2014

Tworzę głównie house, od big roomów, progressive, po deep, future house. Mam już mętlik w głowie, boję się, że kupie 6" i będę zawiedziony tym bassem.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - chris85 - 6.11.2014

Above weź te KRK i napisz mi jak to jest z tym bassem :D
A tak serio opinii jest y wszędzie po równo. Jedni mówią, że bass jest super drudzy, że mniej. Ja niestety nie mam ich gdzie posłuchać i pewnie kupię je w ciemno w okolicach świąt :)
Póki co w domu ( w Polsce ) mam taki zestaw
[Obrazek: j6ri3r.jpg]
i generalnie słucha i mixuje mi się na nim dobrze, więc pewnie po przesiadce na monitory będę w niebie :)


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Matthew Vertino - 7.11.2014

biorę KRK, dam znać co i jak. Najwyżej sprzedam jak mi nie podpasują.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Impakt - 7.11.2014

pamietaj zeby tylko zamowic wersje pasujaca do rozmiaru pomieszczenia


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - F.P.P - 7.11.2014

Na pewmo krk 8" odczuwalnie dadzą więcej dołu miałem około miesiąca w porównaniu z behringer B2031A wydawały się schodzić niżej, ale osobiście nie podoba się mi ich brzmienie. Poza tym to obudowa typu bass reflex, stworzona tylko po to żeby można było poszerzyć pasmo reprodukcji najniższych tonów i pochwalić się tym w ich specyfikacje, co w ogóle nie przekłada się na komfort pracy, bo jest jeszcze większy bajzel w dole. Dokładnie to nie naturalne próba podbicia sygnału, z nagłym spadkiem, toż za jego cudownym podbiciem, co zaburza poprawne odczucie rożnych instrumentów, stopy podczas mix-u, ta piękna dziura potrafi grać sobie jeszcze gdy nic nie gra, reprodukuje małe ulotne pogłosy, w tym przypadku magiczny otwór rezonuje i zakrywa (zlewa) prawdziwe szczegóły szybkich dźwięków, co znowu może się obrócić przeciwko nam w postaci sumowania się sygnałów, i utrudni ocenę charakteru i poziomu głośności. Żeby się nie rozpisywać to obudowy z dziurą to jedna wielka kupa, która daje jeden wielki minus przy produkcji i nie ważne gdzie jest refleks zawsze będzie kupa. Najlepiej wypadało by się zająć adaptacją akustyczną pomieszczenia odsłuchowego, które przy odrobinie pomysłowości i nie dużym wkładzie finansowym dają bardzo dobre efekty. A fajny dość wyrównany przyzwoity zbity dół uzyska się tylko na subie.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Lukas1 - 8.11.2014

wybierzcie monitory po odsluchaniu ich w sklepie. Nie ma sensu kupienia w ciemno - raczej na pewno nie bedziesz zadowolony, na 99% powiesz 'kurwa,panie gdzie tu jest bass?'

kilka miesiecy wczesniej napalilem sie na adamy a7x - bo 5 lat gwarancja,bo zajebista firma top polka i chwala w necie.
po posluchaniu ich brakowalo jednak basu - co innego z subem ale to juz trzeba doplacic min 1500zl. Gosciu w sklepie podlaczyl mi eve audio (ponoc kolesie z adam sie poklocili i powstalo eve audio) nie pamietam jaki model, malutkie monitory z subem (razem 3500zl) i to to gralo juz duzo lepiej. Przedtem bylem przeciwnikiem subow (nie pamietam dlaczego). Trzeba pamietac ze sub mozesz sobie wyciszyc kiedy chcesz i jak masz dobre sluchawki to na warunki pokojowe raczej nic nie potrzeba wiecej.


Naprawde polecam posluchac najpierw.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - Drumaholic - 8.11.2014

Imo 8" to za dużo do pokoju 6m^2... Ja mam 8" na 17m i nie słuchałem nigdy powyżej połowy głośności bo się nie da przed biurkiem wysiedzieć, tak napie$#$#la. Serio :D

Poza tym jak wyżej. Jeśli mieszkasz w jakimś większym mieście lub masz do niego blisko, to po prostu podzwoń po sklepach muzycznych i poproś o przygotowanie trzech kompletów do odsłuchu. Zabierz swoją muzykę na płycie czy pendrive i jedź do nich, bo jeśli do tej pory słuchałeś do tej pory muzyki z subwooferem, to po podłączeniu monitorów w domu doznasz niemałego szoku..


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - chris85 - 9.11.2014

Niemałego szoku w jakim sensie? O kutwa ale wypas! czy o kutwa gdzie jest bejs? :D


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - F.P.P - 9.11.2014

Jeszcze raz dodam że nie ma co szukać na siłę w monitorach bliskiego pola bassu zazwyczaj grają od 50hz więc częstotliwości sub-owych nie usłyszymy, a im więcej basu gra z naszych monitorów i wieje wieje z refleksów tym dla producenta gorzej.


RE: Monitory studyjne do 2 tysięcy złotych. - miraceti - 16.11.2014

Zdecydowanie wystarczą Ci monitory z 6,5" midwooferami. Masz za małe pomieszczenie żeby pokusic sie o poprawne odtwarzanie najnizszych czestotliwosci a z poziomem głośności nie powinno być problemu.