MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D (/temat-mam-pytanie-ciezkie-zadanie-d)



Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - FilipMat - 4.02.2015

Mam pytanie, ciężkie zadanie, jeśli ktoś się podejmie.

Mógłby mi ktoś po kolei napisać, do czego służą poszczególne urządzenia?

Samplers sprawdzalem jak to wyglada, ale nie wiem do czego tego sie uzywa, ani jak sie to uzywa. Synths/keyboards mozna dostac chyba w kazdym dawie? Trzeba kupowac oddzielnei instrumenty, czy mozna je uzyc z programu? Do czego służą te processors? Co do drum machines, to zaraz zobacze na youtube co to jest. A other equipment to chyba gitary i efekty gitarowe?

Lista to moby gear, ktory uzywal do zrobienia albumu: Everything is wrong.

I jeszcze przypne pytanie do tego tematu. Czy DAW, tzn czy do DAWA, moge podlaczyc wszystkie instrumenty do tworzenia muzyki, i ten program mi je odtworzy? Czy Ableton dziala podobnie jak ten Cubase?
MOBY GEAR
Apple Mac running Steinberg Cubase sequencer.
Soundcraft Spirit 24:8:2 desk.
Alesis ADAT digital multitracks.

SAMPLERS
Akai S950.
Akai S1000.
Akai S3000.
Akai S3200.

SYNTHS/KEYBOARDS
Casio CZ101.
Emu Proformance piano module.
Oberheim Matrix 1000.
Roland Juno 106.
Roland Jupiter 6.
Serge Modular Synth.
Waldorf Pulse Plus.
Yamaha SY22.
Yamaha SY35.
Yamaha SY85.

PROCESSORS
Dbx 160XT Compressor.
Eventide DSP4000.
Soundlab Vocoder.
Yamaha SPX900.

SEQUENCERS & DRUM MACHINES
Roland TB303.
Roland TR606.
Roland TR909.
Roland TR808.

OTHER EQUIPMENT
Hafler Pro 5000 Power Amp.
Technics 1200 turntables.
Ibanez Electric Guitar.
Fender Precision Bass.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Zirds - 4.02.2015

Roland TR- 808, 909, 707 to automat/sekwencer krokowy (16 kroków na pattern). Każdy generuje inny dźwięk perkusji znany praktycznie z każdej elektronicznej muzyki.


Roland TR - 808


Roland TR - 909


Roland TR - 707




Roland TB - 303 to sekwencyjny automat krokowy (16 kroków). Generuje bas znany pod postacią Acidu (kwasów)




To są najważniejsze narzędzia po 1985 roku do tworzenia muzyki techno. Każdy muzyk je zna z dźwięku.

Co do reszty instrumentów/urządzeń masz wszystko na Youtube podane. Wystarczy tylko wpisać to czego szukasz.
Np. Procesor Efektów Yamaha SPX 900 to jest urządzenie, które podpinasz pod mikser lub instrument, albo do komputera jako zewnętrzny instrument. Taki procesor efektów ma na swym pokładzie (to zależy od firmy i modelu oraz od tego do czego ma głównie służyć) efekty pogłosu (reverb), opóźnienia z odbiciem (delay/chorus), przesunięcie fazy i modulacje (phaser/flanger) etc.




Wszystkie odpowiedzi znajdziesz na YT.


Co do drugiego pytania - wszystkie DAW (bo tak to się powinno tylko i wyłącznie odmieniać bo to skrót od Digital Audio Workstation - czyli po polsku Cyfrowa Pracownia Dźwiękowa) w swej konstrukcji są podobne bo zawierają mikser, kanały nagraniowe, dostęp do instrumentów VST i efektów VSTi (chociaż nie wszystkie obsługują te standardy). Cubase jest świetnie zorganizowany pod względem nagrywania zewnętrznych instrumentów i wokali, ale taki Ableton Live zaś świetnie współpracuje z zewnętrznymi kontrolerami co stawia go na czele programów do grania na żywo.

Warto też poszukać na takim Youtube tutoriali (poradników) nt Cubase lub Abletona - bardzo dużo jest polskich poradników na te dwa DAW.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Maciek - 5.02.2015

Rzeczywiście, zadanie jest nielada ciężkie - aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, wystarczy odrobina chęci i maksymalnie 20 minut z przeglądarką internetową. Wszystko jest opisane nawet w języku polskim. Jeśli nie władasz angielszczyzną na tyle biegle, by przetłumaczyć wyrazy takie jak keyboard, compressor czy guitar, to też możesz skorzystać z translatora (taki internetowy tłumacz).
Dzisiaj za pomocą google i youtube jesteś w stanie wyciąć koledze wyrostek robaczkowy, no ale jeśli nie wiesz do czego służy gramofon, gitara, czy klawisze no to długa droga przed Tobą w branży produkcji muzycznej.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - FilipMat - 5.02.2015

(4.02.2015, 23:52)GeneratorGamma napisał(a): Roland TR- 808, 909, 707 to automat/sekwencer krokowy (16 kroków na pattern). Każdy generuje inny dźwięk perkusji znany praktycznie z każdej elektronicznej muzyki.


Roland TR - 808


Roland TR - 909


Roland TR - 707




Roland TB - 303 to sekwencyjny automat krokowy (16 kroków). Generuje bas znany pod postacią Acidu (kwasów)




To są najważniejsze narzędzia po 1985 roku do tworzenia muzyki techno. Każdy muzyk je zna z dźwięku.

Co do reszty instrumentów/urządzeń masz wszystko na Youtube podane. Wystarczy tylko wpisać to czego szukasz.
Np. Procesor Efektów Yamaha SPX 900 to jest urządzenie, które podpinasz pod mikser lub instrument, albo do komputera jako zewnętrzny instrument. Taki procesor efektów ma na swym pokładzie (to zależy od firmy i modelu oraz od tego do czego ma głównie służyć) efekty pogłosu (reverb), opóźnienia z odbiciem (delay/chorus), przesunięcie fazy i modulacje (phaser/flanger) etc.




Wszystkie odpowiedzi znajdziesz na YT.


Co do drugiego pytania - wszystkie DAW (bo tak to się powinno tylko i wyłącznie odmieniać bo to skrót od Digital Audio Workstation - czyli po polsku Cyfrowa Pracownia Dźwiękowa) w swej konstrukcji są podobne bo zawierają mikser, kanały nagraniowe, dostęp do instrumentów VST i efektów VSTi (chociaż nie wszystkie obsługują te standardy). Cubase jest świetnie zorganizowany pod względem nagrywania zewnętrznych instrumentów i wokali, ale taki Ableton Live zaś świetnie współpracuje z zewnętrznymi kontrolerami co stawia go na czele programów do grania na żywo.

Warto też poszukać na takim Youtube tutoriali (poradników) nt Cubase lub Abletona - bardzo dużo jest polskich poradników na te dwa DAW.

Czyli juz wiem do czego sa processors :D. Dzieki. Co do drum machines, to wpisalem na youtube jak gra, i fajnie nawala ten roland, pierwszy na filmiku



Ja sie zastanawiam, co do takich beatow dogrywac?? Bo organy raczej do czegos takiego nie pasuja :D.
Przydalby sie u mnie w miescie jakis wielki sklep muzyczny, gdzie mozna z kims pogadac, przetestowac jak graja rozne instrumenty, efekty, urzadzenia, i kupic.

Ja wlasnie abletona uzywam jak na razie, obczailem jakis tutorial na coursea, ale to i tak malo, co potrafie. W sumie to umiem tylko wlozyc te podstawowe instrumenty co tam sa, i zrobic z tego kompozycje, ale dobrej elektroniki z tego zrobic nie mozna, chyba, ze za malo siedzialem przy tym programie. :D

Dzieki generator


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Zirds - 5.02.2015

Organy będą pasować zawsze tylko trzeba pamiętać jak ich użyć. Poszukaj sobie na YT takich organów jak Hammond, Wurlitzer, Rhodes. Albo wpisz kombinacje Rhodes + TR-909 itp.
Warto też poszukać czegoś w stylu "How to create an organ House chords, stabs".


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - FilipMat - 5.02.2015

Huh, gdzie ja wstawie organy :D. Jak na razie perkusja musi mi sie zmiescic :D:D

czy na takich organach mozna wiele brzmien zrobic?


A tutaj ten drum machine, w sumie uzywanie tego chyba nie jest takie trudne, z tego co widac na tym filmiku.


Moby mowi, ze ma poodbno jedna z najwiekszych kolekcji drum machines na swiecie, a jesli ktos ma wieksza, to niech mu powie, tak na jednym filmiku widzialem, jak mowil :D

Tutaj sa filmiki z jego studia, przy robieniu najnowszego albumu.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpllqzgq8wPZqAGRtCS6HyDokcny_zeku

W sumie ten album jest taki sobie... Pierwszy utwór jest fajny, i jeszcze saints mi sie bardzo podoba. Moby to moj autorytet, jesli chodzi o muzyke elektroniczna.

Tak w ogole, to chcialbym miec takie organy jak tutaj:



albo 0:43



Uwielbiam brzmienie organ...


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Zirds - 5.02.2015

Najpierw ogarnij DAW, potem wtyczki, efekty, kompresje, limitery i korektory... Przebieg syntezy, i ogólną wiedzę z zakresu muzyki. Nie pchaj się w zewnętrzny sprzęt jeżeli nie jesteś na 100% pewien czy tego chcesz. Zawsze znajdziesz wirtualne odpowiedniki nawet ulepszone i to za darmo tego co chcesz kupić.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - FilipMat - 5.02.2015

(5.02.2015, 17:25)GeneratorGamma napisał(a): Najpierw ogarnij DAW, potem wtyczki, efekty, kompresje, limitery i korektory... Przebieg syntezy, i ogólną wiedzę z zakresu muzyki. Nie pchaj się w zewnętrzny sprzęt jeżeli nie jesteś na 100% pewien czy tego chcesz. Zawsze znajdziesz wirtualne odpowiedniki nawet ulepszone i to za darmo tego co chcesz kupić.

Generalnie ja wole uzywac zewnetrznych instrumentow niz tych z programow. Gram na perkusji od 10 lat, mam czesto swietne pomysly (wg mnie swietne) na rytmy i przejscia do kawalkow. W programie perkusja to nie to samo, co moge zagrac. Ma gitarze tez sie ucze grac, na klawiszach chce sie nauczyc grac.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Zirds - 5.02.2015

To polecam kupić na start jakiś keyboard Casio do nauki.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - FilipMat - 5.02.2015

Mialem zamiar kupic kontroler midi i interfejs audio (Ktory prawdopodobnie chyba i tak kupie, chociazby dla lepszej jakosci dzwieku odsluchiwanej muzyki na komputerze, bo jakosc dzwieku jest dla mnie zabojczo wazna), ale nei wiem jak bedzie z tym abletonem, samemu sie nic nie naucze tworzyc.


RE: Mam pytanie. Ciężkie zadanie :D - Zirds - 5.02.2015

Polecam na start kurs abletona.