MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
ABLETON Ableton Live: gotowe racki do masteringu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: ABLETON Ableton Live: gotowe racki do masteringu (/temat-ableton-live-ableton-live-gotowe-racki-do-masteringu)



Ableton Live: gotowe racki do masteringu - UF_Glomma - 1.05.2015

czy używacie?
Jakie są wady jakie zalety?
Jak używać?
Na mix czy na przygotwane pod mastering próbki?
wiem że zaaplikowanie takiej wtyczki daje slyszalny
czasami troche niektóre instrumenty są zagłośno ale minuta dwie regulacji jednym standardowym okienkiem z abletona i względnie wszystko gra.
właśnie względnie.

opłaca sie ich używać czy lepiej zbudować narzędzie do masteringu samemu?
oczywiscie wykluczam master drogim sprzetem i z wiedzą uniwersytecką
inDAW only
master a myster-y


Zły dział przenoszę.
LocoMatt



RE: gotowe racki do masteringu w ableton - Shutara - 1.05.2015

1. Nie (bo nie mam komputera <hehe>)
2. Zalety: możliwość kreowania własnych brzmień, w oparciu o gotowe.
Wady: zbytnie opieranie się na gotowych presetach, co w pewnym stopniu wstrzymuje rozwój.
3. Z głową ;)


RE: gotowe racki do masteringu w ableton - UF_Glomma - 1.05.2015

jeśli chodzi o rozwój w dziedzinie masteringu to przy tych presetach praktycznie nie występuje.
dowiaduje sie mniej więcej jakie wtyczki są użyte. ich parametry są zmapowane do tych 8 knobów. kilka parametrów z róznych wtyczek do jednej gałki.
wmawiam sobie że wystarcza bo lepsze to niż nic.
chociaż czasem sie zastanawiam czy nie lepiej byłoby na limiterze podciągnąć gain i reszte dopracowywać osobno na ścieżkach na słuch jak to zawsze robiłem.
nie te czasy..master robi z projektu kawałek.
no cóż póki co bedzieto robił za mnie ableton :)


RE: gotowe racki do masteringu w ableton - F.P.P - 3.05.2015

Nie stawiaj tak mastering-u wysoko jeżeli chodzi o końcowy efekt bo to nie w nim tkwi cały sekret. Ja nigdy nie korzystalem z gotowych rack-ów, przy takich rack-ach raczej jednym nie rozsadnym posunieciem można zjebac kawałek. W kazdym razie mastering to subtelna sztuka strojenia nagrania. To czego potrzebujesz to jedynie kompresor multiband jeżeli będzie trzeba to eq, i oczywiscie limiter. Na poczatek to spokojnie wystarcza.


RE: gotowe racki do masteringu w ableton - UF_Glomma - 4.05.2015

postawiłem go na tej wysokości bo uzywając niektórych presetów na prawde fajnie to wychodzi. wiadomo ze trzeba jeszcze troche wysterowac, ale lepiej to brzmi niż moje próby. z regóły i tak używam tych gotowców ostrożnie. w sumie to próba nie strzelba, można i tak i tak spróbować. wg mnie byle by mix i korekcja była na poziomie a master tylko jako wisienka, zeby dorównać poziomami gółośności do innych kawałków a przy tym nie zniszczyć brzmienia. w procentach u mnie master to 10%-15%. a u Ciebie F.P.P ?


RE: gotowe racki do masteringu w ableton - F.P.P - 4.05.2015

Też podobnie tym bardziej jeżeli używam kompresora wielopasmowego już na etapie mix-owania.

Ale teraz tak sobie pomyślałem że w dużej mierze też ilość wkładu w budowanie brzmienia podczas masteringu zależy od gatunku muzycznego. Można też używać ocieplaczy celowo dodawać zniekształcenia żeby zabrudzić nagranie, wiec to wszystko zależy tak naprawdę od efektu jaki chcemy uzyskać.

Co do gotowych presetów abletona to polecić mogę z Multiband Dynamics preset Multiband Compression, szybki podgląd ze znośnym ustawieniem.


RE: gotowe racki do masteringu w ableton - funkyfella - 26.06.2015

Ja osobiście jeśli chodzi o limiter eq czy kompresory to wrzucam czyste i sam ogarniam, wiadomo to długa droga jest, żeby to poczuć i zrozumieć :) ale zawsze lepiej samemu ogarniać i potem poprawiać skill. Jak wrzucasz gotowy preset to fajnie jest z nim pokombinowac mimo wszytko - nawet jakbyś miał na początku i tak produkt finalny zrobić z gotowym presetem. Zawsze to nauka dla ciebie. Peace