MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
MIDI+monitory do 500zł - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: MIDI+monitory do 500zł (/temat-midi-monitory-do-500zl)

Strony: 1 2


MIDI+monitory do 500zł - KOT - 26.06.2015

Witam chcę sobie kupic jakąś klawiaturkę ale bardziej zależy mi na monitorach więc czy mógłbym kupic i to i to do 500zł? szukam sprzetu dobrej jakości. Będzie to moja pierwsza taka inwestycja może chcecie polecić jakiś sprzet dla początkującego? pzdr


RE: MIDI+monitory do 500zł - Wizzardius - 26.06.2015

Klawe zdążyć kupić. Chyba, że umiesz grać, i serio jest Ci potrzebna to inna sprawa.
Ale z tego co mi wiadomo, to generalnie za taką kase nie kupisz nic dobrego typowo do odsłuchu przy produkcji. Albo dozbieraj troche siopy, albo zainwestuj w słuchaweczki. Od siebie beyerdynamic 770 DT pro polecam ;d


RE: MIDI+monitory do 500zł - skibot - 26.06.2015

Nie. za 500 zł nie kupisz monitorów, kupisz ewentualnie coś co producent nazywa monitorami ale będą to głośniki aktywne (wcale nie muszą być dobrej jakości). Kupowanie czegoś co jest nazywane monitorami za około 500 zł mija się z celem i jest złą inwestycją.
Kontrolery midi kupisz spokojnie za te pieniądze. Ale po co kupować klawiaturę midi kiedy nie słyszy się dobrze muzyki?

Zanim wydasz te 5 stów, poczytaj w necie, pooglądaj na youtube materiały na temat adaptacji akustycznej pomieszczenia. Może się okazać, że niewielkim kosztem lub z materiałów dostępnych w domu, zbudujesz sobie coś w rodzaju w miarę zaadaptowanej akustycznie pracowni, a Twoje głośniki creative'a czy jakie tam masz podpięte do kompa, okażą się grać jakby inaczej.

Kontrolery midi ułatwiają bardzo życie, ale nie są niezbędne. Zaoszczędź te 500 zł, uzbieraj/zarób jeszcze 1000 i kupisz już porządny zestaw monitorów, a peryferia typu klawiaturka, pady to ułatwiacze życia które kiedyś mogą Ci się przydać.

Interfejs masz?


RE: MIDI+monitory do 500zł - Shizzlematic - 26.06.2015

Do 500zl na pewno się nie wyrobisz. Zważ na do, że prócz monitorów potrzebujesz jeszcze jakiegoś interfejsu audio ;P

Do 500 zl możesz kupić Akai rpm3. Mają wbudowany interfejs w kolumnie, ale są to bardzo małe monitory z prawie kompletnym brakiem dołu. Sam na nich robię i daję radę, ale dla początkującego mogą nie wystarczyć.

Tak jak powiedział Wizzardius. Lepiej zainwestuj w jakieś słuchawki. 770 DT to może ciut za droga opcja na start, ale jakieś tanie AKG na pewno ci wystarczą ;P


RE: MIDI+monitory do 500zł - KOT - 26.06.2015

interfejsu nie mam :O no to ja bym bardziej za słuchawkami był jak takie to drogie :/ a jakieś najtańsze słuchawki które najrealniej oddają dźwięk i są w miare wygodne ktoś mi poleci?


RE: MIDI+monitory do 500zł - Shizzlematic - 26.06.2015

Ja miałem AKG k240 studio i nie narzekałem. Kosztują coś od 300 do 500 ;P


RE: MIDI+monitory do 500zł - KOT - 26.06.2015

A coś taniej może? znalazłem takie cacko za 125zł raptem model to Superlux HD-681 v2 :O powiecie mi coś o nich?


RE: MIDI+monitory do 500zł - Shizzlematic - 26.06.2015

Niestety nie mam pojęcia o superluxach ;P


RE: MIDI+monitory do 500zł - Zirds - 26.06.2015

Możesz kupić jeden monitor za cenę 500 zł. Do tworzenia nie potrzeba pary monitorów bo tu nie chodzi o brzmienie stereofoniczne, a o dobry miks. Stereo można poprawić na słuchawkach. Ale tak jak Skibot wspomniał za cenę 500 zł nie kupisz nic sensownego... to już lepiej w jakieś słuchawki Superlux zainwestować albo dozbierać do 1200 i kupić to co ja mam JBL LSR 305.

Superluxy mogę Ci polecić. Sam posiadam HD 662F, ale też chce zainwestować w referencyjne 681.


RE: MIDI+monitory do 500zł - skibot - 26.06.2015

Słuchajcie, przestańcie nakręcać chłopaka na drogie słuchawki. Niech sobie kupi dobre zamknięte ale w rozsądnej cenie. Przecież każdy z Was (z nas) doskonale wie, że na słuchawkach średnio się mixuje, nie mówiąc już o tym, że jak się do tego za bardzo przyzwyczai do w wieku 30 lat audiolog powie mu że ma 20% uszczerbku.
Można i da się, robić muzykę na głośnikach komputerowych. Mało tego. Jeśli znasz dobrze te głośniki (słuchasz przez nie często muzyki, grasz w gry komputerowe etc., to prędzej zrobisz na nich dobry mix niż na 80 watowych 8 calowych paczkach).


RE: MIDI+monitory do 500zł - KOT - 26.06.2015

No chłopaki narazie nie bede tyle inwestować w to hobby i dla mnie niestety 500 to max :/ swoje audio znam na wylot i daje rade robic kawałki które da sie słuchać. Ale chciałbym żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik i potrzebuje do tego lepszego odsłuchu który jest jak najbardziej neutralny i szczegółowy :P


RE: MIDI+monitory do 500zł - Zirds - 26.06.2015

(26.06.2015, 20:53)skibot napisał(a): Słuchajcie, przestańcie nakręcać chłopaka na drogie słuchawki. Niech sobie kupi dobre zamknięte ale w rozsądnej cenie. Przecież każdy z Was (z nas) doskonale wie, że na słuchawkach średnio się mixuje, nie mówiąc już o tym, że jak się do tego za bardzo przyzwyczai do w wieku 30 lat audiolog powie mu że ma 20% uszczerbku.
Można i da się, robić muzykę na głośnikach komputerowych. Mało tego. Jeśli znasz dobrze te głośniki (słuchasz przez nie często muzyki, grasz w gry komputerowe etc., to prędzej zrobisz na nich dobry mix niż na 80 watowych 8 calowych paczkach).

Skibot od kiedy Superluxy to drogie słuchawki? Za 200 zł kupi te HD 681 i mu jeszcze zostanie na drumle ;)
Niech kupi sobie słuchawki jako pomocne odsłuchy.


(26.06.2015, 21:20)KOT napisał(a): No chłopaki narazie nie bede tyle inwestować w to hobby i dla mnie niestety 500 to max :/ swoje audio znam na wylot i daje rade robic kawałki które da sie słuchać. Ale chciałbym żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik i potrzebuje do tego lepszego odsłuchu który jest jak najbardziej neutralny i szczegółowy :P


To nie tak działa. Gdyby to wszystko było tak proste to wszyscy by mieli odsłuchy jednego producenta, który wygryzłby innych bo jego głośniki mają superpłaską charakterystykę w całym paśmie... Im więcej będziesz miał sprzętu tym więcej będziesz od siebie wymagał i tak się to koło zapętli, że zawsze będzie Ci mało. Ucz się od podstaw i korzystaj póki co z tego co masz i na czym wiesz, że potrafisz coś zrobić dobrze. Nigdy nie będzie zapięte na ostatni guzik bo zawsze będzie jakiś niuans - gust odbiorcy... a co za tym idzie: "nikomu nie dogodzisz".

Nie inwestuj w nic co by mogło Cię zrazić do dalszej zabawy z tym hobby. Nie zawsze pieniądz chodzi w parze z weną twórczą.


RE: MIDI+monitory do 500zł - KOT - 26.06.2015

poczytałem o tych słuchaweczkach troche i wydaje mi sie ze beda odpowiednie jak narazie :D a później to zobaczymy jak bede sie rozwijal z producerką i czy bedzie sens inwestować


RE: MIDI+monitory do 500zł - skibot - 27.06.2015

Hehe :) Nie no, są monitory które są najbardziej neutralne i można powiedzieć "płaskie" i do dzisiaj nikt nie zrobił nic lepszego, ale za 500 zł ich nie kupisz :)
Mam oczywiście na myśli Yamahy NS10 w połączeniu z dedykowanym preampem A100. Ale że sprzęt ten wieki temu przestał być produkowany, w tej chwili za używany zestaw w dobrym stanie trzeba zapłacić około 3000 zł :)
Myślę że w takim wypadku warto dołożyć jeszcze tałzena i kupić EVE Audio sc208 :)


RE: MIDI+monitory do 500zł - efg1 - 27.06.2015

Możesz kupić krk rokit 5 rp 2, 550 zł za sztukę chodzą. Są to monitory z dolnej półki, ale mix już jakiś na nich ukręcisz. Taniej nic lepszego nie znajdziesz niestety, także radze uzbierać więcej :) Ja na takich właśnie działam i jakoś daje rade. Ale z monitorami to różnie bywa, jednemu takie brzmienie odpowiada, drugiemu inne. Słyszałem np monitory Eve Audio sc208 o których wspomina kolega i zupełnie mi się ich brzmienie nie podoba mimo iż chodzą 3000 za sztukę. Z budżetowych monitorów, które mają dobre opinię to polecić mogę jeszcze Behringer TRUTH B2030A. Monitory to tylko połowa sukcesu, reszta to znajomość ich brzmienia i miejsce w którym stoją (odpowiednio wygłuszone, właściwe rozstawienie itp). Mam kolegę, który jest świetnym masteringowcem, bez ogródek mogę powiedzieć, że jednym z lepszych w kraju... a swoje mastery robi właśnie na podobnych Behringerach :) Mimo, że ma też lepsze monitory w domu jak Adamy czy Sinn, to jednak te Behringery zna na wylot i na nich najlepiej mu to wychodzi.


RE: MIDI+monitory do 500zł - Revnotes - 27.06.2015

Ja uważam, że dopóki nigdzie nie wydajesz swojej muzyki, nie czerpiesz z tego żadnych korzyści majątkowych, a ponadto nie jesteś niezależny finansowo (czyt. głęboka kieszeń), to wszelkie inwestycje są zwyczajnie zbędne. Jasne, że każdy z nas chciałby pracować w komfortowych warunkach, pochwalić się swoim sprzętem, ale jeżeli masz sobie z tego powodu odmówić czegoś, co jest Ci w życiu na prawdę potrzebne, to nie warto. Daj sobie czas na naukę produkcji muzyki, gdy osiągniesz odpowiednio wysoki poziom i stwierdzisz, że nie jest to chwilowe zauroczenie lub słomiany zapał, wtedy zainwestuj w sprzęt.

Siedzę w tym już kilka lat, pewnego dnia stwierdziłem, że kupię klawisze, nauczę się grać i będę happy. Jak postawiłem dwa lata temu, tak stoją, prawie nie wykorzystywane. Kontroler pobudziłby moją kreatywność, gdybym na prawdę się w to zaangażował i nauczył się grać, a tak utopiłem kilka setek i mam stroik na biurko. Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

Odsłuch jest na pewno ważniejszy. Każdy kto miał styczność z produkcją muzyki powie Ci, że musisz go znać, ale tak na prawdę, bardzo dobrze, rozpoznawać kiedy coś brzmi nie tak. Nie istotne czy to będą słuchawki czy monitory. Ja testowałem słuchawki zamknięte, otwarte, nawet typowo DJskie oraz oczywiście monitory. Przekonałem się, że najlepiej mi to wychodzi, gdy mam na uszach słuchawki i nic mnie nie rozprasza. Monitory są dobre, ale jeżeli masz odpowiednio zaadoptowane pomieszczenie, w przeciwny przypadku będziesz traktował je jako sprzęt referencyjny, nie jako główny odsłuch.

Niestety w tym temacie nie wystarczy napisać kup XYZ, zanim coś kupisz, dobrze zapoznaj się z tematem.


RE: MIDI+monitory do 500zł - Maciek - 27.06.2015

Ja bym zaczął inaczej - powiedz nam co masz jak na razie, ile czasu się zajmujesz muzyka - czym dokładnie się zajmujesz (mile widziane kilka slow o tym co robiłeś, czego używałeś i w jaki sposób) i co byś chciał dalej robić (w sensie nagrywać wokale/instrumenty, skupić się bardziej na rejestracji dźwięku czy tworzeniu instrumentali... a może interesuje Cie jak poprawnie miksować ścieżki) Im więcej będziemy wiedzieć, tym bardziej będziemy w stanie coś doradzić


RE: MIDI+monitory do 500zł - Zirds - 27.06.2015

(27.06.2015, 14:04)Maciek napisał(a): Ja bym zaczął inaczej - powiedz nam co masz jak na razie, ile czasu się zajmujesz muzyka - czym dokładnie się zajmujesz (mile widziane kilka slow o tym co robiłeś, czego używałeś i w jaki sposób) i co byś chciał dalej robić (w sensie nagrywać wokale/instrumenty, skupić się bardziej na rejestracji dźwięku czy tworzeniu instrumentali... a może interesuje Cie jak poprawnie miksować ścieżki) Im więcej będziemy wiedzieć, tym bardziej będziemy w stanie coś doradzić

Ja wiem jaka jest odpowiedź:


"Nie wiem. Ja chcę tylko produkować muzykę"



Ty też na początku nie znałeś odpowiedzi na to samo pytanie, więc po co je zadawać kolejny raz kolejnej osobie, która wie tylko, że chce produkować muzykę.


RE: MIDI+monitory do 500zł - Maciek - 27.06.2015

(27.06.2015, 14:10)Zirds napisał(a): Ty też na początku nie znałeś odpowiedzi na to samo pytanie, więc po co je zadawać kolejny raz kolejnej osobie, która wie tylko, że chce produkować muzykę.

Mylisz się! Ja na początku wiedziałem, ze chce tworzyć instrumentale i skupiłem się na tym czego mi było trzeba. Kolejnym krokiem było stwierdzenie ze fajnie by było również wokale ponagrywać i wszystko oscylowało wokół tych zagadnień.

Ale może pozwolisz ze chłopak sam odpowie na to pytanie


RE: MIDI+monitory do 500zł - Zirds - 27.06.2015

Spoko ;) Ja jak zaczynałem zabawę z muzyką byłem szczeniakiem... Myślałem, że zostanę pianistą ;) trębaczem ;) Potem miałem 386 i zainstalowanego FastTrackera gdzie brat mnie uczył układać .mod-y. Ciężko było stwierdzić czego chcę.. dopiero po latach zabawy w tym temacie wiem czego chcę, dlatego tak napisałem ;)