MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! (/temat-kupno-karty-dzwiekowej-interfejsu-i-sluchawek-pomoocy)



kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - guśka - 2.09.2015

Hej, mam kilka pytań.

Od dzieciństwa zajmuję się muzyką, ale dopiero od jakiegoś czasu myślę o produkcji - jako że jestem totalnym technicznym amatorem, to przepraszam, jeśli pytania będą infantylne;) Chciałabym zacząć uczyć się pracy w Ableton, a sprzętu potrzebowałabym do obsługi tegoż programu i z czasem do nagrywania skrzypiec/pianina/różnych dziwnych odgłosów (czy dam radę w domowym studiu nagrać np.pstrykanie palcami, śmiech lub odgłos zabawki?).
Czy w takim wypadku lepiej kupić wewnętrzną kartę dźwiękową (wypatrzyłam aim-sc808) i do tego dokupić w przyszłości wszystko, co będzie do produkcji potrzebne, czy lepiej od razu zakupić interfejs ( Focusrite Scarlett 2i2 lub 2i4 lub któryś z interfejsów Behringer)? Ile wejść w takim interfejsie byłoby optymalnym wyborem?

I kolejne pytanie - które słuchawki byłyby w takim wypadku pożądane - AKG 550, AKG K612 Pro, Beyerdynamic DT880, Beyerdynamic DT990 ( jak to jest z tymi ohmami?), Focal Spirit Professional czy może inne słuchawki w tym przedziale cenowym? Sporo naczytałam się testów słuchawek, ale nadal nie wiem, które z powyższych powinnam wybrać... Do tego muszę zaznaczyć, że mam nie za dużą głowę, fajnie by było, gdyby mi nie spadały;)
Głośniki na razie mam słabiutkie, komputerowe - Geniusa, ale myślę sobie, że monitory kupiłabym, gdybym nauczyła się cokolwiek porządnie tworzyć. [monitory podpina się pod interfejs czy trzeba jakiś wzmacniaczy lub innych sprzętów?]

Zastanawia mnie też, jak ważny w komputerze jest zasilacz (wyczytałam gdzieś, że jest to ważny element komputera budowanego pod produkcję muzyki, ale nie wiem czemu) - jaki powinien być ten dobry?

To takie moje milion pytań, przepraszam za ich ilość, ale jestem mocno zagubiona w temacie.


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - Zirds - 2.09.2015

Monitory dzielimy na dwie grupy - pasywne i aktywne. Te pierwsze (pasywne) są zazwyczaj tańsze ponieważ nie mają wbudowanego wzmacniacza i żeby działały to trzeba je wzmocnić zewnętrznym sprzętem. Te drugie (aktywne) są gotowe do użytku bez konieczności dodawania kolejnego sprzętu.

Co do słuchawek kup te, które Ci będą najlepiej pasowały - dźwięk jest odbierany subiektywnie, więc przy wyborze odsłuchów kieruj się przede wszystkim swoimi odczuciami.

Jeżeli chcesz kupić interfejs to kup Focusrite Scarlett 2i2, na początek to wystarczy, a i sam taki posiadam i jestem z niego zadowolony. Nie opłaca się kupować karty dźwiękowej i Interfejsu audio ponieważ te dwie rzeczy mają praktycznie taką samą rolę, tylko, że interfejs jest bardziej przeznaczony do produkcji, a nie samego słuchania i używania złącz line-in, mic, aux tak jak by to było w przypadku karty dźwiękowej.
Sam Interfejs Audio jest w sobie kartą dźwiękową, a karta dźwiękowa nigdy nie będzie interfejsem.

Zasilacz w komputerze jest ważny, ponieważ to on utrzymuje wszystkie podzespoły przy życiu. Jeżeli kupujesz zasilacz to kieruj się mocą 650-700W i głośnością pracy bo jak wiadomo warto by przy nagrywaniu instrumentów czy głosu nie było niepotrzebnych hałasów.

Przydatne linki

JAKI WYBRAĆ ZASILACZ

JAKI INTERFEJS AUDIO WYBRAĆ

MONITORY - AKTYWNE CZY PASYWNE?


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - guśka - 2.09.2015

Dzięki wielkie za odpowiedź, zmieniam więc typ zasilacza na liście zakupów.
A jak wygląda sprawa sterowników Focusrite Scarlett pod Windows 8.1? Niektórzy mówią (choć posty, które rzuciły mi się w oczy, były z poprzednich lat, więc może coś się zmieniło), że sprzęt słabo współpracuje z ósemką, nie wiem jak z siódemką...


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - Zirds - 3.09.2015

Pracuje na Windows 10 i nie mam problemów ze sterownikami ponieważ W10 korzysta z tych samych póki co driverów co W8.1. Co do Focusrite to te sterowniki są podpisane cyfrowo, dlatego większość sterowników z W7 będzie działać wzwyż.


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - Revnotes - 3.09.2015

W kwestii interfaceu Scarlett 2i2 czytałem gdzieś i słyszałem od znajmych, którzy go posiadają, że po podłączeniu mikrofonu trochę tych szumów jest, natomiast ja pracuje z Saffire Pro 14 i mogę potwierdzić, że tutaj już tych szumów nie ma. Być może ta informacja do niczego Ci się nie przyda, ale skoro zapytałaś, to pozwoliłem sobie uzupełnić to co opisał Zirds.

Jeszcze słowo o słuchawkach, bo jeżeli zaczynasz, to na razie odpóść sobie monitory i zainwestuj własnie w słuchawki. Koszt mniejszy i na początku będzie Ci łatwiej pracować (słuchawki są bardziej szczegółowe). Dobrze, że szukasz informacji w sieci, ale najważniejsze, żebyś przed zakupem przymierzyła kilka modeli. Ja uwielbiam sprzet od Beyerdynamic, pod wieloma względami moim zdaniem jest niedościgniony, ale słuchawki są dosyć duże (dla mnie idealne), może się okazać, że w Twoim przypadku zakryją połowę głowy i będą niewygodne ;)


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - guśka - 3.09.2015

Dzięki, każda informacja się przyda:)
Cieszę się, że napisaliście o przymierzeniu słuchawek, bo zapewne kupiłabym w ciemno w sklepie internetowym. Teraz czuję potrzebę zajścia do sklepu muzycznego;)
A jeśłi słuchawki od Beyerdynamic, to ile ohmów?


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - DaveMilla - 3.09.2015

Im więcej ohm tym mniej szumów ,ale za to większe zapotrzebowanie na prąd.Jeżeli kupisz słuchawki,które będą miały ich mniej np.32 będziesz mógł ich używać do odsłuchu małych urządzeń audio typu mp3,telefon itd.


RE: kupno karty dźwiękowej/interfejsu i słuchawek - pomoocy! - Finite - 9.09.2015

Korzystam też z Scarletta 2i2 i jestem zadowolony, dogrywam gitarę i jakość jest ok (jak za taką cenę ofc). Jest jeszcze presonusowy audiobox z którego korzysta kumpel a i ja miałem okazję podczas pracy z nim - też fajna mała maszynka, z tego co patrzę tańsza o ok 100 od 2i2.
Sterowniki z początku coś świrowały pod Win7 64 ale po reinstalce jest spoko.