MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? (/temat-fl-studio-fl-studio-jaki-kompresor-do-pojedynczych-sciezek-a-jaki-na-master)



FL Studio: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Dj SasU - 6.09.2015

Hejka jak w temacie!
Na samym wstępie powiem, że interesuje mnie compresorek do muzyki dance/hands up.
Postanowiłem, że będę miał kompresor Cytomic The Glue. Ale jest napisane o nim, że to "bus". Nie wiem do końca o co chodzi. Jestem samoukiem i działam praktycznie, teoria to już... xd
Ale wracając do tematu, jakie kompresory są dobre na pojedyncze ścieżki mixu, a jakie na master, czyli już na koniec? Obchodzi mnie robienie muzyki Dance/Hands Up itp.
Z góry dzięki za odpowiedź! ;x


____[Knifeman]____________
dorzucam prefix

wystawiono o 19:40, 24 września 2015



RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Soundmaniaq - 6.09.2015

tutaj masz ciekawy podział darmowego softu
Widzę że siedzisz na FL11, z upgradem do 12 dostaniesz za free maximusa (obok sytrusa) o ile masz wersje producer edition, oprócz tego masz frutowskiego multiband compressor, tymi wielopasmowymi kompresorami próbowałbym potestować na masterze (osobiście polecam maximus-a), odnośnie innych wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Ja bardzo cenie Molot-a.
poczytaj też tutaj
Na forum image-line masz kopalnie projektów do pobrania i podglądniecia, razem z frutkiem masz mnóstwo demówek które możesz podpatrzyć co i jak. Niektórzy userzy na polskich forach muzycznych również udostępniają pliki do pobrania. W końcu znajdziesz swój styl.


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Dj SasU - 6.09.2015

(6.09.2015, 8:00)Soundmaniaq napisał(a): tutaj masz ciekawy podział darmowego softu
Widzę że siedzisz na FL11, z upgradem do 12 dostaniesz za free maximusa (obok sytrusa) o ile masz wersje producer edition, oprócz tego masz frutowskiego multiband compressor, tymi wielopasmowymi kompresorami próbowałbym potestować na masterze (osobiście polecam maximus-a), odnośnie innych wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Ja bardzo cenie Molot-a.
poczytaj też tutaj
Na forum image-line masz kopalnie projektów do pobrania i podglądniecia, razem z frutkiem masz mnóstwo demówek które możesz podpatrzyć co i jak. Niektórzy userzy na polskich forach muzycznych również udostępniają pliki do pobrania. W końcu znajdziesz swój styl.

Dzięki za pomoc! ;]


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Shizzlematic - 7.09.2015

To wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Ja osobiście cenie sobie bardzo kompresory wielopasmowe z opcją mid/side. Do pojedynczych ścieżek wokalowych, leadowych itp. zazwyczaj wystarcza mi zwykła kompresja. Ścieżki basowe wymagają trochę więcej uwagi, przez co kompresory wielopasowe spełniają tam swoje zadanie. Suma natomiast to zazwyczaj jakieś lekkie poprawi w eq, do tego kompresor wielopasowy, ze względu na większe możliwości i limitery :D

A 'buss' kompresor to tak zwany kompresor na sume. Jak w jego nazwe masz napisane. Jego zadaniem jest 'skleić' twój mix do kupy ;P


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Zirds - 7.09.2015

Bus nie buss kolego ;)


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Shizzlematic - 7.09.2015

coż, faktycznie XD misunderstanding, ale i to mu się przyda ;P


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Dj SasU - 7.09.2015

(7.09.2015, 0:47)Shizzlematic napisał(a): To wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Ja osobiście cenie sobie bardzo kompresory wielopasmowe z opcją mid/side. Do pojedynczych ścieżek wokalowych, leadowych itp. zazwyczaj wystarcza mi zwykła kompresja. Ścieżki basowe wymagają trochę więcej uwagi, przez co kompresory wielopasowe spełniają tam swoje zadanie. Suma natomiast to zazwyczaj jakieś lekkie poprawi w eq, do tego kompresor wielopasowy, ze względu na większe możliwości i limitery :D

A 'buss' kompresor to tak zwany kompresor na sume. Jak w jego nazwe masz napisane. Jego zadaniem jest 'skleić' twój mix do kupy ;P

Dzięki za piękne wytłumaczenie mi o co kaman! Temacik do zamknięcia :D


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - boryskuczkowski - 17.09.2015

Polecam naprawdę pakiet fabfilter. Na mastera zawsze kładę limiter z tej paczki, jest bardzo czysty.


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - In-Tegral - 17.09.2015

Jak kolega wyżej, wtyki z paczki fabfiltera są bardzo wysokiej jakości.


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Amer - 17.09.2015

ja polecam bo używam od niedawna postanowiłem iść nową nieprzetartą drogą i badać nowe
bardzo świetny algorytm i z tym kompresorem można wszystko i to i to
http://www.vst4free.com/free_vst.php?plugin=Red_Phatt_Pro&id=2066


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - boryskuczkowski - 17.09.2015

(17.09.2015, 14:57)Amer napisał(a): ja polecam bo używam od niedawna postanowiłem iść nową nieprzetartą drogą i badać nowe
bardzo świetny algorytm i z tym kompresorem można wszystko i to i to
http://www.vst4free.com/free_vst.php?plugin=Red_Phatt_Pro&id=2066

Wow, zajebista stronka ogólnie, dzięki :D


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Zirds - 17.09.2015

Polecam też www.kvr.com


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Amer - 17.09.2015

nie ma tak że kompresory są podzielone według gatunku czy stylistyki.
każdy symulowany kompresor ma inny kształt charakteru.
to tylko od ciebie zależy jak ma to brzmieć , to o czym mówisz pseudo stereotypy łaków i wyjdź z tego bo zmarnujesz czas na wpisywanie bez myślnych fraz , każde jedno narzędzie musisz poznać sam by wiedzieć do czego służy i jakie może mieć dla twoich rzeczy zastosowanie.


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Fly - 18.09.2015

Ja od siebie polecam,wspomniany przez Ciebie Cytomic The Glue. Zapięty na kanał master robi sporą różnice. Całość jest wyrażniejsza,jakby czystsza i ma większą głębię. Warto też zwrócić uwagę na automatyczny release, co bardzo ułatwia życie ;)


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Dego - 19.09.2015

W pewnym rankingu został wyszczególniony H-Comp od Waves, więc postanowiłem przetestować i... Nie zawiodłem się. Odstrasza oldschoolowy wygląd, ale powiedzmy sobie szczerze - nie o to w kompresorze chodzi :)


RE: Jaki kompresor do pojedynczych sciezek, a jaki na master? - Revnotes - 24.09.2015

Nie ma jakiegoś wyraźnego podziału na zastosowanie kompresorów, chociaż wiele z nich brzmi unikalnie, mam na myśli emulacje sprzętowe. Najważniejsze abyś wiedział, po co chcesz zastosować kompresor. Jeden posiada bardzo muzyczne brzmienie, jest w stanie dodać pewnych harmonicznych do brzmienia i sprawić, że nagranie zabrzmi jaśniej, zbliży się do słuchacza. Drugi będzie posiadał na tyle szybkie czasy zadziałania i powrotu, że można będzie spokojnie skontrolować nim poziomy, bez specjalnej troski o transjenty. Inny dzięki możliwości ustawienia miękkiego kolana oraz pracy w trybie RMS doskonale sklei sumę miksu.

Jeżeli bardzo Ci na tym zależy, wynotuj typy kompresorów i sprawdź np. na YouTube, w jakich sytuacjach je zastosowano. Być może w pewnym stopniu będzie to odpowiedzią na Twoje pytanie.