MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Podgłaśnianie całego utworu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Podgłaśnianie całego utworu (/temat-podglasnianie-calego-utworu)



Podgłaśnianie całego utworu - hudson462 - 30.09.2015

Cześć. Czy jest możliwość podgłośnienia całego utworu kiedy jest już zrenderowany? Po mixingu, masteringu. Bo mam już zrobioną dużą część track'a, ale jest on trochę za cicho. Da się to zrobić bez strat na jakości dźwięku? Master volume jest nie ruszony.


RE: Podgłaśnianie całego utworu - seb - 30.09.2015

Wydaje mi się, że nie będzie to takie łatwe. Uzyskanie głośnego utworu jest bardzo ważne w komercyjnych produkcjach i osiągnięcie takiego efektu często jest zmorą producentów.
Oczywiście możesz zrobić np. poprzez program Audacity, używając opcji, bodajże, Wzmocnienie. Jednak efekt tej operacji jest raczej niezadowalający i często prowadzi do powstawania przesterów i innych niepożądanych artefaktów.

Jeśli Twój utwór nie jest jeszcze w pełni gotowy polecam ponowne sprawdzenie miksu i masteringu w celu poprawy jakości i głośności brzmienia.


RE: Podgłaśnianie całego utworu - In-Tegral - 30.09.2015

Popraw master i tam podbij głośność limiterem czy swoim sposobem jak masz.


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Zirds - 30.09.2015

Ściągnij sobie Adobe audition kiedyś był za darmo. Jeżeli masz wyeksportowane audio do WAV ( bo tylko do tego formatu powinieneś robić eksport) to wrzucasz go na track do Adobe... Zaznaczasz i z listy (nie pamiętam bo pisze z głowy) musisz ja wyszukać wybrać " Normalnie" albo poszukać czegoś typu channel mix..


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Grisha - 2.10.2015

jeśli chcesz mieć głośno brzmiący utwór, to musisz zastosować odpowiednia kompresję, equalizacje, limiter na finalnej wersji miksu. Normalizowanie, czy też "wzmacnianie" brzmienia (jak napisała SeB) spowoduje tylko przesterowania. Jeśli nie znasz się dobrze na kompresji, to możesz od razu robić miks na jakimś presencie np z Izotopa, albo jakiegoś Mutliband Compresora, dzięki któremu miks będzie brzmiał głośniej, tyle że wtedy cały miks będzie zależny od ustawień w na masterze.
Zauważyłem, że np Xilent robi swoje wałki na ustawieniu limitera z Izotope Ozone 5 w granicach 5-10 treshold i do tego dorzuca darmowy OTT compresor.


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Royal Cartel - 3.10.2015

Uzyskanie głośnego utworu jest bardzo pożądane przez producentów. Inaczej nieco ma się to w kwestii słuchacza, który cichy utwór podgłośni*, a głośny przyciszy. Najistotniejsze jest i tak przesłanie.

Wracając do pytania to wyeksportuj zmiksowany, ale nie zmasterowany kawałek z np. -6dB i później rób mastering. Druga rzecz, to głośność zależy od dynamiki utworu, co można zobaczyć np. w ów Izotopie. Żeby zwiększyć głośność w Maximizerze, trzeba najpierw obciąć dynamikę, bo inaczej będzie trzask :P

Inna rzecz, to coś, co zobaczyłem u Barely Alive. Osobiście robiłem to zanim zobaczyłem ich filmik.
Tworzą grupy (Mid - dla głównych dźwięków, Atmosphery - wiadomo, perkusja, biały szum itp.) Mid zostaje wysłany do grupy Premaster, która poddawana jest kompresji, dlatego ogółem po masteringu utwór jest głośniejszy ;)


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Knifeman - 3.10.2015

(30.09.2015, 12:37)hudson462 napisał(a): Czy jest możliwość podgłośnienia całego utworu (...) Po mixingu,
Tak,, odpowiedni mastering z naciskiem na uzyskanie maksymalnej głosnosci
Cytat: masteringu.
Tak ale już powinno być wystarczajaco głośno


RE: Podgłaśnianie całego utworu - hudson462 - 7.10.2015

Czyli kwestią podgłaśniania zająć się dopiero przy masteringu? Przy miksie tylko zachować odpowiednie proporcje głośności?


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Knifeman - 7.10.2015

Dokładnie. Warto zostawić także zapas głośności (3-6dB) żeby przy masteringu móc na czym pracować.


RE: Podgłaśnianie całego utworu - hudson462 - 9.10.2015

A jeszcze takie pytanie: czy w parametric eq 2 w fl studio da się jakoś zmienić wartość input i output? Jeżeli nie to jaki plug in do tego polecacie?


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Royal Cartel - 15.10.2015

FabFilter Pro Q-2.
Najlepszy wg mnie, bije wszystkie inne korektory. ;)


RE: Podgłaśnianie całego utworu - Rafau - 15.10.2015

Chyba, że byś chciał coś darmowego to jest MEq od meldy Blue Cats Triple Eq albo Nova67P, która mi osobiście przypadła mocno do gustu.