MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki (/temat-co-wplywa-na-roznice-miedzy-brzmieniem-projektu-i-zrenderowanej-sciezki)



Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 26.10.2015

Cześć. Mam do was kolejne pytanie: co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki? Liczba automatyzacji pracujących w tym samym momencie może wpływać na jakość brzmienia renderu? Pytam bo przerenderowałem dzisiaj ten sam fragment utworu z nieco zmienionymi kilkoma elementami w celu porównania i okazuje się, że obydwum utworom daleko pod względem brzmienia do projektu. Czym to może być spowodowane? Za słaby sprzęt? Zbyt zawalony mix automatyzacjami i pluginami? Źle ustawione parametry w oknie renderowania? Mam je ustawione tak:

[img=http://www62.zippyshare.com/thumb/iPLC3nnD/file.html][/img]

Masteringu jeszcze nie robiłem, mix nie dokończony, ale wydaje mi się, że wav powinien brzmieć identycznie jak projekt.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - In-Tegral - 26.10.2015

FL moze pracowac na innych sterownikach niz odtwarzana wyeksportowana sciezka bez FLa


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Zirds - 26.10.2015

Renderujesz do Wav czy do MP3? Z jaką rozdzielczością?


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 26.10.2015

Tylko wyeksportowane fragmety też odtwarzałem w FL.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - In-Tegral - 26.10.2015

u mnie zawsze w projekcie wszystko brzmi lepiej bo wszystko gra na sterownikach ASIO.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Zirds - 26.10.2015

Ale jak odtwarzasz to w odtwarzaczu audio z płyty CD to nie masz w tym odtwarzaczu sterowników Asio...


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Mat.Mor.Raw - 27.10.2015

A sio ze sterownikami! :D
1) Wszystko zależy jaką rozdzielczość masz ustawioną w mikserze projektu. Jeśli w mikserze masz np. 64-bit, a ty rozbisz mixdown do 32-bit wav, a karta dźwiękowa odtwarza w 16-bit / 44khz, to po drodze dzieje się conajmniej kilka konwersji, ditheringów, anti-aliasingów itd...
2) Zależy czy mixdown jest robiony w trybie 'real-time' czy w przyspieszonym (nie wiem jak to jest we FLu). Niektóre pluginy i automatyka mogą sobie źle radzić w trybie przyspieszonym.
3) Jeśli masz syntezatory lub efekty z automatycznymi obwiedniami LFO, to nigdy nie wiadomo od jakiego stanu zacznie grać taki syntezator przy zgrywaniu. Może się okazać, że jak odtwarzasz "z palca" to jest dobrze, a po nagraniu brzmi trochę inaczej, bo obwiednia jest inaczej przesunięta w czasie. Polecam sprawdzić różnicę przy efekcie phaser z głęboką siłą działania i długim okresem obwiedni.

Rozwiązanie: Zawsze możesz spróbować po prostu nagrać do wav w innym programie sygnał, który idzie na wyjście karty dźwiękowej. Np. możesz wziąć darmowe Audacity, albo coś poobnego. Wtedy jako źródło nagrywania w tym drugim programie wybierasz "Stereo mix", albo coś w tym rodzaju. A jak chcesz dodatkowo ocieplić brzmienie, być vintage i hipster, to możesz nagrać sygnał analogowy wychodzący z karty dźwiękowej na jakiś rejestrator, albo do innego interfejsu audio w drugim kompie / urządzeniu.

A w ogóle ja bym się tym mixdownem nie przejmował, tylko popracował nad miksem i aranżacją, bo to tak naprawdę jest źródłem problemu. Przy poprawnym miksie i aranżacji, gdzie odpowiednie częstotliwości ze sobą współpracują, gdzie nie ma zbyt gęstej faktury dźwięków, gdzie są respektowane współbrzmienia instrumentów, itd...nie powinno być słychać różnicy, czy tam jest ten dithering, czy go nie ma... Ale mogę się mylić :D


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 27.10.2015

W fragmentach, ktore porownywalem gralo tylko pianino i perkusja, oba instrumenty po poprawnym eq- gdyby nie bylo poprawne to chyba bym slyszal w projekcie, a nie w rendrze, prawda? Gdzie moge ustawic parametry mixingu? Myslalem, ze rozdzielczosc ustawia sie dopiero przed renderowaniem, a nie przy mixingu. BTW Zirds skad wziasc dane, o ktore prosisz? Wydaje mi sie, ze wszystkie dane sa w zalaczniku, a rozdzielczosc to chyba 512 bit.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Zirds - 27.10.2015

Skąd wziąłeś taką rozdzielczość? Nie ma takiego zakresu dynamiki.

Spróbuj wyrenderować do WAV. Wyłącz Max Poly i Delay Compensation przy następnym renderingu.
Renderując do pliku skompresowanego nawet w jakości 450 kbps zawsze będziesz tracił na jakości.. renderuj zawsze do bezstratnego formatu jakim jest WAV.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 27.10.2015

Wlasnie rendetuje do wav, jak pewnie pamietasz pytalem juz kiedys o format do rendrrowania. Wylaczyc max poly? Na obrazku mam zaznaczone disable max poly czyli chyba jest wylaczone.

Już chyba wiem gdzie leży problem. Render wydaje się być bardziej dynamiczny niż projekt, dlatego sądzę, że wystarczy odpowiednio ustawić depth w oknie renderingu ( aktualnie mam 32 bity). Poeksperymentuje z tym, a jeśli ktoś miałby ochotę wyjaśnić mi jak dopasować tą głębokość na podstawie mixu to byłoby świetnie ;)

E: Tak jak się spodziewałem chodziło o depth, jak dałem 32 bity to render był dużo bardziej dynamiczny, po zmianie na 16/ 24 bit brzmi jak w projekcie. Jeśli ktoś miałby ochotę wyjaśnić mi jak dopasować tą głębokość na podstawie mixu to byłoby świetnie ;)


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Zirds - 27.10.2015

Głębia rozdzielczości w wysokości 32 bitów daje jakość jak z płyty DVD.
Poczytaj na zakamarkach audio albo przeszukaj forum gdyż ten temat był wiele, wiele razy maglowany.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 2.11.2015

Panowie, dzięki za wszystkie odpowiedzi, już wiem w czym był problem, jednak proszę was o wrzucenie screenów z waszego okna ustawień renderingu. Każdy obrazek jest mile widziany, niezależnie od stacji roboczej.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Zirds - 2.11.2015

Ja i tak renderuje do WAV w Bitwigu wygląda to tak:

[Obrazek: n2d08o.jpg]


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Mat.Mor.Raw - 2.11.2015

OpenMPT, bez kombinowania: do WAV 44kHz

[Obrazek: EjWoEKi.png]


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 3.11.2015

Obaj macie floating point ( 32bit), serio wam to nie modyfikuje jakoś mocno utworu? U mnie na 32 bitach dynamika mocno się zwiększa w porównaniu do 16/ 24. Jakby ktoś wrzucił jeszcze FL to było by super.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - Zirds - 3.11.2015

Im większa dynamika tym lepiej brzmiący utwór.


RE: Co wpływa na różnicę między brzmieniem projektu i zrenderowanej ścieżki - hudson462 - 3.11.2015

Ponawiam prośbę o wrzucenie ss z okna renderu FL Studio ( nie dlatego, że jestem niecierpliwy tylko żeby post był bardziej widoczny). Jak będzie już w tym temacie ss to można zamknąć temat. Rozwiązanie okazało się banalnie proste, a problem stworzyłem sam przez nieuwagę.