MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jak uzyskać soczysty dźwięk? (/temat-jak-uzyskac-soczysty-dzwiek)



Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Royal Cartel - 13.11.2015

Gdzie mógłbym nauczyć się obróbki dźwięku? Mam na myśli sytuację, że wykręciłem sobie ciekawy dźwięk i teraz muszę go poddać procesom tj. korekcja, kompresja, pogłos, distortion itd. itp. Chciałbym wiedzieć co musze dodać i jak to ustawić, aby uzyskać zamierzony efekt. O praktyce nie trzeba wspominać, bo to rzecz oczywista. Co do filmików wszelkiego rodzaju, to są one bardziej oldsqlowe (to tak jakby oglądać film pt."jak wykręcić wobbla". Co prawda dostarcza wiedzę, ale nie na te czasy.). Jestem w kropce.
Pozdrawiam :)


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Rumush - 13.11.2015

Domyślam, że chodzi Ci o wykręcanie dźwięku stosunkowo popularnego/użytego gdzieś, tak? Ponieważ jeżeli chodzi o to czy na danym dźwięku jaki Ty zrobiłeś, użyć kompresji, distortion, eq itp. to nie da się powiedzieć. Zawsze musisz stwierdzić co chcesz dokładnie osiągnąć i wtedy dążyć do celu. Na przykład jak uważasz, że stopa nie ma porządnego bassu, to masz parę możliwości. Redukcja 120-300 Hz (bass będzie adekwatnie głośniejszy), dodanie następnej próbki z pożądanym dźwiękiem, czasem nawet zwykłe pogłośnienie, albo redukcja bassu w innych instrumentach.

Jest za dużo czynników, by jednoznacznie odpowiedzieć co zrobić. Jak masz jakiś konkretny problem, to podziel się audio i tym co chcesz osiągnąć. Z chęcią pomogę.

'Soczystość' dźwięku też zależy od tego jak cały miks ze sobą współgra, zobacz phase cancellation (nie znam polskiego terminu, przepraszam).

Pytanie jest zbyt ogólne by na nie dokładnie odpowiedzieć. I co dokładnie masz na myśli, że filmiki są oldschoolowe? Korzystając z syntezatorów cały czas używamy terminów zapoczątkowanych pierwszym Moogiem albo dawniej.


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Loco - 13.11.2015

Trudno coś poradzić. Jak sam wspomniałeś, praktyka to podstawa. Trzeba próbować, analizować, powtarzać. Nie ma jednolitego schematu dla wszystkich przypadków. Podstawa to zrozumieć to co się robi, jak działa dany efekt, syntezator.


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Zirds - 13.11.2015

Najlepszym sposobem nauki jest oczywiście $$$. Możesz zakupić kursy internetowe lub zapisać się do jakiegoś "znawcy" :)


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Maciek - 15.11.2015

Poznaj każdy z tych procesów a potem aplikuj w zależności od tego, co chcesz osiągnąć ;)
Tak najprościej


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Royal Cartel - 15.11.2015

(13.11.2015, 22:05)Rumush napisał(a): Domyślam, że chodzi Ci o wykręcanie dźwięku stosunkowo popularnego/użytego gdzieś, tak?

Nie, nie, moje dźwięki. Chodzi o procesy jakie po jego utworzeniu zachodzą. Czyli nakładanie efektów głównie.

Poszukałem poradników do Sylenth'a1 i znalazłem filmiki, w których ludzie pokazują jak stworzyć dany dźwięk oraz jaką zastosowali korekcję itd. Mam pewien punkt zaczepienia. Zawsze można podpatrzeć :P
Zostaje mi nic innego jak praktykować.

P.S. Dzięki Ramush za pojęcie "phase cancelation".


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Rumush - 15.11.2015

Nie ma problemu.

Jak masz jakiś konkretny problem to daj znać, może dam radę pomóc.

Co do robienia dźwięków, to polecam też sprawdzić SuperCollider. Jest to język do programowania audio, ale samą edycją przykładów możesz osiągnąć super wyniki, więc nie daj się odstraszyć. A jak pojmiesz, to możliwości są wręcz nieskończone, a soft jest za darmo.

Niedługo będę wrzucał glitch/ambient EP zrobione w SuperColliderze, więc będziesz mógł sobie looknąc. Korzystam jakieś 2 miesiące i jestem wniebowzięty :)


RE: Jak uzyskać soczysty dźwięk? - Zirds - 15.11.2015

To ja polecam język Pascala do produkcji muzyki ;) oraz spróbowanie siły w JeskolaBuzz.