MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Porządeczki noworoczne ;) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: Porządeczki noworoczne ;) (/temat-porzadeczki-noworoczne)



Porządeczki noworoczne ;) - HybridRaven - 10.01.2016

Siemanko :)

W życiu chyba każdego muzyka przychodzi taki moment, kiedy dochodzi do wniosku, że najwyższy czas zrobić sobie małe porządeczki ze swoim DAW'em oraz swoimi zasobami.
Tak tez było w moim przypadku.

Jako, że opieram się głownie na kontakcie 5 oraz omnisphere, a biblioteki mam po rozrzucane po rożnych dyskach to musiałem coś z tym zrobić, aby praca byla wygodniejsza.
Każdy kto używa Kontakt'a wie, ze im więcej bibliotek w posiadaniu tym dłuższe przewijanie w browserze w poszukiwaniu danej biblioteki/dźwięku itp itd. Oczywiście jest tez opcja "Quick Load", ale jestem tez typem kolesia, który lubi mieć po prostu porządek tu i tam ;)

EATP I - Zasoby.

Wpadłem wiec na pomysł, aby posegregować biblioteki na kategorie tematyczne taki jak "Strings", "Brass", "Drums" itp itd. Stworzyłem wiec foldery o takich nazwach i powrzucałem do nich odpowiednie biblioteki, stworzyłem plik za pomocą którego mogę dodać taki folder do biblioteki klikając "add library" oraz stworzyłem odpowiednie grafiki.

[Obrazek: uqpzRCH.png]

Każda grafika osobno do każdego folderu tematycznego. Dzięki temu mam o wiele mniej przewijania a i w pewien sposób oko cieszy ( nie jest tak pstrokato if u know what i mean). Niestety musiałem wszystko zrobić podwójnie - Strings 01 Strings 02 - ponieważ biblioteki mam na dwóch dyskach....

... a oto efekt końcowy....

[Obrazek: o1KHNCE.jpg]


ETAP II - Cubase

Skoro Kontakta już mam za sobą to przyszedł czas na odpowiednia templatke.

Cubase posiada ciekawa opcje (nie wiem jak inne dawy) enable/disable tracks. Po stworzeniu ścieżki np z kontaktem z wgranym odpowiednim presetem/instrumentem, po kliknięciu opcji disable tracks, ścieżka pozostaje w dawie ale sam kontakt z presetem zostaje wyłączony, przez co nie obciąża ramu. A kiedy potrzebuje te ścieżkę to daje "enable tracks" i ścieżka zostaje uruchomiona i kontakt sie wgrywa z presetem.

Obecnie jestem prawie na finishu budowania templatki i zważywszy na moje zasoby jest ona spora, ale dzięki tej opcji mogę sobie na to pozwolić, ponieważ żadna ścieżka która jest wyłączona nie obciąża pamięci RAM.
Przewiduje, że templatka będzie wynosić 1200 ścieżek (może trochę więcej) - tak, dużo i to mega, ale dzięki temu mam wszystko pod reka, nie musze szperac w kontakcie czy innych wtyczkach, a dzięki wyszukiwarce na ścieżkach mam szybki dostęp do konkretnej ścieżki którą mogę oczywiscie aktywować.
Rodzi sie pewnie pytanie - "jak można pracować na tylu ścieżkach" albo "podczas pracy tyle przewijania. szukania itp itd". Otóż właśnie nie jest to takie skomplikowane. Nagrywając kilka ścieżek gdzie jest zapis midi czy audio mogę w cubase wyświetlić tylko te ścieżki które maja zapis, czyli de facto z templatki 1200 ścieżek mogę mieć widoczne tylko ścieżki z projektu i to jedna pod druga - bez przewijania, czyli problem rozwiązany. ;)

Osobiście wole takie rozwiązanie niż dodawanie po kolei ścieżek, szukając instrumentów, presetow i szukania "natchnienia".

Moje motto na ostatni czas... "Oby praca była nam lekka i przyjemna" ;)

Oczywiście jak templatka będzie skończona to podeśle screena.


Tymczasem do next time ;)


RE: Porządeczki noworoczne ;) - Recoil83 - 10.01.2016

Powodzenia w robieniu porządku, ja też chcę się za to zabrać w tym miesiącu, instaluję tylko to co używam, w Kontakcie dodaje "Add Library" tylko te które są konieczne, a tak szukam pod dysku w wbudowanej wyszukiwarce, kolega chyba tworzy pliki NICNT potrzebne do instalacji, stworzyłem już parę takich.


RE: Porządeczki noworoczne ;) - HybridRaven - 10.01.2016

(10.01.2016, 12:46)Depesz83 napisał(a): Powodzenia w robieniu porządku, ja też chcę się za to zabrać w tym miesiącu, instaluję tylko to co używam, w Kontakcie dodaje "Add Library" tylko te które są konieczne, a tak szukam pod dysku w wbudowanej wyszukiwarce, kolega chyba tworzy pliki NICNT potrzebne do instalacji, stworzyłem już parę takich.

Porzadek musi byc ;)

Ja przez "add library" tez dodawalem, nawet te ktore pierwotnie sie nie da, ale przy duzej ilosci bibliotek przewijalem suwak i przewijalem zanim dotarlem tam gdzie chcialem. Teraz jest o wiele lepiej..... i tak chodzi o plk nicnt ;)


RE: Porządeczki noworoczne ;) - In-Tegral - 10.01.2016

Świetny pomysł :). Aż chyba ja się skuszę na podobne porządki.


RE: Porządeczki noworoczne ;) - Zirds - 10.01.2016

Ja też... Chociaż sample mam w oddzielnym folderze jak i VST i VSTi to mimo to mam w nich bałagan. Muszę w końcu uporządkować biblioteki w Bitwigu bo sam DAW ma w sobie ciekawy i rozbudowany system (tree) zarządzania contentem.


RE: Porządeczki noworoczne ;) - Shutara - 10.01.2016

Bałagan w tej kwestii to chyba chleb powszedni większości z nas. U mnie to jako tako jest zamaskowane
Samples > tutaj podfoldery na dramsy i inne pierdoły.
Dalej to już scena po przejściu huraganu ;)
PS. Fajne grafiki, udostępniłbyś za free


RE: Porządeczki noworoczne ;) - HybridRaven - 10.01.2016

(10.01.2016, 13:41)In-Tegral napisał(a): Świetny pomysł :). Aż chyba ja się skuszę na podobne porządki.

Polecam i zachęcam ;)

(10.01.2016, 14:47)Zirds napisał(a): Ja też... Chociaż sample mam w oddzielnym folderze jak i VST i VSTi to mimo to mam w nich bałagan. Muszę w końcu uporządkować biblioteki w Bitwigu bo sam DAW ma w sobie ciekawy i rozbudowany system (tree) zarządzania contentem.

A tego nawet nawet nie wiem jak tam Bitwig wygląda w szczegółach, ale jak ma tzw drzewko to juz jest polowa sukcesu w porządeczkach ;)

(10.01.2016, 15:59)Zathura napisał(a): Bałagan w tej kwestii to chyba chleb powszedni większości z nas. U mnie to jako tako jest zamaskowane
Samples > tutaj podfoldery na dramsy i inne pierdoły.
Dalej to już scena po przejściu huraganu ;)
PS. Fajne grafiki, udostępniłbyś za free

No bałagan to każdy ma, jeden ma mniejszy a drugi większy.... bez względu na wielkość bałaganu to jednak porządek robi swoje ;)

Co do grafik to robiłem je pod siebie, ale jeżeli masz jakieś swoje logo czy coś to zawsze mogę je podmienić ze swoim... no chyba ze masz inny pomysł na grafikę swoja to w wolnej chwili mogę coś pokombinować ;)


RE: Porządeczki noworoczne ;) - Shutara - 10.01.2016

(10.01.2016, 16:38)HybridRaven napisał(a): Co do grafik to robiłem je pod siebie, ale jeżeli masz jakieś swoje logo czy coś to zawsze mogę je podmienić ze swoim... no chyba ze masz inny pomysł na grafikę swoja to w wolnej chwili mogę coś pokombinować ;)
Jak Ci się aż tak nudzi, to w miejsce Twojego logo możesz wlepić jakąś schludną czcionkę (teraz jest w internetach moda na material design i te schludne proste czcionki xD) i mój nick (np. jak w avatarze); mi to tam nie robi różnicy w sumie, może być puste pole bo póki co z Kontaktem jeszcze się aż tak nie zbratałem, żeby go ustawiać pod siebie ;)


RE: Porządeczki noworoczne ;) - HybridRaven - 10.01.2016

(10.01.2016, 17:48)Zathura napisał(a):
(10.01.2016, 16:38)HybridRaven napisał(a): Co do grafik to robiłem je pod siebie, ale jeżeli masz jakieś swoje logo czy coś to zawsze mogę je podmienić ze swoim... no chyba ze masz inny pomysł na grafikę swoja to w wolnej chwili mogę coś pokombinować ;)
Jak Ci się aż tak nudzi, to w miejsce Twojego logo możesz wlepić jakąś schludną czcionkę (teraz jest w internetach moda na material design i te schludne proste czcionki xD) i mój nick (np. jak w avatarze); mi to tam nie robi różnicy w sumie, może być puste pole bo póki co z Kontaktem jeszcze się aż tak nie zbratałem, żeby go ustawiać pod siebie ;)

hehe spoko, a ile tego potrzebujesz i czy podwojne grafiki tez czy tylko pojedyncze?