MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak zrobić lead? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jak zrobić lead? (/temat-jak-zrobic-lead)



Jak zrobić lead? - The Universe - 29.01.2016

Wybieranie gotowych presetów z Nexusa, czy innych vst ma pewnie niewiele wspólnego z produkcją muzyki... skąd zatem mam brać leady? Jak mam je stworzyć? Inna sprawa, że to co jest brzmi źle, jest plastikowe, albo zawiera jakieś pluski, albo inne wkurzające dźwięki...


RE: Jak zrobić lead? - OProject - 29.01.2016

Do kręcenia, tworzenia brzmień służą syntezatory, bądź syntezatory wirtualne vst :P
Tutoriali nie brakuje w internecie, choć możesz samemu kręcić używając swojej kreatywności wiadomo żeby wykręcić dobry dzwiek potrzeba czasu, doswiadczenia, umiejętności, wiedzy i szczęścia ;)


RE: Jak zrobić lead? - Knifeman - 29.01.2016

zarzuć 3xOSC, TalNoisemaker czy jakiś inny prosty syntezator i analizuj, masz tam bardzo ładnie opisane jakie pokrętło za co odpowiada. Dowiedz się co to oscylator, filter, adsr, lfo i do czego słuzy, reszta pójdzie z górki.


RE: Jak zrobić lead? - The Universe - 29.01.2016

Z niektórymi wymienionymi pojęciami próbowałem się zapoznać, jednak są one opisane w sposób abstrakcyjny, więc nic z tego nie wynika... a inne nie są znane internetowi....


RE: Jak zrobić lead? - OProject - 29.01.2016

Chodzi o to żebyś wiedział co dana gałka zmienia w dzwięku na słuch a dalej to juz kwestia zabawy :)
Nie słychaj teoretyków, bo w sumie teoria ci w głowie namiesza zwłaszcza na początku... jak ktos ci opisze działanie kompresora... ty masz wiedzieć jak to brzmi i jak zmienia się dzwięk, zmieniając parametr ;)


RE: Jak zrobić lead? - ProCkers - 29.01.2016

Wiesz, korzystanie z presetów nie jest niczym złym o ile robi się to z głową :) Nawet w nexusie, idzie przerobić preset tak żeby brzmiał inaczej niż w oryginale, choć to z kręceniem nie ma wiele wspólnego :)

A co do Twojego pytania, to moim zdaniem najlepsza będzie tutaj metoda prób i błędów :) Ściągnij sobie jakiś darmowy syntetyzator(bo te z FLa nie licząc Harmora i Sytrusa są według mnie średnie) np. Synth1 czy TranceDrive i kręć :) Do tego słuchaj i analizuj co do czego służy :) Wiadomo, na początku nie będzie nic ciekawego wychodzić ale po iluś tam godzinach siedzenia i kręcenia w końcu załapiesz o co chodzi :)


RE: Jak zrobić lead? - KBK - 30.01.2016

Jeśli trudne jest dla Ciebie kręcenie oscylatorami, spróbuj na początek nakładać na siebie brzmienia i je obrabiać, np. daj jakiś saw i nałóż na niego jakiegoś stringa, pianinko, trąbkę... do tego dorzuć ajkieś efekty, zmień pitch itp...pokombinuj może łatwiej będzie zacząć od tej strony.


RE: Jak zrobić lead? - The Universe - 30.01.2016

(30.01.2016, 13:34)KBK napisał(a): Jeśli trudne jest dla Ciebie kręcenie oscylatorami, spróbuj na początek nakładać na siebie brzmienia i je obrabiać, np. daj jakiś saw i nałóż na niego jakiegoś stringa, pianinko, trąbkę... do tego dorzuć ajkieś efekty, zmień pitch itp...pokombinuj może łatwiej będzie zacząć od tej strony.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli przez nakładanie efektów. Ja po prostu biorę preset z Nexuasa - randomowo pokręcę pokrętłami i dodaje kilka EQ2, reverb, deelay i to wszystko.


RE: Jak zrobić lead? - KBK - 30.01.2016

Miałem na myśli, że jak wykręcisz jakąś barwę albo ją zsamplujesz to nałóż na siebie kilka barw. Wtedy powinieneś otrzymać fajne tłuste brzmienia.


RE: Jak zrobić lead? - sowa - 30.01.2016

Polecam zapoznac sie z tematem sound designu oraz layeringu. Sciagnij sobie na poczatek prosty syntezator np. Charlatan 2 ktory ma fajne brzmienie i na poczatek pomoze ci sie zapoznac z podstawowymi parametrami syntezatora, przeczytaj manual tam jest pewnie wyjasnione ktora galka co robi i jak wplywa na dzwiek oraz tor dzwieku. Po 2 wejdz na you tube i poszukaj filmikow o tych 2 tematach z poczatku mojego posta. Po 3 analizuj presety i proboj je wykrecic (skopiowac) na innym syntezatorze.


RE: Jak zrobić lead? - augenous - 31.01.2016

(30.01.2016, 20:52)The Universe napisał(a):
(30.01.2016, 13:34)KBK napisał(a): Jeśli trudne jest dla Ciebie kręcenie oscylatorami, spróbuj na początek nakładać na siebie brzmienia i je obrabiać, np. daj jakiś saw i nałóż na niego jakiegoś stringa, pianinko, trąbkę... do tego dorzuć ajkieś efekty, zmień pitch itp...pokombinuj może łatwiej będzie zacząć od tej strony.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli przez nakładanie efektów. Ja po prostu biorę preset z Nexuasa - randomowo pokręcę pokrętłami i dodaje kilka EQ2, reverb, deelay i to wszystko.
Nexus to nie jest syntezator tylko rompler - ma gotowe brzmienia, których nie zmienisz dogłębnie. Jak posiadasz Harmora - polecam się pobawić, kiedy ogarniesz już jakiś łatwiejszy syntezator. Mi po miesiącu już zaczyna coś wychodzić ^^


RE: Jak zrobić lead? - Amer - 31.01.2016

For example open that link and follow instructions https://www.youtube.com/watch?v=7_czvW7Of4I&list=PLlsEknwQnAoRfjbgn6GgZwkeCJzImAECP&index=7
keep the all settings same in your init sound , and enjoy your first copycat sound
dont worry every body learn same way , whatever
greetings .


RE: Jak zrobić lead? - droom - 31.01.2016

Powiem tak, jest tyle wspanialych brzmien w setkach/tysiacach wtyczek jakie "oferuje" nam siec, nie widze sensu aby na sile krecic nowe, no chyba ze naprawde chcesz poznac te tajniki, ktore w rezultacie moga Ci sie przydac.
P.S. Moze to zabrzmi cynicznie, ale wiele osob pisalo mi ze mam swietne brzmienia w utworach, 99% z nich to presety, czasem cos zmienie bo dana barwa mi do konca nie pasuje, dodam jakis efekt aby uzyskac odpowiednie brzmienie.
Podstawa to umiejetnie je dobierac, no i oczywiscie poswiecic czas na ich wyszukanie. Jeden kombajn typu nexus sprawy nie zalatwi, ale i na nim mozna niezle namieszac.
Pozdrawiam
DrooM


RE: Jak zrobić lead? - Zirds - 31.01.2016

Z presetów to ja używam tylko ustawień Pogłosu, Delay, Flanger i innych efektów.
Największą frajdę daje przede wszystkim tworzenie własnych dźwięków, które i tak prawdopodobnie będą brzmiały jak preset z jakiegoś innego programu VSTi, ale zawsze to już będzie Twoje i przez Ciebie zrobione i Tobie będzie przynosiło radość.


RE: Jak zrobić lead? - Arytmica - 1.02.2016

Widzę, że poruszony został temat Nexus'a więc muszę dodać coś od siebie.
Wszyscy mówią zgodnie, że Nexus to "szitnes", bo presety, bo gotowe, bo torrenty itp, ale skoro
wszyscy go hejtują, to dlaczego tak często słychać go w kawałkach producentów chyba wszystkich gatunków?
Taki paradoks. Cóż.
Sam osobiście korzystam z Nexusa, ale praktycznie tylko przy padach z kilku warstw (layering), oraz jako "wkładka" do harmora (poszukaj pod tagiem: resynthesizer) z czystego, nieposkromionego lenistwa na wysokim poziomie i czasami dla eksperymentalnych zabaw, które osobiście polecam :)
to po 1, a po 2, to jeśli masz problem z leadami (domyślam się, że działasz na min. 2 warstwach) i słyszysz jakieś nieprzyjemne sprzężenia, niechciane dźwięki itp, to w 90% jest to spowodowane zbyt wielką liczbą walczących o przetrwanie harmonicznych. Jak je ze sobą pogodzić? Zależy od rodzaju i "zachowania" dźwięku. Czasami wystarczy jakaś saturacja, czasami (chyba nawet częściej) trzeba "poprzeplatać" EQ tak, aby oba składowe leadu miały miejsce dla swoich harmonicznych.

Trochę się rozpisałem, mam nadzieję, że komuś pomogłem albo chociaż wskazałem drogę, cheers! :)


RE: Jak zrobić lead? - aqmoolator - 1.02.2016

A ja podobnie jak droom często korzystam z presetów. Oczywiście zawsze coś w nich zmienię; a to filtr ustawię po swojemu, a to wybrzmienie, albo nakładam jakiś efekt, albo łączę dwa, albo trzy syntezatory i gram wtedy taką zmiksowaną barwą. Nie ma nic złego w korzystaniu z profesjonalnych barw. I tak wszystko rozbija się o jak najbardziej kreatywne ich wykorzystanie. Musisz przede wszystkim wiedzieć jaki chcesz uzyskać finalny efekt swojego utworu. Czy chcesz by brzmiał oldskulowo, czy bardzo nowocześnie. Czy chcesz trzymać się kanonu dla danego gatunku, czy raczej wolisz poeksperymentować.
No i nie obędzie się bez wielogodzinnego odsłuchiwania, zmieniania najdrobniejszych parametrów; od jednej barwy do totalnego "przekopania" miksu. Zanim efekt Cię zadowoli to czeka Cię sporo potu i łez :)
A od siebie polecę do kręcenia leadów Synth1( bezkonkurencyjny ) , Tal elek7ro-II, TLI ( tripp lead stary vsti, ale ja go lubię ;), MiniMogue va ( ten to miszczu jest! ), Lokomotiv, FireBird, ReFX Claw albo stareńki Iblit. I wszystkie darmowe ze świetnymi presetami.


RE: Jak zrobić lead? - F.P.P - 3.02.2016

Przepis jest bardzo prosty bierzesz przynajmniej 2 piły odpalasz rozjeżdżasz dopierdalasz z 5 efektów głaszczesz eq i trociny się sypią :D


RE: Jak zrobić lead? - Foortic - 4.02.2016

(29.01.2016, 22:21)The Universe napisał(a): Wybieranie gotowych presetów z Nexusa, czy innych vst ma pewnie niewiele wspólnego z produkcją muzyki... skąd zatem mam brać leady? Jak mam je stworzyć? Inna sprawa, że to co jest brzmi źle, jest plastikowe, albo zawiera jakieś pluski, albo inne wkurzające dźwięki...

Jak zawiera coś co Ci nie pasuje to baw się pokrętłami.... Może uda Ci się to wyeliminować...
A propo tworzenia własnych dźwięków... Wystarczy chociaż minimum wiedzy o LFO, obwiedni ADSR oscylatorach itp... Mówię minimum z tego względu że resztę uzupełnisz doświadczeniem... Bo jak się naczytasz tych wszystkich porad wynajdziesz najgłębsze info co do czego bez odpalania syntha to Ci mózg spłonie...

Zirds już napisał że wykręcanie swoich brzmień to ciekawa sprawa...

Nie jest to trudne choć na początku może wydawać się "dziwne i głupie"
Więc jak chcesz się szybko nauczyć podstawy do kreowania brzmienia to wystarczy poprostu kilka minut dziennie trochę cierpliwości i chęci...
Na początku wybierz sobie syntezator na którym chcesz coś wykręcać...
Najlepiej to z listy presetów wybierz Init czy Default i ułóż sobie melodię... (melodia przydaje się z tego względu iż gdy uda Ci się wykręcić jakiś dźwięk to w "G" może on brzmieć bardzo ładnie a już w "F" tragicznie... Miałem takie przypadki... Ale jak nie chcesz układac melodii to nie musisz... Jest ona tylko dodatkiem)
Gdy już masz melodię i tą swoją minimalną wiedzę o swoim syntezatoże to poprostu łap za gałke i kręć... Łap za drugą i znowu kręć itd...
I teraz pytanie... Czy jak za pierwszym razem wychodzi Ci fajny dźwięk to znaczy że już wszystko umiesz?
Nie. To że wyszła Ci jakaś fajna barwa za pierwszym drugim czy za trzecim razem to tylko oznacza że masz szczęście...
Umiejętności nabierzesz z czasem.... Dopiero gdy po jakims czasie i z jakimś doświadczeniem będziesz w stanie zrobić dźwięk taki jaki poprostu chcesz to będziesz mógł powiedzieć że wszystko umiesz...
Chociaż "wszystko umieć" w muzyce to błędne stwierdzenie...
Gdy już za pierwszym razem wyjdzie Ci ten "dość fajny" dźwięk, to popatrz dobrze co i jak jest ustawione...
Zapisz na kartce, przerysuj syntha, zrób screena cokolwiek co miałoby Ci pomóc...
Po kilku "wykrętach" wejdź sobie na yt i poogladaj filmiki... Na początku możesz robić to co autor pokazuje w filmiku żeby nabrać "sztucznego doświadczenia". Jak już będziesz wiedział co i jak to zaczynaj już tak na poważnie kręcić po swojemu... I za każdym razem staraj się wykręcić inny dźwięk startując za każdym razem z Init/Default... Tym sposobem nabierzesz poprostu prawdziwego doświadczenia...
Jak widzisz to nie jest takie trudne... Potrzebne są chęci oraz czas i cierpliwość...

Na początku polecam korzystać z jednego syntezatora... Gdy się już nauczysz na nim tworzyć w miarę pożądane dźwięki i poznasz co do czego służy... Np do czego służy detune jak działa obwiednia itd to na innych synthach tego samego typu sobie też poradzisz... Oczywiście będziesz potrzebował chwilę na zaobserwowanie gdzie co jest... Bo np w jednym syntezatorze filtry obwiednie itp będziesz miał ładnie wyeksponowane, będą ładnie na wierzchu, a w drugim będzie to wplecione między labirynt pokręteł...
Pamiętaj wszystko zależy od Ciebie...
Ogólnie mogę Ci polecić (jeżeli korzystasz z fruita) syntezator pod nazwą GMS. Dosyć prosty z dużymi możliwościami...
Natomiast jeżeli chcesz jeszcze większego pola do popisu z dosyć prostą obsługą to też polecam Sylenth 1.

Się trochę rozpisałem...
Sorry za chaotyczność ale przy tak obszernych wpisach nie łatwo o ład i porządek :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia :D
Mam nadzieję że pomogłem ;) :P