MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Od czego zazwyczaj zaczynacie? (/temat-od-czego-zazwyczaj-zaczynacie)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Kolejność w produkcji - Midnight - 2.06.2012

Bebny, bass, sampel lub dogrywam cos na klawiszach. Pozniej dodatki, mix i w eter :)


RE: Kolejność w produkcji - djpoter - 3.06.2012

Kiedyś od perki zaczynałem, potem od bassów, teraz od melodi, ale chyba wróce do początku z pracy z dołem, jakoś lepiej to się potem układa w całośc :)


RE: Kolejność w produkcji - Nu-Style - 27.06.2012

Ja zaczynam od spisania swojego pomysłu na kartkę. Uważam teorię, że pierwszy pomysł jest najlepszy, bo gdy bardziej się głowię nad utworem to wymyślam całkiem abstrakcyjne i niepasujące do sytuacji dźwieki, przejścia, czy sekwencję. Potem przelewam wszystko do mojego DAW'a i wrzucam na bieżąco wszystkie dźwięki na mixer, tylko zostawiam sobie kilka szyn na jakieś wysyłki, tak dla pewności (szyna z dźwiękiem, pusta szyna, szyna z dźwiękiem, pusta szyna) Taki mam schemat. Potem porządkuję sobie w mixerze dźwieki kolorami i podpisami, bo porządek w miejscu pracy jest priorytetem. Potem zaczynam mix od zerowania tłumików i ustalaniu wstępnej głośności dla poszczególnych ścieżek, gdy już to wykonam robię panoramę i jakieś smaczki, typu delay czy reverb, i potem zaczynam equalizację i kompresję. Zaczynam equalizować od tego dźwięku który będzie głównym dźwiękiem w utworze, w moim gatunku przeważnie jest to Kick lub Lead.


RE: Kolejność w produkcji - cinekkk1 - 28.06.2012

Najpierw buduje sobie linie padów, na niej opieram swoją główną melodię, pod to robię bass. Później perka o tak aż do najmniej istotnych elementów w miksie, na końcu zawsze do miksera daje jakieś crashe, czy snare rolle.


RE: Kolejność w produkcji - Jack Orlando - 28.06.2012

Najpierw do wokalu melo ułożyć wypada. Potem perka, bass, inne elementy, fxy, mix, mastering :)


RE: Kolejność w produkcji - Lipsky - 3.07.2012

u mnie to różnie,
jak nie mam pomysłu na melodię jak zaczynam projekt to najpierw kick, hi-haty itd., później ładuję "3osc" i biorę się za główną melodię, jak mam już ułożone wszystko w piano-rollu to zamieniam wtykę na Massive lub sylentha i kręce dźwięki.
później bas, build-up, zabawa z całą automatyzacją i inne pierdoły :]



RE: Kolejność w produkcji - B-Sick - 5.07.2012

Najczęściej zaczynam od ułożenia melodii. Potem biorę kick, perki, vocale itp. i układam build up'a/break'a i climax. Dopiero po dopieszczeniu wszystkiego biorę się za intro/outro.
I potem cała zabawa z mixem + jakimś masteringiem chałupniczymi metodami xd

A najdłuższy czas spędzony przy jednym projekcie to wg. FL'a ~20 h.


RE: Kolejność w produkcji - Frashby - 17.08.2012

1.Nastrajam się w taki nastrój, m jakim chciałbym aby był mój utwór,
2.Myśle nad melodią, jeśli nie przychodzi mi nic do głowy to albo gram na klawiaturze obojętnie co i czasami coś fajnego złapie. Jeśli nawet to nic nie daje to poprostu wieczorem ide spać i gdy zasypiam przychodzi mi do głowy super melodia z super za.je.bistym dźwiękiem, dźwięk jest tak orginalny i tak niepowtarzalny że nieumiem go wykręcić, więc wstaje, rozbudzam się ( 23, do 2- 3 w nocy ) i wklepuje melodie do piano rollu.
3.Szukam w nexie lub próbuje coś poprzekręcać w sylenth lub w waspie, jak najpodobniejszego dźwięku.
4.Następnie idę spać.
5.Rano wstaje i kończe utwór :) dodając jakieś głupie dźwięki które wychodzą mi fuksem ponieważ nie umiem nic wykręcać oprócz kilku electro housowych bassów w waspie.
6.Następnie już bardziej starannie dodaje perkusje i gotowe. Produkcja moich najlepszych utworów trwa maaax 2 dni, gdy siedzę dłużej nad utworem, wiem że nic z tego nie wyjdzie ponieważ za dużo razy go słucham i niewiem co jescze dołożyć.
Rekord najkrócej tworzonego utworu to 2 godziny, byłem wtedy na wakacjach nad możem i zrobiłem swój pierwszy tranceowy utwór.Rekord najdłużej tworzonego utworu to 1,5 roku, utwór zacząłem robić jak zainstalowałem fl'a i do dzisiaj nie skończyłem bo mi się nie chce do nie go wracać. :)


RE: Kolejność w produkcji - Antrack - 18.08.2012

(17.08.2012, 13:05)House Y.B napisał(a): 1.Nastrajam się w taki nastrój, m jakim chciałbym aby był mój utwór,
2.Myśle nad melodią, jeśli nie przychodzi mi nic do głowy to albo gram na klawiaturze obojętnie co i czasami coś fajnego złapie. Jeśli nawet to nic nie daje to poprostu wieczorem ide spać i gdy zasypiam przychodzi mi do głowy super melodia z super za.je.bistym dźwiękiem, dźwięk jest tak orginalny i tak niepowtarzalny że nieumiem go wykręcić, więc wstaje, rozbudzam się ( 23, do 2- 3 w nocy ) i wklepuje melodie do piano rollu.
3.Szukam w nexie lub próbuje coś poprzekręcać w sylenth lub w waspie, jak najpodobniejszego dźwięku.
4.Następnie idę spać.
5.Rano wstaje i kończe utwór :) dodając jakieś głupie dźwięki które wychodzą mi fuksem ponieważ nie umiem nic wykręcać oprócz kilku electro housowych bassów w waspie.
6.Następnie już bardziej starannie dodaje perkusje i gotowe. Produkcja moich najlepszych utworów trwa maaax 2 dni, gdy siedzę dłużej nad utworem, wiem że nic z tego nie wyjdzie ponieważ za dużo razy go słucham i niewiem co jescze dołożyć.
Rekord najkrócej tworzonego utworu to 2 godziny, byłem wtedy na wakacjach nad możem i zrobiłem swój pierwszy tranceowy utwór.Rekord najdłużej tworzonego utworu to 1,5 roku, utwór zacząłem robić jak zainstalowałem fl'a i do dzisiaj nie skończyłem bo mi się nie chce do nie go wracać. :)

noo slicznie ciekawe kiedy masz czas na mix, panoramke, kompresje, eq, panning, render i master :) no bez tego ostatniego ewentualnie bo nie kazdy robi sam.

tez kiedys robilem 1-2 dni :) <ok>


RE: Kolejność w produkcji - DeeJn - 19.08.2012

aaa sobie zaczynam od d*py strony :D najpierw wobble i mniej wiecej melo im bardziej dziwnie ulozone tym lepiej pozniej sie biore za eq kompresje wobbli i rozne duperelki nooo jak mi pasi bass to dopiero bierym sie takego kicka hata snare jeszcze jakies perc'a lece z loopem rozmieszczam wszystko po kanalach i robie to co powinienem zrobic zeby gralo eligancko :D wrzucam na playliste i patrze czy pasuje i zawsze jest tak ze pasuje ale i tak zawsze wszystko zmieniam pelen chaos... mniej wiecej spedzam nad projem z 2-3 max 7dni :D tylko ze np dzialam od 7rano do 2-3 nst dnia wtedy robie sie zombie nic wiecej tylko siedze i bźdąkam....nooo nawet nie zdziwie sie jezeli ktos nie zrozumial to co napisalem bo jak zwykle pelen chaos wiec nie pije kawy bo pozniej nawijam jak... :D


RE: Kolejność w produkcji - TimiUtox - 21.08.2012

e tam xd tylko aureolke wam przyprawi´c jak to kumulujecie moc na kreatywność xd u mnie wygląda to tak

1.otwieram piwo
2.konsumuje je i otwieram daw
3.ide po drugie piwo
4.bawie sie wszystkim w dawie na pianorollu robie sekwencje popimając piwo. Oczywiście zmak na full.
5.ide po piwo do lodówki.
6.konsumuje zimnego browarka wpadając na różne pomysły
7.oriętuje się że skończyły sie browary wiec w ramach odpoczynku ide dwa kilometry do sklepu i kupuje oczywiście zimne browary.
8.stwierdzam że nie odpalam dawa a jakąś gierkę.
9.po kilku godzinach różnych zajęć ide po piwo do lodówki
10.konsumując poprawiam to co jest denne.
11.po tych kilku piwach i odpoczynkach od muzy robie hita na parkieta xd

dobra jeden kawałek robiłem godzine i był to bootleg a najdłużej robiłem z miesiąc tylko nie wie już co xd.

Bez browara tworzenie to nie to samo xd wiec nie wiem jak wy możecie tak sprzątać w całym domu brzdąkać bez napoju kreatywności xd


RE: Kolejność w produkcji - DeeJn - 23.08.2012

(21.08.2012, 1:39)TimiUtox napisał(a): e tam xd tylko aureolke wam przyprawi´c jak to kumulujecie moc na kreatywność xd u mnie wygląda to tak

1.otwieram piwo
2.konsumuje je i otwieram daw
3.ide po drugie piwo
4.bawie sie wszystkim w dawie na pianorollu robie sekwencje popimając piwo. Oczywiście zmak na full.
5.ide po piwo do lodówki.
6.konsumuje zimnego browarka wpadając na różne pomysły
7.oriętuje się że skończyły sie browary wiec w ramach odpoczynku ide dwa kilometry do sklepu i kupuje oczywiście zimne browary.
8.stwierdzam że nie odpalam dawa a jakąś gierkę.
9.po kilku godzinach różnych zajęć ide po piwo do lodówki
10.konsumując poprawiam to co jest denne.
11.po tych kilku piwach i odpoczynkach od muzy robie hita na parkieta xd

dobra jeden kawałek robiłem godzine i był to bootleg a najdłużej robiłem z miesiąc tylko nie wie już co xd.

Bez browara tworzenie to nie to samo xd wiec nie wiem jak wy możecie tak sprzątać w całym domu brzdąkać bez napoju kreatywności xd


hahaha alkus :D nie dziwie sie ze miesiac robiles nutke :) piwo daw piwo daw piwo daw :D


RE: Kolejność w produkcji - TimiUtox - 24.08.2012

miesiąc bo hmm... Wiele browca było trzeba by wpaść na odpowienie fale xd


RE: Kolejność w produkcji - Gatoke - 24.08.2012

Na początku wykręcam kick i wybieram melodię, aby wiedzieć na jakich klawiszach wszystko ustawiać. Później to zazwyczaj lecę na spontana i dodaję patterny wraz z wchodzeniem kolejnych dźwięków (czyli melodia zazwyczaj jest na Patternie 1, a pad do breaka na powiedzmy Patternie 20). :) Dopiero ostatnio zauważyłem gdzie pokazuje się czas spędzony nad projektem - było około 8 godzin.


RE: Kolejność w produkcji - Mike Tunes - 26.11.2012

Więc tak:
1. Główna melodia - lubię kombinować w piano roll układając czasem ciekawie brzmiące dźwięki.
2. Dźwięk - Po ułożeniu melodii lece w jakąś wtyczkę szukając fajnego brzmienia, co by to pasował do mojej koncepcji :>
3. Bass - zazwyczaj kręcę w 3x OSC, nigdy nie znalazłem jakiegoś ciekawszego dźwięku bassu w innych wtyczkach.
4. Ciekawe Plucki, jakieś dodatki do utworu, żeby nie brzmiało to monotonnie.
5. Reszta - tj. Kick, Clap, jakaś perka czasem, Snare, takie ogólne dodatki.

Potem to już "z górki". (:

Najkrócej zdażyło mi się siedzieć nad projektem 4 dni, a najdłużej 2 tygodnie.


RE: Kolejność w produkcji - Johnny - 26.11.2012

zwykle zaczynam od perki i suba albo całego basu, jak to zrobi podstawę rytmiczną to zajmuję się resztą. ale nie ma na to reguły

rekord? 8h (no tam pare poprawek doszło jeszcze ale spokojnie w 10h się zamknelo) od zera do skończonego kawałka (i nie był taki zły bo po paru dniach dosłownie zasignowali mi go w labelu)


RE: Kolejność w produkcji - Likimasv13 - 26.11.2012

U mnie różnie bywa, ale najczęściej jest to:

1. Główny motyw - lubię układać melodyjki na piano roll'u ;)
2. Bass - To już wycinam z motywu głównego :D
3. W przypadku moich pomp to najczęściej tu robię melo
4.Kick, clap, hihat ew. jakaś perka itp. itd.
5. Dobieranie dźwięków - Motyw główny to najczęściej jakieś Piano, Plucki, ew. Gitarka :D
6. Układanie wszystkiego na playliście
7. Dodanie efektów, filtrów itd. :D
8. Ostatnie poprawki :D


RE: Kolejność w produkcji - devil's infection - 26.11.2012

ja na początku to mysle jak zacząc czy jakimś padem czy perką fx czy czyms zupełnie innym jak juz sie zdecyduje to znów sie zastanawiam sie co teraz aby nadac charakter dla utworu i np ułoże linie melodyczna postaram sie aby wjeżdżała fajnie w utwór i np niech wejdzie z bassem ukladam bas a tu nagle zonk bas fajnie brzmi ale psuje reszte wiec zostawiam bass a reszte układam pod niego nowe melo i tu znowu zonk melo wszystko psuje ale na tyl mi sie podoba ze znów zmieniam cała koncepcje itd itd ogólnie stwierdzam że nie jestem w stanie ułozyc sobie schematu do produkcji i nie kiedy bym powidział dzieje sie to losowo


RE: Kolejność w produkcji - ldsix - 27.11.2012

Zaczynam od pierwszej sekundy i robię wszystko po kolei, potem, gdy jest zarys całości, dodaje, zmieniam, kombinuje.


RE: Kolejność w produkcji - michall - 27.11.2012

zazwyczaj zaczynam od środka kawałka, robię na początku combo kicka i basu, dokładam jakąś perkusję, fx i dalej samo leci (albo nie leci, różnie z tym ;P)