MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Od czego zazwyczaj zaczynacie? (/temat-od-czego-zazwyczaj-zaczynacie)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Kolejność w produkcji - TheMrR - 7.05.2015

Lubię się bawić zmianą tonu oryginalnego sampla o parę nut, albo i oktawy, przez co znajome melodie nie brzmią już tak znajomo ;)


RE: Kolejność w produkcji - Knifeman - 7.05.2015

(7.05.2015, 21:23)TheMrR napisał(a): Lubię się bawić zmianą tonu oryginalnego sampla o parę nut, albo i oktawy, przez co znajome melodie nie brzmią już tak znajomo ;)

chodzi mi o tzw "smerfy", kilka oktaw w górę, na pewno wiesz o co mi chodzi


RE: Kolejność w produkcji - Zirds - 7.05.2015

(7.05.2015, 22:11)Knifeman napisał(a):
(7.05.2015, 21:23)TheMrR napisał(a): Lubię się bawić zmianą tonu oryginalnego sampla o parę nut, albo i oktawy, przez co znajome melodie nie brzmią już tak znajomo ;)

chodzi mi o tzw "smerfy", kilka oktaw w górę, na pewno wiesz o co mi chodzi

to sie nazywa chiptune.


RE: Kolejność w produkcji - TheMrR - 7.05.2015

*chipmunk

No więc tak, nienawidzę tego typu podejścia do muzyki, gdyż to w moim guście brzmi do dupy.
Jeśli chodzi o mnie, to głównie zjeżdżam w dół z tonacją, by dodać mroku.


RE: Kolejność w produkcji - mateuszpalucki - 1.11.2015

Kolejność powstawania moich utworów jest rożna. Nie mam wzorów, ale zazwyczaj
najpierw ustawiam tempo, u mnie jest to 115 - 125 bpm i później to zależny od tego co chce stworzyć, perkusja ale często tez pad, potem melodia i bass.
Pracuje nad wstępem, przejściami i zakończeniem. Są to godziny odsłuchań , zmian :)


RE: Kolejność w produkcji - Wasp - 2.11.2015

ja też zaczynam od akordów, bo na harmonii wszytko się opiera, potem bass, melodia, perka i cała reszta


Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Onnsi - 11.02.2016

Cześć Wam. Jestem ciekawy w jaki sposób zazwyczaj zaczynacie tworzyć nowy utwór. Od perkusji, basu, akordów czy może melodii? Jak mniej-więcej wygląda wasz proces tworzenia i w jaki sposób, waszym zdaniem najlepiej zacząć?


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Wasp - 11.02.2016

Ja zaczynam od akordów - bo na szkicu harmonicznym opierają się pozostałe instrumenty
potem bas
i potem albo melodia, albo perkusja i następnie melodie (rożnie bywa)


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Foortic - 11.02.2016

Wiesz co... Każdy zaczyna w inny sposób... Inni mają jakiś swój system, a inni lecą freestylem... Ja akurat chyba jestem w grupie tych drugich... :D
Ja nie mam żadnego planu siadając do mojego DAW'a. poprostu siadam i się bawie... Raz układamy sobie jakąś melodię, raz zaczynam od bassu raz od perkusji raz wgl nie wiadomo od czego... Nie zawsze coś wychodzi... Często przez przypadek udaje mi się coś rozpocząć...
Każdy zaczyna w inny sposób...
Ktoś może Ci powiedzieć że zawsze zaczyna od bassu albo perkusji a Tobie ten sposób wcale nie będzie odpowiadać...
Poprostu raz zaczynaj od tego raz od tego i w końcu się przekonasz w jaki sposób Ci najwygodniej...
Nie rób nic na siłę... ;)
Pozdro :D


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Recoil83 - 11.02.2016

Ja zaczynam od perkusji, czasami od melodii, a później wszystko już same się rozwija, lubię się bawić jakąś wtyczką, wtedy też przychodzą pomysły, to sprawa indywidualna każdy podchodzi do tego tematu inaczej.


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Zirds - 11.02.2016

Był już taki temat i to rozległy. Wystarczy użyć funkcji szukaj w górnej belce forum (ikona lupy).

http://musicproducers.pl/temat-kolejnosc-w-produkcji?highlight=kolejno%c5%9b%c4%87


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Royal Cartel - 11.02.2016

Osobiście nie mam ustalonego wzoru, tego, od czego będę zaczynał. Po prostu otwieram DAW i automatycznie w głowie kreuje mi się to, co będę robił. Często zaczynam od odpalenia pianina, lub Serum. Zazwyczaj nie mam pomysłu, co jest niezwykle irytujące, ale wtedy zwyczajnie szukam inspiracji w muzyce innych. Jak wiadomo, akordy są uniwersalne, więc nie ma tak, że do danego artysty można je przypisać (oczywiście progresje mogą być unikalne). Śmiało zatem może to być podstawa naszej melodii.
Kolejnym niszczycielem braku pomysłów są sample, loopy. Tylko zapamiętaj, że nie chodzi o to, żeby ich nagminnie używać. Ja szukam w nich inspiracji.
Brak doświadczenia = trudności w tworzeniu, osoba siedząca w DAW nie wie zwyczajnie od czego zacząć, co zrobić.
Sam tak miałem i wciąż miewam, ale już sporadycznie. Pozdrawiam :)


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Shizzlematic - 12.02.2016

Odpalam dawa kilka razy dziennie i stukam w klawisze, aż zaświeci mi się lampeczka w głowie. Zawsze zaczynam od akordów, a kiedy te już przyjdą, reszta sama pod to się układa ;P


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Arytmica - 12.02.2016

Ja zaczynam od wsypania odmierzonej ilości kawy do mojego ulubionego kubka, po czym zalewam ją wrzącą wodą.
Czasami przeglądam sample i zakręci mi się w uszach jakiś fajny pomysł więc zaczynam od perki, czasami z nudów, od tak, kręcę nowe dźwięki i sama jego barwa do mnie przemawia i kończy się całym motywem, ale chyba najczęściej zaczynam od randomowych przygrywek na klawce.
Moim zdaniem, to od czego się zaczyna, zależy poniekąd od tego w jakim gatunku chcemy działać i jaki efekt chcemy uzyskać. Kiedy robię energiczne i mocne kawałki, zazwyczaj zaczynam od prostej melodii, która zamieniam w linie basową, albo od ostrej perkusji. Większość bitów do hh zaczynam od doboru sampla, lub też od perkusji. Kawałki klubowe zaczynam od dropa a lajtowe od break'u.


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Amer - 12.02.2016

wszystko co powyżej i troche bajerow , ale najlepszy jest to tego chyba stan czy faza jak to nazwać , niby świadomie ale nie do konca.


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - sowa - 12.02.2016

Temat założony przez Onnsi został połączony z tematem z linku od Zirdsa. Starajmy się nie powielać tematów a zacząć korzystać z funkcji "szukaj".


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Revnotes - 12.02.2016

Rozpoczynam od wczytania startowego projektu (tzw. template), który przygotowałem jakiś czas temu. Jest uniwersalny, nie zawiera zbyt wiele wodotrysków, jedynie elementy, które wykorzystuję we wszystkich projektach. Głownie chodzi o wygodę i oszczędność czasu, od razu mogę przejść do zarejestrowania pomysłu.

Na początku zawsze ustalam skalę, uwzględniając mój aktualny nastrój. Już tłumaczę, po prostu gdy jestem nie w humorze, w fatalnym nastroju, wesołe motywy po prostu mi nie wychodzą i odwrotnie. Doświadczenie nauczyło mnie, żeby nie walczyć z tym, bo tworzenie muzyki na siłę to żadna zabawa.

Następnie najczęściej zabieram się za akordy, następnie tworzę linię melodyczną łącznie z bassem, dorzucam bardzo podstawową perkusję, aby mógł ocenić potencjał całości. Najczęściej kończy się to eksportowaniem wszystkich elementów do nowego projektu, co oczywiście jest stratą czasu, jednak w ten sposób zwykle osiągam lepszy miks, niż gdybym miksował od razu w startowym projekcie.


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - D-evolve - 28.02.2016

ja zaczynam od melodii, sklejam na keyboardzie melodie, do tego bassline i prowizoryczny kick który później i tak zostaje zmieniony, żeby było śmiesznie dosyć często projekty koncze na intrze i outrze zamiast od tego zaczynać xD


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Deonite - 28.02.2016

Ja zaczynam od melodi dropa i bassline'u, potem dochodzi kick prowizorka, jak kolega wyżej wspomniał. No i potem kolejne dodatki, czyli harmoniczna, druga melodia, pad, pluck. Potem po dropie kręcę brejka, a na koniec intro. Outrem za bardzo się nie interesuję ;)


RE: Od czego zazwyczaj zaczynacie? - Amer - 28.02.2016

ja zaczynam jakm wkurwiony.