MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Audio interface - potrzebny czy nie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Audio interface - potrzebny czy nie? (/temat-audio-interface-potrzebny-czy-nie)



Audio interface - potrzebny czy nie? - 1234producer - 2.04.2016

Cześć wszystkim,

przeglądałem tematy w tym dziale i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Czy to nie jest tak, że audio interface jest potrzebny tylko w przypadku używania klawiatury MIDI, mikrofonu czy innego zewnętrznego instrumentu?

Na razie nie planuje niczego z tych rzeczy kupować i zastanawiam się nad przydatnością właśnie takiego audio interfacea. Czy takie audio interfacesy czy karty dźwiękowe znacznie poprawiają jakość dźwięku?

Zamierzam kupić moje pierwsze monitory i nie wiem czy w drugiej kolejności kupić właśnie audio interface/kartę dźwiękową czy studyjne słuchawki.

Pozdrawiam,
1234producer


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - Zirds - 3.04.2016

Interfejs Audio przede wszystkim odciążą procesor. Do dobrej pracy monitorów dobrze jest mieć właśnie Interfejs Audio, chociaż niektórzy używają monitorów studyjnych podłączonych tylko do laptopa. Szczerze nie wiem jak - czy jakiś Splitter czy inny sposób.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - Recoil83 - 3.04.2016

Witam, jeśli masz zamiar pracować z dźwiękiem w DAW to interfejs audio to podstawa, posiada lepsze przetworniki niż zintegrowana karta dźwiękowa, i własne sterowniki ASIO co wykorzystasz tylko w DAW, odtwarzaczach audio i innych specjalnych programach. I tak jakość dźwięku jest nieporównywalnie lepsza z doświadczenia mogę stwierdzić, jednak jest potrzebny do tego odpowiednio lepszy odsłuch, słuchawki studyjne, lub monitory, ale to wszystko nie musisz mieć od razu możesz stopniowo kupować poszczególne elementy.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - DavidTot - 3.04.2016

Najpierw interface audio, później monitory, nie popełniaj tego błędu co ja. Teraz już mam wszystko ale to był głupi ruch z mojej strony w przeszłości. Monitory bez interfejsu są prawie bezużyteczne. Czytając twój post stwierdziłem, że dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym kierunku. Jeżeli to twoje początki z produkcją muzyki to przez pierwsze pół roku nic nie kupuj, bo 90% osób rezygnuje w tym czasie no i później zostanie Ci interface audio za 500zł który będzie bezużyteczny a uwierz mi, na samym początku nie jest do niczego potrzebny, bo nie sądzę, żebyś wypuszczał tak szybko tracki.
No i kolejność zakupów powyższych rzeczy powinna być taka:
1) interfejs audio
2) monitory aktywne bliskiego pola
3) słuchawki studyjne

Audio interface w połączeniu z monitorami znaczenie poprawia dźwięk, usłyszysz rzeczy których wcześniej nie byłeś w stanie usłyszeć.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - In-Tegral - 4.04.2016

(3.04.2016, 21:00)DavidTot napisał(a): Najpierw interface audio, później monitory, nie popełniaj tego błędu co ja. Teraz już mam wszystko ale to był głupi ruch z mojej strony w przeszłości. Monitory bez interfejsu są prawie bezużyteczne. Czytając twój post stwierdziłem, że dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym kierunku. Jeżeli to twoje początki z produkcją muzyki to przez pierwsze pół roku nic nie kupuj, bo 90% osób rezygnuje w tym czasie no i później zostanie Ci interface audio za 500zł który będzie bezużyteczny a uwierz mi, na samym początku nie jest do niczego potrzebny, bo nie sądzę, żebyś wypuszczał tak szybko tracki.
No i kolejność zakupów powyższych rzeczy powinna być taka:
1) interfejs audio
2) monitory aktywne bliskiego pola
3) słuchawki studyjne

Audio interface w połączeniu z monitorami znaczenie poprawia dźwięk, usłyszysz rzeczy których wcześniej nie byłeś w stanie usłyszeć.

I masz rację i jej nie masz. Wszystko zależy od tego jak znasz swój sprzęt i jak jesteś osłuchany w nim. Mam monitory podłączone prosto do laptopa - zintegrowana karta dźwiękowa. Słuchawki podłączone do wzmacniacza w monitorach i to tyle, ale doskonale wiem, że mam "Spadek" na monitorach i słuchawkach w paśmie okolo 150 hz. Tak samo jak i za dużo wysokich, dlatego na te pasmo muszę uważać i porównywać z trackami referencyjnymi. Dodam jeszcze, że jakoś na forum na mój mix nie narzekają. Także zawsze najważniejsze będzie doświadczenie a dopiero potem sprzęt, ale nie mówię, że sprzęt nie jest ważny, bo jest - jakby nie był to by tyle nie kosztował i by ludzie w to nie inwestowali. Sprzęt to spore ułatwienie, tak bym to określił, ale bez sprzętu też się da.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - DavidTot - 4.04.2016

(4.04.2016, 11:00)In-Tegral napisał(a):
(3.04.2016, 21:00)DavidTot napisał(a): Najpierw interface audio, później monitory, nie popełniaj tego błędu co ja. Teraz już mam wszystko ale to był głupi ruch z mojej strony w przeszłości. Monitory bez interfejsu są prawie bezużyteczne. Czytając twój post stwierdziłem, że dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym kierunku. Jeżeli to twoje początki z produkcją muzyki to przez pierwsze pół roku nic nie kupuj, bo 90% osób rezygnuje w tym czasie no i później zostanie Ci interface audio za 500zł który będzie bezużyteczny a uwierz mi, na samym początku nie jest do niczego potrzebny, bo nie sądzę, żebyś wypuszczał tak szybko tracki.
No i kolejność zakupów powyższych rzeczy powinna być taka:
1) interfejs audio
2) monitory aktywne bliskiego pola
3) słuchawki studyjne

Audio interface w połączeniu z monitorami znaczenie poprawia dźwięk, usłyszysz rzeczy których wcześniej nie byłeś w stanie usłyszeć.

I masz rację i jej nie masz. Wszystko zależy od tego jak znasz swój sprzęt i jak jesteś osłuchany w nim. Mam monitory podłączone prosto do laptopa - zintegrowana karta dźwiękowa. Słuchawki podłączone do wzmacniacza w monitorach i to tyle, ale doskonale wiem, że mam "Spadek" na monitorach i słuchawkach w paśmie okolo 150 hz. Tak samo jak i za dużo wysokich, dlatego na te pasmo muszę uważać i porównywać z trackami referencyjnymi. Dodam jeszcze, że jakoś na forum na mój mix nie narzekają. Także zawsze najważniejsze będzie doświadczenie a dopiero potem sprzęt, ale nie mówię, że sprzęt nie jest ważny, bo jest - jakby nie był to by tyle nie kosztował i by ludzie w to nie inwestowali. Sprzęt to spore ułatwienie, tak bym to określił, ale bez sprzętu też się da.


Wiadomo, najpierw doświadczenie później sprzęt. Sam pracowałem na samych monitorach przez pół roku. I po podłączeniu interfejsu tylko kilka rzeczy miałem do poprawek, więc nie było dramatu. Ale to trzeba wiedzieć co się robi dobrze a co źle więc pytanie brzmi czy "pytający" zna się na rzeczy i czy może sobie pozwolić na takie coś.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - Zirds - 4.04.2016

Od tego jest to Forum, żeby pytający dostał ostateczną odpowiedź, której nie znalazł wyszukując w Google.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - 1234producer - 4.04.2016

Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wiem, że taki interfejs jest bardzo przydatny do produkcji i muszę go uwzględnić na mojej liście zakupów.

Tak poza tym to zacząłem 3 rok produkcji i najwyższa pora żeby kupić coś sensownego, bo do tej pory były tanie słuchawki i głośnik. Jest ciężko zrobić na tym dobry mix, ale jakoś daje radę chociaż trochę zbliżyć się do moich ulubionych artystów.

Sądzę, że to najwyższa pora na zakup takiego sprzętu. Pewnie nawet sobie nie zdaję sprawy jaki to będzie skok w jakości :)


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - DavidTot - 4.04.2016

(4.04.2016, 17:03)1234producer napisał(a): Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wiem, że taki interfejs jest bardzo przydatny do produkcji i muszę go uwzględnić na mojej liście zakupów.

Tak poza tym to zacząłem 3 rok produkcji i najwyższa pora żeby kupić coś sensownego, bo do tej pory były tanie słuchawki i głośnik. Jest ciężko zrobić na tym dobry mix, ale jakoś daje radę chociaż trochę zbliżyć się do moich ulubionych artystów.

Sądzę, że to najwyższa pora na zakup takiego sprzętu. Pewnie nawet sobie nie zdaję sprawy jaki to będzie skok w jakości :)

Na pewno, usłyszysz różne szumy o których nawet nie myślałeś, że mogą pojawić się w tym miejscu, przesterowania, uderzenia ze zbyt dużą intensywnością.
Jeżeli to na prawdę 3 rok to myślę, że nie ma na co czekać, ja nabyłem ten sprzęt po 11 miesiącach bo odczuwałem braki. Oczywiście w miarę możliwości finansowych, nikt nie karze Ci kupować sprzętu za kilka tysięcy ;)


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - A. Adam - 4.05.2016

odświeżam. Szukam po forum odpowiedzi na moje pytanie i nigdzie nie mogę tego znaleźć dlatego zapytam tutaj.

Zakupiłem Acorn Instruments - Masterkey 61 USB - do ćwiczeń praktycznych jak i tworzenia muzyki.
mam laptopa... czyli zintegrowana karta dźwiękowa. Instrument spoko, z tym że komputer utrudnia życie bo dźwięk opóźnia się o około 0,5sec.
Jak łatwo się domyślić nie da się na tym pracować. Próbuję znaleźć odpowiedni interfejs dla mnie (do 500zł) i nękają mnie pytania:

Czy jeżeli zakupię interfejs to zastąpi on kartę dźwiękową i sprawi, że dźwięk z instrumentu nie będzie się opóźniał?
Czym różni się od siebie interfejs audio od midi?
Czy do interfejsu będę mógł podpiąć głośniki od wieży (jeszcze nie stać mnie na monitory)? Nie wiem jak fachowo się to nazywa, natomiast głośniki podpinam pod wieże poprzez zwykłe kabelki z drutami (czarny, czerwony) i wpinam je w zatrzaski.

Gdyby ktoś mógł mi odpowiedzieć na te pytania byłoby extra. Potem głowiłbym się tylko nad wyborem odpowiedniego interfejsu.


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - OProject - 4.05.2016

@Adam
Mnie sie wydaje że za opóźnienie odpowiada klawiatura i program jaki używasz ale nie jestem pewny <hmm> xd
Spróbuj może pokombinować z ustawieniami DAW i ASIO.

Ja Np. w synthesia mam większe opóźnienie (a jak zminimalizuje to z sekunde xd) niż w FL studio :P
Wyjmę interface i zobaczę potem jaka różnica hehe xd


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - Recoil83 - 4.05.2016

A. Adam za latencję odpowiada sterownik ASIO, na integrze też da się grać ale są większe opóźnienia ze względu na ASIO4all, interfejs audio posiada własny sterownik ASIO co pozwala na mniejszą latencję, którą można ręcznie ustawić.
Interfejs Audio od midi różni się tym, że interfejs może być wyposażony w wejście\wyjście midi.
Midi z kolei nie przesyła żadnych dźwięków, a jedynie informacje jak dany dźwięk np. z wtyczki jest zagrany.
Tak do zwykłego interfejsu możesz podpiąć zwykłe głośniki, ale przez wzmacniacz. Pozdrawiam


RE: Audio interface - potrzebny czy nie? - A. Adam - 5.05.2016

Dzięki Panowie, sporo mi wyjaśniliście.
W takim razie poczytam o konfiguracji DAW i ASIO, gdybym jednak z czymś sobie nie poradził to wiem gdzie szukać pomocy ;)