MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co to jest przester. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Co to jest przester. (/temat-co-to-jest-przester)



Co to jest przester. - hudson462 - 18.04.2016

Cześć. Mam takie pytanie: co to jest przester? Wiem, że powoduje on zniekształcenie dźwięku przez dodanie dodatkowych harmonicznych, ale nie wiem jak coś przesterować. Pytam dlatego, że wiem iż duża ilość przesteru działa niekorzystnie na sprzęt, więc wolałbym go ograniczyć do minimum. Czy przester występuje tylko i wyłącznie kiedy ślad w mikserze przekracza granicę 0db? Jak w maximusie ustawię kompresję np. wysokich częstotliwości tak aby w okienku z linią ( tą linią, którą można wykrzywiać i prostować w zależności od porządanego efektu kompresji) nie była w ogóle zgięta tylko poziomo przebiegała przez okienko w połowie wysokości okna czyli 0db to powoduje przester? Bo kominuje ostatnio z dubstepem i mam zapietę w cholerę pluginów na 1 slocie w mikserze i boję się żeby sobie nie popsuć monitorów. Mam włączony m.in. camel crusher, maximus, zautomatyzowane eq i kilka innych efektów, niekoniecznie w takiej kolejności.
Dźwięk, który uzyskuję mnie satysfakcjonuje i nie przekracza 0db w mikserze. Jak się wygłupiłem pisząc ten temat to przepraszam, mimo wszystko proszę o odpowiedzi i z góry za nie dziękuję.


Zły dział, przenoszę

Wystawiono 22:03:53, dnia 18.04.2016, przez Knifeman



RE: Co to jest przester. - Loco - 18.04.2016

Przester powiedzmy cyfrowy, a fizyczny, w sensie sprzętowy, to dwie różne sprawy. W przypadku sprzętowego raczej nie masz czego się obawiać że coś się stanie, oczywiście jeśli monitory nie grają na pełnej mocy. Jedynie to jest w stanie je uszkodzić.


RE: Co to jest przester. - DaVinci - 18.04.2016

W FLu jest limiter na masterze zabezpieczający przed przesterami wychodzącymi z niego w innych DAWach tez pewnie można to zastosować


RE: Co to jest przester. - Zirds - 18.04.2016

Zapożyczone z http://zakamarkiaudio.pl/slowniczek#p

Przesterowanie / Przeładowanie (ang. Digital Overs) – następuje, gdy poziom jest tak wysoki, że próbuje przekroczyć 0 dBFS. Z reguły towarzyszy temu zapalenie się czerwonej lampki ostrzegającej nas o próbie przekroczenia tej granicy, jak i nieprzyjemny trzask Clippingu.


RE: Co to jest przester. - Foortic - 18.04.2016

(18.04.2016, 19:57)hudson462 napisał(a): Czy przester występuje tylko i wyłącznie kiedy ślad w mikserze przekracza granicę 0db?

Nie. Przester możesz mieć nawet przy -15dB jeżeli na kanał zapniesz sobie jakiś efekt np Camelcrusher jak to podałeś wyżej...
Przy Tworzeniu kicków do np Hardstylu wykorzystuje się przester. Do ulepszania leadów wykorzystuje się przester. Do Tworzenia równych efektów też czasami wykorzystuje się przester... xD

Ja to sobie tak nazywam że jak coś wychodzi poza 0dB to jest "przester niekontrolowany" a jak nie wychodzi a wywolam go jakąś wtyczką to wtedy nazywam to "przesterem kontrolowanym" xD
Ale to tylko takie moje małe "ułatwienie" xD xD


RE: Co to jest przester. - Zirds - 18.04.2016

(18.04.2016, 20:56)Foortic napisał(a):
(18.04.2016, 19:57)hudson462 napisał(a): Czy przester występuje tylko i wyłącznie kiedy ślad w mikserze przekracza granicę 0db?

Nie. Przester możesz mieć nawet przy -15dB jeżeli na kanał zapniesz sobie jakiś efekt np Camelcrusher jak to podałeś wyżej...
Przy Tworzeniu kicków do np Hardstylu wykorzystuje się przester. Do ulepszania leadów wykorzystuje się przester. Do Tworzenia równych efektów też czasami wykorzystuje się przester... xD

Ja to sobie tak nazywam że jak coś wychodzi poza 0dB to jest "przester niekontrolowany" a jak nie wychodzi a wywolam go jakąś wtyczką to wtedy nazywam to "przesterem kontrolowanym" xD
Ale to tylko takie moje małe "ułatwienie" xD xD

Mylisz efekt przesterowania - Distortion, który jest cyfrową formą gitarowego distortion, czyli zawyżenie mocy (gain) jaką np głośnik może uciągnąć, takie przekroczenie pewnego progu dźwięku, który jest zamierzonym efektem powodujących charakterystyczne miażdżenie dźwięku i jego chropowatość.
W dziedzinie muzyki, a konkretniej ciśnienia akustycznego nic nie może być, grać więcej niż 0 dB. Wszystko to co uważasz, że dźwięk się pojawia ponad 0 dB to jest tylko po to by pokazać muzykowi, realizatorowi, że musi obniżyć dźwięk o pewną wartość by zachować dynamikę przy maksymalnym zerowym ciśnieniu akustycznym. Jeżeli dynamika ścieżki dźwięku jest płaska i wszystkie szczyty (transjenty) sięgają, lub nawet są ucięte w najwyższym punkcie (0 dB) to znaczy, że jest clipping - przester i wszystko co niby miało być powyżej tej granicy zostało ucięte - bo jak pisałem powyżej - nic nie może być więcej niż 0 dB.


RE: Co to jest przester. - hudson462 - 18.04.2016

Czyli, jak to nazwałeś "efekt przesterowania", wywoływany pluginami do distortion, typu camel crusher nie zagraża sprzętowi? A co z tym maximusem?


RE: Co to jest przester. - Zirds - 18.04.2016

Sprzętowi nagłośnieniowemu zagrozi Ci jedyne to jak podłączysz gitarę do wzmacniacza 1000W i wzmacniacz rozkręcony na fulla do głośniczków, które mają po 20W xd


RE: Co to jest przester. - OProject - 18.04.2016

Jakby distortion zagrażało głosnikom to takie gatunki jak Hardcore by nie istniały xd


RE: Co to jest przester. - Knifeman - 18.04.2016

Jak zacznie śmierdzieć cyną to wyłączaj :E A tak serio- przester wewnątrz programu nie zagrozi Ci ani trochę.