MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Górna granica Hz - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Górna granica Hz (/temat-gorna-granica-hz)



Górna granica Hz - lovetrance01 - 22.05.2016

Witam.
Ostatnio zauważyłem na Eq, że większość moich utworów gra na wszystkich pasmach, do samego końca spektrum eq. Porównałem z innymi podobnym kawałkiami i okazało się, że powyżej 2kHz większość jest całkiem ucięta.
Jest jakaś granica, której nie powinno się przekraczać?


Zły dział, przenoszę

Wystawiono 00:50:27, dnia 1.06.2016, przez Knifeman



RE: Górna granica Hz - STLKR CLL - 22.05.2016

Raczej nie ma wyznaczonej granicy, ale pasma poniżej 20Hz i powyżej 15/20kHz zabierają najwięcej dynamiki utworowi. Ucina się je także, by zyskać trochę przestrzeni w miksie.


RE: Górna granica Hz - OProject - 22.05.2016

Zależy od distortion i layeringu, eq... choć sporo starych utworów ma nie pełne pasmo a i tak brzmią masywnie xd (Sprawdz utwory knife... 100% pasma xd)
Jeżeli chcesz bardziej głębokiego brzmienia to sie ucina wysokie, chociaż teraz większość utworów ma strasznie jasne brzmienie xd


RE: Górna granica Hz - In-Tegral - 22.05.2016

Wielu producentów ścina z dźwięków (np. leadów, które przeważnie maja dużo góry) 20khz+


RE: Górna granica Hz - RaNi/Works - 22.05.2016

Najlepsze rozwiązanie na brak przestrzeni w miksie to wycięcie dolnego niziutkiego pasma do 30Hz i wycięcie najwyższego do ~18000. Zabieg ten jest nieoceniony w późniejszym stadium miksu c:


RE: Górna granica Hz - In-Tegral - 22.05.2016

(22.05.2016, 20:16)RaNi/Works napisał(a): Najlepsze rozwiązanie na brak przestrzeni w miksie to wycięcie dolnego niziutkiego pasma do 30Hz i wycięcie najwyższego do ~18000. Zabieg ten jest nieoceniony w późniejszym stadium miksu c:

Przy masterze ok. na poszczególnych śladach się nie zgodzę.


RE: Górna granica Hz - Knifeman - 22.05.2016

Nie jest to czasem ucięte przez specyfikację mp3?


RE: Górna granica Hz - OProject - 22.05.2016

Widziałem kilka kawałków z wyciętym ponad 16kHz na poszczególnych śladach... bo np. potem wchodziły hi haty i grały do końca. Jednak tak sie robi żeby było więcej głębi np. w trance
Albo wycina się trochę więcej na synthcie i dodaje do tego biały szum bez wyciętych częstotliwości :P


RE: Górna granica Hz - lovetrance01 - 22.05.2016

A z ciekawości sprawdzę co się dzieje kowersji na mp3.
W każdym razie coś jest na rzeczy jeśli wszystkie kawałki, które sprawdziłem są ucięte jak nożem przy 20kHz.
Czyli jeśli w miksie jest za dużo wysokich, może to wpływać na dynamikę i głośność ? To by wyjaśniło mój problem z masterem..
Np. uplifting trance bywa czasem jasny do bólu, ale i tak pewnych wartości nie przekracza.


RE: Górna granica Hz - OProject - 22.05.2016

No ale powyżej 20Khz to człowiek nie słyszy, więc po co to trzymać... nawet sprzęt nie ma takiego pasma przenoszenia ;) no chyba że dla kota te to słyszą podobno do 60kHz xd
Zresztą większość Eq ma limit do 20 kHz


RE: Górna granica Hz - lovetrance01 - 23.05.2016

Co myślicie o podbijaniu głośności suwakiem odpowiedzialnym za głośność w DAWie? nie pamiętam jak on się nazywa. Niech będzie MAIN VOLUME. Udało mi się dodać 3 db bez żadnych - tak mi się zdaję - dodatkowych zniekształceń. Pytanie; w którym momencie takie oszustwo wyjdzie na jaw? Może przy mega głośnym odsłuchu?


RE: Górna granica Hz - Zirds - 23.05.2016

Używam tych suwaków, do każdej ścieżki możesz nawet przekroczyć 0dB, bo najważniejsze jest wyjście na SUMIE/Masterze - tam nie może przekraczać 0dB - a w zasadzie to miernik nie może mieć więcej niż 0dB bo inaczej będziesz miał przester.