MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Tworzenie melodii - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Tworzenie melodii (/temat-tworzenie-melodii--19446)



Tworzenie melodii - yutuber98 - 23.09.2016

Cześć. Na wstępie zaznaczę, że nie umiem grać na instrumencie i nie znam teorii muzycznej i poznałem tylko funkcje FL Studio.

Mam pomysły na melodię, ale nie wiem jak ją ułożyć w piano rollu za pomocą myszki. Nie wiem które dźwięki mam wybierać i jak je układać w piano rollu. NIC o tym nie wiem. Wygląda to tak, że mogę układać i wybierać nuty jak chcę tylko nie wychodzi z tego melodia, a na dodatek fałszuje. Spędziłem wieki aby stworzyć jakieś melodie i NIC.

Obejrzałem wiele poradników na YT, ale NIC z tego nie mam bo z nich nadal nie wiem gdzie i które dźwięki układać, aby stworzyć melodię. Próbowałem zapoznać się z teorią, ale to w ogóle nie ma sensu w kontekście FL Studio. Czytałem je po kilka razy, ale w FL Studio jest inaczej, więc w ogóle nic z tego nie rozumiem.

Próbowałem też zrobić coś na różnych midi, ale to tak jakby mieć książkę i nie umieć czytać, więc mogę sobie tylko na nie popatrzeć.

Poradniki, teoria i midi odpadają. Może ktoś potrafiłby krok po kroku wyjaśnić jak na piano rollu FL Studio zrobić melodię myszką?


RE: Tworzenie melodii - MLB - 24.09.2016

Myślę, że najwygodniej byłoby dla Ciebie obejrzenie kilku tutoriali układania melodii. Najlepiej to zobaczyć, a wtedy wrócic do fl i starać się zrobić tak samo jak na tutorialu, potem to zmieniać wg. siebie. i po czasie zacząć kolejny projekt bez myślenia o tym co oglądałeś na tutorialu. Ja mniej więcej tak zrobiłem, nie mówię, że super klepie melodie, ale tak zaczynałem i uczę się cały czas na tym co już sam zrobiłem. Powodzenia!


RE: Tworzenie melodii - yutuber98 - 24.09.2016

Tak też próbowałem. Nic z tego.

Samo zobaczenie klawiszy i układu gotowej melodii i przejście do czystego okna w piano rollu nic nie daje, bo po pierwsze na starcie już nie pamiętam klawiszy i układu, na jakich była tamta melodia, a po drugie gdy mam już nawet żywcem skopiowaną jakąś melodię to nie wiem co, a nawet nie mogę nic w niej zmieniać, bo fałszuje bo źle brzmi.


RE: Tworzenie melodii - STLKR CLL - 24.09.2016

Załaduj sobie plugin Pitcher, gdzie masz m.in. skale durowe i molowe. Na podstawie wybranej skali twórz melodie.


RE: Tworzenie melodii - yutuber98 - 24.09.2016

Dodałem Pitcher na pattern w mixerze i co mam robić? Nie widzę żadnych zmian w piano rollu, zmienia się tylko brzmienie co mi nic nie daje.

Czy ten plugin to tylko lista skal i równie dobrze mogę sobie tego poszukać w Google?
Mówiłem, że nie znam teorii.


RE: Tworzenie melodii - Wasp - 24.09.2016

Tu masz wzór

https://www.sendspace.com/file/np3lh9

jest tu skala durowa i molowa na której możesz budować melodie
oprócz tego masz też akordy pasujące do tonacji durowej i molowej
opieraj się na tym i nie powinno fałszować


RE: Tworzenie melodii - dejfdj - 24.09.2016

Cześć. Rozumiem twój ból. Każda melodia którą ułożę wydaje mi się Prymitywna. Ćwiczyłem na pianinie (kilka razy po kilka dni). Jedyne co jest mega, co mogę doradzić to Kontakt i jeden instrument który ci się podoba męczyć do oporu.


RE: Tworzenie melodii - barthus - 24.09.2016

Też nie potrafię grać na żadnym instrumencie, nie znam teorii muzycznej, nie mam słuchu muzycznego. Od jakiegoś czasu w moim posiadaniu znalazł się keyboard, dzięki któremu łatwiej mi komponować, ale i bez niego bym sobie poradził (radziłem sobie gdy go nie miałem). Jak masz pomysł na melodie to doskonale, najlepiej nagraj ją sobie mrucząc, nucąc, cokolwiek, na dyktafon, po to aby próbując ją przenieść do DAWa po prostu nie zapomnieć jak leci - przez to, że słyszysz inne tony układając ją (mam nadzieje że wiesz co mam na myśli :P). Musisz próbować, po prostu. Ja w większości projektów zaczynam od pianina/3xOsc (tylko i wyłącznie). Nie trzeba mieć słuchu muzycznego aby wyłapać fałsz ;)


RE: Tworzenie melodii - OProject - 24.09.2016

Spędziłeś wieki, to znaczy ile? xd
Melodie robi sie na słuch, kładziesz klocki i czasem to gra dobrze a czasem ujowo xd
Oczywiscie melodie z muz. tanecznej maja dosyc prosta budowę, choć też nie łatwo ją zrobic, kazdy styl ma inna forme, czyli melodie wygladaja inaczej.
Powiedzmy że melodia w 4 taktach wyglada tak, cos tam se leci 1 takt, potem 2, potem 3 jako powtórzenie 1 i na koncu 4 który jest trochę zmienionym 2 xd
Ciężko to opisać, ale trzeba próbować, czasem grajac coś na klawiaturze coś wyjdzie ot tak :P
Układaj klocki po kolei jak 2 brzmia "fajnie" to układaj następne xd
Pewno wszytko zagmatwalem ale co tam xd


RE: Tworzenie melodii - yutuber98 - 25.09.2016

Nawet nieważne czy mam swoje pomysły czy nie. Nie potrafiłbym zanucić moich melodii:) Nie potrafię skopiować żadnej melodii ze słuchu. oh wait kilka melodii które znam potrafię zagwizdać... a inne pofałszować. Spędziłem długie godziny aby skopiować cokolwiek. Przez cały ten cas może udało mi się odtworzyć ze dwa trzy dźwięki z całej jednej lub dwóch melodii. Gdy czegoś słucham mogę usłyszeć, że dźwięk się powtarza albo "idzie w górę lub dół", jednak nie da się tego w żaden sposób przełożyć na piano roll.

Nie wiem czemu tak mi się z tym nie powodzi, ale komentarze takie jak 'musisz próbować' naprawę mi nie pomagają. Próbowałem i moje próby NIC nie dały. Przez wiele dni, miesięcy i lat próbowania nauczyłem się tyle co NIC. Nie wiem już czego próbować. Czuję się z tym fatalnie, jest fatalnie. W ten sposób do niczego nie doszedłem i niedojdę, więc szukam konkretnych wskazówek, porad, czegoś co naprawdę zadziała.


RE: Tworzenie melodii - In-Tegral - 25.09.2016

Music Theory for Computer Musicians, M. Hewitt, Harmony for Computer Musicians, M. Hewitt,
The Complete Idiot’s Guide to Music Theory, M. Miller

Książki anglojęzyczne


RE: Tworzenie melodii - Foortic - 25.09.2016

Myślałem ze to ten początkowy okres ktory niedawno byl i u mnie że za zadne skarby nie szło melodi zrobic... Ale skoro mowisz ze przez lata sie nie nauczyłes to jest tyko jedno rozwiązanie - zmień hobby


RE: Tworzenie melodii - dejfdj - 25.09.2016

Nie słuchaj. Rzucisz palenie to rzucisz wszystko :P Pierwszy krok zapamiętaj! pisz do muzy a on ci odpisze ;-)

edit.
Nie słuchaj mnie ja mam większe problemy niz z pisownią;| Rozlałem kawę na Machine.. nigdy nie jest za późno żeby zmienić złe nawyki.


RE: Tworzenie melodii - Pigu - 25.09.2016

Nie wiem czy ci to coś pomoże, u mnie jest trochę inna sytuacja ja już melodie swoje tworzyłem po 2 tyg nauki na piano roll. Oczywiście był w tym troszkę chaos. Wiele mi rozjaśnił, a w zasadzie chyba wszystko tak naprawdę ten tutorial:

https://www.youtube.com/watch?v=kMQZf8Aa1zs

Znalazłem go mniej więcej po 3 miesiącach nauki na DAW-e i po jego obejrzeniu z miejsca stworzyłem melodie, która leci w tracku zamieszczonym przeze mnie jakąś godzinę temu. Zabrzmiało trochę jak tekst z głupkowatych reklam, no ale tak było. A jeśli chodzi o to jak zazwyczaj tworzę melodie. To tak jak ktoś tu wcześniej napisał układam sobie najpierw w głowie a potem nagrywam mikrofonem na kompa nucąc, żeby nie zapomnieć. Bo jak uderzysz ileś tam dźwięków na pianinie to po prostu zatracisz pierwowzór zrobi ci się mętlik. Czasem wychodzi troszkę inna niż to sobie zaplanowałem ale dobre jest to, że nie wychodzi gorsza tylko lepsza :). Nie poddawaj się :)


RE: Tworzenie melodii - Royal Cartel - 26.09.2016

Nie zrozumiesz tego od tak i musisz się z tym pogodzić. Nie marnuj czasu na siedzenie w piano roll i układanie, wiadomo to praktyka, ale w tym przypadku bardziej znaczącą rolę gra teoria. Naucz się skal, użyj Google..


RE: Tworzenie melodii - dejfdj - 26.09.2016

Kto wytłumaczy czym jest flat ? Klawisze mam już w pamięci (niezbyt pojemnej).
Pamiętam tylko Cdur. Reszte kombinuje| Melodyne, jak polepszyć melodię sampla ? ;0
Bass'y mam wybrane, trąbkę i flet treszke rytmiki ale nie potrafię określić... JAKIE NUTY ?! dej mnie tabletko mamo ;P

Pozdrawiam słuchaczy, beatmarker :-)


RE: Tworzenie melodii - Pigu - 26.09.2016

Chyba chodzi ci o te nuty które brzmią jak nuta nad nią tylko jak by o pół tonu ciszej. W skali C będą to te czarne klawisze. Czy coś takiego. W zasadzie ja ekspertem nie jestem więc mogłem coś przekręcić :)


RE: Tworzenie melodii - Sajga - 26.09.2016

Cytat:nuty które brzmią jak nuta nad nią tylko jak by o pół tonu ciszej.

pół tonu ciszej

ciszej

[Obrazek: 114.gif]


W najnowszej wersji fl studio masz dostępne podświetlanie skali w piano roll. Klikasz ustawienia piano roll, helpers, scale highlights i wybierasz dowolną skalę o dowolnej tonice. Na początek doradzałbym tylko Major i Aolian (czy jak tam to się pisze) - najbardziej podstawowe skale, durowa i molowa. W nich napisane jest 99% muzyki w dzisiejszych czasach.

Przyda Ci się jeszcze znajomość funkcji akordów i żebyś wiedział które nuty ładnie współgrają z akordami a które powodują napięcie.

Filmik o urozmaicaniu melodii w jazzie (ale wiedza jest uniwersalna)



RE: Tworzenie melodii - Pigu - 26.09.2016

Faktycznie chodziło, że brzmią jak o pół tonu w dół. Mówiłem że się nie znam, jak widać na angielskim także ;/