MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a (/temat-jaka-klawiatura-najlepsza-do-fl-a)



Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - szoker - 12.10.2016

Myślę nad poprawą swojego "BHP i higiena pracy" czytaj nad klawiaturą sterującą do pracy z FL'em i jak się uda to Adobe Audition.

Na chwilę obecną mam starą PSR'kę, które to akcja klawiszy mnie załamuje. Powymieniałem wszystkie gumy na nowe oryginalne Yamahy - ale "z gó.na bata nie ukręcisz"

Budżet do 2 tyś zł (jak się uda mnie to też nie będzie źle). Mam na "oku" wg mnie kontrolery z dobrej jakości klawiaturą:
- Arturia KeyLab 49
- Akai Advance 49
- Novation Remote SL 49 MKII
- Nektar Panorama P4

To że będzie działać klawiatura jak i pitch bend oraz modulacja to wiem. Pytanie: jak jest z obsługą:
- przycisków transportu i poruszania się po programie
- obsługą wtyczek Vst (tutaj schodzi mi najwięcej czasu na przeszukiwaniu kolejnych brzmień i czy obejdzie się bez myszki) - VST typu: syntleh 1, Omniesphere, Dune 2, Nexus 2.

Czy da się w ogóle pracować pod FL'em nie używając myszki (czy komuś się to udaje)?
Czy może kupić zwykłą porządną klawiaturę bez dodatkowych gałek?
A może macie jakieś inne propozycje lub sugestie? Czekam na Wasze zdanie.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - Recoil83 - 13.10.2016

Witam, z takim budżetem to celowałbym w 88 klawiszy, bez myszki na PC się raczej nie obejdzie, chyba że kupisz dedykowane klawisze tak jak te od Arturii z od nich softem to wtedy tak zrobisz więcej na samych klawiszach.
Poza tym każda klawiaturę można przypisać do danej wtyczki, tylko ja sobie tego nie wyobrażam jeśli masz powiedzmy z 20 zdrowych ścieżek w DAWie i różne wtyczki.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - szoker - 13.10.2016

Dzięki za odpowiedź. Klawisze 88 będą w przyszłości ale to osobny temat. Na dobrą klawiaturę ważoną potrzeba około 3 tyś zł (tutaj widzę np. Rolanda A88). Obecnie potrzebuję max 49 (inaczej w miejsce docelowe nie wejdą (tu mam problem już z Nektar Panorama P4).
No właśnie zastanawiam się nad tym całym sterowaniem wtyczkami z np: Nektar Panorama lub Akai Advance. Trochę inny wyświetlacz ale funkcje podobno podobne są w Novation Remote.
Arturia Keylab natomiast nie posiada wbudowanego sterowania wtyczkami ale ma dobrą klawiaturę, trochę fajnego softu i jest dobrze wykonana. Miałem ją około miesiąca ale pozbyłem się jej bo wtedy potrzebowałem czegoś innego (może by do niej wrócić?).


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - Recoil83 - 13.10.2016

Do samplera typu Kontakt, Independence lepsze są 88 klawisze, bo specjalne funkcję są często zmapowane na początku i na końcu klawiszy, i dużo łatwiej się pracuje. Ale do syntezatorów mam osobną klawiaturę 49 klawiszy i to jest fakt tam nie trzeba więcej.
Wydaję mi się że każdą wtyczkę da się zmapować, na każdej klawiaturze która posiada odpowiednią ilość enkoderów i przycisków, ale jest to czasochłonne bo robi się to ręcznie, przynajmniej w moim wypadku.
Możliwe że klawiatury z wyższej pułki pozwalają zrobić to automatycznie oprogramowaniem, jeśli miałeś kontakt z wyżej wymienionymi to łatwiej ci będzie podjąć decyzję, jeśli nie, to zawsze można się dogadać w jakimś sklepie i wypożyczyć do testów.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - Zirds - 13.10.2016

Arturia KeyLab. Polecam, sam mam trzy kontrolery z Arturii. Do kontrolera dostajesz pakiet AnalogLab czyli program vst, rtas, au, standalone, który ma z 3000 brzmień, którymi możesz operować ich brzmienie za pomocą wbudowanych w kontroler pokręteł.
Możesz oprócz tego za pomocą tych pokręteł operować każdym innym dowolnym programem, wtyczką w FL Studio jak i innym programie DAW.

Polecam.

Co do programu, którego nie trzeba obsługiwać myszką to polecam Abletona lub Bitwiga.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - szoker - 13.10.2016

Czy dobrze to rozumuje:
Akai Advance obsługuje wtyczki VST aplikacją VIP. Czyli na danym tracku odpalam nie bezpośrednio wtyczkę VSt tylko najpierw VIP a w nim instrument VST?
I jak z pójdę z projektem na inny komputer z tym samym DAW'em oraz instrumentami VST ale bez zainstalowanego VIP'a to nie załaduję prawidłowo projektu?
Nie wiem czy ten VIP odpali się on bez podłączonej klawiatury - w Arturi analoglab bez klawiatury się nie odpali.

Czy dla Nektar Panorama jest podobny mechanizm? - (nie mogę znaleźć informacji o tym).
Bo jeżeli tak jest jak piszę, to nie chcę żadnego sterowania wtyczkami VST (dodatkowych nakładek programowych typu VIP) w klawiaturze - inaczej nie będę chciał z tego korzystać.

Rozwieje ktoś moje wątpliwości?


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - Zirds - 13.10.2016

AnalogLab odpalisz jako zwykłą wtyczkę. Nie trzeba klawiatury. Działa tak samo jak Omnisphere czy inne wtyczki Vst.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - szoker - 13.10.2016

Jesteś pewny? - miałem Arturie keylab 49 z zainstalowanym analoglab'em - po odłączeniu klawiatury analoglab nie chciał się odpalić (jak dobrze pamiętam nie widział klucza sprzętowego - czy coś w ten deseń).
Chyba, że coś zmienili w obecnej wersji.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - Zirds - 13.10.2016

Od lat korzystam z Analoga, jeszcze mam klawiaturę analog laboratory i zawsze mi działał program nawet bez klawiatury.
Wczoraj mi przyszła paczka z Arturia MiniLab, do której miałem także dołączony soft AnalogLab. Wystarczyło zarejestrować klucz na stronie i w programie i działa bez problemów. To już 3 program AnalogLab jaki mam przypisany do swojego konta Arturia.


RE: Jaka klawiatura najlepsza do FL'a - szoker - 13.10.2016

Arturia z mojego zestawienia wychodzi najtaniej, ale przeglądam jeszcze jakie pakiety softu mozna dostać do sterownika i tutaj przoduje chyba Akai - bo jest w nim: "Vacuum Pro, Loom, Hybrid 3, Xpand!2, Velvet i Transfuser firmy AIR Music Tech; Eighty Eight Ensemble formy SONiVOX i ekskluzywne brzmienia stworzone przez artystów z TOOLROOM RECORDS"