MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Mikrofon do nagrywania uderzeń - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Mikrofon do nagrywania uderzeń (/temat-mikrofon-do-nagrywania-uderze%C5%84)



Mikrofon do nagrywania uderzeń - hudson462 - 30.10.2016

Cześć. Czy możecie polecić mikrofon, który będzie nadawał się do nagrywania różnego rodzaju dźwięków typu: uderzanie metalem o metal, rozbijanie tafli szkła itd? Zależałoby mi na tym żeby był jak najbardziej mobilny, dość tani i miał niski poziom szumu. Jeszcze zastanawiam się czy połączenie mikrofonu do interfejsu- lub jego brak- wpływa na jakość nagrania?


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Recoil83 - 30.10.2016

Witam jeśli chodzi ci o mobilność to może jakiś dyktafon taki jak Sony ICD-UX533S, lub studyjny rejestrator Olympus LS-11, wtedy bez kabli można nagrywać na zewnątrz.


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Zirds - 30.10.2016

A telefon?


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - hudson462 - 30.10.2016

Z myślałem nad tym Zirds, ale jakość jest słaba i po podgłośnieniu nagranego śladu będzie mocno słychać szum.


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - OProject - 30.10.2016

Na pewno też znajdziesz takie dźwięki w dobrej jakości wystarczy poszukać w necie :)


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Zirds - 30.10.2016

Zawsze będzie słychać szum. Dlatego często stosuje się efekty odszumiania. Cool Edit Pro 2 miał opcję odszumiania, ale też przez to lekko zniekształcał sygnał.


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - hudson462 - 30.10.2016

(30.10.2016, 18:44)OProject napisał(a): Na pewno też znajdziesz takie dźwięki w dobrej jakości wystarczy poszukać w necie :)

Tak, ale jak usłyszę jakiś ciekawy dźwięk np. robiąc porządki w domu to chciałbym to nagrać i może w przyszłości użyć.

(30.10.2016, 18:45)Zirds napisał(a): Zawsze będzie słychać szum. Dlatego często stosuje się efekty odszumiania. Cool Edit Pro 2 miał opcję odszumiania, ale też przez to lekko zniekształcał sygnał.

A w profesjonalnych mikrofonach do wokali też nie słychać bo odszumiają?


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Zirds - 30.10.2016

Zależy od tego co nazwiesz mikrofonem profesjonalnym. W Tesco kupisz mikrofon profesjonalny, bo tak jest napisane na pudełku.


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - hudson462 - 30.10.2016

(30.10.2016, 21:17)Zirds napisał(a): Zależy od tego co nazwiesz mikrofonem profesjonalnym. W Tesco kupisz mikrofon profesjonalny, bo tak jest napisane na pudełku.

A idzie jakoś zredukować ten szum? Np. kupując jakiś intefejs? I jeszcze takie pytanie: czy jest możliwe żeby owy szum powstawał nawet podczas nagrywania audio z DAW'u np. Edisonem?


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Zirds - 30.10.2016

Szum zawsze będzie. Bo sam mikrofon generuje szum, przecież to elektronika, prąd przez to przepływa ;). Tak samo jest z Interfejsami dźwiękowymi, także generują szum na wejściu, jak i na wyjściu.
Jeżeli jednak zależy Ci na nagrywaniu odgłosów i innych efektów dźwiękowych to nie zwracaj uwagi na szumy ponieważ zostaną one zniwelowane szumami częstotliwości całego utworu jeżeli chcesz je do tego wykorzystać, ofkoz.

Ja używam do darcia ryja, jak i zbierania różnorakich dźwięków podczas sesji z ziomkami najprostszego mikrofonu pojemnościowego Superlux S241.
Tutaj jest link, dzięki któremu zapoznałem się z tym mikrofonem bardziej: Superlux S241/U3 - Test by Radek Barczak

Podłączam go do Interfesju Scarlett 2i2 i sprawuje się bardzo dobrze :)


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - hudson462 - 5.11.2016

Zirds miałeś rację, telefonem też idzie to nagrać. Tylko, że telefon mi nagrywa w m4a, a po konwersji do wav windows normalnie to odtwarza podczas gdy daw nie widzi tam żadnej fali i nie odtwarza. Jest jakaś aplikacja na telefon, która będzie nagrywać w wav?


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - OProject - 6.11.2016

ja mam na androida co sie nazywa dyktafon chyba xd
Wpisz po prostu dyktafon wave albo mp3 czy cos :P
Przekonwertuj format faktory do mp3 albo wave.


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Amer - 6.11.2016

mam co nieco doświadczenie z nagrywaniem dźwięków i wiem że nie da się usunąć szumu kompletnie !
oprócz szumów własnych urządzenia (w jednym przypadku gdy urządzenie ma wbudowane odprowadzanie fazy uziemienia)są te które generuje dane środowisko typu pomieszczenia,obiekty,przestrzenie środowiskowe, najlepsze efekty uzyskałem w klopie, co prawda te pomieszczenie podbija znacznie niskie częstotliwości ,ale redukcja szumów otoczenia jest niska ,nie polecam nagrywać w pomieszczeniach gdzie znajduję się dużo pracującej elektroniki,AGD ,ponieważ to wpływa na jakość nagrywanych dźwięków pod względem zniekształceń no chyba że właśnie komuś zależy na takim zastosowaniu?

W celu zaoszczędzenia czasu przy odszumianiu proponuje stosować (expander/bramkę) ustalony zakres poziomu w db poniżej którego urządzenie nie będzie reagowało ogólnie na nagrywany sygnał wejściowy. redukcja szumów znajduje się gdzieś przy normalnych trybach nagrywania bez uwydatniania amplitudy poziomu sygnału wyjściowego nagrywania, mniej więcej w -40db.

PS.Iphone ma dobre nagrywanie mało szumów i klarowność.


RE: Mikrofon do nagrywania uderzeń - Rumush - 6.11.2016

Wszysztko generuje szum, ale jak masz sprzęt z dobrym preampem to zawsze jest lepiej. Ja mam miłe wspomnienia z redukcją szumu w Adobe Audition. Plus mp3 jest spoko jak z dźwiękiem nic później nie robisz, im więcej efektów nałożysz, pitch pozmieniasz to słychać różnice mocno.

Sam miałem doświadczenie z Zoom'em H4n i z Roland'em R-26 - jakość jest nieporównywalnie lepsza od telefonu plus nagrywając w stereo można fajne efekty stworzyć. I zgadzam się z Amerem co do nagrywania w pomieszczeniach bez różnych urządzeń.

A co ignorowania szumów to się nie zgodzę - chyba, że akurat taki efekt chcesz uzyskać. Przy nakładaniu efektów szum się potęguje. Jak zależy Ci na czystości dźwięku to jak wspomniałem, polecam Adobe Audition - różnica kolosalna.