MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Interfejs audio do PC-ta - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Interfejs audio do PC-ta (/temat-interfejs-audio-do-pc-ta)

Strony: 1 2


Interfejs audio do PC-ta - Burning Car - 21.03.2017

Czeka mnie niedługo upgrade sprzętu.Z chęcią kupię nowego kompa tylko ja przyzwyczaiłem się do stacjonarnych PC. I tu mam problem jaki interfejs kupić do stacjonarnego kompa? Boje się trochę tych na USB 2 bo mam 2 klawiatury (Korga M1 i Code 49) i lubię mieć podział klawiatury. Na raz więc gra (jest w użyciu) 5 instrumentów VSTi (bo jeszcze drumsy na padach). Boję się, że USB 2 nie "nadąży". Nie mogę namierzyć nic fajnego na PCie (no może poza ESIO MARA 44 XTe 2 no i RME- ale to jest piekielnie drogie) więc pewnie Thunderbolt lub Firewire wchodzą w rachubę. Budżet ... no mogę przekroczyć tysiaka ale dwóch raczej nie. Aha potrzebuję chociaż jednego Phantoma +48 V. Nie potrzebuję wielu wejść i wyjść tylko prędkości. Co radzicie bo "wujek google" nie "podpowiedział" żadnego rozsądnego (w sumie dużo sprzętu pokazał ale nie wiem co wybrać) rozwiązania ?


RE: Interfejs audio do PC-ta - Recoil83 - 21.03.2017

Witam, też jestem fanem blaszaka, USB się nie bój bo tylko latencja wzrośnie, taki standard dzisiaj, co do twoich klawiszy to Korga M1 podłączysz przez Midi a Code 49 przez USB.

Chodziło ci chyba o Esi Maya 44 PCI posiadam ją ma wejście Phantom, ale miałem problemy z sterownikiem w Windowsie i grach potrafiła trzaskać, ale w produkcji w DAWie działała bez zarzutu.

Możesz jeszcze pomyśleć nad ESI Juli@ PCI, ta karta nie posiada wejścia Phantom, za to posiada wejście MIDI, i z tej karty aktualnie korzystam, działa bezproblemowo w DAWie na własnych sterownikach ASIO, oraz w systemie i grach, sterowniki są dla wszystkich systemów Windows, bo ma dobre wsparcie, ogólnie dobrze mi się na tej karcie pracuje, jest zbalansowana i neutralna brzmieniowo.
http://allegro.pl/esi-juli-interfejs-audio-pci-i6652858833.html

Jeśli chodzi o interfejs USB to Focusrite Scarlett 2i2 2nd Generation chociaż nie wiem jak to się sprawdza bo nie posiadam.


RE: Interfejs audio do PC-ta - ak47soundsystem - 21.03.2017

Nie bój się USB. Po USB 2.0 kilkanaście kanałów audio stereo idzie bez problemu. W firewire nie wchodź - do nowszego laptopa potem nie podłączysz.

Najważniejsze są sterowniki. Podobno RME to najwyższa klasa pod tym względem. Unikaj tych co nie dają swoich sterowników, tylko ASIO4ALL. Czasem mi to źle działa.

Ja używam m-audio m-track II. Mogę ten polecić. Choć potencjometr od głośności po 2 latach trzeszczy. Jednak urządzenie od strony software-u jest b. stabilne. Nigdy zwiechy nie miałem. Sterownik M-audio minimalistyczny dobry. Działa jednocześnie DAW i inne programy (np. youtube), bo np. na laptopie z wbudowanym audio i ASIO4ALL to już było nieosiągalne. Dźwięk też b. dobry.

Wcześniej miałem tascama, ale driver BSODOwał mi przez kilka lat. Firma zorientowała się że coś jest nie halo, dopiero jak wydała kolejną generację interfejsów i chcieli je pogonić na starych driverach. Dopiero wtedy skumali że coś nie bangla i opublikowali patcha, który to naprawił, ale dosłownie dopiero po 3 latach. Więc od tej firmy bym się trzymał z daleka.

Presonusa dużego 1818 też testowałem z laptopem, ale sterownik sprawiał wrażenie niezby świeżego. Miałem zwiechy i na występie mi przysporzył trochę nerwów. Firma pozatym dziwnie się zachowuje. Te interfejsy miały taki procesor DSP na pokładzie. Nazywało się to VSL. Ale firma jest amerykańska i skupiona chyba bardziej na platformie Mac. Dość powiedzieć, że gdy cośam się zmieniło w systemach na maca, musieli zrezygnować z obsługi w sterownikach tego wbudowanego DSP, żeby zachować zgodność z systemem maca, na którym tą funkcjonalność przejął system. Ale zrobili coś takiego, że zrezygnowali też z obsługi tej funkcjonalności w nowych sterownikach dla windows i zostawili użytkowników na lodzie. Powiedzieli, że nowe sterowniki już nie będą tego miały, żeby było jednolicie na macu i na pc. A jak ktoś chce korzystać, z bądź co bądć potężnej funkcji, to proszę bardzo, ale na starych sterownikach. Tak że z tą firmą taka historia.
No i tyle mogę tu dorzucić...


RE: Interfejs audio do PC-ta - Burning Car - 21.03.2017

Dzięki Recoil83 za odpowiedź. Tak korg MIDI - Code USB. Ja myślałem o czymś co ma być nowości od ESI: https://rlawjdals777.jimdo.com/products/mara44xte-ii/ Rozumiem, że USB 2 jednak spowoduje trochę latencji. Jest jeden sprzęt na USB 3 (Zoom UAC-2) i wciąż o nim myślę- na ktoś? Ja mam obecnie EMU 0404 pci i nie narzekam, ale czasami po prostu gubi sterowniki (znika) i jedyne co pomaga to przywracanie systemu i też jest kiepsko ze sterownikami- no i pare lat ma więc pewnie też jej żywot dobiega końca. Dzięki za parę słów o ESI Juli@ PC.


RE: Interfejs audio do PC-ta - Burning Car - 21.03.2017

Dzięki ak47soundsystem. Warto nieraz zapytac bo akurat m-audio m-track II nie brałem pod uwagę. Muszę mu się bliżej przyjrzeć.


RE: Interfejs audio do PC-ta - tomaszp - 21.03.2017

Też spokojnie mogę polecić M-Track 2x2M, przesiadłem się z Focusrite Scarlett Solo i jestem mega zadowolony.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Interfejs audio do PC-ta - Zirds - 21.03.2017

Ogólnie to możesz kupić coś na USB, ale z wejściami MIDI, do których możesz podpiąć któryś z w/w kontrolerów (oczywiście jeśli mają MIDI OUT).


RE: Interfejs audio do PC-ta - Burning Car - 21.03.2017

Dzięki wszystkim za odpowiedzi widze ,że raczej USB 2 sobie poradzi z latencją. Muszę taż bliżej się przyjrzeć M-Audio i ESI. A co sądzicie o Rolandach np.: o takiej nowości (zawsze to będą najnowsze sterowniki - bo nowy sprzęt): https://www.roland.com/global/products/rubix22/


RE: Interfejs audio do PC-ta - Zirds - 21.03.2017

Roland po jakimś czasie zaprzestaje wydawać sterowniki do swoich produktów.. Wiem to z doświadczenia ;/

Warto poszukać także używanych interfejsów, zawsze cena jest niższa niż w sklepie, a i można sobie cenę nawet utargować niższą :)


RE: Interfejs audio do PC-ta - Burning Car - 21.03.2017

(21.03.2017, 14:39)tomaszp napisał(a): Też spokojnie mogę polecić M-Track 2x2M, przesiadłem się z Focusrite Scarlett Solo i jestem mega zadowolony.

Pozdrawiam,

Tomek

Dzięki Tomek za podpowiedź własnie sprawdziłem na stronie M-Audio i ten model (M-Track 2x2M) obsługuje USB-C tak więc muszę tylko wziąć pod uwagę żeby płyta główna kompa miale takie USB i chyba będzie ok z latencją.


RE: Interfejs audio do PC-ta - ak47soundsystem - 21.03.2017

Wszystkie USB są wstecznie kompatybilne. Jak się da wsadzić w nie starszy kabel. to po nim pójdzie.
Prędkością się nie przejmuj. Latencja to driver. USB latencji nie wprowadza. Po USB 2.0 taki Scarlett 18i20 czy focusrite 1818 puszczają po kilkanaście kanałów, więc w temu 2x2M to będzie rybka czy Ce czy nie-Ce.

Ja mam od kilku dni M-Audio M-hub (z tej nowej serii) i działa to norlmalnie na zwykłym kablu USB 2.0 a porty w laptopie są chyba USB 3.0 (na te niebieskie wtyczki).


RE: Interfejs audio do PC-ta - DelianoCarl - 21.03.2017

Posiadam kartę na PCI - RME HDSPe AiO - ogólnie mistrzostwo świata ;) ale jednak 2500zł trzeba wydać..
Od siebie poleciłbym Ci coś z Focusrite, teraz jest duża obniżka cen na drugą generację. Bo wprowadzili nowe interfejsy na Thunderbolta. Myślę, że niedługo kupię sobie z ciekawości 18i8 lub 6i6.
Gdyby porty USB miały zły wpływ na latencje to te produkty nie miałyby racji bytu ;)
Celowałbym w Focusrite.
tak apropo, jeśli podłączysz urządzenie działające na USB 2 do portu USB 3 , wszystko będzie działać ;) spokojnie... nie wykorzystasz tylko całej przepustowości którą oferuje USB 3 :)


RE: Interfejs audio do PC-ta - ak47soundsystem - 21.03.2017

Stare focusrity podobno różnią się od nowych tym USB 3.0 (ale kanałów jest tyle samo) i przedwzmaniaczami (większa czułość i clipping później).
Drivery napisane dla nowych chodzą ponoć na starych i dają też minimalnie niższą latencję.


RE: Interfejs audio do PC-ta - Recoil83 - 22.03.2017

(21.03.2017, 18:24)DelianoCarl napisał(a): Posiadam kartę na PCI - RME HDSPe AiO - ogólnie mistrzostwo świata ;) ale jednak 2500zł trzeba wydać..

Czy ta karta ma sprzętowy DSP i jak wygląda wsparcie sterowników dla systemów wyższych niż Vista np. win7,8,10?

Bo myślałem nad tym ale nie byłem pewny wsparcia.


RE: Interfejs audio do PC-ta - DelianoCarl - 22.03.2017

Wsparcie sterowników jest wzorowe. Na Windows 7/10 działa bez zarzutów. Działało mi na win 7 i teraz działa na 10. Nie wiem jak z Vista i Win 8. Instalacja trwa 30 sekund + restart komputera :)
Jeśli chodzi Ci o procesor DSP czyli o jakieś efekty, typu reverb, kompresor itd itd przetwarzane przez kartę dźwiękową, to niestety nie ma.
Jest tylko coś takiego jak DIGICheck. (doczytaj na necie)
Polecam dokupić jeszcze na początek - BO9632XLR ;) wiązka symetrycznych złączy analogowych, bo w zestawie dostaje się niesymetryczne.
Mi głównie zależało, na dużej przepustowości i niskiej latencji przy rozbudowanych projektach. Ograniczeniem okazał się komputer ;) Prawda jest taka, że karty nie wykorzystuję w 100%. ;)


RE: Interfejs audio do PC-ta - Recoil83 - 22.03.2017

Nie wiem, to taniej by wyszło kupić ESI Julia
https://www.esi-audio.com/products/juliaxte/

i do tego procesor efektów UAD-2 SOLO Core
http://skladmuzyczny.pl/universal-audio-uad-2-solo-core.html

i zostało by jeszcze na wtyczki, a z efektami miałbym raz na zawsze spokój.


RE: Interfejs audio do PC-ta - DelianoCarl - 22.03.2017

Zdecydowanie tak.. ;) kartę kupiłem jakieś cztery lata temu, dzisiaj pewnie wydałbym pieniądze na inne rozwiązanie.
Szczerze to niedawno myślałem o dokupieniu jakiegoś procesora efektów ze stajni UAD.
Z tego co wiem to TC Electronic też daje radę.


RE: Interfejs audio do PC-ta - Burning Car - 23.03.2017

Hmm... Z tą ESI Julia (razej: Juli@ XTe bo pod PCIe) to teraz mam "zagwozdkę". Mam obecnie mikser Soundcraft Notepad-102 i on ma dwa preampy z Phantomem 48 V. Zastanawiam się czy te preampy wbudowane w karty USB (M-Audio,Focusrite itd) będą lepsze czy nie? Czy naprawdę zmieni się dzięki nim jakość nagranego wokalu? Jako głównego mikrofonu używam Bluebird.


RE: Interfejs audio do PC-ta - ak47soundsystem - 23.03.2017

w moim M-Audio preamp brzmi ok. Może to nie jest klasa profesjonalna, ale na domowe warunki zupełnie styka.

Mnie osobiście UAD nie interesuje, z tego powodu że potem pluginy trzeba kupować też od UAD, żeby wykorzystać możliwości sprzętu, a one wcale tanie nie są, bo to sprzęt adresowany dla pro-sów, no i się człowiek zamyka na jednego producenta - zerowa konkurencja. Dzisiejszy PC sobie doskonale radzi z tonami pluginów, więc dla domowych muzyków, to overkill.


RE: Interfejs audio do PC-ta - Recoil83 - 23.03.2017

ak47soundsystem
Ja tylko piszę jak bym wydał 2500zł jak bym miał teraz kupować, a co do efektów korzystam tylko z tego co jest wbudowane w DAW i jest tam wszystko co mi potrzebne i działa najwydajniej po najniższej latencji.

Burning Car spokojnie podłączysz mikser do karty, co do mikrofonu to mogą być większe szumy to wszystko, na jakości nie stracisz odczuwalnie.