MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Problem z projektem - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Problem z projektem (/temat-problem-z-projektem)



Problem z projektem - gimmi - 22.03.2017

Hej, mam taką denerwującą przypadłość, że zamiast zrobić prostą melodie czy proste akordy (tak jak to robił Alan Walker w takim Fade) to próbuję zrobić jakieś nie wiadomo co. Po prostu wiem, że mógłbym zrobić coś prostego co dobrze brzmi ale mam jakąś blokadę. Nie tylko w muzyce tak mam, pisząc jakiś tekst na zadanie wydziwiam, chce używać jakichś słów, których czasem nie rozumiem. Mieliście taki problem i czy oduczyliście się takich zagrywek to jak. Z góry dzięki


RE: Problem z projektem - MarcelloT - 22.03.2017

Moja sugestia: może zamiast skupiać się na kompozycji użyj jakichś gotowych plików midi, albo sam po prostu na szybko zrób bardzo oklepaną progresję, arp i melodyjkę, a skup się na sound designie. Innymi słowy przenieś swoją "obsesję" na coś innego.

Z tekstami nie mam żadnego doświadczenia, ale może i w tym przypadku przyda się ta sama metoda i na przykład zamiast samego doboru słów skup się na ich rytmice, jak we wierszu, ale jak już pisałem, nie znam się na tekstach :P


RE: Problem z projektem - gimmi - 22.03.2017

Ten tekst to był bardziej jako porównanie. Po prostu czuję, że gdzieś tam mam melodie ale nie potrafię tego wydobyć. Jak próbuje to wychodzi muzyka typowo do bajki dla dzieci.


RE: Problem z projektem - dejfdj - 22.03.2017

Oglądaj video. Zmieniaj szczegóły. Projektowanie od zera zostaw wirtuozom. Chyba, że chcesz utknąć na kołysance.. Pisząc teksty. Sprawdzaj znaczenie, nic nowego. Nie ma nieistniejących wyrazów, z pewnością zapomniałeś znaczenie.

Pozdrawiam


RE: Problem z projektem - Tech.Nixa - 22.03.2017

Może spróbuj to co ja. nie myśl o tym co robisz. Miałam bardzo podobnie, w głowie brzęczała mi jakaś z pozoru zayebista piosenka, już słyszałam muzykę, tekst i widziałam teledysk i w ogóle wow wow jakie niesamowite, będzie hit, będę sławna itp. itd. i co? No i dupa. Typowy przypadek przerostu formy nad treścią. Mam tak w wielu dziedzinach i staram się z tym walczyć. Staram się jak najmniej myśleć o tym jaką muzykę zrobić, zwłaszcza jak jestem poza domem i nie mam przed sobą programu i jak dobrze zapamiętać tego co mi tam gra gdzieś z końca głowy. Być może w przypadku wielkich artystów, którzy są w tej branży takie wpadające pomysły przeradzają sie w wielkie hity (przykład, Billie Jean Michaela Jacksona wpadło mu do głowy przypadkiem jadąc samochodem, teoretycznie piosenka powstała w 3 minuty) no ale...to są profesjonaliści albo mają ludzi, którzy im pomagają w realizacji tych pomysłów itp. itd. Ja zawsze jak mam ochotę zrobić jakiś kawałek to staram się nie myśleć o tym prawie w ogóle jak będzie brzmiał itp. itd. Siadam, włączam DAW i zaczynam. Po prostu robię to co mi na bieżąco wpadnie do głowy. Słucham tego cały czas co własnie powstaje i staram sie dogrywać do tego kolejne pasujące dźwięki. Jak przestaje mi wychodzić, zostawiam i wracam po jakiejś przerwie itd. Czysta improwizacja. Zawsze jak zamartwiam się, że miałam jakiś "świetny" pomysł na niesamowitą, innowacyjną, przełomową i fantastyczną melodię, a albo mi nie wychodzi albo zapomniałam to po chwili uświadamiam sobie, że w końcu dopiero się uczę i wiele jeszcze przede mną. Na nic mi te fantastyczne melodie teraz jak nic z nich nie wyjdzie bo nie ogarniam większości teorii i praktyki. Wole zrobić coś prostego, wpadającego w ucho i żeby ktoś to chciał słuchać, ćwiczyć cały ten miks, brzmienia itp. itd. niż układać jakieś mega skomplikowane nuty bez ładu, składu i celu bo i tak jak na razie nie ogarniam jeszcze wszystkiego, a każdy utwór to tylko ćwiczenie w dążeniu do udoskonalania się. Wielkie symfonie poczekają :)


RE: Problem z projektem - marcinxx1982 - 22.03.2017

(22.03.2017, 22:53)GetFreaky napisał(a): jak dobrze zapamiętać tego co mi tam gra gdzieś z końca głowy. Być może w przypadku wielkich artystów, którzy są w tej branży takie wpadające pomysły przeradzają sie w wielkie hity (przykład, Billie Jean Michaela Jacksona wpadło mu do głowy przypadkiem jadąc samochodem, teoretycznie piosenka powstała w 3 minuty) no ale...to są profesjonaliści albo mają ludzi, którzy im pomagają w realizacji tych pomysłów itp. itd.

Głowa to najlepszy DAW jaki może być,momentalnie poprzestawiasz w niej nutki i spasujesz wszystko jak należy.Sztuka to teraz przełożyć to na realny świat :)Bardzo się przydaje przy tym umiejętność grania na instrumentach,trzeba być osłuchanym w dzwiękach żeby mniej więcej wiedzieć jakie to nuty grają nam w głowie.Wtedy szybko przekładasz to na pianorolla,bo czym dłużej słuchasz innych dzwięków tym bardziej zanika melodia w twojej głowie :)No przynajmniej ja tak mam ;)


RE: Problem z projektem - gimmi - 22.03.2017

Jeszcze raz to napisze, teksty to były tylko porównanie i tekściarzem raczej nie będę :P Teraz tak sobie wszedłem do fl studio i powklejałem różne z pozoru bez sensu nuty na piano rollu ale po uporządkowaniu nabierają jakiegoś kształtu. Ostatnio jak słuchałem kilka gatunków z tych bardziej znanych to zauważyłem, że niektóre melodie mniej czy bardziej i w jakimś stopniu się powtarzają, tylko mają inne tempo albo leca w innej kolejności. A odbiegając od tematu, spróbuję wrócić do gitary zanim kupię keyboard, może tam się otworze :P