MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Keyboard vs MIDI i co polecacie? (/temat-keyboard-vs-midi-i-co-polecacie)



Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Tech.Nixa - 27.03.2017

Witam, stwierdziłam, że może warto by podnieść moje hobby o lvl wyżej i zaopatrzyć się w końcu jakąś klawiaturę. Ileż można układać klocki myszką :) Dodatkowo mam w planach zapisać się na jakaś naukę gry na klawiszach żeby umieć na tym grać. Niedawno dopiero ogarnęłam, że MIDI, a Keyboard to 2 inne rzeczy i że MIDI nie wydaje żadnych dźwięków. Jestem początkująca w tej dziedzinie i z klawiszami miałam do czynienia tylko jako mały gówniak bo w domu był stary Keyboard Yamaha z 86 roku, obecnie niezbyt zdatny do użytku bo ktoś rozwalił zasilacz.
Chciałabym Was więc się poradzić co w takiej sytuacji polecacie mi wybrać. Nie wiem ile klawiszy mi potrzeba, oktaw itp. itd. Ciężko mi nawet określić gatunek jaki chciałabym tworzyć bo cały czas poszukuję i wiele mi się podoba, począwszy od typowo elektronicznych brzmień poprzez hiphopowe do tych jazzowych. Tak jak wspomniałam dopiero wchodzę w temat i to będzie moja pierwsza styczność z tym. Z jednej strony fajnie jakbym mogła pograć nie tylko z podłączonym DAW'em, bo to dodatkowa frajda i jest to bardziej mobilne kiedy nie ma się np. laptopa, z drugiej słyszałam, że podobno Keyboardy dużo gorzej sprawują się z pracą w DAW.
Ja nie mam o tym zbytnio pojęcia więc zdaję się na Was.
Budżet to około do +/- 500zł.
Z góry dzięki za pomoc!


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Zirds - 27.03.2017

Na start weź sobie coś używanego. Mogę Ci polecić ten sprzęt, sam ją miałem kiedyś:

https://www.olx.pl/oferta/klawiatura-sterujaca-klawisze-behringer-umx-490-instrument-CID751-IDknSsU.html#4e414d00a8


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Wasp - 27.03.2017

Do każdego gatunku klawa się przyda
najlepiej żeby miała co najmniej 49 klawiszy
poniżej 500 zł to

http://www.ceneo.pl/30630122#mh=o5l0Lq4W96000XEhIn%E2%80%8BOb8q2GLopUcZ2paLCEkyhOQpTqyemN%E2%80%8By0FXFuhjns2XHmgi0jpTK8m9xF4BBM%E2%80%8BGQ-ntnFd7vA2GnhHNiY07FazXZio9Yah9%E2%80%8BzmlV6xHkoTvJgqvRmVlofAgrKgkLv_%E2%80%8BhEukVg6jS_ZAM6TyYRl74M-DXuD-Gk6CpNEQYYWsi255yFyU6HEnbA2

ale nie ma pokręteł


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Tech.Nixa - 27.03.2017

(27.03.2017, 16:39)WaspXT napisał(a): ale nie ma pokręteł

A o jakie pokrętła Ci chodzi dokładniej :P ?


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Recoil83 - 27.03.2017

(27.03.2017, 17:00)GetFreaky napisał(a):
(27.03.2017, 16:39)WaspXT napisał(a): ale nie ma pokręteł

A o jakie pokrętła Ci chodzi dokładniej :P ?


Chodzi o enkodery takie pokrętła do obsługi DAW lub Syntha Live, to co zaproponował Zirds jest całkiem dobre i do tego dostaniesz interfejs audio, na początek dobre.

Chyba że chcesz zwyczajny keyboard do nauki gry to wtedy :

https://www.olx.pl/oferta/keyboard-yamaha-ypt-230-CID751-IDlbW2Q.html#85ba9c3984

i ma wbudowane porty MIDI.




RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - DelianoCarl - 27.03.2017

Mam klawiaturę Behringer UMX610 - jak sama nazwa wskazuje, posiada 61 klawiszy. Jeśli chodzi o ten przedział cenowy, jest naprawdę w porządku :) dla początkującego wystarczy. Do normalnego grania minimum 49 klawiszy.
61 klawiszy jest baaaardzo wygodne i można już poświrować z grą jak na pianinie, bez przełączania oktaw. Co do keyboardów się nie wypowiadam, bo nigdy nie miałem.


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - ak47soundsystem - 28.03.2017

może sprawdź najpierw czy ta stara yamaha ma wyjście midi (takie okrągłe z 5 dziurkami)
https://www.musicrepo.com/wp-content/uploads/midi-port-cropped1.jpg
potrzebne tylko "MIDI OUT".
Jak chcesz mieć przyjemność z grania, to nawet stary keyboard starczy. Ba, on może mieć nawet vintage-owe brzmienie, tak modne teraz! Kto wie, co za cudo masz.... Generalnie większość, nawet starych keyboardów, brzmi dość znośnie, jeśli zamiast z wbudowanych głośniczków dźwięk będzie wydobywał się z jakiegoś wzmacniacza, czy choć miniwieży. Nawet dziecinne casio za 200 zł nieźle brzmi na kolumnach.

Jeśli twój stary keayboard ma to wyjście MIDI, to wystarczy dokupić ten zepsuty zasilacz i jeszcze kabel MIDI do kompa i masz co chcesz za darmo, a 500 zeta ci zostanie na naukę. To powinno starczyć na kilkanaście lekcji. Nie nauczysz się po nich grać, ale zorientujesz się czy w ogóle jest sens próbować.

Nie chcę zniechęcać, ale żeby się nauczyć grać na klawiszach tak, żeby zagrać to co się pomyśli, potrzeba kilku lat ćwiczeń. Ilu dokładnie, to zależy od wieku, w którym się rozpoczyna naukę i naturalnych predyspozycji. Jedni załapują w lot inni całe życie nie dadzą rady. Ale generalnie trzeba się dużo uczyć i dużo ćwiczyć. Jeśli weźmiesz nauczyciela, to i tak będzie cię najpierw uczył czytać nuty (bo bez tego nie dasz rady zrobić żadnej pracy domowej). Więc uzbrój się w cieprliwość.


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Koberise - 28.03.2017

wiadomo ,że midi :) dźwięki masz w programach :) tak jest najprościej :)
ja mam launchkey 49 novation. jeśli chcesz uczyć się pograć nei tylko układać melodyjki 49 klawiszy bierz


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Tech.Nixa - 28.03.2017

(28.03.2017, 9:10)ak47soundsystem napisał(a): może sprawdź najpierw czy ta stara yamaha ma wyjście midi (takie okrągłe z 5 dziurkami)
https://www.musicrepo.com/wp-content/uploads/midi-port-cropped1.jpg
potrzebne tylko "MIDI OUT".

No niestety nie ma. Tylko wejście na zasilacz i jakieś stare słuchawkowe. Model to Yamaha PSS 140. Co do nauki, wiem, że to dużo pracy i czasu wymaga. Zawsze chciałam na czymś grać już jako mały gówniak ale rodzicie się z tym nie zgadzali i nie chcieli nigdy mi pomóc rozwijać się w takim kierunku. Nie kupili mi nigdy żadnego instrumentu a ten keyboard to chyba był jakiś dziadka. Twierdzili, że nie mam talentu. Teraz jestem na tyle duża że mogę sama zdecydować i się gdzieś zapisać. Szkoda, ze tyle lat w plecy. Chciałabym chociaż ogarnąć grę na takim poziomie, żeby nie układać wszystkiego myszką. Nie zależy mi od razu na odgrywaniu jakichś niesamowitych symfonii :)


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Zirds - 28.03.2017

Szkoda takich rodziców...


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - OProject - 28.03.2017

Nektar impact lx 49 sie nada xd
podobny np. M-audio oxygen 49

Kibordu samego raczej nie ma sensu brać, według mnie najlepiej mieć i klawiature midi, syntezator, keyboard i pianino... no ale wszystko z czasem, na midi nauczysz się grać, i będziesz mogła kontrolować synthy i DAW, chociaz ja nie uzywam zbyt często przy kręceniu, ale do grania gałka z cutoff czy innym efektem jest niezbędna :E

Swoją drogą Midi ma pewną przewagę nad keyboardami i syntezatorami, jednak wielkim minusem jest to że bez komputera i programu, vst itp. nie nadaje sie do niczego xd


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - Tech.Nixa - 28.03.2017

(28.03.2017, 19:33)Zirds napisał(a): Szkoda takich rodziców...

Heh, z jednej strony mam im to za złe z drugiej bardzo starali się we mnie rozwijać "talent" plastyczny i robili wszystko, żebym była jak najlepsza w tym, nie zwracając w ogóle uwagi na to czy mam jakieś inne zainteresowania. Może trochę w tym jest z tego, że moja mama chciała chodzić do plastyka, ale rodzice dali ją do muzycznej to jak już chciała grać na flecie poprzecznym to jej dali gitarę, którą nienawidziła i to chyba jej trauma. Ja jak byłam, mała to mówiłam, że chciałabym gitarę ale nie bo palce bolą i to żmudne i okrutne zajęcie XD Nie puszczali mi nigdy muzyki, nie zgadzali się na instrumenty ani nic w tym stylu. Tylko kredki, farbki i bloczki XD W końcu nieuniknionym było, że sama zacznę w końcu słuchać jakiejś muzy tym bardziej mając już internet w tamtych czasach. Dowiedziałam się o czymś takim jak Techno, potem Electro, HipHop itp. itd. głównie dzięki wujkowi, który z nudów mi puszczał wszystko co miał na kasetach i dzięki niemu też poznałam swoich ulubionych artystów, a nawet idola. Czasem nadal zdarza mi się wysłuchiwać, że łeee jestem za stara na muzykowanie czy tańczenie czy cokolwiek. masz malować! Ale ja mam to w sumie gdzieś, robię co chcę i wierzę, że kiedyś coś z tego wyjdzie, nawet jeżeli dzisiaj robię tylko jakąś kakofonię. Kiedyś w końcu mi się coś uda xD
Ale się rozpisałam :P


RE: Keyboard vs MIDI i co polecacie? - DelianoCarl - 29.03.2017

U mnie była podobna historia z rodzicami... co prawda nie cisnęli mnie na plastykę, ale zniechęcali do robienia muzyki... chociaż - wiem, że w głębi duszy cieszyli się, że siedząc całe dnie przed komputerem nie gram w gry, tylko próbuję coś stworzyć.. :) kiedy wydałem kilka remixów i epek... i miałem support u zagranicznych trancowych wymiataczy zaczęli mi kibicować i zaganiać, żebym robił muzykę :D To było jakieś siedem, osiem lat temu.. potem przyszedł czas na uganianie się za kobietami i totalny brak czasu :D Teraz siedzę w Anglii, skompletowałem sobie sprzęt o którym zawsze marzyłem i powoli wracam.. chociaż jest trudno. :)

żeby nie robić totalnego offtopa, siedem lat temu kupiłem klawiaturę behringer umx610 (która leży spowrotem zapakowana w piwnicy w Polsce) .. będąc w Anglii, kupiłem sobie identyczną.. także, coś musi w tym być, że jest naprawdę fajna :) a jak się nabierze wprawy to można grać jak tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=2H_OP2kttHw

w planach mam kupić klawiaturę Native Instruments S61 ale to zupełnie inny przedział cenowy.