MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co mixować w mono a co w stereo? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Co mixować w mono a co w stereo? (/temat-co-mixowac-w-mono-a-co-w-stereo)



Co mixować w mono a co w stereo? - Jozzo - 30.03.2017

Od czego zależy co dajemy w mono a co w stereo w Mixerze? Jak mogę wykorzystać te dwa sposoby? Na jak na razie to zawsze daję bass w pełni w mono na pokrętle, perkusje na jakieś 20% proc w mono a instrumenty głównie w mono, czasem tylko dam jakiś synth w mono żeby nie mieszał się z innymi instrumentami :D Ale chciałbym trochę więcej się o tym dowiedzieć i czy też robię to poprawnie. Szukałem w internecie ale jakoś nie udało mi się znaleźć nic na ten temat tylko co to mono i stereo :x Co o tym wiecie? Albo ewentualnie jakiś link gdzie mam nieco o tym? :D


RE: Co mixować w mono a co w stereo? - OProject - 30.03.2017

Kick zazwyczaj gra w mono, ale znam przypadki gdzie gra w stereo :E

Myślę że najważniejsze żeby lead synth grał szeroko, fx'y, wokal, bass czasem też dobrze brzmi, jednak ogólnie dół pasma lepiej dać w mono xd
W sumie to różnie z tym bywa, po prostu co brzmi dobrze to tak ma być, ważne też żeby zachować umiar bo jeśli wszystko gra szeroko to jest źle, musi też być kontrast :P
I nie ufaj żadnym liczbą w miksie i muzyce!


RE: Co mixować w mono a co w stereo? - neurojin - 30.03.2017

W sumie jak odtwarzać swoje kawałki na głośnikach grających w mono, to możesz dać wszystko w mono xD Jak sądzisz, że ktoś będzie je odtwarzał w stereo( a pewnie będzie) to daj coś w stereo. Jak wyżej, bas i stopa na ogół w mono. Lead fajnie jak gra w mono, a do tego mozna dodać drugą warstwę w stereo. Zależy też jaki gatunek. To co w mono bardziej się wyróżnia, jest lepiej widoczne. To co w stereo jest trochę bardziej rozmazane. Wyobraź sobie że jesteś malarzem. Główny bohater obrazu jest w mono. Koń na którym siedzi jest lekko w stereo. Trawa w tle jest bardzo w stereo. :D Ogólnie chodzi o to, żeby wszystko miało swoje miejsce. Jeśli masz kilka elementów zajmujących podobne częstotliwości, to dobrze je rozbić po panoramie, szczególnie jeśli chcesz je od siebie odseparować. Np. jeden hat gra bardziej po lewo, drugi bardziej po prawo. Albo ride'y które mocno skompresujesz i dajesz lekko w stereo, żeby wypełnialy tlo i jednocześnie nie zajmowały góry mono, która jest zajęta przez grający wysoko lead. Albo supersaw w stereo, plus drugi supersaw w mono. Układasz to jak klocki lego, ważne żeby dobrze brzmiało i żeby wszystko miało swoje miejsce.


RE: Co mixować w mono a co w stereo? - Deonite - 31.03.2017

Bass i kick w mono, reszta ładnie rozsadzona w stereo :) Można dodać do mono np. ride hat, lub inne rzeczy.


RE: Co mixować w mono a co w stereo? - Foortic - 31.03.2017

Staraj się trzymac wszystko poniżej 150-200hz w mono, wyżej juz mozesz dawać stereo ale też nie przesadzaj...
Pamiętaj że niektóre dzwieki powinny byc w mono bo inaczej w miksie robi sie kupa.. prosty przykład - spróbuj dac kicka w stereo chocby nawet tylko to powyżej 200hz... nie zabrzmi to najlepiej...
Inna sprawa - leady... fajnie brzmią w stereo ale jeszcze fajniej brzmią jak dasz kilka warstw w stereo i troche w mono... na pewno zabrzmią mocniej.
Jeszcze inna sprawa --zauważyłem (pewnie kazdy to zauwazyl albo jest to powszechnie wiadome) że dzwieki typu pad itd (z dłuższym attackiem i releasem) ładnie brzmią gdy są rozstawione szeroookooo w panoramie a odwrotnie jest z dźwiękami które są bardziej dynamiczne (szybki attack i krótki release) nie brzmią juz tak fajnie w stereo, szczegolnie jak sie przesadzi i slychac opóźnienia fazowe.
Ogólnie to pamiętaj zeby nie przesadzić z tym stereo i nie dawac wszystkiego na chama szeroko bo to nie zda egzaminu... główne dźwięki trzymaj w mono (mozesz je "poszerzać" poprzez layerowanie kolejnych warstw), na pewno zabrzmi to lepiej na smartfonach i tam gdzie nagłośnienie jest monofoniczne.


RE: Co mixować w mono a co w stereo? - Tomi - 31.03.2017

Jacek Gmoch Ci zobrazował

[Obrazek: 1ca2301b0e6cd.jpg]



RE: Co mixować w mono a co w stereo? - Royal Cartel - 18.04.2017

Zazwyczaj sub gra w mono, a reszta zależy od gatunku. Z reguły kick także siedzi w środku, ale na przykład w trapie już czasem bywa w stereo i ciekawie to brzmi. Jeśli wrzucisz wokal, lead czy inny instrument w mono, to musisz czymś (np. perkusją, padami) wypełnić resztę.
Na forum jest poradnik dotyczący panoramy, gdzie napisane jest, że haty są po lewej stronie, jakiś ride po prawej (lub w innej kolejności, na ogół ustawiam to tak jak mi pasuje :>) oraz coś więcej nt rozstawiania instrumentów. :)