MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+---- Dział: Serwisy Muzyczne (https://musicproducers.pl/forum-serwisy-muzyczne)
+---- Wątek: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. (/temat-spotify-itunes-tidal-amazon-music-etc)



Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - skibot - 15.04.2017

Cześć, zastanawiam się czy ktoś z Was, publikuje swoją muzykę w wymienionych wyżej komercyjnych serwisach? Właśnie przeczytałem warunki publikowania muzyki na Spotify i wygląda to mniej więcej tak, że jeśli jesteś niezależnym twórcą, to musisz wybrać współpracę z 1 z 6 providerów, którzy po opłaceniu przez Ciebie określonej sumy (rozpiętość spora - między 9-99$) za udostępnienie utworu/singla/epki/albumu, publikują Twoje nagrania w określonych serwisach komercyjnych.
Problem w tym, że jakoś nie mogę znaleźć informacji na temat przychodu z odtworzeń dla artysty :)
Może ktoś z Was jest w tym bardziej lotny i coś opisze na ten temat?


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Zirds - 15.04.2017

Są serwisy, które za friko opublikują Twój utwór na tych wszystkich apkach streamingowych.


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Shutara - 15.04.2017

Przychód z odtworzeń utworu (przynajmniej na Spotify) z tego co pamiętam był (i pewnie do tej pory jest) śmiesznie niski ;)


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - tomaszp - 18.04.2017

Jest kilka stron, przez które za darmo możesz udostępnić w tych serwisach swoją muzykę. Ja korzystałem z Routenote.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Mat.Mor.Raw - 18.04.2017

Mnie raczej zastanawia, czy publikując w serwisach komercyjnych mamy większą szansę dotrzeć ze swoją muzyką do prawdziwych słuchaczy, niż na soundcloud, youtube, bandcamp i innych darmowych serwisach.


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Plague - 18.04.2017

Soundcloud to się zrobiło jedną, wielką kupą.


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Zirds - 18.04.2017

(18.04.2017, 19:01)Plague napisał(a): Soundcloud to się zrobiło jedną, wielką kupą.

Jest jeszcze Soundcloud Premier, ale żeby do niego dołączyć trzeba mieć zaproszenie od osoby, która już go posiada.
https://on.soundcloud.com/premier

(18.04.2017, 19:01)Plague napisał(a): Soundcloud to się zrobiło jedną, wielką kupą.

Jest jeszcze Soundcloud Premier, ale żeby do niego dołączyć trzeba mieć zaproszenie od osoby, która już go posiada.
https://on.soundcloud.com/premier


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - skibot - 24.05.2017

(18.04.2017, 18:03)Mat Mor Raw napisał(a): Mnie raczej zastanawia, czy publikując w serwisach komercyjnych mamy większą szansę dotrzeć ze swoją muzyką do prawdziwych słuchaczy, niż na soundcloud, youtube, bandcamp i innych darmowych serwisach.

Zasadniczo z tego tytułu założyłem ten post. Powiedzmy sobie otwarcie - mam 33 lata, rodzinę, pracę i nie zamierzam się utrzymywać z muzyki, bo już kiedyś próbowałem i wiem, że to nie dla mnie. Nie mniej, chciałbym raz na jakiś czas wydać coś w internecie - takie teraz możliwości - nie musisz podpisywać kontraktu na zagranie X koncertów, cedując jednocześnie na kogoś prawa do swoich utworów, w zamian za wytłoczenie iluś tam sztuk fizycznego nośnika i dystrybucję w sklepach internetowych, a jak płyta zabangla w kilku rozgłośniach to i może w empiku.
Takie serwisy jak Spotify i iTunes trafiają wg mnie do zwykłych zjadaczy chleba, którzy w drodze do pracy czy szkoły słuchają sobie muzyki na słuchawkach na swoim smartfonie iPodzie czy innym badziewiu. Tym samym czerpiąc nawet niewielki zysk z udostępniania muzyki w takich serwisach myślę, że rzecz warta zainteresowania się.


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Aer - 24.05.2017

(24.05.2017, 20:34)skibot napisał(a): Zasadniczo z tego tytułu założyłem ten post. Powiedzmy sobie otwarcie - mam 33 lata, rodzinę, pracę i nie zamierzam się utrzymywać z muzyki, bo już kiedyś próbowałem i wiem, że to nie dla mnie. Nie mniej, chciałbym raz na jakiś czas wydać coś w internecie - takie teraz możliwości - nie musisz podpisywać kontraktu na zagranie X koncertów, cedując jednocześnie na kogoś prawa do swoich utworów, w zamian za wytłoczenie iluś tam sztuk fizycznego nośnika i dystrybucję w sklepach internetowych, a jak płyta zabangla w kilku rozgłośniach to i może w empiku.
Takie serwisy jak Spotify i iTunes trafiają wg mnie do zwykłych zjadaczy chleba, którzy w drodze do pracy czy szkoły słuchają sobie muzyki na słuchawkach na swoim smartfonie iPodzie czy innym badziewiu. Tym samym czerpiąc nawet niewielki zysk z udostępniania muzyki w takich serwisach myślę, że rzecz warta zainteresowania się.

Moje trzy grosze.
Powiem ze swojego mało istotnego doświadczenia - jeżeli chcesz po prostu wstawić swoją muzykę, by była to Routenote proponowany już wyżej jest jak znalazł. Konto jest fajne, wersja free daje sporo możliwości, tyle, że ze stroną mam złe doświadczenia, bo działa beznadziejnie moim zdaniem. Faktem jest, że Spotify jest odrobinę jak Batmanowy Two-Face. Z jednej strony to, o czym wspomniałeś - dostępność, zjadacze chleba etc. Z drugiej jednak algorytmy, żmudne algorytmy. Spotify ma trzy zasady działania, które zauważyłem sam korzystając z tego serwisu
1) Słuchaj muzyki, której chcesz (jak masz premium to całuję rączki)
2) Słuchaj wyselekcjonowanych przez nas mix'ów, bo przecież nie masz czasu na znajdowanie muzyki na własną rękę (miksy tworzy algorytm, który nakłada nacisk nie tylko na podobieństwo muzyczne, ale także popularność danego utworu)
3) Słuchaj Top 100 Polski albo świata, bo po co szukać muzyki na własną rękę
Prawa jest taka, że dla fanu można. Ja zarobiłem w okresie rocznym z 2/3 mojej muzyki wrzuconej na serwisie niecałe 10 centów. Żadne to pieniądze zakładając, że Routenote (o ile się nie mylę) zaczyna wysyłać Ci kasę po przekroczeniu 100 (50?) dolarów zysku. Mali nie mają szans wyskoczyć do przodu i się pokazać, bo zbija ich algorytm. Użytkowników siedzących i szukających obskurnych muzyków z Polski jest parę na krzyż, a oni i tak udadzą się do czegoś innego/nowego/lepszego. Może to dość post-modernistyczne mniemanie, ale póki nie jesteś wypromowaną marką, póki nie grasz koncertów, póki nie jesteś mocno aktywny we wszystkich innych stronach to Spotify jest jedynie dodatkiem i to dość małym. Dlatego nie mamy gwiazd Spotify, a na ganku rosną piosenkarze z Youtube'a czy rapsy z Soundclouda.


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Knifeman - 24.05.2017

@Aer

4) Publiczne playlisty tworzone przez użytkowników. Ile razy widziałem playlisty tworzone aby wbić się w jakieś słowa kluczowe czy popularne trendy, W takiej playliście w większości znajdują się utwory "znane i lubiane" pasujące idealnie pod temat ale co jakiś czas rozbrzmiewa utwór amatorski odbiegający technicznie a często nawet gatunkowo od reszty.


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - skibot - 9.11.2018

Wracam do tematu, bo już znam odpowiedź :) Nie jest źle. Powiedziałbym, że jest wręcz bardzo dobrze! Od 2 miesięcy, mój album Kod Konami jest dostępny na Spotify, Tidal, Shazam etc. W ciągu 1,5 miesiąca zebrałem tylko 5 słuchaczy - nie robiłem nic w celach marketingowych. Po prostu chciałem wrzucić swoją muzę na Spotify licząc na to że jeśli po pierwszym roku zarobię 5$ to będzie to sukces :) Po 1,5 miesiąca otrzymałem 13$, za uwaga - tylko 5 słuchaczy! Jak dla mnie bomba :) Ja zdaję sobie sprawę, że te liczby są śmieszne, no ale przecież wydaję tę muzykę sam, nie koncertuję, nie zbieram nowej widowni, nie prowadzę żadnego marketingu, więc jak na takie zero totalne to nie jest to chyba najgorszy wynik :)
A tu link do tego albumu - https://open.spotify.com/album/5nnGxJD8s5cL6ZNX0F4k8C


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Matt Boxonn - 28.02.2019

Dołącze się do tematu.
Mam pytanie, czy można publikować na w/w serwisach Remixy, z takim samym założeniem jak na yt, ze w momencie otrzymania roszczenia dot. praw autorskich wszystkie zyski z wyświetleń zarabia producent oryginalnej wersji, a moja wersja pojawi sie tylko i wyłącznie w celach promocyjnych aby dotrzec do większej liczby słuchaczy mojej muzyki, czy tylko własne kompozycje wchodza w grę?


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - Mat.Mor.Raw - 20.07.2023

Hej, założyłem playlistę MusicProducers.pl na spotify. Wstępnie dodałem kawałki, które znalazłem tutaj na forum (1 trak per artysta na początek). Jakby, ktoś chciał dorzucić się do playlisty (a nie ma tam go jeszcze) to niech daje znać do mnie na priv / discord z linkiem do swojego 1 kawałka na open spotify.

Followujcie i udostępniajcie:
https://open.spotify.com/playlist/56cNYlqfEu1sn4rHE6BpAD


RE: Spotify, iTunes, Tidal, Amazon music etc. - barthus - 22.07.2023

O, mega :D dzięki za wrzucenie mojego utworu ;)