MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach (/temat-rozstawienie-instrumentow-w-czestotliwosciach)



rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 16.05.2017

Witam
mam problem z korekcją w gatunku hands up wiem że jest korekcja która zmienia charakter brzmienia to z nią nie mam problemu.Problem polega na rozstawieniu w miksie poszczególnych instrumentów w częstotliwościach żeby każdy miał swoje miejsce jak by mi to ktoś wytłumaczył mniej więcej jak to zrobić to będę bardzo wdzięczny.DAW FL Studio 12

za każdą odpowiedź stawiam plusa :)

pozdrawiam


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Zirds - 16.05.2017

Tu masz odpowiedź:
http://musicproducers.pl/temat-mapa-czestotliwosci-wersja-digital?highlight=mapa+cz%c4%99stotliwo%c5%9bci


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 16.05.2017

dzięki za mapkę :) plusa stawiam
rozumiem że czerwone pole to miejsce instrumentu w spectrum tak ??


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Zirds - 16.05.2017

To nie jest widmo. To jest rozłożenie tonacji instrumentów na płaszczyźnie częstotliwości.


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 16.05.2017

czyli to jest mapa czestotliwości do korekcji brzmieniowej

a mi chodzi jak rozstawić te instrumenty żeby miały swoje miejsce w spectrum ?


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - In-Tegral - 16.05.2017

Swoje miejsce w panoramie czy w spectrum? Jak w spectrum to musisz dobrać i na oktawach te dźwięki i barwowo. Chodzi o to, że utwór nie może mieć samych "wysokich nutek" ani samych "niskich nutek" bo tego nie skleisz dobrze, poza tym nie będzie on urozmaicony ani ciekawy - nie będzie opowiadał historii, musisz aranżować od razu na różnych oktawach. Na necie masz mapki częstotliwości, na których grają głównie dane instrumenty - sprawdź. Tak samo częstotliwości do danych dźwięków np. A4 - 440hz. Wracając - nie możemy też zapominać o panoramie i efektach przestrzennych to też jest BARDZO ważne.


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 17.05.2017

dzięki wielkie za pomoc :) czyli samym korektorem nic nie zdziałam?
plus poleciał :)

ja tak zrobiłem poziomy/panorama / i teraz korekcje robie pózniej komprejsa i na samym końcu pogłos


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - BrokenBeat - 17.05.2017

Siemka. Ja robie to tak: mam np melodie, akordy, bass i perke(kick i clap).
Kicka nie ruszam zabardzo, robię mu tylko lekką korekcję.
Bass obcinam górę i środek(czasem część środka zostawiam)
Melodia - obcinam niskie tony
Akordy - obcinam niskie tony
Clap - obcinam niskie tony

Teraz jak już pochlastałem wszystko to robie tak:
Saidchain na bass - żeby się z kickiem nie gryzł (podczas gdy gra kic to sidechainuje raczej wszystko)
Melodie, akordy i clapy po obcięciu grają w większości w tej samej części spectrum, więc trzeba je rozstawić w panoramie wtedy sie mniej gryzą.

Rozstawienie w spectrum wygląda tak: Bass, kick (dół, niski środek, środek) reszta środek, góra.
Ustawienie balansu miedzy tym wszystkim na mikserze to kolejna sprawa.
Im więcej dźwięków tym trudniej.


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 17.05.2017

dzięki :)

plusa stawiam ;)

no właśnie zauważyłem że im więcej tym ciężej :D


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - neurojin - 17.05.2017

Nie obcinaj wszystkiego bo się pusto robi. Czasami zamiast low/high passa lepiej dać shelfa. Im niżej jesteś, tym mniej instrumentów. U góry możesz dać ich więcej i nie będą aż tak bardzo kolidować, u dołu bardzo słychać jak gra kilka jednocześnie w podobnym paśmie. Bass możesz zrobić różny, zależy od gatunku. Np. w dnb basy często są od 40 do 20k prawie i składają się z kilku warstw. W sumie ciężko powiedziec czy to przy 20k można nazwać jeszcze basem. W każdym bądź razie łączy się warstwy. Możesz taki bas przyciszyć przy 300 hz jak nie lubisz jak zamula, albo zostawić jak lubisz. Wszystko kwestia gustu. Nie ma co się ograniczać, pamiętaj tylko żeby zbyt wiele rzeczy nie grało w tym samym miejscu, a jeśli już muszą grać, to sprawdź faze :)


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 17.05.2017

dzięki wielkie za pomoc :)
plus poleciał :D


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 18.05.2017

(17.05.2017, 15:14)neurojin napisał(a): Nie obcinaj wszystkiego bo się pusto robi. Czasami zamiast low/high passa lepiej dać shelfa. Im niżej jesteś, tym mniej instrumentów. U góry możesz dać ich więcej i nie będą aż tak bardzo kolidować, u dołu bardzo słychać jak gra kilka jednocześnie w podobnym paśmie. Bass możesz zrobić różny, zależy od gatunku. Np. w dnb basy często są od 40 do 20k prawie i składają się z kilku warstw. W sumie ciężko powiedziec czy to przy 20k można nazwać jeszcze basem. W każdym bądź razie łączy się warstwy. Możesz taki bas przyciszyć przy 300 hz jak nie lubisz jak zamula, albo zostawić jak lubisz. Wszystko kwestia gustu. Nie ma co się ograniczać, pamiętaj tylko żeby zbyt wiele rzeczy nie grało w tym samym miejscu, a jeśli już muszą grać, to sprawdź faze :)

tylko u mnie jak patrze na wykres spectrum to mam za dużo góry jak odsłuchuje cały miks w przeciwieństwie do referencji idzie ładnie prosto a poźniej co raz wyżej i nie mam prostej równej linii tylko widać wyraźną różnicę że linia spectrum idzie do góry czyli co muszę pościnać przyciszyć górę kilku instrumentów ?


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - neurojin - 18.05.2017

Albo ściszyć cały instrument/ instrumenty, licząc się z tym, że przyciszysz też resztę jego częstotliwości, albo dać shelfa albo lowpassa. Tutaj już musisz poeksperymentować. Weź ich nie soluj, tych instrumentów, tylko je włącz razem z całym kawałkiem. Zbyt dużo funkcji solo to zbrodnia :D Potem nałóż high passa i powoli zjeżdżaj pokrętłem freq aż dojedziesz do takiego poziomu który cię zadowala. Potem powtórz z high passem i porównach co lepiej wyszło. Potem spróbuj bez użycia eq, tylko przycisz same instrumenty. Można to zrobić na różne sposoby. Ja cały czas się uczę i myślę, że zanim będę robił naprawdę dobry mix to minie jeszcze kilka lat, więc w sumie też się nie przejmuj i ćwicz, z czasem będzie coraz lepiej :D

aha ps. możesz jeszcze użyć multiband compressora, też fajnie działa w takich przypadkach, szczególnie jak jeden dźwięk się wyrywa co jakiś czas w danym zakrese, a reszta dźwięków jest ok. Wtedy ten jeden dźwięk przekroczy threshold i aktywuje kompresor, a reszta będzie grała normalnie.


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - STLKR CLL - 18.05.2017

Od jakiegoś czasu preferuję dublowanie tych samych dźwięków i przy jednym daję na oscylatorach oktawę w dół, zazwyczaj są to warstwy bez detune. Ucinam im trochę wysokich i do 500Hz daję w mono. Następnie dokładam jakieś sawy (jedne wyżej, drugie niżej, zależy jak brzmią). Jeżeli chodzi o panoramowanie, to im wyżej tym bardziej rozmywam.

Z akordami różnie, ale zasada generalnie jest podobna jak u leadów - im wyżej tym szerzej (czyli im niżej tym mniej detune).

Bass - tutaj większą rolę odgrywa szczęśliwe trafienie w brzmienie, ale zazwyczaj kombinuję z dwoma subami (choć niekoniecznie, ale lubię jak bas gra mniej więcej w zakresie częstotliwości suba stopy) i jakimś crunchy bassem. Wszystko w mono. Zakresy ucina różnie, ale ważne by suby ze sobą nie kolidowały.

Stopa - ważne, by współgrała z basem i nie zamulała (najlepiej lekko podciąć zakresy ~300Hz)


RE: rozstawienie instrumentów w częstotliwościach - Bassflor - 19.05.2017

dzięki za wszelką pomoc :)

oczywiście plusiki poleciały :D

pozdrawiam ;)