MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Nie zrozumienie filmiku - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Nie zrozumienie filmiku (/temat-fl-studio-fl-studio-nie-zrozumienie-filmiku)



FL Studio: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 9.08.2017

https://www.youtube.com/watch?v=J1jFqhfISJc

Witam !

Chciałbym się zapytać czy wiecie może co zrobił autor tego filmu w czasie 15:33 - 16:38.

Rozumiem z tego że opcja copy value wysyła ustawienie parametru do ścieżki automatyzacji
ale autor porandika pózniej kopiuje coś i nwm jakimi skrótami klawiszowymi to robi i czy jego czynności do czegoś jeszcze nawiązują.

2. Żeby np zrobić automatyzacje jakieś całej wtyczki np delaya to trzeba stworzyć automation clip z danego slotu w mikserze ?

Pozdrawiam !


RE: Nie zrozumienie filmiku - OProject - 9.08.2017

Copy value to po prostu kopiuj wartość
czyli skopiowanie ustawienia w procentach (np. masz jeden automation clip ustawiony na 53% i robisz drugi których chcesz żeby miał tyle samo i wklejasz zamiast ustawiać tyle samo, bo czasami ciężko myszką trafić w daną wartość xd)
Wydaje mi się że on używał skrótu ctrl+c ctrl+v ale nie jestem pewny xd


RE: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 10.08.2017

Najpierw robie create automation clip a potem ppm na parametr i daje copy value i samo sie wysyła do ścieżki automatyzacji ?


RE: Nie zrozumienie filmiku - hudson462 - 10.08.2017

OProcject, też używałem ctlr c. Zorientowałem się, że wystarczy samo c (bez ctrl). Tak samo jest z praktycznie każdą inną funkcją, którą wybiera się z panelu po kliknięciu w coś PPM. Przy danej opcji jest podkreślona jedna litera np. w "copy value" podkreślona jest litera "c", a w "paste value" podkreślona jest litera "p". Dlatego skrót ctrl +v nie działa do wklejania wartości punktu do automatyzacji w FL'u- zamiast niego po prostu klikamy literę "p". Przydatna rzecz np. kiedy mamy na danej ścieżce w mikserze zapięte kilka wtyczek w jakiejś kolejności i chcemy przenieść jedną z nią wyżej albo niżej. Ja do niedawna klikałem myszką w "Move Up" (podkreślona litera "u") lub "Move Down" (podkreślona litera "d") a okazało się że wystarczy zamiast szukać na liście interesującej nas opcji po prostu kliknąć odpowiednio "u" lub "d".

PanKanapka, jeśli masz np. pokrętło "volume" i jest ono ustawione na 40% i przy takim ustawieniu klikniesz w nie PPM, a następnie utworzysz automatyzację to CAŁA automatyzacja będzie miała wartość 40%. Jeśli chcesz dać jakiemuś punktowi w tej automatyzacji inną wartość niż 40% to możesz zmienić wartość tego punktu przesuwając go myszką ale to jest mało dokładne. Lepiej wcisnąć stop aby upewnić się, że piosenka jest zastopowana, następnie ustawić interesujące nas pokrętło na pożądaną wartość i skopiować jego wartość ("copy value"). Teraz jak dasz "paste value" na dany punkt to będzie on miał taką wartość jaką ustawiłeś przed chwilą na pokrętle. Ważne jest też aby pamiętać, że jeśli zrobiłeś automatyzację, ale chcesz ją odpiąć od jakiegoś parametru to nie wystarczy jej usunąć z playlisty. W tym filmiku jest pokazane jak ją prawidłowo usunąć: https://www.youtube.com/watch?v=CPWaTYt8YQA


RE: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 11.08.2017

Powiedzcie mi jeszcze do czego są opcje step i slide dokładnie ?


RE: Nie zrozumienie filmiku - Zirds - 11.08.2017

Slide to inaczej portamento czyli płynne przejście z jednego dźwięku do drugiego uwzględniając wszystkie dźwięki pośrednie.


RE: Nie zrozumienie filmiku - hudson462 - 11.08.2017

Zirds owszem prawdę mówisz, ale PanuKanapce raczej chodzi o automatyzacje. Aktywny slide powoduje, że jak przesuniesz jeden z punktów automatyzacji w lewo lub w prawo to wszystkie punkty na automatyzacji ulegają takiemu samemu przesunięciu.(czasem wszystkie czasem nie wszystkie- zależy ile i w jakich miejscach masz punktów w automatyzacji)

Step pozwala na płynne rysowanie punktów automatyzacji- tak jakbys rysował ołówkiem w paincie.


RE: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 11.08.2017

Hudson dziękuje Ci bardzo za pomoc. Znasz może jakiś zagraniczny filmik który w pełni opisuje tą automatyzacje bo szukam szukam i coś trafić nie mogę :P
Nie chce cały czas osobno pytania na forum zadawać ale wcześniej mi nie odpowiedzieli więc zapytam się jeszcze raz :

Jeżeli chce nałożyć automation na jakąś wtyczke ze wszystkimi jej parametrami od razu to robie create automation clip przy slocie w mikserze ? Pisze Fruity Delay 2 i obok ppm można zrobić jakiś automation z tym że nwm czy on nie tyczy się mocy sygnału wtyczki.


RE: Nie zrozumienie filmiku - hudson462 - 11.08.2017

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi... chcesz automatyzować wszystkie parametry wtyczki? Ale na ch*ja chcesz takie coś robić? ^^ Jak zrobisz automatyzację pokrętła po prawej stronie od slotu wtyczki (mam nadzieję, że mamy na myśli to samo pokrętło) to automatyzujesz poziom dry/wet wtyczki (często nazywa się to też jako mix- nie mylić z mixem jako procesem produkcji utworu). Dry/wet w dosłownym tłumaczeniu znaczy suchy/mokry. W praktyce dry (pokrętło mix na full w lewo- innaczej mówiąc 0%) powoduje, że wtyczka nie wprowadza jakichkolwiek zmian do sygnału. Jak dasz pokrętło na maxa w prawo (100% wet) to sygnał wejściowy całkowicie będzie podlegał działąniu wtyczki efektowej- np. jak dasz mix wtyczki reverb'u na 100% to będziesz słyszał tylko pogłos, bez sygnału wejściowego.

Nie bardzo też rozumiem czego chciałbyś się jeszcze dowiedzieć o automatyzacji- generalnie to chyba jeden z najbardziej prostych i logicznych elementów DAW'u.


RE: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 11.08.2017

Cóż, jeżeli automatyzuje parametr Vol spod przedziału feedback we Fruity Delay 2 to razem z tym parametrem np Time lub Pan albo tryb feedbacku się nie zmieni ?


RE: Nie zrozumienie filmiku - hudson462 - 11.08.2017

Oczywiście, że nie... Domyślnie jednej automatyzacji podlega jeden parametr. Później jak już masz jedną automatyzację to ewentualnie możesz do niej przypisać kolejne parametry albo po prostu zrobić kolejne automatyzacje.


RE: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 12.08.2017

Jak je przypisywać ?


RE: Nie zrozumienie filmiku - hudson462 - 12.08.2017

Żeby przypisać parametr do automatyzacji to klikasz PPM na parametr i dajesz "Link to controler". Tam gdzie masz taką rozwijaną listę i wybrane "none" klikasz w to i wybierasz do której automatyzacji chcesz przypisać parametr. Dajesz "Accept" i już.


RE: Nie zrozumienie filmiku - PanKanapka - 13.08.2017

Naprawdę Dzięki Wielkie za wszystko tylko o jeżeli możesz jeszcze dopisać, to o jaką rozwijaną liste w drugiej części twojej wiadomości ci chodzi ?

Jestem teraz na wyjeździe, nie mam tu FLa a chce to wiedzieć albo przynajmniej wyślij coś z YT gdzie takie coś jest.

Jeszcze Raz oczywiście wszystkim dziękuje !


RE: Nie zrozumienie filmiku - Zirds - 13.08.2017

(13.08.2017, 8:14)PanKanapka napisał(a): Naprawdę Dzięki Wielkie za wszystko tylko o jeżeli możesz jeszcze dopisać, to o jaką rozwijaną liste w drugiej części twojej wiadomości ci chodzi ?

Jestem teraz na wyjeździe, nie mam tu FLa a chce to wiedzieć albo przynajmniej wyślij coś z YT gdzie takie coś jest.

Jeszcze Raz oczywiście wszystkim dziękuje !

[Obrazek: automation_linkmidi.png]

rozwijana lista przy słowie "Link Assignment"