MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Głębia w mixie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Głębia w mixie (/temat-glebia-w-mixie)



Głębia w mixie - pabl0 - 6.11.2017

Cześć wam, mam szczerą nadzieję że mi ktos odpowie.
Od jakiegoś czasu zacząłem w końcu sie poważniej wziąść do roboty i staram się coś fajnego wykręcić (electro/progressive)
Zauważyłem że w moich amatorskich trackach nie ma tego backgroundu, takiej sceny w której widać dokładnie gdzie i jak gra dany dźwięk.
Dotychczas każdy dzwięk miałem spanowany że tak powiem solo np w breakdownie piano było na 20% w lewo, jakis lead 20 w prawo i grało ale w koncuu wpadłem na taki cudowny [albo nie]pomysl żeby zdoublowac to piano i dac jedno na 90% w lewo i drugie na 90% w prawo, nastepnie tego samego plucka na np 75 w lewo i 75 w prawo . Przypomniałem sobie jak na jakimś forum czytałem o tym sposobie lecz nie pamiętam już czy był to wg autora sposob dobry czy nie.
1. Czy taki panning pomoże mi w stworzeniu tego backgroundu i zrobieniu lepszego wyczucia danych instrumentów w 'scenie'?
2. Co mogę tak pannować bez obawy o brak miejsca w mixie? I czy tylko piano, arpy, pady a moze tez jakies leady,synthy?
3. Czy robiąc panning na instrumentach w ten sposób mogę bez obawy pozostawić je w stereo czy jednak niektóre z nim będe musiał zmienić na mono?
4. Jeśli nie ten panning to co jeszczę mogę zrobić to stworzenia tej głębi?
Pisze tutaj bo nie znalazłem nic przydatnego na ten temat na internecie, jeśli w ogóle. Może to jest tak oczywiste że sie nigdzie o tym nie pisze? A może tego sie po prostu nie stosuje tak często? Będe bardzo wdzięczny za odpowiedź kogoś obeznanego
Pozdro


RE: Głębia w mixie - In-Tegral - 6.11.2017

Stereo enhancery, stereo shapery, chorusy, delaye, reverby. Na panning nie ma odpowiedzi, masz robic tak by bylo dobrze. Głębia zależy głównie, od rozłożenia sceny, ale przede wszystkim od delaya i reverbow.

@edit, zapomnialem oczywiscie wspomniec o eq i kompresji, to tez bardzo wazne


RE: Głębia w mixie - Jeykop - 8.11.2017

1. Taki panning pomoże Ci zbudować raczej przestrzeń lewo-prawo, co nie zmienia faktu że na pewno ma znaczenie w budowie przestrzeni przód-tył. Po prostu bardziej stereoizujesz te intrumenty.
2. Jeśli wykonasz odpowiednią korekcje to raczej tak, warto sprawdzać różnice między lewą stroną a prawą na masterze. To co prowadzi kawałek (np. wokal, lead w dropie, pianino prowadzące w breaku) powinno być raczej postawione przed słuchaczem "w twarz" czyli no w środku. Nie mówię że w mono, chodzi raczej o to że to co najważniejsze (w danym momencie) powinno być na pierwszym planie. Tak samo subbass, stopa - one powinny się trzymać środka, raczej zawsze.
3. To też zależy. Powiedzmy że masz skrzypce, robisz 3 warstwy - jedną grającą na oktawie niżej. I ją właśnie możesz zrzucić do mono aby nadawała takiej energii, po prostu żeby całość brzmiała grubiej. A te dwie warstwy możesz dać na powiedzmy lewo czy tam prawo delikatnie.
4. Pogłos i opóźnienie. Czyli popularny reverb i delay. Zajrzyj sobie na zakamarkiaudio.pl, poszperaj, poczytaj a najlepiej to sam się naucz w DAWie.

Nie wiem czy jestem obeznany czy nie, ale to co wiedziałem to chyba napisałem :D Głębia i szerokość misku zależy od wielu rzeczy, można powiedzieć od całego miksu (poziomy głośności, panorama, korekcja, kompresja i na końcu właśnie efekty przestrzenne). Także powodzenia w odkrywaniu kolejnych pogłosów w wtyczce :D