MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Ożywienie pianina - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Ożywienie pianina (/temat-ozywienie-pianina)



Ożywienie pianina - Jeykop - 10.11.2017

Siema, od jakiegoś czasu zmagam się z pewnym problemem z pianinem. Sam już nie wiem, czy to mi to na psychę siadło czy co.. Cały czas mam wrażenie że pianino jest takie jakby.. Sztuczne? Szorstkie? Nie ma tego czegoś no. I nie, nie używam wtyczek generujących brzmienie pianina bo używam Kontakta a konkretnie The Grandeur i The Giant. No czyli żywe pianina, nagrane. Więc pomyślałem że to kwestia że coś robię nie tak? Co to może być? Jak nadać klawiszom duszy, życia?


RE: Ożywienie pianina - Mandalar - 10.11.2017

Dużo zależy od umiejętności gry pianisty, wtyczka sama nie gra. Duszy instrumentowi dodaje przede wszystkim wrażliwość włożona w grę.


RE: Ożywienie pianina - Recoil83 - 10.11.2017

Trzeba umieć grać na pianinie, ewentualnie dodać reverbu, albo delay, a jak nie umiesz to przynajmniej udawać że umiesz.


RE: Ożywienie pianina - Phil Wardeski - 10.11.2017

Tak jak mówi Mandalar - wrażliwość. Dokładniej chodzi tutaj o oddanie odpowiedniej dynamiki utworu. Po prostu zapisując suchego MIDI clipa w programie DAW, klikając myszką często początkujący nie zwracają uwagi na dynamikę. Jest ona na takim samym poziomie. Wartość docelowa, podana przez DAW sprawia, że brzmi sztucznie... Dodatkowo dochodzi temat kwantyzacji. Eh, nawet najlepszy pianista w przybliżeniu nie zagra melodi równo w punkt. Niedoskonałość jest piękna, nie sprawiajmy, by melodie były sztucznie odgrywane przez maszynę :)

Rada Phil'a: Popracuj nad dynamiką i groove'em melodi. Kombinuj i eksperymentuj na różne sposoby. Od ręcznego ustawiania parametrów po żywe nagrywanie. (Polecam to ostatnie, definitywnie! :P)

Wybacz, jeżeli to co napisałem już jest Ci znane :) staram się pomóc. Pokaż jakieś nagranie, które według Ciebie jest "bez duszy", a pomyślę nad tym i wyśle Ci moja interpretację.


RE: Ożywienie pianina - Jeykop - 10.11.2017

Znaczy dobre porady tylko takie jakby już to wiem xd W sensie zrozumieliście że mi chodzi bardziej o melodie a mi bardziej chodzi o akordy. Długie dźwięki co nie, ciężko tutaj się bawić jakimś Velocity czy coś, jasne, można ale to łatwiej chyba zrobić normalną automatyzacje. Jeśli chodzi o melodie to nie mam z tym problemu, bardziej właśnie chodzi o akordy. Więc dzięki za rady, kwestia teraz co zrobić aby akordy brzmiały jakoś tak bardziej.. Lepiej xd I prosze nie mówcie mi "zmień akordy" albo "dodaj dźwięk na oktawie wyżej i niżej" bo to też już sobie dawno ustaliłem. Bardziej mi chodzi o samą ingerencję w sygnał.


RE: Ożywienie pianina - Mandalar - 10.11.2017

Te fortepiany, których używasz, brzmią bardzo naturalnie, wystarczy dobrze zagrać. Jak nie dasz odsłuchu tych nagranych przez Ciebie, to dalej będziemy strzelać w ciemno. To co pisaliśmy tyczy się tak samo akordów, nie tylko melodii.


RE: Ożywienie pianina - Jeykop - 10.11.2017

W sumie dobra, noc jest młoda xd Potestuje sobie. To znaczy spróbuje zrobić coś bardziej naturalnego. Zobaczymy jak mi wyjdzie. No oczywiście dochodzi potem kwestia dopasowania brzmienia pianina do wokalu i reszty intrumentów ale to osobna historia :P


RE: Ożywienie pianina - Zirds - 10.11.2017

Niektóre wtyczki, które działają jako wavetable z brzmieniami pianina, fortepianu (jest różnica - fortepian ma bardziej rozległe brzmienie, mocniejsze, bardziej masywne) mają możliwość ustawienia nacisku młoteczków, ustawień ułożenia mikrofonów, dzięki, którym symulacja brzmienia może diametralnie się poprawić lub jak kto woli zmienić swój charakter.


RE: Ożywienie pianina - Mandalar - 10.11.2017

Faktycznie, jeden to fortepian, drugi to kosmiczne pianino. Ten fortepian ma nawet opcję zamykania i otwierania klapy i na wpół otwarcia. Naprawdę się postarali.


RE: Ożywienie pianina - neurojin - 11.11.2017

Velocity drastycznie zmienia barwę brzmienia w kontakcie... Wystarczy że ogarniesz velocity i nie będziesz układał równo do siatki i będzie ok. A najlepiej kup kontroler i sobie to sam nagraj, wtedy zobaczysz :D

a i jeszcze staraj się nie grać na jedne oktawie :D


RE: Ożywienie pianina - OProject - 11.11.2017

Jak prosta melodia to moge ci zagrać xd na vst niestety xd


RE: Ożywienie pianina - Recoil83 - 11.11.2017

Old jak sobie kupisz pedał do kontrolera midi to się poczujesz jak za prawdziwym pianinem.


RE: Ożywienie pianina - Mandalar - 11.11.2017

Ja pedał sustain sobie kupiłem dopiero jak zacząłem się uczyć Gymnopedie Erika Satie, bo inaczej się tego nie zagra. Jest bardzo duża różnica w uzyskiwaniu naturalnego brzmienia :)


RE: Ożywienie pianina - OProject - 11.11.2017

Kupie sobie pianino cyfrowe ale to za rok dwa :D bo jednak kontroler midi to mało jeżeli się chce grać bardziej zaawansowane utwory :D
W jednej wtyczce jest sustain pedał xd