MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HIP HOP Freaky - Blues Hop - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: HIP HOP Freaky - Blues Hop (/temat-hip-hop-freaky-blues-hop)

Strony: 1 2


Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 27.11.2017

Witam,
Aktualnie pracuję nad czymś takim. Połączenie bluesa (?) i Hip Hopu. Główny motyw gitary wycięty z nagrania Erora oczywiście za jego zgodą :)
To mój pierwszy albo jednej z pierwszych razów kiedy robię beat samplowany. Ogólnie dawno nie robiłam nic Hip Hopowego.
Podobno tonacje nie siedzą, ja osobiście jako amatorka nie potrafię wychwycić wszystkich niezgodności więc byłabym wdzięczna za pokierowanie mnie co jest nie tak, gdzie i kiedy oraz co zrobić aby w następnych kawałkach tych błędów nie popełniać.
Poza tym wszelkie inne rady mile widziane no i interesuje mnie czy w ogóle taki pomysł jest do przyjęcia, czy ma to jakiś potencjał czy lepiej dać sobie spokój i zabrać się za jakiś inny temat?
Pozdrawiam :)




RE: Freaky - Blues Hop - Rafau - 27.11.2017

bassline wchodzi chyba zbyt późno po mojemu, i chyba powinno być go więcej. i tak, tonacje nie siedzą, ale ja Ci nie wytłumaczę co z czym się je, po prostu wiem, że jest źle. ;D całość przynajmniej dla mnie prezentuje się mocno chaotycznie. co do kwestii technicznych to gra to ładnie. gdyby nie te tonacje, to nie byłoby najgorzej. i chyba ciut przy długie.


RE: Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 27.11.2017

(27.11.2017, 20:56)Rafau napisał(a): bassline wchodzi chyba zbyt późno po mojemu, i chyba powinno być go więcej. i tak, tonacje nie siedzą, ale ja Ci nie wytłumaczę co z czym się je, po prostu wiem, że jest źle. ;D całość przynajmniej dla mnie prezentuje się mocno chaotycznie. co do kwestii technicznych to gra to ładnie. gdyby nie te tonacje, to nie byłoby najgorzej. i chyba ciut przy długie.

Dzięki za komentarz. Czyli jakby te tonacje wyrównać i trochę ogarnąć rozpierdziel to mógłby być nawet spoko kawałek?


RE: Freaky - Blues Hop - Needo - 27.11.2017

Technicznie nie jest żle ale bardzo bardzo kłuje w uszy to że sample są w różnych tonacjach. Szczerze nigdy nie samplowalem utworu wieć nie pomogę Ci jak to zrobić od strony technicznej. Ale spróbuje zobrazować jak to wygląda ze strony teoretycznej. Tonacja w utworze to rzecz święta. Musi być taka sama dla instrumentów które graja w tym samym momecie. W skrócie np, lead gra akordy w tonacji D dur ( d,e,fis,g,a,h,cis) a samplowany flet gra melodie w B dur (b,c,d,es,f,g,a,). W tym samym momencie grany jest np. akord D FIS A a flet gra melodie po dzwiekach es f b. Powstaja zgrzyty, dysonanse ( pomiędzy dzwiekamami D-Es( sekunda mała-dysonans) Fis-F(sekunda mała) oraz A-B ( sekunda mala)). Dzieje sie tak bo dzwiek es nie wystepuje w tonaci D (zamiast niego jest dziwek e).


RE: Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 27.11.2017

(27.11.2017, 21:28)Needo napisał(a): Technicznie nie jest żle ale bardzo bardzo kłuje w uszy to że sample są w różnych tonacjach. Szczerze nigdy nie samplowalem utworu wieć nie pomogę Ci jak to zrobić od strony technicznej. Ale spróbuje zobrazować jak to wygląda ze strony teoretycznej. Tonacja w utworze to rzecz święta. Musi być taka sama dla instrumentów które graja w tym samym momecie. W skrócie np, lead gra akordy w tonacji D dur ( d,e,fis,g,a,h,cis) a samplowany flet gra melodie w B dur (b,c,d,es,f,g,a,). W tym samym momencie grany jest np. akord D FIS A a flet gra melodie po dzwiekach es f b. Powstaja zgrzyty, dysonanse ( pomiędzy dzwiekamami D-Es( sekunda mała-dysonans) Fis-F(sekunda mała) oraz A-B ( sekunda mala)). Dzieje sie tak bo dzwiek es nie wystepuje w tonaci D (zamiast niego jest dziwek e).

Ok dzięki wielkie. A jak już znam tonacje wszystkich sampli? Gitara to e moll, flet Em, a saxofon to Cm (nie jestem pewna co do tych 2 bo wiem tylko o skali molowej i durowej a nie chciałabym sie ośmieszać bo na prawdę mało wiem jeżeli chodzi o teorię muzyki). Czy mogę w takim razie te sample jakoś dopasować do siebie czy muszę szukać takich które wszystkie będą w e moll? Reszta ścieżek jest w midi jakby co.


RE: Freaky - Blues Hop - Mandalar - 27.11.2017

(27.11.2017, 22:18)GetFreaky napisał(a): Ok dzięki wielkie. A jak już znam tonacje wszystkich sampli? Gitara to e moll, flet Em, a saxofon to Cm (nie jestem pewna co do tych 2 bo wiem tylko o skali molowej i durowej a nie chciałabym sie ośmieszać bo na prawdę mało wiem jeżeli chodzi o teorię muzyki). Czy mogę w takim razie te sample jakoś dopasować do siebie czy muszę szukać takich które wszystkie będą w e moll? Reszta ścieżek jest w midi jakby co.

Zmień wszystkie do tej samej tonacji.

Jak nie jesteś pewna w jakiej tonacji masz sampel, to tu go wrzuć i pewnie ktoś pomoże ustalić.


RE: Freaky - Blues Hop - Needo - 27.11.2017

No to jak w midi masz melodie w D dur A chcesz ją mieć w C dur to po prostu patrzysz jaka jest odleglosc pomiedzy tymi dzwiakami na klawiaturze (C- D odleglosc 2 poltonow )wiec obnizasz o 2 poltony każdy kolejny dźwięk i tak z np przykładowe melodi. D fis G cis A w tonacji D dur robi Ci się C E F H G w tonacji C dur. Z akordu H D fis w D dur robi Ci się akord A C E w C dur. Itd itp


RE: Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 27.11.2017

Coś tam porobiłam, starałam się jak mogłam na ten moment i mam nadzieję, że jest choć trochę lepiej. Wrzuciłam pod tym samym adresem na SC o tamten, a stary usunęłam więc jak chcecie przesłuchać i powiedzieć czy jest coś lepiej to już jest w odnośniku w poście.


RE: Freaky - Blues Hop - Mandalar - 27.11.2017

Akordy nie stroją z resztą instrumentów, bo nie grają w jednej tonacji.
Pozostałe instrumenty też musiałby zmieniać tonację w tym samym czasie co akordy, albo przynajmniej lepiej odnajdywać się w tych zmianach.


RE: Freaky - Blues Hop - Reverse Amx - 28.11.2017

Stopa mi się bardzo podoba, gitara trochę się spóznia, chyba że to celowe zagranie. Ogólnie utwór na plus, jeśli poprawisz to wszystko co mówią poprzednicy to z chęcią pobiorę i bedę słuchał ;).


RE: Freaky - Blues Hop - Wasp - 28.11.2017

fajna zbieranina sampli.. szczególnie dużo się dzieje w perkusji.. uwielbiam brzmienie tych drewienek "to się chyb nazywa clavies ".. to samo flet.
ja tu nie słyszę sampli w różnych tonacjach.. był tam taki krótki sampel.. ale miał inne tempo a tonacja była porządku


RE: Freaky - Blues Hop - Mandalar - 28.11.2017

D-mol79, Bb-mol79, C-mol79 i Ab-mol79

To nie dzieje się w jednej tonacji xD


RE: Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 28.11.2017

(28.11.2017, 7:53)Reverse Amx napisał(a): Stopa mi się bardzo podoba, gitara trochę się spóznia, chyba że to celowe zagranie. Ogólnie utwór na plus, jeśli poprawisz to wszystko co mówią poprzednicy to z chęcią pobiorę i bedę słuchał ;).

Dzięki, faktycznie trochę się spóźnia. Spróbuję to poprawić. Ogólnie samplowałam 1 albo 2 raz i na dodatek to nagranie gitary było dosyć surowe więc ciężko było mi to dopasować żeby było bardziej melodyjnie ale postaram się jeszcze coś podziałać :)
(28.11.2017, 13:12)WaspXT napisał(a): fajna zbieranina sampli.. szczególnie dużo się dzieje w perkusji.. uwielbiam brzmienie tych drewienek "to się chyb nazywa clavies ".. to samo flet.
ja tu nie słyszę sampli w różnych tonacjach.. był tam taki krótki sampel.. ale miał inne tempo a tonacja była porządku

Dzięki :) Właściwie to tylko gitara, flet i saxofon są z sampli, dodatkowo jeszcze je pocięłam po swojemu. No i nie licząc perkusji którą poskładałam z pojedynczych oneshotów. Tak, te drewienka to clav też lubię ten dźwięk :)
A ma ktoś może pomysł jakim efektem mogłabym jakoś "wygładzić" tę gitarę i sprawić żeby była bardziej...płynna? Bo w pewnych momentach aż za bardzo "drapie" i odstaje od reszty beatu mam takie wrażenie. Ogólnie pierwotne nagranie jest w bardzo słabej jakości z przesterami, zafalowaniami i "brudem" bo taki był zamysł autora samplowanego utworu aby brzmiało to na lata 30 więc jakby co to nie był efekt zrobiony przeze mnie.
(28.11.2017, 13:27)Mandalar napisał(a): D-mol79, Bb-mol79, C-mol79 i Ab-mol79

To nie dzieje się w jednej tonacji xD

Z tego co napisałeś to już w ogóle nic nie rozumiem. Wszystko jest w Emoll a przynajmniej tak mówi mi mój Daw. Chyba, że to jakiś żart, a ja nie kumam bo mam braki w teorii.


Regulamin punkt 4
Maciek




RE: Freaky - Blues Hop - In-Tegral - 28.11.2017

(28.11.2017, 16:28)GetFreaky napisał(a): A ma ktoś może pomysł jakim efektem mogłabym jakoś "wygładzić" tę gitarę i sprawić żeby była bardziej...płynna? Bo w pewnych momentach aż za bardzo "drapie" i odstaje od reszty beatu mam takie wrażenie. Ogólnie pierwotne nagranie jest w bardzo słabej jakości z przesterami, zafalowaniami i "brudem" bo taki był zamysł autora samplowanego utworu aby brzmiało to na lata 30 więc jakby co to nie był efekt zrobiony przeze mnie.

Chorus


RE: Freaky - Blues Hop - Mandalar - 28.11.2017

Otrzymałem midi klawiszów, i z basem tworzą one akordy, które można tak zinterpretować:

D-dur9,
C-911 (bez tercji),
E-mol7/B (B w basie)
i C-mol7/A (A w basie)

Drugi i ostatni akord jest spoza tonacji, którą wybrałaś.

Są momenty w utworze, gdzie w trakcie kiedy gra dany akord, melodia gra jeszcze inne dźwięki i kiedy nie wynika to z progresji akordów, to brzmi to po prostu jak fałsz. Chyba, że tworzysz nowe, własne rozumienie progresji ;) ale mam wrażenie, że po prostu jeszcze nie wiesz co robisz, i tak Ci wychodzi/nie wychodzi.

Wszystkie dźwięki całego utworu daj sobie np. na barwę piana, góra w dwóch oktawach, żeby dźwięki były w miarę blisko siebie i powyłapuj co Ci nie stroi.


RE: Freaky - Blues Hop - DelianoCarl - 29.11.2017

Odsluchalem, technicznie jest całkiem spoko. Naprawdę :) jest progres.
Ale to granie w różnych tonacjach jest nie do zaakceptowania. Nie trzeba znać teorii muzyki. Albo to się słyszy albo nie. Ty niestety tego nie słyszysz, bo to już kolejny utwór/demo w którym większość elementów się nie zgrywa. Byla beka z DJ GTB, a tutaj wcale nie jest lepiej. Może po prostu nie korzystaj z gotowych melodycznych sampli?


RE: Freaky - Blues Hop - Mandalar - 29.11.2017

(29.11.2017, 4:35)DelianoCarl napisał(a): Ale to granie w różnych tonacjach jest nie do zaakceptowania. Nie trzeba znać teorii muzyki. Albo to się słyszy albo nie. Ty niestety tego nie słyszysz, bo to już kolejny utwór/demo w którym większość elementów się nie zgrywa. Byla beka z DJ GTB, a tutaj wcale nie jest lepiej. Może po prostu nie korzystaj z gotowych melodycznych sampli?

Z tym przypadkiem jest chyba trochę inny problem. Friki słyszy proste harmonie, tyle, że chce robić jazz i wydaje jej się, (podobnie jak większości ludzi) że jazz to przypadkowe dźwięki bez składu i ładu... i tak też czyni xD

Trochę teorii i osłuchania i wierzę w progres i na tym polu :)


RE: Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 1.12.2017

(29.11.2017, 12:47)Mandalar napisał(a):
(29.11.2017, 4:35)DelianoCarl napisał(a): Ale to granie w różnych tonacjach jest nie do zaakceptowania. Nie trzeba znać teorii muzyki. Albo to się słyszy albo nie. Ty niestety tego nie słyszysz, bo to już kolejny utwór/demo w którym większość elementów się nie zgrywa. Byla beka z DJ GTB, a tutaj wcale nie jest lepiej. Może po prostu nie korzystaj z gotowych melodycznych sampli?

Z tym przypadkiem jest chyba trochę inny problem. Friki słyszy proste harmonie, tyle, że chce robić jazz i wydaje jej się, (podobnie jak większości ludzi) że jazz to przypadkowe dźwięki bez składu i ładu... i tak też czyni xD

Trochę teorii i osłuchania i wierzę w progres i na tym polu :)

To, że mi nie wychodzi to nie znaczy, że uważam jazz za prymitywną i przypadkową zbieraninę dźwięków bo szanuję ten gatunek i jest on jednym z moich ulubionych więc trochę o nim wiem ale trochę czyli proszę nie brać tego za zjedzenie wszystkich rozumów. Po prostu cały czas się uczę i to dopiero początek mojej drogi :)
Ale dzięki za wiarę :E


RE: Freaky - Blues Hop - Mandalar - 1.12.2017

(1.12.2017, 20:13)GetFreaky napisał(a): To, że mi nie wychodzi to nie znaczy, że uważam jazz za prymitywną i przypadkową zbieraninę dźwięków bo szanuję ten gatunek i jest on jednym z moich ulubionych więc trochę o nim wiem ale trochę czyli proszę nie brać tego za zjedzenie wszystkich rozumów. Po prostu cały czas się uczę i to dopiero początek mojej drogi :)
Ale dzięki za wiarę :E

Nie pisałem o tym co uważasz, tylko co robisz, jak się do tego zabierasz i jak to słychać.


RE: Freaky - Blues Hop - Tech.Nixa - 1.12.2017

(1.12.2017, 20:22)Mandalar napisał(a): Nie pisałem o tym co uważasz, tylko co robisz, jak się do tego zabierasz i jak to słychać.

"tyle, że chce robić jazz i wydaje jej się, (podobnie jak większości ludzi) że jazz to przypadkowe dźwięki bez składu i ładu... i tak też czyni"

Gdybyś nie napisał tego, że mi się wydaje to nie miałabym się o co czepiać bo mi się nie wydaje tak jak napisałeś xD