MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Melodia a cały utwór. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Melodia a cały utwór. (/temat-melodia-a-caly-utwor)



Melodia a cały utwór. - Jeykop - 4.09.2018

No siema. Trochę mnie nie było, trochę mi się nicnierobiło ostatnio, szczególnie jeśli chodzi o muzykę. No ale koniec tego dobrego, czas wrócić do tworzenia, robienia, produkcji. Czy jak to tam sobie nazwiecie. No to odpalam sobie mojego dawa i tak sobie cośtam skrobię. Kurde, zajebiście jeszcze nie jest tak źle ze mną. No ale przyszedł zimny prysznic. Po napisaniu dobrej (jak na moje ucho) melodii, która śmiało może poprowadzić cały utwór jako główny motyw (powiedzmy że drop, bo to progressive house), przyszedł moment konsternacji, gdyż trudno zmienić to w coś elektronicznego.

To nie pierwsza taka moja sytuacja, że przy pisaniu melodii przy użyciu pianina czy skrzypiec i uzyskania zadowalających wyników, przychodzi moment "ale jak to teraz przerobić na cały kawałek w tym gatunku czy nawet nie". Jak sobie radzicie z takimi momentami, bo jestem pewny że też macie coś takiego. Częściej lub rzadziej. Aha i nie chodzi mi o to "zrób kawałek akustyczny" bo nie w tym sens. Bardziej chodzi o problem |dobra melodia na pianinie > cały kawałek|. Z góry dzięki za odpowiedzi i sugestie.


RE: Melodia a cały utwór. - barthus - 4.09.2018

Moja sugestia jest taka, że mając w głowie cel - robię track progressive house'owy i nie będzie on zawierał skrzypiec/pianina - nie komponować na tych instrumentach. Najpierw dobierz dźwięki a potem na nich komponuj. Sam bardzo często się nacinam na to, bo odruchem przy komponowaniu jest sięgnięcie po piano, ale często jest tak, że dany motyw dobrze brzmi właśnie na pianinie, a jak przerzucimy go na jakiś lead to się okazuje, że nie pasuje, nie brzmi to tak fajnie jak brzmiało.


RE: Melodia a cały utwór. - hudson462 - 4.09.2018

Cześć :) Ja właśnie kończę progressive house'owy utwór, który zacząłem w podobny sposób jak ty- ułożyłem dziesięciotaktową pętlę graną wyłącznie na pianinie. Jak siadałem do pisania tej melodii to miał być podkład do trapu, no ale wyszło progressive house'owo, więc poszedłem w tym kierunku. Z pętli pianina przeszedłem na EDM w dość prosty sposób bo najzwyczajniej w świecie przeniosłem nuty grające melodię do syntezatorów z barwą lead, a akordy do supersaw'ów i dwóch mniej znaczących instrumentów. Najniższe nuty akordów posłużyły mi do utworzenia basu grającego w środku spektrum- najniższe tony gra tylko ogon stopy dzięki czemu sub jest bardziej stabilny niż w przypadku instrumentu który gra suba według linii melodycznej. To takie najważniejsze rzeczy, dzięki którym przeszedłem z pianina na EDM'owy drop. Takie oczywistości, ale może Cię to w jakiś sposób zainspiruje. Pozdrawiam


RE: Melodia a cały utwór. - David SundKings - 23.09.2018

Ja również mam tego typu problem.Wszystko gra fajnie na fortepianie