MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Pro mix i mastering - prośba o opinie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Pro mix i mastering - prośba o opinie (/temat-pro-mix-i-mastering-prosba-o-opinie)



Pro mix i mastering - prośba o opinie - Ektoras - 24.06.2021

Cześć
Mam nadzieję, że dobry dział. 
Nagrałem w domowych warunkach kawałek  w sumie akustyczny: wokale, wiolonczela,  akordeon, perkusja z plastikowej butelki, pokrywki  plus jakieś przeszkadzajki dorzucone w fl studio.
Zrobiłem roboczy mix, żeby fachowcy wiedzieli plus minus jakiego oczekuję brzmienia. 
W nagranie włożyłem trochę czasu i pracy i nie chciałem, żeby podzielił los moich wcześniejszych  produkcji i skończył jako zamulony płaski mix więc postanowiłem zlecić mix i mastering profesjonalistom - zależało mi na radiowej jakości pro:)
Pogodziłem się już z faktem, że sam już nie ogarnę tematu mixu - ludzie latami zdobywają doświadczenie w temacie.
W sumie nie wiem dlaczego zacząłem szukać studia u siebie w mieście skoro i tak zdalnie było wszystko robione.  W każdym razie znalazłem studio, ustaliłem cenę za miks i mastering i wysłałem ślady.
Po 2 tygodniach dostałem efekt i tak średnio bym powiedział.
Pogadałem, powiedziałem, co do zmiany i po kolejnych 2 tygodniach dostałem drugą wersję. Może przez to, że się już nastawiłem negatywnie to sam już nie wiem, czy mi się ta nowa wersja podoba. Według mnie mix studyjny w porównaniu do mojego jest bardziej przejrzysty, ale stracił dynamikę, energię i taki "indie" vibe. 
Może jakiś forumowy spec rzuci uchem w wolnej chwili i się wypowie, czy te mixy ze studio są OK i może ja się bez sensu przypierniczam i szukam dziury w całym. Straciłem kompletnie dystans do tematu. Pierwszy raz zamawiam  usługi muzyczne i może oczekiwałem cudów:)
Dzięki from the mountain.
Pzdr
Wrzucam linki do dysku google do mojego mixu i dwóch wersji studyjnych.


MOJ_MIX_ROBOCZY
STUDIO_MIX_1
STUDIO_MIX_2


RE: Pro mix i mastering - prośba o opinie - Recoil83 - 24.06.2021

Mix 1 jest bardziej przestrzenny, Mix 2 to samo, ale za dużo wysokich częstotliwości, coś nie to cykanie razi po uszach, wybrał bym Mix 1, ale nie jestem na komputerze do produkcji tylko do netu, mam tu tylko Asus Xonar DG i słuchawki za 100zł, także to tylko moje zdanie, nie sugeruj się nim.


RE: Pro mix i mastering - prośba o opinie - Ektoras - 25.06.2021

Dzięki za przesłuchanie i odp. MIX 1 wg mnie próbuje z akustycznego kawałka nagranego na żywych instrumentach, butelce
po mineralnej i pokrywce zrobić dnb. Właśnie ta przestrzeń, densowy kick, reverby na wokalach mi nie pasują do charakteru kawałka, który z założeniu miał być totalnie akustyczny. ( wydaje mi się, że mój mix roboczy to jakoś tam sugerował) Zapomniałem dodać że jako referencje wysłałem Of Monsters And Men - Little Talks i Pixies - Where Is My Mind,


RE: Pro mix i mastering - prośba o opinie - In-Tegral - 25.06.2021

Na jakim sprzęcie nagrywałeś ślady? Jak z akustyką w domu?


RE: Pro mix i mastering - prośba o opinie - Ektoras - 25.06.2021

(25.06.2021, 14:17)In-Tegral napisał(a): Na jakim sprzęcie nagrywałeś ślady? Jak z akustyką w domu?
Mikrofon Rode NT1, a pomieszczenie jest plus minus zaadaptowane/wyciszone i bez pogłosów.


RE: Pro mix i mastering - prośba o opinie - Ektoras - 25.06.2021

Tak to brzmi na sucho - czyste ślady jak zostały nagrane bez efektów i korekty więc jakiś fałsz się się tam czasem zapląta.  Zakładam, że jak na warunki domowe nie ma tragedii i materiał się nadaje do dalszej pracy nad nim.

SUROWE SLADY


RE: Pro mix i mastering - prośba o opinie - In-Tegral - 25.06.2021

Samo nagranie słabej jakości nie jest, aczkolwiek jednak zalecałbym wybrać się do dobrego studia i nagrać to pod okiem doświadczonego realizatora, dlatego, że ustawienie pozycji przy mikrofonie oraz odległości od niego będzie miało znaczącą rolę przy miksowaniu i składaniu tego w całość. Przykładowo przy nagrywaniu wokali, główny wokal możemy nagrać śpiewając blisko mikrofonu, natomiast harmonie śpiewając jakby pod kątem do mikrofonu (w zależności od trybu mikrofonu), to sprawi, że potem te wokale naturalnie się lepiej ze sobą połączą w miksie. To samo tyczy się wszystkich innych instrumentów.