MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu (/temat-fl-studio-duze-zuzycie-procesora-trzaski-zaciecia-projektu)



Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - koxmajster - 13.12.2022

Witam,
zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu z FL STUDIO.
Przejrzałem kilka tematów na forum, które brzmiały podobnie, jednak nie znalazłem odpowiedzi, a problem ten próbuję rozwiązać już od kilku dni, bez skutku. Uznałem, że muszę swój problem opisać indywidualnie, inaczej poświęcę bardzo dużo czasu, nerwów, a i tak może mi się nie udać nic naprawić. Frustracja rośnie :/
No więc tak....
...działałem sobie na kilku projektach przeskakując z jednego na drugi itd. gdzieś w którymś momencie sądzę, że musiałem przypadkowo zaznaczyć lub odznaczyć jakąś opcję lub kilka w ustawieniach przez co projekty, na których działałem zaczęły się ogromnie zacinać, trzaskać i zawieszać FLa. Bez wątpienia jest zbyt duże zużycie procesora, bo nawet na zapauzowanym projekcie, czy po wyłączeniu CPUżernych wtyczek mam przynajmniej 60% zużycia. Przeszukałem opcje w AUDIO SETTINGS i trochę poklikałem, bez skutku. Podobnie w VST WRAPPER SETTINGS we wtyczkach, które budują projekt. 
Mam podejrzenie, że to właśnie ustawienia użytych wtyczek mi tak mulą komputer, bo już miałem kiedyś taki kłopot.
W tych projektach przewijają mi się głównie 3 wtyczki: NEXUS 2, OMNISPHERE i ANALOG LAB V. Najbardziej podejrzewam NEXUSA (bo miałem już z nim podobne problemy, ale udało mi się je w przeszłości zażegnać; teraz te rozwiązania nie skutkują).
Z informacji, które mogą być istotne: mam WINDOWSA 10 i FL STUDIO 20
Być może pomogły by mi screeny ustawień tych wtyczek i ustawień programu od osób, którym te wtyczki działają bez zarzutu. Jeżeli ktoś by potrzebował screenów moich ustawień celem pomocy w rozwiązaniu problemu, podeślę.

Zależy mi bardzo na czasie, jeśli ktoś może mnie wyciągnąć z tej udręki, będę bardzo wdzięczny!


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - OProject - 13.12.2022

Jakie masz ustawienia ASIO?
Device, Resampling quality, sample rate w FL Studio? (Options -> audio settings)
Moze włacz smart disable (Tools -> Macros -> swith for smart disable


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - koxmajster - 13.12.2022

32 point sinc i play truncated notes on transport włączone.
W okienku CPU Align tick lengs wyłączone, reszta na pomarańczowo.

Smart disable nie utnie mi efektów? Czytałem w innym poście, że może trochę namieszać ta opcja.
Choć powiem, że spróbowałem i było znacznie lepiej, ale dalej się cięło w niektórych miejscach, więc wyszedłem z projektu nie zapisując tej zmiany.


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - Recoil83 - 13.12.2022

Nexus 2 jest 32 bitowy, FL musi używać mostka VST żeby go obsłużyć, to jest bardzo niewydajna metoda, zalecał bym wyeliminowanie wszystkich 32 bitowych wtyczek i używania tylko 64 bitowych. Już przerabiałem ten temat i to było właśnie powodem, że można używać 32 bitowych wtyczek ale jest to bardzo nieefektywne.


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - koxmajster - 13.12.2022

Recoil83
Brzmi bardzo logicznie. Zakładam, że raczej masz rację, ale dlaczego wszystko działało i przestało?
Mam trochę projektów na tym Nexusie, a właściwie większość. Będę unikał takich wtyczek, ale mimo tego dalej tej jednej potrzebuję. Kiedyś miałem problem chyba z tego powodu z Hypersonic 2. Zmęczyłem się i wycofałem z tego vst. Nexus jest mi potrzebny i głęboko wierzę, że da się to ogarnąć do jakiejkolwiek przyzwoitości, bo były momenty, że działał świetnie! Niestety czasem jak coś mi się wysypie, to ostatnie lata głównie Nexus. Udawało mi się zawsze jak na razie usprawnić jego działanie jak coś było nie tak i dalej byłem zadowolony ze wtyczki.
Dalej podejrzewam, że główne źródło problemu jest gdzieś w ustawieniach.
Dla poprawy procesów trawiennych lapka zrobiłem trochę porządków na dysku. Na pewno nie zaszkodzi, ale też na ten moment nie wiele to zmienia niestety.

Mój Lapek: Dell 7520, 2.9 GHz(3.9 GHz, 8 M), 32 Gb DDR4


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - OProject - 13.12.2022

(13.12.2022, 19:40)koxmajster napisał(a): 32 point sinc i play truncated notes on transport włączone.
W okienku CPU Align tick lengs wyłączone, reszta na pomarańczowo.

Smart disable nie utnie mi efektów? Czytałem w innym poście, że może trochę namieszać ta opcja.
Choć powiem, że spróbowałem i było znacznie lepiej, ale dalej się cięło w niektórych miejscach, więc wyszedłem z projektu nie zapisując tej zmiany.
A Mixer quality na ile masz? 512 obciąza procesor, moze ustaw nizsza wartosc
W ASIO ustaw próbkowanie na 2042 jak nie masz - zwiększa opoznienie ale zmniejsza obciążenie procesora
Smart disable ucina efekty ale chyba jak renderujesz to graja normalnie (w sumie nie wiem ale nie mialem z tym problemow)
Zaznacz jeszcze opcje triple buffer w audio settings


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - koxmajster - 14.12.2022

Tak jak pisałem, mam średnią jakość ustawioną. Dokładniej 32 sinc point.
ASIO miałem 1024 smp (24 ms). Ustawiłem na próbę 2048. Niestety dalej to samo.
Smart disable sprawdzałem jeszcze raz. Powoduje, że spada użycie procesora i to bardzo, bo do wartości 4-8 %. Niestety tylko do czasu wciśnięcia play. Wtedy robi się młyn.
Włączyłem triple buffer i zdaje się jakby trochę mniej się zacinało, ale dalej użycie procka podczas odtwarzania 80-100% :(


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - koxmajster - 14.12.2022

Dodaję scereeny ogólnych ustawień.
https://we.tl/t-zdtmRuAPMu


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - OProject - 14.12.2022

No to zostaje nagranie syntezatora do WAV i wrzucenie na playliste :P


RE: Duże zużycie procesora, trzaski, zacięcia projektu - In-Tegral - 15.12.2022

Po pierwsze View > PLugin performance monitor i zobacz co pożera najwięcej, po drugie zmniejsz zoom. options > project general settings >Timebase PPQ zmniejsz do 24