MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Zapis w umowie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Zapis w umowie (/temat-zapis-w-umowie)



Zapis w umowie - Grisha - 12.06.2023

Siemka

Chciałem podpytać Was o jeden zapis na umowie, którą mogę zawrzeć z wytwórnia.
Na przedmiotowym dokumencie widnieje coś takiego:
"License Typ: 50 % on Net Royalties ( net=after all costs associated with release are recouped) collected from sales od the release with annual accounting available upon request."

Czy mam rozumieć, czy "kasa" za utwory będzie wypłacona dopiero po pokryciu wszystkich kosztów związanych z ich promocją i innymi kosztami, które zostały poniesione przez wytwórnie?
Czy w takim wypadku wytwórnia nie powinna wskazać wartości jaką przeznacza na promocją danej epki, sigla, czy ten albumu, aby było wiadomo jaka jest górna granica kosztów?
Czy wytwórnia może skasować mnie za poniesionych kosztów, w wypadku kiedy wydanie nie będzie rentowne?


RE: Zapis w umowie - FL FAN - 12.06.2023

Z rocznym rozliczeniem. Czyli może przewidują to spłacanie ich wkładu przez lata ? Aż się zwróci. 
Powinieneś sprawdzić jakiś zapis na temat tego co się wydarzy jeśli wydanie nie osiągnie szacowanych zysków.
Czy nie zostaniesz tak czy owak obciążony tymi kosztami. I ile są w stanie czekać na ten zwrot ze sprzedaży.

Ja bym dopytał także o tę górną granicę. Słuszna uwaga z Twojej strony.


RE: Zapis w umowie - Grisha - 12.06.2023

zastanawiam się, czy jest to częste. Ostatnim razem jak podpisywałem umowę, to nie spotkałem się z czymś takim. Był ogólnie zapis o kosztach "pół na pół" i tyle, bez jakiegoś niejasnego zapisu związanego z kosztami, które ma ponieść wytwórnia


RE: Zapis w umowie - FL FAN - 12.06.2023

(12.06.2023, 12:59)Grisha napisał(a): zastanawiam się, czy jest to częste. Ostatnim razem jak podpisywałem umowę, to nie spotkałem się z czymś takim. Był ogólnie zapis o kosztach "pół na pół" i tyle, bez jakiegoś niejasnego zapisu związanego z kosztami, które ma ponieść wytwórnia

Musisz to skonsultować z prawnikiem. Jeśli jest to umowa niekorzystna dla Ciebie, (rodzi takie podejrzenia), to lepiej 100 razy się zastanowić, niż narobić sobie jakichś długów, odpukać w niemalowane.

Aha moim zdaniem (nikt nie musi się z tym zgadzać) umowa taka jest bezpieczniejsza dla artysty znanego, który ma gwarancje zdobycia zysków.


RE: Zapis w umowie - OProject - 12.06.2023

A moze chodzi o majstering?


RE: Zapis w umowie - Grisha - 12.06.2023

Znalazłem jakiś FAQ, w którym podana jest wartość „promocji”. Chodzi o koszty promocji, masteringu, okładki i coś jeszcze. Łączna wartość: 800 USD. Tylko nie znalazłem zapisu, ze w przypadku braku rentowności utworu poniesione koszty pozostają po stronie wytwórni, które nie będzie rościła żadnych pieniędzy od wykonawcy za opłaty, które ponieśli.


RE: Zapis w umowie - FL FAN - 12.06.2023

(12.06.2023, 17:18)Grisha napisał(a): Tylko nie znalazłem zapisu, ze w przypadku braku rentowności utworu poniesione koszty pozostają po stronie wytwórni, które nie będzie rościła żadnych pieniędzy od wykonawcy za opłaty, które ponieśli.

To chyba byłby dla nich kiepski interes.
No chyba, że tak będą promować. że są pewni że się zwróci.

Lepiej dopytać o takie sprawy.


RE: Zapis w umowie - OProject - 12.06.2023

800 Dolców to raczej nie zarobisz na kawałku


RE: Zapis w umowie - In-Tegral - 14.06.2023

To sporo mówi o labelu, jeżeli od góry narzucają Ci "ich mastering".


RE: Zapis w umowie - Grisha - 14.06.2023

(12.06.2023, 20:00)OProject napisał(a): 800 Dolców to raczej nie zarobisz na kawałku
rozmawiałem z osobą, która jest przedstawicielem wytwórni i powiedziała, że teraz koszty są inne i liczą sobie za mastering 50$, co nie zmienia faktu, że jest to tylko stwierdzenie na przysłowiową "gębę", a nie zapis w umowie.


RE: Zapis w umowie - Grisha - 14.06.2023

(14.06.2023, 9:54)In-Tegral napisał(a): To sporo mówi o labelu, jeżeli od góry narzucają Ci "ich mastering".
Raz miałem styczność z wytwórnia, która uparła się zrobić własny mastering, oczywiście na swój koszt. Ostatecznie wyszła im "kupa", ale wypuścili kawałki. Fakt, że nie dostałem nic z tej sprzedaży, ale w umowie było wszystko zapisane klarownie i wiedziałem, że nie będę musiał pokryć żadnych kosztów, które wytwórnia poniosła za wydanie.


RE: Zapis w umowie - In-Tegral - 14.06.2023

(14.06.2023, 10:10)Grisha napisał(a):
(14.06.2023, 9:54)In-Tegral napisał(a): To sporo mówi o labelu, jeżeli od góry narzucają Ci "ich mastering".
Raz miałem styczność z wytwórnia, która uparła się zrobić własny mastering, oczywiście na swój koszt. Ostatecznie wyszła im "kupa", ale wypuścili kawałki. Fakt, że nie dostałem nic z tej sprzedaży, ale w umowie było wszystko zapisane klarownie i wiedziałem, że nie będę musiał pokryć żadnych kosztów, które wytwórnia poniosła za wydanie.
Gardzę (to za mało powiedziane) takimi labelami, gdzie po prostu żerują na ludzkiej naiwności.


RE: Zapis w umowie - Ixipe - 17.06.2023

Też kiedyś podpisałem umowę gdzie był zapis jaki powyżej. Oczywiście kasy żadnej z tego nie dostałem. Ale w sumie mnie to nie dziwi. A teraz kiedy już jestem starszy i wiem że przede mną dużo pracy żeby utwory były fajne i dało się słuchać, to kiedy już zacznę spełniać wymagania przeze mnie postawione. Postanowiłem, że nie skorzystam z żadnych labeli. Pójdę pod prąd, od dupy strony


RE: Zapis w umowie - FL FAN - 17.06.2023

(17.06.2023, 11:31)Ixipe napisał(a): Postanowiłem, że nie skorzystam z żadnych labeli. Pójdę pod prąd, od dupy strony


[Obrazek: mp2.jpg]



RE: Zapis w umowie - Grisha - 17.06.2023

(17.06.2023, 11:31)Ixipe napisał(a): Też kiedyś podpisałem umowę gdzie był zapis jaki powyżej. Oczywiście kasy żadnej z tego nie dostałem. Ale w sumie mnie to nie dziwi. A teraz kiedy już jestem starszy i wiem że przede mną dużo pracy żeby utwory były fajne i dało się słuchać, to kiedy już zacznę spełniać wymagania przeze mnie postawione. Postanowiłem, że nie skorzystam z żadnych labeli. Pójdę pod prąd, od dupy strony

też był zapis, o tym, że wypłacenie Twoich zysków nastąpi dopiero, w momencie jak wytworni zwrócą się koszty, które ponieśli? Nie było później z ich strony jakichś roszczeń, co to tego, że masz im zwrócić poniesioną kasę?


RE: Zapis w umowie - Ixipe - 18.06.2023

Chyba tak, ale też było że zwrócą koszty promocji których sam się podejmę.