MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Co to jest mastering? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Co to jest mastering? (/temat-co-to-jest-mastering)

Strony: 1 2


RE: Co to jest mastering? - Grisha - 1.04.2014

Polecam lekturę...z naciskiem na interpunkcję ;)
[Obrazek: zasady-pisowni-i-interpunkcji-b-iext6248538.jpg]


RE: Co to jest mastering? - John Horizon - 8.04.2014

Mówiąc krótko mastering jest to oprawienie dobrze namalowanego obrazu (dobry miks) w ramkę :)


RE: Co to jest mastering? - Oszir - 8.04.2014

Ja zawsze mylę miks z masterem jak komuś doradzam a to chyba dlatego że w samouczkach często jest to też mylone


RE: Co to jest mastering? - efg1 - 8.04.2014

Łatwo to można ująć w ten sposób:

Gdy robimy mix, na kanale master nie może się znajdować nic aby osobie, która to potem będzie masterować zostawić jak największe pole do popisu.

Czyli mix to sucha wersja kawałka bez żadnych ulepszaczy na głównym kanale.

A mastering to proces ulepszania dźwiękowo mixu różnymi środkami (kompresorami, limiterami, poszerzaczami itp)


RE: Co to jest mastering? - Zirds - 9.04.2014

Miks tyczy się jednego utworu, czyli końcowe ulepszanie brzmienia i wyszczególnianie jak najlepszych efektów jakie mogą pozytywnie wpłynąć na słuchacza.

Mastering tyczy się całej płyty lub kilku utworów, które mają brzmieć w tej samej głośności i powinny być tak samo zmiksowane (w tym samym stylu) jak reszta utwórów składających się na to samo wydanie.


RE: Co to jest mastering? - Revnotes - 9.04.2014

@ZetZet
Nie do końca się z Tobą zgodzę, Twój przedmówca - efg1 ujął to moim zdaniem trafniej.
Obecnie mastering dotyczy również pojedynczych nagrań. Zapinasz wtyczkę na kanał master i jedziesz.


RE: Co to jest mastering? - Zirds - 9.04.2014

(9.04.2014, 7:44)Elnanter napisał(a): @ZetZet
Nie do końca się z Tobą zgodzę, Twój przedmówca - efg1 ujął to moim zdaniem trafniej.
Obecnie mastering dotyczy również pojedynczych nagrań. Zapinasz wtyczkę na kanał master i jedziesz.

No właśnie, że jednak chyba jest jakaś różnica pomiędzy Miksem, a Masteringiem.

http://www.trzecieucho.com.pl/ napisał(a):Mix / miks (ang. mixing) to ustalanie/dobieranie brzmień oraz poziomów głośności poszczególnych instrumentów, tak aby utwór tworzył jedną czytelną, zwartą całość. Podczas miksu edytuje się pliki audio, wycina się z nich niepotrzebne trzaski i przydźwięki, skraca jeśli trzeba, w niektórych partiach instrumentów usuwa się ciszę. Podczas miksowania utwór można aranżować poprzez dodawanie efektów, zmianę niektórych partii, dodanie zmodyfikowanych ścieżek – na tym etapie wskazana jest kreatywność, ale z umiarem żeby nie powstał remix. W trakcie miksowania nadaje się czytelności poszczególnym instrumentom, umiejscawia się je w przestrzeni oraz organizuje między sobą. Wszystkie te czynności wykonywane są na odseparowanych śladach – każdy instrument na osobnej ścieżce, a nawet na kilku ścieżkach – na przykład taka perkusja, każdy bęben ma swój mikrofon i osobny track. Gitary, zarówno elektryczne, basowe jak i akustyczne, zazwyczaj nagrywane są na kilka różnych mikrofonów, aby po połączeniu ścieżek cieszyć się wystarczającą ilością harmonicznych, lub wybrać ten najlepiej brzmiący i pasujący do całego utworu ślad. Jeden mikrofon nie jest w stanie wiernie oddać tego co słyszymy podczas grania, zawsze będzie nadawał swój specyficzny charakter.

De facto mix następuje już podczas nagrywania i komponowania utworu, gdyż na tym etapie zostają ustalone brzmienia instrumentów poprzez dobranie odpowiednich mikrofonów, wzmacniaczy, gitar, talerzy, syntezatorów, efektów, sampli. Wpływ na brzmienie ma również to jak nastroimy gitary oraz perkusję, jakich kabli użyjemy, jakiego zestawu sampli i wtyczek, platformy do nagrywania (np. cyfrowego DAW, czy analogowego magnetofonu wielośladowego). Przedwzmacniacze jakie wybierzemy również pozostawią po sobie swój niepowtarzalny znak.



Mastering następuje po zmiksowaniu i zgraniu całego utworu do jednej, łączącej wszystkie instrumenty ścieżki (najczęściej stereo – na potrzeby radia, CD, mp3, oraz formaty dookolne/wielokanałowe na potrzeby DVD, kina czy telewizji). Głównym aspektem masteringu jest dostosowanie gotowego materiału do aktualnych standardów brzmieniowych oraz przygotowanie do nagrania na nośnik, na jakim będzie odtwarzany (CD, DVD, mp3, ogg, wav albo na format analogowy płyta winylowa, kaseta MC, ). Mastering to również ostatni szlif brzmienia utworu, eksponujący jego szlachetność i tuszujący niedociągnięcia. Podczas masteringu zwraca się uwagę na aspekty takie jak: brzmienie całości i spójność utworu, wyrównanie głośności i ustalenie proporcji częstotliwości, balans stereo, szerokość sceny, pogłos, dynamika. Oprócz walorów artystycznych, na które wpływ mają upodobania realizatora dźwięku, bardzo ważne są sprawy techniczne, czyli usunięcie składowej DC, ograniczenie pasma częstotliwościowego, normalizacja, ustalenie przerw pomiędzy utworami, odpowiednie nazwanie i ponumerowanie, ewentualne wyciszenie końcówek lub początków utworów. Wszystko to prowadzi do uzyskania zrównoważonego, odpowiednio głośnego, klarownego, dynamicznego nagrania, brzmiącego dobrze w każdych warunkach odsłuchowych.



Mastering separowany łączy w sobie cechy miksu i masteringu. Pracuje się na kilku ścieżkach (a nie na jednej, jak w przypadku zwykłego masteringu), podczas zgrania miksu grupuje się instrumenty, na przykład: 1 ślad perkusja i bas, 2 ślad wszystkie gitary, 3 ślad wokale, 4 ślad syntezatory i klawisze. Tak przygotowany materiał daje większe możliwości ingerencji.

Miks jest to łączenie ze sobą ścieżek/tracków, dopasowanie głośności (limitery, kompresja, korekcja) względem innych ścieżek w utworze tak jak to jest opisane powyżej.

Mastering tak jak napisałem w poprzednim poście odnosi się praktycznie w ten sam sposób do tego co jest napisane w cytacie.


RE: Co to jest mastering? - OProject - 9.04.2014

Zet ma racje xd
Nie ma czegoś takiego że nic nie może być na kanale master.
Owszem lepiej zostawić sumę nie tkniętą, ale jak to w muzyce nie ma sztywnych reguł ;)
http://zakamarkiaudio.pl/slowniczek
Cytat:Miksowanie – sztuka łączenia ze sobą wszystkich nagranych do utworu ścieżek w jedną, spójną całość, która kończy, jako jeden plik stereo, czyli Miks. Na tym etapie poddaje się pojedyncze ślady korekcji, kompresji, dodaje efekty, szlifuje współbrzmienie z innymi ścieżkami – tak, aby z pojedynczych fragmentów powstał spójny utwór. Miksowanie jest etapem poprzedzającym Mastering, podczas którego inżynier dopieszcza finalne brzmienie mając do dyspozycji zmiksowany utwór w postaci jednego pliku stereo, stąd tak bardzo istotne jest, aby miks wykonany był na najwyższym poziomie, zanim trafi do inżyniera masteringu.
Cytat:Mastering – ostatni proces obróbki dźwięku polegający na połączeniu kilku piosenek w jeden album i dostosowaniu jego brzmienia do umownych norm (pod względem balansu pasm, dynamiki, głośności, przerw między piosenkami), zaaplikowaniu specjalnych kodów oraz przygotowaniu go do dystrybucji (utworzenie płyty-matki, z której następnie tłocznie wypalają kopie do sprzedaży). O masteringu mówi się również wtedy, gdy dokonujemy ostatecznych szlifów na gotowym już miksie jednego utworu, który nie ma być częścią żadnego albumu, a jego przeznaczeniem są wyłącznie cyfrowe czeluści Internetu. Podczas masteringu zmiksowanego wcześniej utworu upewniamy się, że balans pasmowy, dynamika i głośność są w stanie konkurować z komercyjnymi produkcjami, konwertujemy rezultat naszej pracy do odpowiedniego formatu i puszczamy w eter.



RE: Co to jest mastering? - Revnotes - 9.04.2014

@ OldscoolProject
Napisaliśmy dokładnie to samo, z tym że ja w dużym skrócie. Nie dostrzegasz tego?


RE: Co to jest mastering? - OProject - 10.04.2014

Obaj macie racje... xd fakt tyle ze mastering odbywa sie na wyrenderowanym lub nagranym/zmiksowanym utworze. Ja raczej bym nie nazwal masteringiem edytowania sumy miksu. Choc to juz kwestia do dyskusji :) chyba taz byl o tym artykul na zakamarkiaudio.pl


RE: Co to jest mastering? - Revnotes - 10.04.2014

Oldi sam pomyśl, nie obraź się, ale traktujesz te wpisy na ZA trochę jak Biblię. Jeżeli samodzielnie przechodzisz przez proces miksu i masteringu, to nie ma żadnej różnicy czy wyeksportujesz plik do wave czy będziesz pracował w pierwotnej sesji. Każdy robi tak jak jest mu wygodnie. Jeśli zamierzasz komuś przesłać mixdown to warto wybrać wave'a, bo pewnie nie będzie posiadał takich wtyczek, z których Ty korzystasz. Niektórzy wykorzystują do masteringu więcej niż jeden insert w mixerze, więc w tym przypadku również łatwiej wyrenderować wave'a i klonować go do syta.

Future Music Magazine prowadzi pewien bardzo fajny cykl - "In The Studio With" W wielu odcinkach producenci pokazują po kolei sound design, aranżację, miks i na koniec mastering. Przekonasz się, że jak najbardziej można te wszystkie procesy przeprowadzić w jednym projekcie. Jeżeli Ty wolisz wszystko robić w oddzielnych - nikt Ci nie zabroni, bo nie ważna jest metoda, a efekt finalny.


RE: Co to jest mastering? - OProject - 10.04.2014

(10.04.2014, 9:14)Elnanter napisał(a): Oldi sam pomyśl, nie obraź się, ale traktujesz te wpisy na ZA trochę jak Biblię. Jeżeli samodzielnie przechodzisz przez proces miksu i masteringu, to nie ma żadnej różnicy czy wyeksportujesz plik do wave czy będziesz pracował w pierwotnej sesji. Każdy robi tak jak jest mu wygodnie. Jeśli zamierzasz komuś przesłać mixdown to warto wybrać wave'a, bo pewnie nie będzie posiadał takich wtyczek, z których Ty korzystasz. Niektórzy wykorzystują do masteringu więcej niż jeden insert w mixerze, więc w tym przypadku również łatwiej wyrenderować wave'a i klonować go do syta.

Future Music Magazine prowadzi pewien bardzo fajny cykl - "In The Studio With" W wielu odcinkach producenci pokazują po kolei sound design, aranżację, miks i na koniec mastering. Przekonasz się, że jak najbardziej można te wszystkie procesy przeprowadzić w jednym projekcie. Jeżeli Ty wolisz wszystko robić w oddzielnych - nikt Ci nie zabroni, bo nie ważna jest metoda, a efekt finalny.

Biblia... xd Wole czerpać wiedzę od ekspertów....:P
Wiem o co ci chodzi... bo sam zawsze używam kompresji, korekcji na sumie, nie wyobrażam sobie wypuszczenia utworu bez jakiej kol wiek edycji "mastera"
Kompresor działa cuda jak zapniemy go na "całość" :P
Kilka razy również robiłem swój "mastering" na wy renderowanym miksie do wav, i wydaje mi się ze jest jakaś różnica ;)
Choć bardziej chodzi mi tu o pojęcia niż o sam proces, bo w tej kwestii jest dużo różnych zdań często mylnych jak i stereotypów przez co wiele osób zwłaszcza początkujących gubi się i nie wie gdzie szukać prawdy, wiem bo sam miałem z tym problem :D


RE: Co to jest mastering? - Audionectic - 10.04.2014

:) :) :) Temat odwieczny...Ja slyszałem nawet o masteringu wokalu od hiphopowców.No nie wiem.To było dziwne.
Równiez dużo czytałem o tym przez te parę lat.Nawet robiłem master w miksie :D(czyli na sume po miksowaniu sciezek zapinałem limitery i inne ciekawostki)To był bład.Kardynalny bład.Nie zgodzę sie również ze na sumie nie może być kompresora.A co ze stołami np SSL gdzie do sumy jest dedykowany kompresor?Uznawany za jeden z lepszych jaki wyprodukowano?("bo doskonale klei miks")Oczywiście trzeba go użyc delikatnie i z rozwagą,a nie masakrowac i kręcić Make Up Gain do konca skali.To jak pieszczota miksu ;),czyli wszystkich elementów naszego utworu po całosci.Miksuje sie scieżki nawet z juz zapietym kompresorem.Ewentualnie wprowadza delikatne korekty.Sa rózne drogi i sposoby.Oczywiście jest tez droga by nic nie znajdowało sie na szynie sumującej ślady (oprócz analizatorów naturalnie) i własnie tę droge teraz stosuje gdyż mam nadzieje na lepszy master.Konkluzja jest taka ze miks to miksowanie poszczegolnych sladow utworu ze soba.Dodam ze latwiej sie to robi gdy pogrupujemy sciezki np perkusja,bas,gitary,wokale itd.Wtedy można przypisac kontrolerowi midi poszczególne szyny do suwaków czy pokreteł i zgasic monitor.Mi tak wygodniej ponieważ sugeruję sie wtedy tylko słuchem i mam tylko kilka suwakow do ogarnięcia.Wtedy to sprawdzamjeszcze raz "headroom"(na wczesniejszym etapie baaardzo na niego uważam) i eksportuje taki MIKS z zachowaniem zapasu dynamiki(headroom około -6 do -3db)do pliku wav.Nie 16bit,tylko 24bity lub we frutku 32biciory.I taki wyrenderowany plik audio o duzo lepszej jakosci niż CD,ktore maja rozdziałkę 16bit,dopiero w osobnej sesji masterujemy
aha.Eksportujemy go bez ditheringu.Ważne równiez by do miksowania zasiąsc wypoczetym np.z rana uprzednio posłuchac ulubionych wykonawców(nastroic słuch) ale najważniejsze by tego słuchu nie zmeczyć.Przez pierwsze pół godziny jest to niezmiernie ważne.Słuch jest bardzo delikatnym zmysłem i zajebiscie szybko adaptuje sie.Mozemy poustawiac złe proporcje podczas miksu.Wiekszosc z nas pewnie zna sytuacje w ktorej przez cały dzien komponowalismy,pózniej miksowanie(lub podczas) a jeszcze master na koniec.W sumie nie raz siedziało sie po 8 godzin czy wiecej.Owocowało to tym ze na drugi dzien dumny czlowiek wstawal,rzucał sie na kompa a tam...wielka kupa i kibel totalny.Kto to zrobił???to z pewnoscia nie moglem byc ja.Przeciez wczoraj brzmiało tak świetnie.Po co wrzucałem do netu? :D to wina zmeczonego słuchu własnie.
Mastering....Tak jak pisałem wczesniej.Jest to dostosowanie utworu do standardów obecnie obowiązujących.Ostateczny szlif,ocieplenie,nadanie odpowiedniej głośności sredniej RMS,sciecie niepotrzebnych szczytów amplitudy dzwięku,nasycenie basem itp
Dlatego tak ważny jest headroom(czyli odstęp od zera podczas miksowania scieżek)by pozniej było na to wszystko miejsce.Gdy podczas miksu zapniesz np.limiter to na master nie bedzie miejsca.Chyba ze na jeszcze wieksza degradacje jakosci utworu.
Podczas masteringu wprowadzamy delikatne korekty.Jesli miks był nienaganny to nie bedzie trudne.
Zapinamy w kolejnosci:EQ,Kompresor masteringowy i limiter.To standard.Mozna rozbudowac to jeszcze o nasycenie taśmą,symulacje roznych kompresorów czy eq fizycznych np.PullTec.Są rózne drogi.Swietnie sprawdzają sie również pakiety np.Izotope Ozone,TRackS,Waves,PSP Audioware(Polska:) tylko one same tego nie robia.Trzeba sie nauczyć podstaw funkcjonowania poszczególnych narzędzi.To chyba wszystko co miałem do powiedzenia hehe.Mam nadz ze rozwiałem kilka wątpliwosci i dylematów
Jeszcze dwie rzeczy.Limiter pracuje na 16bitach podczas masteru lub taką rozdziałkę stosujemy podczas eksportu.koniecznie dajemy dithering.Rowniez w limiterze lub podczas eksportu.Wtedy mamy utwór na płyte.
Mozna oczywiscie masterować cały album lub kilka wałków naraz.Polecam to jednak nie początkującym
P.S.
Sorki za możliwy chaos w wypowiedzi :D

http://musicproducers.pl/temat-house-audionectic-rhythm-of-life-originalmix


RE: Co to jest mastering? - efg1 - 10.04.2014

Ale po co w mixie zapinać kompresor na master jak to samo zrobi koleś od mastera? Tylko skomplikujemy jego prace w tym momencie.

No chyba, że sami robimy to inna sprawa :)


RE: Co to jest mastering? - Audionectic - 10.04.2014

Jak już wspominałem.Delikatnie kompresuje sie miks by całość "skleić".Tak jak kompresujesz np.szyne z poszczególnymi elementami perkusji.By wyciągnac transjenty i by całość zbrzmiała spójniej.Zgodze sie z Toba,dlatego porzuciłem te metodę.Nie pasowała mi dynamika podczas masteru i takie tam.Miałem problemy z niskim RMS,chyba ze miazdżylem plik limiterem więc obecnie przychylam się do pustej szyny Master podczas miksowania.Mam nadzieje że lepsze efekty uzyskam dzieki temu podczas masteringu.Wczesniej z kompresorem bo sie naczytałem mądrosci osób pracujących w ten sposób:)
Tak więc kazdy sobie dłubie po swojemu ale są pewne zasady.
Masteringowcy wolą miks "bez efektów"ponieważ chca wycisnać wszystkie soki z miksu dzięki swoim zajebistym klockom zewnętrznym i również pokazać co potrafią a na limitowanym miksie bedzie kicha.
W EiS bodajże czytałem wywiad z jakimś fachowcem i on opowiadał jak to chwalił miks pewnego gościa i pytał jak on taki doskonały miks osiągnał?W odpowiedzi padło: miks jest delikatnie skompresowany :)
I wez tu madry bądz.Wtedy to zacząłem używać SSLa na sumie.Swietne narzędzie ale musze jeszcze poeksperymentowac na rózne sposoby
Pzdr


RE: Co to jest mastering? - calldetenes - 28.05.2016

Mastering to w ogóle jakiś magiczny temat. Czym więcej o tym czytam tym bardziej jestem głupi. Jak już album będzie gotowy to chyba lepiej wysłać całość do fachowca i nie zawracać sobie tym głowy.


RE: Co to jest mastering? - Stiopa - 11.08.2016

(10.04.2014, 13:38)efg1 napisał(a): Ale po co w mixie zapinać kompresor na master jak to samo zrobi koleś od mastera? Tylko skomplikujemy jego prace w tym momencie.

No chyba, że sami robimy to inna sprawa :)

W reasonie od wersji 6 jest zapięty kompresor na sume w mixerze i zawsze mam go właczonego w czasie mixowania ścieżek. Daje niezły efekt nie niszcząc całego mixu, chyba że jak Audio napisał, ktoś jebnie gainem na maxa. Ja nie będę się wypowiadał o miksie i masterze, bo technik jest tyle ile masterujących i sprzętu który sie używa.
Polecam i zawsze będę ten artukuł, bo na nim się uczyłem.


http://www.studiomastering.net/mastering.html

Polecam zajrzeć w inne działy na tej stronie.
Pozdro


RE: Co to jest mastering? - Maws - 5.03.2017

Na początku to chyba nie ma sensu zawracać sobie głowy masteringiem bo można się wtedy nieźle pogubić i zamiast tworzyć nowe utwory będziesz szukał nowych efektów czy różnych wtyczek. Można wtedy zostać mistrzem masteringu a nie będziesz w stanie ułożyć dobrego utworu.


RE: Co to jest mastering? - OProject - 5.03.2017

Na początek myślę wystarczy chociażby sam korektor + limiter, byle nie przesadzić a powinno grać lepiej niż bez ;)


RE: Co to jest mastering? - pumadesign - 19.11.2017

(10.04.2014, 10:19)Audionectic napisał(a): Ważne równiez by do miksowania zasiąsc wypoczetym np.z rana uprzednio posłuchac ulubionych wykonawców(nastroic słuch) ale najważniejsze by tego słuchu nie zmeczyć.Przez pierwsze pół godziny jest to niezmiernie ważne.Słuch jest bardzo delikatnym zmysłem i zajebiscie szybko adaptuje sie.Mozemy poustawiac złe proporcje podczas miksu.Wiekszosc z nas pewnie zna sytuacje w ktorej przez cały dzien komponowalismy,pózniej miksowanie(lub podczas) a jeszcze master na koniec.W sumie nie raz siedziało sie po 8 godzin czy wiecej.Owocowało to tym ze na drugi dzien dumny czlowiek wstawal,rzucał sie na kompa a tam...wielka kupa i kibel totalny.Kto to zrobił???to z pewnoscia nie moglem byc ja.Przeciez wczoraj brzmiało tak świetnie.Po co wrzucałem do netu? :D to wina zmeczonego słuchu własnie.
http://musicproducers.pl/temat-house-audionectic-rhythm-of-life-originalmix

nie wiem czy z rana to dobre rozwiązanie , nie wiem czy jest jak mówisz z tym delikatny zmysłem , ja to widzę tak że umysł przyzwyczaja się do częstotliwości (wszystkich) i to na prawdę bardzo szybko a ty piszesz o 8 godzinach mixowania , i jest tak piszesz wielka kupa , każdy sound ma każdą częstotliwość - jeden więcej drugi mniej , nawet sub ma wysokie , utnij eq górę i zauważysz różnicę , wsłuchujesz się przez chwile lub przez 15 min i jest różnica , po tym dłuższym czasie mózg się odzwyczaja i inaczej słyszysz mixując inny sound głównie chodzi o wysokie a tego jest sporo w porównaniu np do dołu , wsłuchując się w jakiś dźwięk który tutaj ma więcej tutaj mniej i jeszcze tutaj naprawdę dużo a gdzie indzie nawet widmo nie pokaże przyzwyczajasz słuch do niego zaczynasz mixować inny i wprowadzasz w nie wielki błąd mózg więc trzeba odczekać i sprowadzić na właściwy tor czyli włączyć wave z trakiem najlepiej od pro i najlepiej z ostatnich 3 lat .

(10.04.2014, 10:19)Audionectic napisał(a): Gdy podczas miksu zapniesz np.limiter to na master nie bedzie miejsca.
http://musicproducers.pl/temat-house-audionectic-rhythm-of-life-originalmix

-3db i limiter nie potrzebny tak mi się wydaje


(28.05.2016, 23:45)calldetenes napisał(a): Mastering to w ogóle jakiś magiczny temat. Czym więcej o tym czytam tym bardziej jestem głupi. Jak już album będzie gotowy to chyba lepiej wysłać całość do fachowca i nie zawracać sobie tym głowy.

możesz jeśli masz kupę szmalu i muzyka to twoje życie czy pasja czy jak tam to nazwać ...

tak to widzę xD