MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Dźwięk po bokach panoramy - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Dźwięk po bokach panoramy (/temat-dzwiek-po-bokach-panoramy)



Dźwięk po bokach panoramy - Huiggi - 11.09.2013

Chciałbym ustawić jeden kanał w ten sposób, żeby dźwięki na nim grały tylko po bokach, a w środku ew. zostawał po nich lekki pogłos. Jakim pluginem da się to osiągnąć?
Przy okazji chciałbym też zrobić w drugą stronę, żeby dźwięk był wyłącznie na środku.


RE: Dźwięk po bokach panoramy - F3edo - 11.09.2013

1. Panning?
2. Mono? ;P


RE: Dźwięk po bokach panoramy - Loco - 11.09.2013

Stereo Shaper w FLS i problem z głowy :)


RE: Dźwięk po bokach panoramy - Huiggi - 11.09.2013

@F3edo, nie chodzi mi o sygnał na całej panoramie w mono, tylko stereo z wyciętymi bokami i zostawionym środkiem (cisza daleko po lewej i prawej w panoramie).
Stereo Sharper to chyba to czego szukałem, ale jak osiągnąć w nim taki efekt? Wiem jak zostawić sam środek, ale chcę zostawić boki panoramy.


RE: Dźwięk po bokach panoramy - Loco - 11.09.2013

Przy takim ustawieniu słychać tylko boki bez środka, raczej to jest to czego szukasz.
[Obrazek: DPjtD5T.png]


RE: Dźwięk po bokach panoramy - The Timbrer - 11.09.2013

polecam darmowy plugin Voxengo MSED. Jezeli chcesz wyciac srodek i zostawic same boki + poglos w sordku to polecam taki manewr.
Najpierw daj MSED i MID daj na zero. Zostanie Ci sam Side czyli roznica obu kanalow czyli skrajny bok. Po tym daj reverb na wysylce i za reverbem daj cos co ci to wsadzi w MONO. Ten plugin tez ma taka funkcje. Z tym ze jest jeszcze taka sprawa czy ten poglos to ma byc poglos juz po zostawieniu samych bokow czy jeszcze przed bo jak przed zostawieniem to trzeba najpierw dac reverb w mono na wysylke a potem na kolejnej wysylce zrobic Voxengo MSED jednoczesnie wyciszajac szyne do ktorej przypiete bylo zrodlo. Mam nadzieje ze wyrazilem sie dosc jasno jesli masz wciaz watpliwosci to pytaj


RE: Dźwięk po bokach panoramy - NoFace - 12.09.2013

Ciekawe, wiediząłem jak to zrobić ale w trudniejszy sposób


RE: Dźwięk po bokach panoramy - equalypse - 12.09.2013

Huiggi:

Nie wiem, czy dokładnie o to Ci chodzi - to jest efekt gry instrumentu monofonicznego w obu kanałach LR "jednocześnie". Tak jakby "niezależnie" czyli bez środka.

Prawdopodobnie chodzi Ci o efekt Haasa.
Jest to po prostu przepuszczenie sygnału mono przez delay (oczywiście insertowy)w taki sposób, aby przez jeden kanał (L lub R) przechodził sygnał oryginalny a na drugim kanale grał sygnał przepuszczony przez efekt. Opóźnienie efektu należy ustawić w granicach 4-35 ms. Cały efekt jest po prostu złudzeniem.

Polecę Ci tutorial do Reasona, jeśli nawet go nie używasz tam znajdziesz przykłady tego zjawiska.
http://www.youtube.com/watch?v=NN_oDvod1DU

Jeśli chodzi o drugą sprawę, w tej chwili tego nie kojarzę - wydaje mi się, że widziałem coś podobnego w tutorialach do reasona. Nie będę jednak nic pisał, ponieważ mogę wprowadzić w błąd.
Nie korzystam z tego typu efektów.


RE: Dźwięk po bokach panoramy - The Timbrer - 12.09.2013

Ale efekt Haasa nie eliminuje srodka. Efekt Haasa jest stosowany do jedynie poszerzania pewnych instrumentow ale jego sie stosuje raczej do instrumentow ktore z natury graja wąsko, lub gdy chcemy miec cos na prawde szeroko. Autor tematu wyraznie napisal ze chce wywalic jakikolwiek srodek by instrumenty graly tylko i wylacznie po bokach a od tego jest tryb SIDE.


RE: Dźwięk po bokach panoramy - equalypse - 13.09.2013

The Timbrer

Nie wiem, o co chodziło Autorowi wątku. Napisałem przecież "prawdopodobnie". Najlepiej samemu sprawdzić i ocenić, dlatego dałem linka do video.
W tutorialu tym efektem potraktowano partię gitar. Na moje ucho brzmi to zacnie. Nie znam definicji gry "wąskiej" lub "szerokiej" - subiektywnie rzecz biorąc - gitary chyba grają "szeroko" (?) - takie wrażenie przynajmniej odnoszę. Mimo tego efekt sprawdza się zacnie. Zamieszczony przykład pozwala porównać audio z tym efektem oraz bez niego. Moje subiektywne wrażenie - z nim właśnie nie ma środka. Chciałem się po prostu tym podzielić.

Pozdrawiam.

edit: sprawdziłem polecany przez Ciebie plugin (Voxengo MSED) - przeczytałem jego opis i autorzy podają, że bazuje on na metodzie odwrócenia fazy dźwięku. Właśnie takie rozwiązanie chodziło mi po głowie. To także może być opcja.


RE: Dźwięk po bokach panoramy - The Timbrer - 13.09.2013

Zalezy kto i jak stosuje efekt Haasa. Ja jak stosowalem to do partii typu lead nie dawalem full lewy kanal i full prawy dzieki czemu utrzymywal rownowage miedzy mid i side. A odwrocenie fazy to sprawa oczywista poniewaz MID to suma obu sygnalow wiec jesli odwrocimy faze kanalu lewego wtedy zaniknie rowniez faza kanalu prawego i zostanie jedynie to co jest roznica miedzy tymi kanalami zatem tryb SIDE. Oczywiscie szybciej i przyjemniej robi to sie tym o to pluginem tym bardziej iz jest darmowy. Dlatego nie wspominalem o zasadzie dzialania. Generalnie w tego typu przypadkach opcji zrobienia tego czego sie chce jest multum i w zasadzie kazda jest prawidlowa. Bo ja tez do konca w sumie mie wiem na czym zalezy do konca autorowi watku.