MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Wysyłanie dema krok po kroku - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Artykuły (https://musicproducers.pl/forum-artykuly)
+--- Wątek: Wysyłanie dema krok po kroku (/temat-wysylanie-dema-krok-po-kroku)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - djmonster - 22.05.2013

Witam z kolejnym pytaniem dotyczącym umowy z wytwórnią muzyczną
Czy my jako artysta ponosimy jakieś koszty promowania rozpowszechniania itd naszego tracka czy zupełnie nic nie płacimy przez cały czas trwania umowy?
Aha i czy kolejne tracki możemy wysyłyać do innych wytwórni mimo że mamy podpisany kontrakt z inną(wiadomo że jeśli w umowie jest że mamy zrobić kilka w roku to tak)


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - K - 22.05.2013

1. Nie.
2. Jeżeli umowa jest tylko na utwór to tak. Jeżeli umowa dotyczy wyłączności artysty to nie. :)


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - djmonster - 22.05.2013

Wielkie dzięki i ostatnie pytanie
Czy np. jeśli podpisałem kontrakt z wytwórnią to muszę usunąc swój track z soundclouda (no bo później to przecież label da preview)?


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - K - 22.05.2013

To już zależy od wytwórni. Jeżeli będzie im to przeszkadzać to prawdopodobnie dadzą znać.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - piral - 23.05.2013

Przed wysłaniem do wytwórni to w ogóle nie polecam wstawiać previewów "to be released" na SoundClouda. Większość labeli potrzebuje dem exclusive, tylko oni chcą słyszeć twoją pracę.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - pixel85 - 27.06.2013

Dobry topic. Przyznam że po kilku releasach, nadal nie ma pojęcia jak napisać dobre 'demo submission' :D

Z mojego doświadczenia:
-Obecnie łatwiej i chętniej a&r labeli komunikują się przez facebooka. Sam tak załatwiłem kilka opcji +email do oficjalnych spraw typu kontrakt itd

-Jeśli już wytwórnia się odezwie to (w zależności od tego czego oczekujemy), sprawdźmy czy label spełni nasze wymagania tj. promocja, pomoc przy koncertach, hajs za kawałki. Warto popytać innych wykonawców którzy mieli bądź mają do czynienia z daną wytwórnią. Sam natknąłem na opcje gdzie właściciel labela obiecywał promocje, cuda niewidy... uwierzyłem bo to była wytwórnia z długoletnim stażem. Do teraz moja EP ma 300 odsłuchów na SC a o wyniki sprzedaży (które mam zagwarantowane do wglądu w kontrakcie) to mogę prosić i błagać a i tak ich nie zobaczę (także pieniędzy). W związku z tym:

-Nie oddawajmy naszej twórczości jeśli nie jesteśmy 100% pewni obopólnych korzyści. Samo pojawienie się kawałka/ep/albumu na Beatport czy iTunes o niczym nie świadczy i nie daje nam nic poza opcją lansu wśród znajomych. Do kariery to nie wiele wnosi bo bez promocji pozycja nr. 10000000 na liście Beatport w CV wcale nie wygląda za dobrze :D

-Ciekawy kawałek z kiepskim miksem jest 100 razy więcej wart niż przeciętny klon z mega miksem i "masteringiem". Sam do teraz nie moge wyjść z podziwu że niektózy szanowani przeze mnie starzy wyjadacze z Top10 na Beatport twierdzili że moje demo ma bardzo dobry miks a bas jest świetnie zrobiony... a robie w skandalicznych warunkach trypu budżetowa wersja budżetowego studyjka domowego dla dzieci :D Także walory artystyczne ponad walory realizatorskie. No chyba że ktoś startuje na realizatora do jakiegoś studia...

-Niestety ale jednak w większości wypadków koledzy producenci oceniają tylko jakość miksu i produkcji, często błędnie określając wartość treści samego kawałka. Także wartość producent vs zwykły zjadacz dźwięków jest 50:50 bo ten drugi oceni trafniej treść bez skupiania się na miksie.

-Czas oczekiwania na odpowiedź: od kilku godzin po wysłaniu do nawet pół roku a może nawet i więcej.

-Warto się wkręcać na imprezy gdzie grają konkretni wykonawcy/dje z dobrymi kontaktami i się zakręcić. Robiąc sobie takie znajomości łatwiej jest się wypromować

-Warto miec konto na FB i pododawać sobie labele, producentów itd od znajomych. Często pojawiają się informacje typu: szukamy nowych wykonawców do nowej kompilacji VA / konkursy na remixy oraz inne opcje dzięki którym możemy zabłysnąć. Inna opcja to szukanie takich rzeczy po różnych forach www itd jednak łatwiej mieć to wszystko w jednym miejscu.

-Wydawanie czegoś w nieznanych netlabelach itp. jest bezcelowe. No chyba że zna się właścicieli osobiście i wiemy że mają oni dobry biznesplan na rozkręcenie interesu a tym samym pomogą nam się wypromować.
Jeden dobry koncert może spowodować że liczba odsłon swojej strony, odtworzeń kawałków i nowych 'znajomych' wzrośnie 10-cio krotnie więcej w przeciągu kilku dni niż przez kilka lat posiadania konta na SC :) Z tym że trzeba zrobić tak by ludzie cie dostrzegli i zapamiętali. Także stanie za cd playerami ze smutną miną raczej nie spowoduje że się wyróżnimy z tłumu ;)

A więc warto się 5 razy zastanowić zanim coś wydamy i nie warto pędzić do przodu byle jak najszybciej coś wydać, byle gdzie, byle jak bo to tylko strata czasu i naszej ciężkiej pracy włożonej w muzykę (no chyba że ktoś skleja premade loopy ściągnięte z torrentów :P )


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - TwentyNineBeatz - 31.07.2013

Kolega wyżej ma trochę racji, ale nie do końca, otóż labele z mojego doświadczenia szukają ciekawych utworów, łatwych w odbiorze dla słuchacza. Pamiętajcie, że sklepy typu Beatport, czy DJ Tunes, czy DJ Shop, to są sklepy z muzyką dla DJ i to przeważnie DJ / producenci zakupują utwory w tych sklepach, by potem je grać na festiwalach i w klubach. Utwór który chcecie wydać w wytwórni, labelu czy jak to tam zwał musi być wystarczająco długi by nadawał się do klubu, nie może być krótszy niż 4 minuty, utwory które mają mniej np. 3 min i 40 sekund nie nadają się do tworzenia setów jedynie można je puszczać w radiu dlatego robi się specjalne radiowe edycje niektórych kawałków.

Co do samego wydawania, należy dobrze przyglądać się danej wytwórni/labelowi, ponieważ nie zawsze jest tak fajnie jak oni to mówią. Ja jak wysyłałem swój utwór do labeli, to po prostu wrzuciłem cały swój kawałek w wersji mp3 na serwis Soundcloud, a następnie zrobiłem z tego utworu link prywatny. Następnie wysyłałem do każdej wytwórni, która zajmowała się wydawaniem muzyki w którym gatunku ja sam tworzę, w tym przypadku było to chyba około 9 czy 10 wytwórni, te większe oraz małe. Z tych 10 labeli odpisało po tygodniu 3 zainteresowane w tym jedna polska wytwórnia, która od razu chciała podpisać kontrakt. Zgodziłem się bo pomyślałem Polska wytwórnia, polak jest właścicielem, który jest znanym DJ to musi być dobry wybór, ale okazało się całkiem co innego. Przestrzegam wszystkich którzy chcą wydać swoje utwory a nie wiedzą gdzie lub który label wybrać. Czytajcie dokładnie umowy, bo po podpisaniu takowej umowy, na późniejsze kroki i wycofanie może być za późno, a wycofanie umowy może skutkować gigantycznymi kosztami tej operacji.
Przy wysyłaniu dema, czy całego utworu do rozpoznania jak ja to nazywam, warto jest napisać krótki opis swojej osoby najlepiej w 2 językach Angielskim i Polskim, a pod opisem dodać link do odsłuchu, gdzie przed opisem należy podkreślić, że jest to link do odsłuchu, warto też zachęcić do odsłuchania. Nie wysyłajcie nigdy plików MP3 czy Wave wprost na skrzynkę pocztową, bo to zostaje natychmiast usuwane przez osoby które słuchają dema i dokonują selekcji.

Co do samych umów, nalezy się tu sugerować zdrowym rozsądkiem i nie podpisywać wszystkiego na hop siup, należy umowę dokładnie przeczytać, umowę możecie dostać w języku Polskim, Włoski, Angielskim lub w innym, zależy z jakiego kraju pochodzi wytwórnia. Jeżeli macie jakieś wątpliwości, nalezy skorzystać z porady prawnej, by upewnić się, że umowa jest na waszą korzyść i niema dziwnych haczyków. Bo może się okazać, ze w umowie zaznaczony może być próg do wypłaty w postaci 400 Euro, który jest tak na prawdę ciężko osiągnąć i w tedy kasy nie otrzymacie, no chyba że przekroczycie wymagany próg wypłaty, niektóre wytwórnie tak robią, by zwrócić sobie koszta promocji utworu. Dodatkowo sprawdzajcie czy w razie wypowiedzenia umowy przez label, koszta z wypowiedzeniem umowy nie spadają tylko na was, bo w tedy tym bardziej nic nei zarobicie, ale jeszcze będziecie musieli zapłącić z własnej kieszenie za usunięcie utworu ze sklepów typu Beatport oraz inne postępowania w tym postępowania sądowne, ale to w ekstremalnych przypadkach. Po prostu czytać Umowy dokładnie!

I jeszcze jedna rada, wytwórnia która często wydaje się być doża i gwarantować wielką promocje dla utworu, może dać całkowicie niekorzystną umowę dla producenta i w tedy warto wybrać te mniejsze labele, które liczą się z producentami. Nie zawsze wielki/znany label jest dobrym rozwiązaniem, bo niema się co oszukiwać, to jest biznes i chodzi tu przede wszystkim o pieniądze.

Co do kolegów DJ i producentów oraz ich krytyki, warto kierować się uwagami zaufanych przyjaciół z branży, jeżeli takich się nie posiada, nie warto liczyć na sugestywne oceny i sugestywną krytykę ze strony innych osób, które się nie znają na procesie tworzenia muzyki, bo często jest tak, że takie osoby krytykują, często nie znając się na tym o czym mówią lub piszą na forach. Jeżeli uważasz, że twój kawałek jest na dobrym poziomie i jest wart uwagi jakiejś wytwórni, to po prostu wyślij demo lub cały utwór do wytwórni i czekaj na kontakt.

Ostatecznie, jak było w moim przypadku, podpisałem umowę z labelem z za oceanu, umowę dostałem z której mam 60% zysku z każdej sprzedaży kawałka, a spora cześć innych labeli oferuje 40-50% zysku dla producenta od sprzedaży, na to także trzeba zwracać uwagę.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - TomDestroy - 5.08.2013

dobrze ze temat poruszony bo napewno pomocny :) ja kiedys wyslalem moje demo do pewnej wytworni ktora mam na fb i napisalem krotka wiadomosc z opisem ze jestem poczatkujacy , dopisalem tez ze robione bylo na zwyklych glosnikach hi-fi , nie udawalem profesjonalisty bo tak nie jest a oni i tak odrazu by uslyszeli ze mastering kiepski itp , bardziej chodzilo mi o uzyskanie opini i jakichs rad od ludzi ktorzy sie znaja i cos powiedza co zmienic nad czym pracowac itp nie ukrywam ze w glebi duszy marzylem zeby cos sie spodobalo :) . Wyslalem demko track w tempie 130 po kilku dniach otrzymuje odp ze wszystko ok i napisali mi ze chca zrobic maly edit i kazali wyslac w formacie wav itp wiec ciezko zjarany poczynilem kroki :) dostalem od nich ten edit i w momencie kiedy go odtworzylem szybko dostalem kubel zimnej wody na ostudzenie zapalu :( track zwolniony ze 130 chyba do 50 bpm wogole nie mozna bylo tego traktowac jak utwor do sluchania tylko jakby komputer sie zawieszal no chyba kazdy kto ma pojecie o produkcji lub miksowaniu potrafi sobie wyobrazic jak brzmi utwor tak zwolniony , odpisalem ze cos zle mi wyslali bo brzmi to jak zaciety komputer to napisali ze dobrze slysze i w tyn momencie poczulem sie bardzo zle potraktowany przez owy label , nawet jezeli nie podobal sie moj track to obrazilo moja osobe i nie powinni tak robic , juz nawet nie odezwalem sie do nich bo jak juz ktos napisal wczesniej lepiej omijac takie labele :) . Nie profesjonalne podejscie do sprawy juz lepiej mogli mnie olac niz robic sobie jaja :)


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - KrystianT - 5.08.2013

Gnębi mnie jedna pewna rzecz:
Czemu utwór TJR - Feel It (Original Mix) jest wydany w dwóch lebelach w Pop Rox Muzik i Snap Music. Nie rozumie tego czy może mi ktoś trochę to wytłumaczyć ? :)

Za jakiś czas chce wydać w Snap Music narazie prowadzę negocjacje ;) Piszą że świetny utwór i że załatwia wokal i chcą remix pack dla remixerów hyhy xd Czy ktoś miał do czynienia z tą wytwórnia ? :) Jeśli tak to dajcie jakąś opinie ;)


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - RaNi/Works - 8.08.2013

A ja mam doś takie... Prozaiczne pytanie: jak się podpisuje e maila z umową? Xd Tak/Nie. I tyle?


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - K - 8.08.2013

xD

Pobierasz umowę i:
a) wydruk, podpis, skan;
b) podpis elektroniczny.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - RaNi/Works - 8.08.2013

i jeszcze parę:
-czy idzie wydać kawałek który trwa 6, 8, 10 minut?
-kto robi okładkę... Ja czy labl?
-czo to jest demo submission
-czy w e mailu z demem dajemy od razu nr konta bankowego dla kasy?
-czy trzeba napisać o swoich sukcesach (ja ich nie mam, a trzeba jakoś zachęcić labl).
-czy można dać wav każdej ścieżki żeby zrobili za mnie miks i master xd
-czy można poprosić o to żeby nie był robiony żaden mastering.
-czy istnieje coś takiego że labl weźmie mój kawałek wyda ale po jakimś czasie go wyrzuci i będę narażony na płacenie?
-czy jest możność wydaniajednegokawałkawparulabelachsorxale telm i zamula


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - Dash Drown - 8.08.2013

Idzie wydać kawałek który trwa 5 i taki który trwa 30 minut, zależy od labelu. Okładke robisz albo ty albo grafik wytwórni, w zależności od ciebie, demo submission to wysyłanie dema... nie, nie dajemy numeru do konta bankowego bo cie wyśmieją XD nie, nie trzeba pisać o swoich sukcesach - liczy się muzyka, wav ścieżki każdej można dać dopiero jak o to poproszą, nie można poprosić o nie robienie masteringu, nie istnieje taka możliwość, jak kawałek nie wypali to ich problem, nie, nie ma możliwości.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - RaNi/Works - 8.08.2013

Cytat:nie można
poprosić o nie robienie
masteringu
właśnie zostałem oblany benzyną, obsrany ciepłym stolcem i ugotowany żywcem bez panierki.

Bo ja robię sam średnio dobry mastering ale dzięki temu brzmi jak w moich oczekiwaniach.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - piral - 9.08.2013

Moje doświadczenie co do masteringu - obecnie wydaje tylko w jednej wytwórni i wygląda to tak:
- robię mastering po mojemu, czyli sugeruję początkowo jak ma brzmieć track
- wysyłam niemasterowany wav i masterowany wav: a) podoba się im mój mastering i dopracowują go; b) mój master jest #%&#$#*

Labele mają osoby, które zajmą się twoim masteringiem lepiej niż ty. Jest taka zasada, żeby lepiej się nie zajmować masteringiem na swoich utworach. Ja np. nie potrafię zrobić masteringu pasującego do obecnej mody -> loudness war.

Co do okładek to ja robię je sam lub mój kumpel.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - RaNi/Works - 9.08.2013

ale zaś jak zrobią master mojemu wałkowi bez masteru po swojemu to zaś przester będzie bo miks nie ten. I dupa nieczego nie wydam.


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - Frashby - 3.11.2013

Ja jeszcze mam pytanko, no bo tak: mówicie żeby dać link do soundcloud, ale bez opcji downloadu, ale z kolei wytwórnie nie chcą aby nasz utwór był ogólno dostępny i oni chcą być pierwszymi słuchaczami O_o Czyli jak w końcu?


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - Grisha - 3.11.2013

podczas wrzucania kawałka na souncloud możesz zaznaczyc opcje "private" i później podac im prywatny link


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - Frashby - 3.11.2013

Dzięki grisha, a followerzy też tego nie zobaczą?


RE: Wysyłanie dema krok po kroku - K - 3.11.2013

Też nie :)