MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Budowa kawałka - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Budowa kawałka (/temat-budowa-kawalka)



Budowa kawałka - Wizzardius - 5.05.2013

Hej witajcie :) Na wstępie zaznaczam, że jestem nowy w temacie. Troche posiedziałem ostatnio w Abletonie, skręcając jakieś maksymalnie proste bity, dzisiaj w końcu zacząłem ogarniać jak sie obsługuje Operator, ale tak czy siak mam ciągle mętlik w głowie, bowiem nie wiem z czego rzeczywiście składa się jakiś podstawowy kawałek np electro housowy. Tzn słysze wszystko co w danym kawałku jakimś jest xD, ale nie umiem tego nazwać: tutaj dla przykładu kawałek Eminema:
http://www.youtube.com/watch?v=8kYkciD9VjU
Skupiając się na samym początku utworu(jak jeszcze wgl nie ma wokalu ani nic) to mamy hihaty + jakaś tam sobie perkusja + delikatne kicki+ to co mnie najbardziej interesuje czyli ten motyw przewodni kawałka. Nie umiem tego nazwać i w tym jest problem. Moglibyście mnie troche poinstruować w tej dziedzinie ?:) Interesuje mnie po prostu budowa kawałka, najlepiej tego co wam tutaj dałem :) (mówiąc kawałka mam na myśli cały podkład muzyczny :))


RE: Budowa kawałka - pMotion - 6.05.2013

no powiem Ci szczerzę, że jeśli chodzi o budowę kawałka to wszystko zależy od Ciebie :D W standardzie, w przypadku muzyki, którą wskazałeś wygląda to mniej więcej tak:

1. intro - zazwyczaj pera, która co pewną liczbę pętli rozbudowuje się
2. wkracza do gry bas i ewentualnie jakieś delikatne tło
3. uderzenie leada - motywu przewodniego
4. przerwa na oddech - tu miejsce na jakieś brejki i inne cuda, które mają zbić monotonność motywu głównego. W trance na przykład pojawia się tu często jakiś ładnie rozwijający się pad
5. outro - tu wiele opcji, albo wyciszenie, albo urwanie motywu albo cokolwiek ;)

W przypadku muzy akustycznej jest podobnie:
1. intro
2. zwrotka
3. refren
4. zwrotka
5. refren
6. mostek
7. refren
8. outro :)

Działaj!


RE: Budowa kawałka - Likimasv13 - 6.05.2013

Koleszko wyżej dobrze pisze, jeżeli chodzi Ci o początek(bez acapelki) to jest to po prostu gitara :D
powiem na przykładzie Electro-House:
- Intro (od 0:30 do 1:00, Kick, clap, hihat, ew. basik itp.)
- Refren I (wokal, lead, pad, gitara, wsio, wsio)
- Zwrotka (jakiś zmysłowy leadzik, dobry bassik, stopa itd.)
- Przerwa (w EH najczęściej jest to dubstep, czyli, Wobble, share itp. )
- Zwrotka (tu znowu acapelka, lead, pad, bassik, co tylko duszyczka zapragnie :D)
- Refren II (Tu powtórka z refrenu I)
- Outro (Najczęściaj bassik[chodź nie zawsze], cała perka itp.)


RE: Budowa kawałka - hipotensja - 6.05.2013

Koledzy opisali jakie części utworu możemy wyróżnić. Jest to błąd, ponieważ aranżacja zależy od Twojego pomysłu i kreatywności.
Budowa schematycznego utworu może być taka: pad (tło), bas, perkusja, lead (motyw przewodzący, melodia). To wszystko.
Kawałka Eminema nie chce mi się analizować, bo i tak nie jest dobrym przykładem ;]


RE: Budowa kawałka - Wizzardius - 6.05.2013

No to teraz pare pytań :D Rozumiem, że lead, czyli motyw główny - jak sie wgl za to zabrać? W czym sie robi coś takiego? (Mówimy o Abletonie wciąż). Bo mam rozumieć, że np bass robimy w Operatorze (wobble bass robiłem właśnie w operatorze) albo w czymś innym (jesli nam pasuje). Ale co z resztą? Jak chce np uzyskać takie brzmienie jak w kawałku który dałem w 1 poście , co kolego @up napisałeś, ze to gitara jest(czyli u mnie by to był lead)? Ja mam w domu gitare, ale klasyczną, i szukając na necie tabów do tego, nie znalazłem nic co by w odpowiednim stopniu przypominało oryginał xD..

Ja wiem, że to wszystko co tu pisze, może brzmieć troche dziwnie ( np "bass robimy w operatorze"), bo zdaje sobie sprawe, ze to wszystko pewnie zależy od naszej własnej inwencji twórczej, ale wiecie Panowie - JAKOŚ KAŻDY ZACZYNAŁ :)

PS. Tylko 11 dni triala abletona mi zostało OMG ;P


RE: Budowa kawałka - FL FAN - 6.05.2013

(6.05.2013, 18:45)hipotensja napisał(a): Koledzy opisali jakie części utworu możemy wyróżnić. Jest to błąd, ponieważ aranżacja zależy od Twojego pomysłu i kreatywności.

Tak, a poza tym takie wytyczne zabiją kreatywność autora tematu - stąd ja jestem fanem muzyki eksperymentalnej i ilustracyjnej gdzie nie mam ograniczeń w postaci tempa czy określonych części utworu, które muszę spełnić aby nagranie było czysto gatunkowe. W muzyce eksperymentalnej tworzę na żywo jak mi wena chwili podpowiada, oczywiście staram się zachować spójność tematu, co jest trudne czasem, gdyż nietrudno wpaść w chaos no ale to niewielka cena w zamian za brak ograniczeń. Pozdrawiam!


RE: Budowa kawałka - Likimasv13 - 6.05.2013

Wizzardius, Ableton napewno korzytsta z wtyczek VST, więc ściągaj co się da(nie dosłownie) :D

Polecam z tych mocniejszych maszyn: Sylenth1, Massive, V-Station, Z3ta+

ps. Ściągnij jakiegoś keygen'a, czy jakiś aktywator, albo przenieś się na coś "z górnej półki"
ps.2 Lead to "ojczyście" dźwięk prowadzący, czyli gitary nie nazywamy lead'em
ps.3 Taką gitarę możemy uzyskać z jakiegoś expansion pack'a(Zbiór lead, synth, bass, pluck itp.) w Sylenth1
Jeżeli chodzi o wirtualną gitarę(VST), to polecam wtyczki: Real Guitar, Vritual Guitarist Accoustic Edition


RE: Budowa kawałka - Wizzardius - 6.05.2013

Odnośnie PS1, co to znaczy "coś z górnej półki" ?;P


RE: Budowa kawałka - hipotensja - 6.05.2013

Cytat:ps.2 Lead to "ojczyście" dźwięk prowadzący, czyli gitary nie nazywamy lead'em

Oczywiście gitara może być leadem, czyli instrumentem prowadzącym jak najbardziej, a jako instrument harmoniczny może być zarówno padem, czyli robić nam tło jak i prowadzić melodię. Wszystko zależy od tego, co artysta ma na myśli.


RE: Budowa kawałka - pMotion - 7.05.2013

zabija czy nie zabija kreatywności - jak dla mnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Uważam jednak, że skoro autor tematu dopiero zaczyna, to dobrze gdyby miał jakikolwiek "szablon", wzór od którego będzie mógł odchodzić. :) Wszystko po kolei - żeby umieć eksperymentować, trzeba znać podstawy :)


RE: Budowa kawałka - Wizzardius - 7.05.2013

A mam jeszcze pytanie odnośnie samego programu (nie będe zakładał specjalnie nowego wątku).
Paczajcie obrazek;
[Obrazek: 2zdytex.jpg]
I teraz powiedzcie mi, dlaczego w miejscu znaku zapytania nie mam możliwości np. puszczenia danej ścieżki solo? Wgl nic tam nie ma? (Ableton 8).

Bo w Abletonie 9 mogłem tam sobie kombinować jak chciałem...


RE: Budowa kawałka - Kael - 7.05.2013

Zwrotka, refren, zwrotka, refren. Jak przy ognisku... Dajcie spokój! Jeśli kolega dopiero zaczyna to właśnie powinien kombinować puki ma w sobie świeżość i pomysły.


RE: Budowa kawałka - sowa - 7.05.2013

(6.05.2013, 18:58)Wizzardius napisał(a): PS. Tylko 11 dni triala abletona mi zostało OMG ;P

Jeżeli zależy Ci na legalności to zainteresuj się Reaperem od Cockos. Używam go od 2 dni w pracy z dysku usb i po 2 dniach projekt idzie pełną parą... bardzo prosty DAW, którego domeną jest olbrzymia wydajność... coś czego brakuje innym dawom przy tym nie ustępuje funkcjonalnością (instalka waży hmm 5 mega?, jest wersja 64 bitowa). Możesz pobrać FULL wersje 60 dniową i bez obaw korzystać.... po tym terminie możesz legalnie przeinstalować DAW i korzystać dalej lub... za opłatą 60 dolarów wykupić licencję, która tylko znosi limit 60 dni :) Tak więc można powiedzieć DAW z górnej półki za darmo. DAW posiada wielką rzeszę fanów, na stronie jest wiele ciekawych skinów, DAW jest w pełni spolszczony do tego jest oficjalny manual w pdfie w języku polskim (ok 450 stron). Tak wiec nic tylko brać i tworzyć :)
ZAZNACZAM to, ze jest darmowy nie znaczy, ze ustępuje funkcjonalnością innym dawom :) Niektórzy mają takie urojenia, że coś za darmo to słabe :) a tak nie jest.

Dalej... legalne synthy... pobierz sobie TAL Noise Maker.... genialny do nauki syntezy... bardzo prosty, przejrzysty i dobrze brzmienie (można cały track na nim zbudować bez problemu) aż dziwne, ze jest darmowy heh :) Nie pobieraj 50 synthów... ogarnij 1 a w takim stopni, że bez problemu zrobisz na nim bass, lead, pluck czy pad. Każdy synth będzie kiepski, jeżeli nie potrafisz go ogarnąć :) Łatwo się mówi bo jak się wchodzi na strony z VST/VSTi to człowiek się czuje jak w sklepie ze słodyczami, ale trzeba ogarnąć. Lepiej zbierz 50 poradników na temat produkcji, miksu, syntezy niż 50 syntezatorów :) Musisz myśleć mądrze i nie popełniać błędów niedojrzałych napalonych małolatów, którzy chcą zrobić hicior w 1 dzień :) Jak nie chcesz się bawić w synteze to ogarnij lepiej paczki sampli z leadami etc. to przynajmniej zaoszczędzisz na wydajności cpu :)


RE: Budowa kawałka - Johnny - 7.05.2013

(7.05.2013, 12:19)Kael napisał(a): Zwrotka, refren, zwrotka, refren. Jak przy ognisku... Dajcie spokój! Jeśli kolega dopiero zaczyna to właśnie powinien kombinować puki ma w sobie świeżość i pomysły.

kombinowac powinno sie swiadomie, dlatego lepiej z poczatku nie przesadzac z "wolną wolą" i uczyc sie w pewnych nieco ograniczonych ramach ;)


RE: Budowa kawałka - FL FAN - 7.05.2013

No też coś w tym jest, bo nie można popadać w skarajności schematów lub swobody. Podstawy potrzebne, ale tylko podstawy zarówno tworzenia dźwięków jak i budowy utworów w różnych gatunkach powiedzmy. Poza tym to kwestia pomysłów i wyobraźni. Gdy się już opanuje dość dobrze podstawy, to można sobie pozwolić na improwizacyjne i eksperymentalne kawałki, bo to wzbogaca doświadczenie artystyczne, gdyż człowiek cały czas się uczy, także metodą prób i błędów.

Tak chciałem tylko zaznaczyć aby ktoś nie pomyślał, że jak eksperymentalnie to już wolna amerykanka wszystko naraz i można to nazwać sztuką, nie, to nie tak. Choć niektórzy tak robią, ale o skrajnościach mamy nie mówić ;)


RE: Budowa kawałka - Wizzardius - 7.05.2013

No dobra, mniej więcej już czaje o co chodzi. @ sowa, dzięki za program, obczaje go :) Ale wciaż mnie nurtuje jedna rzecz:

Cytat:A mam jeszcze pytanie odnośnie samego programu (nie będe zakładał specjalnie nowego wątku).
Paczajcie obrazek;
[Obrazek: 2zdytex.jpg]
I teraz powiedzcie mi, dlaczego w miejscu znaku zapytania nie mam możliwości np. puszczenia danej ścieżki solo? Wgl nic tam nie ma? (Ableton 8).

Bo w Abletonie 9 mogłem tam sobie kombinować jak chciałem...


PS Ten Tal Noise Maker - fajna sprawa, ogarne go sobie.