MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Od jakiego DAWa zacząć? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Od jakiego DAWa zacząć? (/temat-od-jakiego-dawa-zaczac)



Od jakiego DAWa zacząć? - patałke - 14.10.2013

Siemka, na początek dodam, że nie wiem czy ten temat się już kiedyś powtórzył czy nie. Sprawdzałam i nie znalazłam. :(
Zwracam się do was z prośbą. A mianowicie, z takim pytaniem: od jakiego programu najlepiej rozpocząć naukę/zabawę z tworzeniem muzyki? W innym wątku czytałam że polecacie m.in. Magic Music Maker albo Fl Studio. A co powiecie na EnergyXT?
Albo może powiedzcie od jakiego DAWa Wy zaczęliście przygodę. :)


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - OProject - 14.10.2013

No ja zacząłem od Fl studio i chyba większość na nim zaczyna i tworzy ;)
Mogę polecić Fl, ale pamiętaj że program sam muzyki nie tworzy to ty musisz potrafić wykorzystać to narzędzie jakim jest DAW :P


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Loco - 14.10.2013

No więc tak dużo osób zaczyna z FL Studio gdyż ma prosty i intuicyjny interfejs. Lecz ogółem należy do bardzo złożonych programów. Alternatywą FLS jest LMMS który jest właściwie darmowym klonem FLS. Jest bardzo dobry do zapoznania się z ogólnym działaniem takiego programu oraz jak programować proste dźwięki w syntezatorach. Wybór pozostawiam Tobie. Jak wybierzesz FLStudio to zapraszam do zapoznania się z moim poradnikiem w którym jest opisana podstawowa obsługa powyższego programu.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - sowa - 14.10.2013

(14.10.2013, 18:59)patałke napisał(a): od jakiego programu najlepiej rozpocząć naukę/zabawę z tworzeniem muzyki?

Taki, który potrafisz obsługiwać.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Wizzardius - 14.10.2013

Ableton Ableton i jeszcze raz Ableton. Program którego nie trzeba sie uczyć. Tu wszystko jest na swoim miejscu, wszystko jest uporządkowane. Jeśli nie wiesz do czego służy dany przycisk, najeżdasz na niego i w rogu pojawia Ci sie do czego służy (można to wyłączyć/schować). Jeśli nie znasz wgl sie na DAWach, obejrzyj odnośniego niego jakis krótki tutorial na YT (są po Polsku) i wszystko będzie jasne. Pis joł :)


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - ProCkers - 14.10.2013

Jak wyżej, polecam Ableton. Jest niesamowicie prosty i nauka obsługi zajmuje bardzo mało czasu.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Grisha - 14.10.2013

ja osobiście polecam Cubase'a, bo ma świetne wtyczki ;)


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Squirrel wax - 14.10.2013

Logic jak nic :D

Ja Pani pomoge ;>
Najlepiej byloby gdybys poogladala kilka
tutoriali o poczatkach w dawach i wybrala najlepszy dla siebie ;) Taki, ktory bedzie Ci najbardziej odpowiadal :P

Osobiscie uzywam FL Studio - ale gdybym mial okazje to zmienilbym na logica ;)


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - barthus - 14.10.2013

Polecam Fuity Loops Studio. Ja na nim zacząłem i tworzę w nim do dziś (od ponad 3 lat). Nie trzeba być wybitnie kumatym, żeby w miarę ogarnąć ten DAW. Jeżeli w nim tworzysz , to ograniczają Cię tylko 2 rzeczy:
- umiejętności (które z czasem nabędziesz po prostu "w praniu")
- wyobraźnia

Tak myślę :>


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Kael - 15.10.2013

Sam zaczynałem od Fruciaka, ale myślę że dobrym pomysłem jest Ableton.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Herman - 15.10.2013

Trudno powiedzieć, bo moja przygoda zaczęła się od przypadkowego downloadu Fruity Loops 3 :D Zdecydownie sama musisz dojść do tego, który daw będzie Ci odpowiadał. Ableton może być dobrym wyborem, mi po prostu graficznie nie odpowiada.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - sowa - 15.10.2013

(14.10.2013, 21:58)barthus napisał(a): Polecam Fuity Loops Studio. Ja na nim zacząłem i tworzę w nim do dziś (od ponad 3 lat). Nie trzeba być wybitnie kumatym, żeby w miarę ogarnąć ten DAW. Jeżeli w nim tworzysz , to ograniczają Cię tylko 2 rzeczy:
- umiejętności (które z czasem nabędziesz po prostu "w praniu")
- wyobraźnia

Tak myślę :>

eee tam Fruity Loops już jest strasznie przestarzały...

głupie pytanie i dziwie się, że ludzie odpowiadają... pewnie to dlatego, że płeć żeńska je zadała... jakie to ma znaczenie jaki DAW wybierzesz kobieto? Każdy DAW obecnie to profesjonalny program umożliwiający zrobienie utworu od zera i każdy DAW to kwestia gustu.... bądź kobietą i wybierz DAW jak samochód... po designie i kolorze.... będzie łatwiej. A zabawę/naukę z produkcją zaczniesz dopiero kiedy poznasz dobrze, któryś z DAWów... EnergyXT? SUPER! Jeżeli masz dostęp do legalnego to bierz i się ucz zamiast tracić czas na głupie pytania.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Kael - 15.10.2013

(15.10.2013, 8:40)sowa napisał(a): pewnie to dlatego, że płeć żeńska je zadała...

Się rzucili do drzwi dżentelmany, który pierwszy otworzy :D


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Bloom - 15.10.2013

Przeglądnij DAW'y ( w sensie popatrz jak wyglądają na youtube itd.) i wybierz ten który najbardziej Ci się spodoba, wydaję mi się że to będzie lepszy krok do przodu w nauce :)


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Grisha - 15.10.2013

tu masz fajny artykuł http://zakamarkiaudio.pl/2013/01/jaki-wybrac-program-daw-cz-1-wstep.html


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Wizzardius - 15.10.2013

No nie wiem czy taki fajny ten artykuł. Może kiedyś tak, ale teraz już troche nieaktualny. Czytam tak plusy i minusy odnośnie Abletona i aktualnie połowa z nich już mogłaby być wykreślona. I czemu autor tego artykułu pisze, że Ableton jest trudny dla początkujących? WOT?


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Mich - 16.10.2013

Spróbuj kilka dni bawić się każdym (np. wersją demo) i zobaczyć który Tobie najbardziej odpowiada pod względem obsługi, bo powiedzmy, że możliwości mają w miarę podobne (piano roll, playlista, automatyzacja itd.) - chodzi mi o to, że dobry producent zrobi dobry utwór na każdym z tych profesjonalnych DAWów. z Polecam spróbować na pewno Abletona, FLS, S1 i (jeśli masz Maca) Logic, ponieważ są one uważane za bardzo dobre programy przez rzesze osób. Mi osobiście przypadł do gustu Ableton.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - The Timbrer - 16.10.2013

kazdy DAW jest dobry i powinnas zaczac od pierwszego lepszego. Tak na prawde dopiero po roku produkcji bedziesz na tyle swiadoma w temacie by wybrac Ci odpowiadajacy. Ableton? Ten DAW ma to do siebie ze jest jedyny w swoim rodzaju. Zaczynaja od Ableton'a bedziesz miala w przyszlosci problemy z ogarnieciem FL Studii, Cubase, Logic, Studio One. Ja bym proponowal rozpoczac prace na Logic/Cubase/Studio One. Jeden z tych trzech. W rzeczywistosci zasada dzialaniaich jest wrecz identyczna roznia sie pewnymi niuansami. Gdy nauczysz sie oblugiwac jeden z tych trzech pozostali tez bedziesz umiec operowac. Fl Studio jest najlatwiej poznac ale niewiele to daje bo ja przechodzac na Logic'a dlugo sie uczylem jak na nim pracowac, poniewaz sprawa z FLS ma sie podobnie jak z Ableton'em DAWow dzialajacej na takiej zasadzie jest bardzo malo.


RE: Od jakiego DAWa zacząć? - Revnotes - 20.10.2013

W tematach tego typu, jak zawsze zatrzęsienie odpowiedzi, ale to dobrze - forum żyje.

Większość ludzi to wzrokowcy, więc polecam zainstalować wersje demonstracyjne kilku programów, a następnie po prostu je uruchomić. Jeszcze lepiej jeśli do każdego pobierzesz również jakiś projekt poglądowy, który będziesz mogła otworzyć. Jeśli spodoba Ci się interface któregoś z nich, to po prostu zacznij się go uczyć, korzystając z takich for jak to, czy np. z YouTube. Obecnie ludzie nagrali setki tysięcy filmików jak poruszać się w tego typu środowisku, więc nauka będzie posuwać się do przodu, nie zawsze będzie łatwo i przyjemnie, ale wskazówki będziesz miała, jak na tacy. Skoro już wspomniałem o poradnikach, polecam wybrać taki DAW, do którego bez problemu odnajdziesz mnóstwo samouczków, ponieważ na starcie mogą Ci się bardzo przydać.

PS: Ludzie zawsze polecają swój sprzęt, soft, a nawet tracki. Jeśli zaczniesz liczyć posty, dowiedziesz jedynie, który DAW jest tutaj najpopularniejszy.

Ode mnie to tyle, czekam na Twoje pierwsze produkcje. Życzę wytrwałości.